Půvabná místa Kréty

Kréta je jednou z nejoblíbenějších destinací českých turistů. Kombinace krásné přírody, fascinujících architektonických památek z dob antiky a pohodového slunečného počasí, dělají z největšího řeckého ostrova místo, kterému jen těžko někdo odolá. Pojďte se s námi podívat na několik míst, které rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě nádherné Kréty.

Přístav Chania


Chania, přístav

Chania, přístav

Chania je podle některých turistů jedno z nejromantičtějších míst Řecka. Tento významný přístav najdete na severozápadě Kréty. Chania není vyhledávaná kvůli tomu, že by byla obchodním nebo ekonomickým centrem, ale kvůli její nenapodobitelné atmosféře. Přestože jde o druhé největší město Kréty (Chania má přes 60 tisíc obyvatel) s množstvím zvídavých turistů, můžete si zde najít zapadlá místa, ve kterých pocítíte typické Řecko v jeho syrové podobě. Najednou vám totiž bude připadat, že se v Chanii nikdy nespěchá a že jsou tu jedinečnými prožitky společně rozmazlovány lidské smysly i duch. Hlavní dominantou Chanie, u přístavního města tomu snad ani nemůže být jinak, je historický přístav z dob benátské nadvlády. Přístavní kolonáda s pohledem na nekonečné moře, nad kterým neúnavně poletují racci hledající potravu, typická benátská architektura s mohutnými hradbami a bývalou mešitou, křivolaké uličky, ve kterých naleznete jednu kavárničku a tavernu vedle druhé a v neposlední řadě také četná muzea, jež nabízejí exkurzi do fascinující historie nejen Chanie, ale celé Kréty. To jsou hlavní lákadla tohoto nádherného města.

Turista, který se do Chanie vypraví, nesmí při procházce městem vynechat čtvrť Topana, kde naleznete historické benátské (za vlády Benátčanů tu bylo skladiště střelného prachu) a turecké stavby. Pokud se rozhodnete zůstat přes noc, těžko najdete vhodnější místo, kde by byla větší nabídka malých stylových hotýlků. Pokud budete unaveni z relaxačního tempa naplněného šouráním přístavem, ochutnáváním zmrzliny, řecké kávy a kebabů, tak se rozhodně vypravte za poznáním do Archeologického muzea, které se nachází v kostele San Francesco, jenž byl původně vystavěn jako mešita, ale později došlo k předělání na tradiční klášterní kostel. Budete si moci prohlédnout zachovalé vykopávky z doby minojské a antiky. Za návštěvu rozhodně stojí i Námořnické muzeum.      

Kréta - Vesnice Matala a okolí


Pláž u vesnice Matala

Pláž u vesnice Matala

Pokud se vydáte na jih Kréty, tak si rozhodně nesmíte nechat ujít letovisko Matala a jeho okolí. Pro Matalu je spíše přesnější označení „turistická vesnice“. Naleznete tu totiž množství malých hotýlků, ze kterých se turisté dennodenně trousí do centra dění, kde se nalézají restaurace, taverny, kavárny, obchody se suvenýr a samozřejmě také překrásná pláž, na které můžete v podvečer sledovat romantický západ slunce. Ve starověku během mínojského období sloužila Matala jako přístav antickým střediskům Festos a později v době římské také Gortys. Symbolem Mataly je mohutná vápencová skála, která se nachází přímo vedle hlavní pláže tohoto letoviska. V jejích stěnách jsou totiž vytesány jeskyně chodbičky, které v antice sloužily jako hrobky. V šedesátých letech 20. století se stala Matala sídlem velkého množství příslušníků hnutí hippies, kteří přebývali právě v jeskyních matalské skály. Po pravdě řečeno, není není se ani čemu divit - když už si chce někdo užívat života plnými doušky a oprostit se od materiálních požitků, tak by se těžko hledalo lepší místo, než je krásná slunečná vesnička Matala. V současnosti jsou jeskyně odděleny plotem a za vstup se platí pár eur. Každý den sem kolem poledne přijíždí autobusy s turisty, kteří hlavní pláž poněkud zaplní. Pro ty, kteří si chtějí užít větší soukromí, existuje alternativa v podobě Red Beach. Pokud se vydáte horskou pěšinkou vstříc jemnému písku načervenalé barvy, rozhodně nebudete litovat. Sice se jedná o trochu náročnější cestu, která zabere alespoň půl hodiny, na jejím konci vás ale bude čekat překrásná pláž s pár lehátky a fascinujícím pohledem na moře.

Milovníci historie a památek by si neměli nechat ujít návštěvu ruin antického paláce Festos, který byl vybudován přibližně 1 500 let př.n.l. V době minojské představoval významné ekonomické a kulturní centrum této oblasti. Dnes jsou ze zbytků starověké chlouby pouhé trosky, avšak i tak stojí prohlídka jednoznačně za to. Druhá nejvýznamnější antická památka Kréty (po paláci Knossos) leží na vyvýšené plošině, takže se vám kromě prohlídky zbytků starobylého paláce naskytne rovněž překrásný výhled na hory, olivové háje, nížinu Messara a Libyjské moře.

Kréta - Pláž Elafonissi


Kréta - pláž Elafonissi

Kréta - pláž Elafonissi

Kréta se rovněž může pochlubit překrásnými plážemi, které svým nádherným bílým pískem a křišťálově průzračnou vodou někdy připomínají exotické pláže v Karibiku. Nejvíce ceněny jsou především Elafonissi, Falasárna, Via, Preveli, Chiona či pláže v zátoce Balos. Nejkrásnější z nich je však jednoznačně první jmenovaná. Nádherná pláž Elafonissi (zvaná také Elafonissos) se nalézá na jihozápadním cípu ostrova Kréta a po právu je považována za jednu z nejkrásnějších pláží celého Řecka. Elafonissi je charakteristická svým jemným bílým pískem, dlouhými mělčinami, ve kterých se dlouhou dobu brodíte po kolena či pas v moři a samozřejmě průzračnou vodou, jež celému místu dodává exotický vzhled. Celá pláž se rozkládá na velkém prostoru, takže i přes nemalý počet turistů můžete najít klidné místo v některém z odlehlejších zákoutí, kde vás nebude nikdo rušit. Na místě se budete moci osvěžit v pár plážových barech, které nabízejí zmrzlinu, alkoholické i nealkoholické nápoje, místní speciality a fast-foodovou stravu. Všem návštěvníkům tohoto pohádkového místa je k dispozici kompletní servis od půjčovny lehátek a slunečníků, přes sprchy, toalety a převlékací kabinky. U pláže najdete také malý ostrůvek – Jelení ostrov – kam můžete v klidu dobrouzdat nebo doplavat. Vzdálenost Elafonissi od přístavu Chania je sice pouhých 75 kilometrů, počítejte však s náročnou cestou v horských serpentinách, takže si na celou trasu vyhraďte více jak hodinu a půl. Elafonissi je ideálním místem pro celodenní lenošení se sluchátky v uších a knížkou či časopisem po ruce.

Kréta - Soutěska Samaria


Soutěska Samaria na Krétě

Soutěska Samaria na Krétě

Soutěska Samaria je nejdelší soutěskou v Evropě a jedním z největších přírodních skvostů ostrova Kréta. Není proto žádné překvapení, že sem každý den míří množství zvídavých turistů, kteří se chtějí projít v úžině mezi vysokými skalisky. Celková délka soutěsky je přibližně 18 kilometrů a výška některých jejích skalisek dosahuje až k úctyhodným 600 metrům. V roce 1962 byla Samaria prohlášena za národní park, který má celkovou rozlohu 4,5 tisíce ha. Narazit zde můžete na některá z chráněných zvířat, například na divokou kozu agrími, která se v Řecku těší velké popularitě. Na své si však přijdou i milovníci flóry - kromě borovic a dubů tu můžete obdivovat vzácné dřeviny, jako jsou cedr a cypřiš či unikátní květenu (například bílé lilie a bílé pivoňky). Soutěska Samaria je otevřena pro veřejnost vždy od 6 do 16 hodin, od listopadu do dubna je kvůli bezpečnostním opatřením uzavřena. Túra soutěskou je poměrně obtížná, takže si nezapomeňte nazout pevnou obuv a vzít si do baťůžku svačinu a dostatek vody. Po cestě rozhodně nemůžete čekat nějaký obchod s občerstvením. Na začátku výletu, který vám zabere přibližně 6 hodin, si budete moci vychutnat nádherný pohled na okolní hory, pak už ale vejdete do tajemného údolí, ve kterém se kolem vás budou tyčit úchvatná skaliska až do nebes.

Palác Knossos


Archeologická lokalita Knóssos, zeď paláce

Archeologická lokalita Knóssos, zeď paláce

Překrásný palác Knossos patří k nejznámějším starověkým památkám nejen Kréty, ale celého antického Řecka. Návštěvu rozsáhlého minojského paláce by si neměl nechat ujít žádný z turistů, kteří směřují na největší řecký ostrov. Budete tak moci na vlastní oči obdivovat kulturní kolébku naší civilizace. Nutno podotknout, že velká část Knossosu je zrekonstruovaná přesně podle původních architektonických originálů, které už byly mnohými požáry, zemětřeseními a také nekompromisním zubem času, značně poškozeny. Části stěn a sloupů a dokonce celé sály byly podle výsledků vykopávek znovu obnoveny z barevného betonu. Člověk si tak bude moci názorně prohlédnout, jak se žilo zhruba 1 500 let před naším letopočtem. Prohlídka paláce probíhá po dřevěných cestičkách, na rozdíl od Festosu je zde mnohem větší kontrola a některé části paláce jsou kvůli opravám nepřístupné. Knossos má neuvěřitelných tisíc místností a plochu 20 000 metrů čtverečních. Na prohlídku si tedy jednoznačně vyhraďte větší část dne.

Klíčová slova: Kréta, Řecko, Chania, Matala

 

Publikováno: 17.06.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Půvabná místa Kréty

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Cestování za pivem po Evropě Cestování nemusí být motivováno pouze touh...
Cestování za pivem po Evropě
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Nejkrásnější místa Řecka Ať už se rozhodnete navštívit některý z většíc...
Ostrov Santorini, větrný mlýn v městečku Oia
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz

Fotogalerie k tématu: Půvabná místa Kréty

© 2008-2021 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist