Nejlepší muzea světa podle hodnocení turistů

Máme tady sychravé podzimní počasí, které není zrovna ideální pro venkovní aktivity či procházky. Jestli toto počasí k něčemu vybízí, tak je to určitě návštěva míst, kde se může člověk procházet v teple a přitom si prohlédnout zajímavé věci. Takovým místem jsou bezesporu muzea a proto Vám přinášíme přehled deseti nejlepších muzeí světa pro letošní rok, jejichž žebříček sestavil na základě hlasování svých uživatelů cestovatelský portál TripAdvisor.1. Metropolitan Museum of Art, USA – New York

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art (česky Metropolitní muzeum umění) je největší muzeum ve Spojených státech a patří také k nejnavštěvovanějším muzeím na světě. Muzeum se nachází ve městě New York na východním okraji populárního Central Parku. Ve stále sbírce je zde k vidění více jak 2 miliony uměleckých prací a děl.

Muzeum bylo založeno roku 1870 a pro veřejnost bylo otevřeno 20. února roku 1872. Hlavní budova se nachází na zmíněném rohu Central Parku a druhá budova s názvem The Cloisters je situována na severním konci Manhattanu, odkud je krásný výhled na řeku Hudson. Zdejší sbírka čítá přibližně pět tisíc uměleckých děl zejména z období od 12. do 15. století.

Sbírky muzea pocházejí z celého světa, od afrického lidového umění a evropských obrazů až po islámské umění nebo vzácné kousky ze 4. století. Jen fotografií rozdělených do pěti tematických celků je v muzeu k vidění přes 25 tisíc. Několikrát za den se zde koná výkladová prohlídka Museum Highlits, která návštěvníkům představuje ty nejlepší kousky a díla z celého muzea.

Muzeum je otevřeno denně (neděle-čtvrtek od 10:00 do 17:30, pátek a sobota od 9:00 do 21:00). Vstupné je dobrovolné, ale návštěvníkům je doporučeno přispívat částkou 25 dolarů za dospělou osobu, což je cca 600 korun.2. Musée d'Orsay, Francie – Paříž

Musée d'Orsay, foto: travelioo.com

Musée d'Orsay, foto: travelioo.com

Musée d'Orsay je světoznámé muzeum, které se nachází v Paříži na levém břehu řeky Seiny. Muzeum je obrácené čelem k Tuilerijským zahradám a také je na dohled od Louvru. Muzeum je situováno v budově bývalého Nádraží d'Orsay, které bylo otevřeno při příležitosti Světové výstavy roku 1900. O vzniku muzea v této budově rozhodl francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Po důkladné rekonstrukci budovy nádraží bylo muzeum otevřeno pro veřejnost v prosinci roku 1986 prezidentem Françoisem Mitterrandem.

Výstavní plocha muzea má rozlohu šestadvacet tisíc metrů čtverečních a mezi exponáty je velká převaha francouzského umění z let 1848 až 1914. Umělecká díla umístěná v muzeu se dají rozděli zhruba do těchto šesti kategorií – malířství, sochařství, dekorativní umění (nábytek, umělecké předměty), fotografie, grafika a architektura (architektonické předměty). Mezi nejvýznamější umělce, jejichž díla jsou zde vystaveny patří například Vincent Van Gogh, Claude Monet, Edouard Manet, Paul Gaugin, Edgar Degas a Gustave Courbet.

Otevírací doba muzea je každý den kromě pondělků od 9:30 do 18 hodin. Ve čtvrtek je otevírací doba prodloužena do 21:45. Vstupné do muzea je 11 EUR (297 Kč), každý den kromě čtvrtka je od 16:30 vstupné za 8,50 EUR (229,5 Kč).3. Art Institute of Chicago, USA – Chicago

Socha lva u vchodu do muzea Art Institute of Chicago

Socha lva u vchodu do muzea Art Institute of Chicago

Art Institute of Chicago (česky Institut umění v Chicagu) je muzeum výtvarného umění, které se nachází v americkém městě Chicago ve státě Illinois v prostředí populárního Grant Parku. Po Metropolitním muzeu umění se jedná o druhé největší muzeum ve Spojených státech. Institut umění disponuje jednou ze světově nejvýznaměkších sbírek umění impresionistů a postimpresionistů, které má ve své stálé sbírce. Sbírky obashují díla starých mistrů, amerického umění, evropského a amerického dekorativního umění, asijského umění, moderního a soudobého umění. Sbírka muzea obsahuje více jak 260 tisíc děl a zahrnuje více než 5 tisíc let kultur z celého světa. K vidění je zde například třicet maleb od Moneta či Madona s dítětem a dvěma anděly od Sandra Botticelliho.

Oetvírací doba muzea je každý den od 10:30 do 17h, ve čtvrtek je otevřeno až do 20h. Vstupné pro dospělého činí 25 dolarů (600 Kč).4. Museo del Prado, Španělsko – Madrid

Museo del Prado, foto: facebook.com

Museo del Prado, foto: facebook.com

Museo del Prado je muzeum a galerie umění, nachází se ve španělské metropoli Madridu a může se pochlubit jednou z nejlepších sbírek evropského umění od 12. do 19. století. Muzeum bylo postaveno za vlády Karla III. Španělského a pro veřejnost bylo otevřeno v listopadu roku 1819. Sbírka muzea obsahuje více než 5 tisíc maleb, 2 tisíce fotografií, tisíc mincí a medailí, téměř dvě tisícovky dekorativních předmětů a více jak 700 soch.

Nejznámějším dílem, které je v muzeu vystaveno je rozměrný obraz Las Meninas (Dvorní dámy) od Diega Velázqueze. Vystaveny jsou zde díla například od Francisca Goyi, El Greca, Murilla a Ribery.

Otevírací doba muzea je Po až So od 10 do 20h, v neděli a o prázdninách je otevřeno od 10 do 19h. V dnech 6. ledna, 24. a 31. prosince je otevřeno od 10 do 14h. Vstupné pro dospělého činí 14 EUR (378 Kč).5. Louvre, Francie – Paříž

Muzeum Louvre

Muzeum Louvre

Louvre je světoznámé muzeum, které se nachází v Paříži na pravém břehu řeky Seiny. Muzeum sídlí v palácovém komplexu Palais du Louvre (bývalé sídlo francouzských králů) a je obklopeno ulicí Rue de Rivoli ze severu, Tuilerijskými zahradami ze západu a kostelem Saint-German-l'Auxerrois z východu. Louvre je nejnavštěvovanějším muzeem na světě, v roce 2014 ho navštívilo 9,3 milionů lidí. Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno během Francouzské revoluce 10. srpna roku 1793. Velkým turistickým lákadlem muzea je jeho vchod ve tvaru prosklené pyramidy dokončené roku 1969 architektem I. M. Peiem.

Ve sbírce muzea je více jak 35 tisíc předmětů od prehistorické doby až po současné 21. století. Od 5. září 1888 je muzeum Louvre rozděleno na sedm následujících oddělení: 1. Egyptské starožitnosti, 2. Stará Antická a Orientální keramika, 3. Řecké a Římské starožitnosti, 4. Malby, kresby, mědirytiny – XIII.-XIX. Století, 5. Skulptury středověku, renesance a Moderní doby, 7. Námořnictví a etnografie. Mezi nejvzácnější a nejvyhledávanější exponáty patří obrazy Mona Lisa a Madona ve skalách od Leonarda da Vinciho a socha Venuše Mélská.

Muzeum je otevřeno ve dnech Pondělí, Čtvrtek, Sobota a Neděle od 9 do 16 hodin. Ve Středu a Pátek je otevřeno od 9 do 21:45. V úterý je muzeum zavřeno. Od října do března je každou první neděli v měsíci vstup zcela zdarma vyjma 1. listopadu 2015.6. Ermitáž, Rusko - Petrohrad

Petrohrad, Zimní palác, součást Ermitáže

Petrohrad, Zimní palác, součást Ermitáže

Emritáž je jedno z největších a nejznámějších muzeí nejen v Rusku, ale na celém světě. Muzeum se nachází v ruském městě Petrohrad. Jeho sbírky byly založeny roku 1765 carevnou Kateřinou II. Velikou a pro veřejnost byly zpřístupněny až v roce 1852. Kolekce Ermitáže zahrnují přes tři miliony položek (jen malá část z nich je součástí stálé expozice), včetně největší kolekce obrazů na světě.

Všechny kolekce jsou uloženy v celkem šesti historických budovách, které stojí podél břehu řeky Něvy. Mezi nimi je také slavný Zimní palác, bývalé sídlo ruských imeprátorů. Dalšími budovami jsou Menšikovský palác, muzeum porcelánu, depozitáře ve Staroj Děrevně a východní křídlo administrativní budovy. Ze šesti budov muzea je jich pro veřejnost zpřístupněno celkem pět. Cizinci mají vstup do muzea dražší, než obyvatelé Ruska a Běloruska.

Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí. Otevírací doba je: Út,Čt,So,Ne od 10:30 do 18 hodin, St a Pá je otevřeno od 10:30 do 21 hodin. Ve dnech 1. ledna a 9. května je muzeum uzavřeno. Vstupné do celého komplexu muzea je 600 RUB (cca 230 korun). Každý první čtvrtek v měsíce je pro všechny návštěvníky zcela zdarma.7. Národní galerie, Velká Británie – Londýn

Národní galerie v Londýně, foto: facebook.com

Národní galerie v Londýně, foto: facebook.com

Národní galerie (anglicky National Gallery) je sbírka obrazů starých mistrů, která se nachází na severní straně Trafalgarského náměstí v Londýně a patří k pátému nejnavštěvovanějšímu muzeu na světě. Národní galerie byla pro veřejnost otevřena 10. května roku 1824. V expozici muzea je k vidění více než 2300 obrazů z období mezi lety 1250 a 1900 z národní umělecké sbírky Velké Británie.

Největším klenotem galerie je famózní sbírka francouzských impresionistů. Těšit se tak můžete například na tyto malby: Deštníky od Renoira, Dítě s holubicí od Picassa či slavné Slunečnice od Vincetna Van Gogha.

Národní galerie je otevřena každý den od 10 do 18 hodin, v pátek je otevřena od 10 do 21 hodin. Zavřeno je pouze 24. až 26. prosince a 1. ledna. Sbírka Národní galerie patří veřejnosti Spojeného království a proto je vstup na hlavní expozice zcela zdarma.8. Rijksmuseum, Nizozemsko – Amsterdam

Rijksmuseum

Rijksmuseum

Rijksmuseum je nizozemské národní muzeum, které se nachází na náměstí zvaném Museumplein v Amsterdamu. Muzeum bylo založeno v roce 1800 v nizozemském městě Haag a původně bylo jeho úkolem vystavovat podle francouzského vzoru sbírky holandských panovníků. Na příkaz krále Ludvíka Bonaparta bylo muzeum v roce 1808 přesunutou do Amsterdamu. Obrazy, které byly do té doby vlastnictvím města Haagu (například Rembrandtova Noční hlídka) se staly součástí muzea. Od prosince roku 2003 bylo muzeum z důvodu velké rekonstrukce uzavřeno a otevřeno bylo až po deseti letech dne 13. dubna 2013 nizozemskou královnou Beatrix.

Muzeum má za úkol uchovávat předměty z oblasti umění, řemesel a historie. K vidění je zde velká sbírka obrazů z období zlaté éry holandského malířství a také početná sbírka asijského umění. Kolekce muzea obsahuje jeden milion historických předmětů z období mezi lety 1200 až 2000. Součástí stálé expozice je přibližně osm tisíc předmětů.

Muzeum je otevřeno 365 dní v roce, tedy každý den od 9 do 17 hodin. Cena vstupného pro dospělého je 17,50 EUR ( cca 473 korun), osoby mladší 18-ti let mají vstup zdarma.9. Vasa Museum, Švédsko – Stockholm

Vasa Museum, foto: Anneli Karlsson

Vasa Museum, foto: Anneli Karlsson

Vasa Museum (švédsky Vaasmuseet) je námořní muzeum, které se nachází ve švédské metropoli Stockholm a je situováno na ostrově Djurgården. Podle oficiálních stránek muzea se je nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii. Pro veřejnost bylo muzeum oficiálně otevřeno 15. června roku 1990.

Účelově postavené muzeum ve svých prostorách vystavuje téměř plně dochovanou válečnou loď ze 17. století nesoucí název Vasa, která se potopila poblíž stockholmského přístavu 10. srpna roku 1628. Potopenou loď objevil v roce 1956 soukromý průzkumník Adres Franzén. Po několika letech příprav byl vrak lodi Vasa vytažen na hladinu dne 24. dubna 1961 a po mnoho let byla loď udržována ochranným porstředkem, kterým byl polyetylen glykol (PEG), což je ve vodě rozpustný voskový produkt pomalu prostupující dřevem a nahrazující vodu. Společně s lodí bylo z vody vytaženo přes 14 tisíc dřevěných předmětů včetně 700 soch, které byly psotupně ošetřeny a vráceny zpět na své původní místo na lodi. Mezi další vystavované lodě v muzeu patří švédský ledoborec Sankt Erik , majáková loď Finngrundet, švédský torpédový člun HMS Spica a švédský zzáchranný člun Bernhard Ingelsson.

Od 1. června do 31. srpna je muzeum otevřeno denně od 8:30 do 18. hodin. Od 1. září do 31. května je otevřeno denně od 10 do 17 hodin, ve středu od 10 do 20 hodin. Zavřeno je pouze 23. až 25. prosince a 1. ledna. Vstupné pro dospělého činí 130 SEK (cca 364 korun).10.

Museo Nacional de Antropología, Mexiko – Mexico City

Museo Nacional de Antropología, foto: facebook.com

Museo Nacional de Antropología, foto: facebook.com

Museo Nacional de Antropología (česky Národní antropologické muzeum) je mexické národní muzeum, které se nachází v mexické metropoli Mexico City na třídě Paseo de la Reforma ve čtvrti Miguel Hidalgo. Jedná se o nejnavštěvovanější muzeum v Mexiku. Muzeum bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1964 mexickým prezidentem Adolfo Lópezem Mateosem. Budova muzea má celkem 23 místností o celkové ploše 79 700 čtverečních metrů.

V muzeu jsou k vidění cenné sbírky a vykopávky aztécké a mayské kultury z města Tenochtitlán a Xochipilli. Mezi nejznámější vystavované exponáty patří kamenný kalendář, model města Tenochtitlán a kamenná hlava Stone of the Suns z civilizace Olméků.

Otevírací doba muzea je denně kromě pondělků v době od 9 do 19 hodin. Vstupné pro dospělého činí 64 MXN (cca 95 korun).

Klíčová slova: New York, Paříž, Chicago, Madrid, Petrohrad, Londýn, Amsterdam, Stockholm, Mexico City

 

Publikováno: 05.11.2015
Aktualizováno: 05.11.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Nejlepší muzea světa podle hodnocení turistů

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejlepší muzea světa podle hodnocení turistů

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist