St. Anton - ráj lyžařů, freeriderů a milovníků wellness

Rendl - vyhlídková terasa, © TVB St. Anton am Arlberg

Rendl - vyhlídková terasa, © TVB St. Anton am Arlberg

Lyžařská sezona je v plném proudu a milovníci lyžování či snowboardingu vyrážejí na zimní dovolené. Letos se zima opravdu povedla a ve srovnání s předešlými roky je velmi bohatá sněhová nadílka, takže téměř všechny lyžařské areály na území České republiky jsou zasypány velkou porcí přírodního sněhu a hlásí tak ideální lyžařské podmínky. Přesto se ale velká většina Čechů raději vydává za lyžováním do ciziny, kde je lepší zázemí, mnohem více sjezdovek a vhledem k jejich velikosti také méně lidí.

Velká většina českých lyžařů, kteří jezdí za zimními radovánkami do zahraničí míří do Rakouska, které je blízko a nabízí vše na co si milovníci sjezdového lyžování, snowboardingu a běžkování vzpomenou. Pokud se zrovna rozhodujete, kam se za lyžováním do Rakouska vypravit, tak vám možná pomohou následující odstavce, ve kterých vám představíme ráj lyžařů, milovníků wellness a nočního života – tyrolské městečko a lyžařský resort St. Anton (celý název Sankt Anton am Arlberg), který jsme navštívili letos druhý týden v lednu.St. Anton - historie

Noční St. Anton, © TVB St. Anton am Arlberg

Noční St. Anton, © TVB St. Anton am Arlberg

Městečko a lyžařský resort St. Anton se nachází ve spolkové zemi Tyrolsko v okrese Landeck v pohoří Arlberg a je vzdálené 110 kilometrů západně od Innsbrucku a 230 kilometrů jihozápadně od Mnichova v nadmořské výšce 1 304 metrů.

Lyžařská historie města sahá do roku 1901, kdy zde byl založen první lyžařský klub s názvem Ski Club Arlberg (SCA). Prvním lyžařským instruktorem v St. Antonu se stal roku 1907 Hannes Schneider, který na přelomu let 1921/22 založil také první lyžařskou školu v St. Antonu.

Roku 1937 byla zahájena výstavba první lanové dráhy na vrcholek Galzig, která během svého prvního roku provozu přepravila celkem 60 tisíc lidí.

V rozmezí let 1959/60 se poprvé počítal počet přenocování turistů během zimní sezóny a bylo vyčísleno na 201 tisíc.

Roku 1999 je počet členů lyžařského klubu SCA přes 5 tisíc a čítá více jak 40 národností.

Od 28. ledna do 10. dubna roku 2001 je St. Anton hostitelem Mistrovství světa v alpském lyžování.

Během zimní sezóny 2012/13 zaznamenal St. Anton poprvé v historii více jak 1 milion přenocování z řad turistů.

Koncem roku 2016 se díky nově postaveným lanovkám St. Anton stává součástí největšího vzájemně propojeného lyžařského resortu v Rakousku, kterým je Arlberg Ski Area.St. Anton – současnost, důležitá fakta a lyžování

Foto pauza při sjezdu z Galzigu

Foto pauza při sjezdu z Galzigu

Od 2. prosince loňského roku jsou v provozu čtyři zbrusu nové lanovky, které vzájemně propojují lyžařské resorty St. Anton – St. Christoph – Stuben – Zürs - Lech – Oberlech – Schröecken a Warth , díky tomu vznikla oblast se jménem Arlberg-Arena, která je největší lyžařskou oblastí v Rakousku a 5. největší lyžařskou oblastí na světě.

Pro lyžaře a snowboardisty je tak připraveno celkem 305 kilometrů označených a upravených tratí a celkem 200 kilometrů sjezdů pro free ride nebo-li off-piste lyžování. Pro vyznavače běžeckého lyžování je připraveno celkem 40 kilometrů bežeckých stop a jejich využití je zcela zdarma.

Na své si zde přijdou také milovníci freeridu

Na své si zde přijdou také milovníci freeridu

Klasifikace obtížnosti sjezdovek je modrá (131 km), červená (123 km) a černá (51 km). Důležité je zdůraznit, že sjezdovky jsou zde určeny spíše pro pokročilejší a zkušenější lyžaře, jelikož svahy jsou zde většinou dost strmé, boulovaté a ne příliš široké. Barevné označení místních sjezdovek je tak nutné brát s rezervou, protože se dá jednoduše říci, že modrá sjezdovka v St. Antonu je jako červená sjezdovka u nás v ČR a červená je hodně tmavě červená. Začínající a méně zdatní lyžaři se budou mnohem lépe cítit na sjezdovkách v protějším Rendlu a v areálech Lech a Zürs.

K dispozici je zde 87 lanovek a vleků s celkovou přepravní kapacitou 143 727 osob za hodinu. Z toho je 12 lanovek kabinových, zbytek jsou lanovky sedačkové se sklopným krytem, některé jsou s vyhřívaným sedadlem a najdeme zde také 28 vleků s kotvou.

Valluga - vyhlídková terasa, © TVB St. Anton am Arlberg

Valluga - vyhlídková terasa, © TVB St. Anton am Arlberg

Nejvýše položeným místem areálu je horský štít Valluga tyčící se v nadmořské výšce 2 811 metrů a je zde vyhlídková terasa, která při jasném počasí bez mraků nabízí krásný výhled do údolí a na protější Rendl. Odtud vede také nejdelší sjezd dlouhý 9 kilometrů, který končí u nástupní stanice lanovky na Galzig. Skvělou pomůckou pro lyžaře je aplikace Ski Arlberg, ve které najdete přehledné informace o tom, které lanovky/sjezdovky jsou otevřené či zavřené a poskytujte také informace o tom, kolik kilometrů jste najezdily. Veškerá data jsou nahrána přímo v aplikaci, takže její použití je možné offline bez přístupu k internetu.

Při lyžování můžete využít také služby průvodce, který vás bude při lyžování doprovázet, ukáže vám všechna zajímavá místa, přizpůsobí se vašim lyžařským schopnostem a dozvíte se od něho spoustu zajímavých informací nejen o lyžování. Tím nejlepším průvodcem je rozhodně Thomas Kleinlercher přezdívaný Powder Tom z lyžařské školy Stanton Classic. Jeho služeb jsme na jeden den využily a vše proběhlo k naší maximální spokojenosti.

Vynikající trhanec v Kaminstube

Vynikající trhanec v Kaminstube

Pokud si budete chtít během sjíždění svahů odpočinek nebo občerstvení, tak je pro vás připraveno více jak 20 restaurací a barů včetně aprés ski zábavy. Pro občerstvení a jídlo můžeme rozhodně doporučit restauraci v rodinném hotelu Kaminstube, která se nachází přímo vedle sjezdovky a lanovky na Galzig a nabízí všechny tyrolské speciality včetně vynikajícího desertu Kaiserschmarrn, který známe pod českým názvem Císařský trhanec, který by měl při návštěvě Rakouska ochutnat každý.

Pokud v St. Antonu není dostatek přírodní sněhové pokrývky (to se stává velmi zřídka, jelikož během každé zimní sezóny zde napadá v průměru 7 metrů sněhu), tak se můžou spolehnout na umělý sníh. K dispozici tu mají celkem 317 zařízení pro umělé zasněžování, z toho 203 je sněžných děl a 114 sněžných tyčí a všechny dokáží přeměnit během sekundy 1 055 litrů vody na sníh. O úpravu sjezdových tratí se stará celkem 29 moderních roleb (14 je jich vybaveno pro úpravu těch nejstrmějších sjezdovek) a dalších devět roleb je připraveno v garáži pro případ potřeby. Každou noc se o pověstný manšestr na sjezdovkách stará 34 řidičů, kteří se střídají v rolbách.

Jedinou věcí, která vám může v St. Antonu dokonale zkazit nádherný požitek z lyžování je tak počasí. Pokud fouká silný vítr, tak je většina lanovek ve vyšších polohách zavřena a také se rapidně snižuje viditelnost na sjezdovkách.

Ceny skipasů pro sezonu 2017, která končí 23. dubna jsou následující:

Lyžařský průvodce Tom Kleinlercher přezdívaný ''Powder Tom''

Lyžařský průvodce Tom Kleinlercher přezdívaný ''Powder Tom''

jednodenní: 52 EUR (1 404 Kč) pro dospělého a 31 EUR (837 Kč) pro děti

dvoudenní: 102 EUR (2 754 Kč) pro dospělého a 61 EUR (1 647 Kč) pro děti

třídenní: 148 EUR (3 996 Kč) pro dospělého a 89 EUR (2 403 Kč) pro děti

čtyřdenní: 190 EUR (5 130 Kč) pro dospělého a 114 EUR (3 078 Kč) pro děti

pětidenní: 227 EUR (6 129 Kč) pro dospělého a 136 EUR (3 672 Kč) pro děti

šestidenní: 262 EUR (7 074 Kč) pro dospělého a 157 EUR (4 239 Kč) pro děti

sedmidenní: 295 EUR (7 965 K4) pro dospělého a 177 EUR (4 779 Kč) pro děti

2 hodiny: 55,50 EUR (1 499 Kč) pro dospělého a 32,50 EUR (878 Kč) pro děti

3 hodiny: 17 EUR (459 Kč) pro dospělého a 10 EUR (270 Kč) pro děti

4 hodiny: 10 EUR (270 Kč) pro dospělého a 6 EUR (162 Kč) pro děti

Lanovky a vleky jsou otevřeny každý den od 08:45 do 16:30.St. Anton – wellness

Wellness centrum Arlber Well, © TVB St. Anton am Arlberg

Wellness centrum Arlber Well, © TVB St. Anton am Arlberg

St. Anton je nejen rájem lyžařů, ale také milovníků relaxace a odpočinku ve wellness. Téměř každý hotel má své vlastní wellness zázemí, ale pokud si budete chtít dopřát odpočinek a dokonalou relaxaci v pravém wellness centru, pak byste rozhodně měli zamířit do místního wellness centra Arlberg Well, ve kterém najdete vše pod jednou střechou včetně venkovního vyhřívaného bazénu s teplotou vody 32 stupňů Celsia (propojený průplavem s vnitřním bazénem), ve kterém si můžete zaplavat, i když jsou venkovní teploty hluboko pod nulou a chumelí, což je rozhodně zajímavý zážitek.

V centru jsou k dispozici celkem tři bazény – vnitřní s rozměry 13x13 metrů s teplotou vody 31 stupňů Celsia, výše zmíněný venkovní a ještě velký venkovní plavecký bazén s rozměry 25x8 metrů s teplotou vody 27 stupňů Celsia.

Srubová sauna s výhledem na hory

Srubová sauna s výhledem na hory

Dále jsou zde k dispozici všechny druhy saun – klasická finská sauna, parní sauna, infračervená sauna, sanarium a také Kelo sauna (srubová sauna), která je umístěna ve druhém patře a je v ní umístěno obrovské okno, ze které vám během saunování poskytne nádherný výhled na horský masiv. K této sauně patří také malý ochlazovací bazén, který je umístěný venku.

V centru se dále nachází moderně vybavená posilovna, nabídka všech druhů masáží, solárium a venku před budovou je k dispozici ledové kluziště pro bruslení a také ledová plocha, kde je možné zahrát si populární curling.

Wellness Centrum je otevřeno každý den od 10 do 22h (sauny od 12 do 22h), vstupné pouze do bazénů je 13 EUR (351 Kč) pro dospělého a 10 EUR (270 Kč) pro děti. Vstupné do bazénů včetně saun je 21 EUR (567 Kč).St. Anton – služby a noční život

Hlavní tepna města ulice Dorfstraße

Hlavní tepna města ulice Dorfstraße

Služby a zázemí jsou v St. Antonu na velmi vysoké úrovni, což znamená, že zde najdete vše potřebné: lékárnu, doktory, banky, bankomaty, obchody se suvenýry, obchody se sportovním sportovním zbožím, potraviny (Interspar), půjčovny lyžařského vybavení, kavárny, restaurace, pizzerie, bary, noční kluby, kosmetická studia, pošta, autoservis, internetové kavárny, lyžařské muzeum, kryté kurty pro tenis a squash a čerpací stanice.

Na své si v St. Antonu přijdou samozřejmě i milovníci nočního života, který je zde velice pestrý a většina barů a diskoték je situována na hlavní třídě Dorfstraße, která je tepnou města jak přes den, tak během noci.

Nejlépe si ''zapaříte'' například v Bobo's Baru

Nejlépe si ''zapaříte'' například v Bobo's Baru

Pokud máte rádi bary s živou hudbou a příjemným posezením, tak byste určitě měli navštívit bary Murrmel a Picadilly. Jestli máte rádi house, taneční muziku a chcete si během večera jak se říká pořádně ''zapařit'', tak těmi nejlepšími místy jsou Bobo's bar, Bar Cuba (přímo naproti Bobo's) a klub Postkeller. Po 23h hodině jsou všechny tyto kluby doslova narvané k prasknutí, takže třeba objednat si na baru pití a pak ho donést k vašemu stolu skrz dav tancujících lidí, aniž byste ho celé vylili je opravdový adrenalin, ale to prostě k zábavě v těchto klubech patří. Pokud si myslíte, že v těchto klubech budete ''pařit'' až do rána, tak budete lehce zklamáni, protože většina z nich zavírá ve 2 hodiny ráno, maximálně ve 3 hodiny.

Půllitr piva v barech pořídíte v průměru za 5,80 EUR (157 Kč) a nealko (Cola, Sprite, Fanta, atd.) za 5,40 EUR (146 Kč).St. Anton – ubytování

Hotel Valluga, foto: Facebook.com

Hotel Valluga, foto: Facebook.com

St. Anton se z hlediska cen ubytování řadí těm dražším zimním střediskům a zaměřuje se především na movitější klientelu z Německa, Francie, Itálie, Rakouska a proto zde také během vašeho pobytu jen zřídka narazíte Čechy, kteří dávají přednost levnějšímu ubytování v okolní městech a vesničkách jako jsou například Landeck, Pärdoll, Flirsch, Schnann a Klösterle.

Jestli se ale rozhodnete pro ubytování přímo v St. Antonu, tak vám můžeme vřele doporučit nově zrekonstruovaný a moderně vybavený hotel Valluga, ve kterém jsme byli ubytováni. Hotel je situován na klidném kraji města v pěší vzdálenosti 10ti minut do centra. Ubytovaní hosté mají zdarma k dispozici hotelový shuttle bus, který je odveze k nástupní stanici lanovky a také je přiveze zpět.

Moderně zařízený a prostorný apartmán

Moderně zařízený a prostorný apartmán

Pro ubytování hotel nabízí celkem 21 pokojů (apartmány, dvoulůžkové pokoje, jednolůžkové pokoje), všechny pokoje jsou prostorné a dokonale čisté. Všechny pokoje jsou vybaveny moderním nábytkem, velkou koupelnou se sprchovým koutem či vanou, velkou LCD televizí s DVD přehrávačem, mini barem, kávovarem Nespresso a Wi-Fi připojením, které je opravdu rychlé, nepadá a je k dispozici ve všech prostorách po celém hotelu. V koupelně jsou k dispozici župany, ručníky, osušky, pantofle, fén a kosmetika (mýdlo, šampón, kondicionér, sprchový gel, balzám na rty, zubní pasta). Všechny pokoje s výjimkou jednolůžkového mají svůj vlastní balkón.

Ubytovaní hosté mají také zcela zdarma k dispozici v suterénu budovy velký bazén, čtyři sauny, termální sprchy, relaxační místnost s občerstvením (různé druhy ořechů, čaje, voda, džusy) a posilovnu s vybavením Technogym. Za poplatek jsou k dispozici různé druhy masáží. Dále je tu také společenská místnost s kulečníkem a krbem a také odpočinková místnost se dvěma počítači. Samozřejmostí je i lyžárna se sušákem na lyžařské boty.

Krásný hotelový bazén

Krásný hotelový bazén

Hotelová restaurace nabízí bohaté snídaně formou bufetu (míchaná vajíčka se slaninou, všechny druhy pečiva, šunky, sýry, saláty, džusy, kávu, čaje a mnoho dalšího). K večeři je vždy na výběr ze tří jídel (jedno je vždy bezmasé) mezinárodní a středomořské kuchyně, která jsou opravdu naprosto delikátní bez jakýchkoliv připomínek.

Veškerý hotelový personál (recepce, obsluha restaurace, pokojová služba) je milý, usměvavý, vstřícný, ochotný a vždy vám bez problémů splní všechna vaše přání, takže se zde po celou dobu vašeho pobytu budete cítit jako doma.

Cena dvoulůžkového pokoje v hlavní sezóně včetně polopenze a všech poplatků je 530 EUR (14 310 Kč) za noc, apartmán pak vyjde na 790 EUR (21 330 Kč) za noc.

Klíčová slova: Rakousko, St. Anton

 

Publikováno: 20.01.2017
Aktualizováno: 23.01.2017
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: St. Anton - ráj lyžařů, freeriderů a milovníků wellness

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře

Fotogalerie k tématu: St. Anton - ráj lyžařů, freeriderů a milovníků wellness

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist