Předvánoční nákupy v zahraničí

Vánoční trh na Václavském náměstí v Praze

Vánoční trh na Václavském náměstí v Praze

Vánoční svátky se opět nezadržitelně blíží a mnohým z nás se již honí hlavou nejrůznější nápady, jak pod stromečkem potěšit svoje nejbližší nějakým pěkným a originálním dárkem. I když se v České republice výlohy obchodů a butiků již dávno přeladily na vánoční notu, má nakupování v této zemi ve srovnání se západoevropskými státy pořád co dohánět. Nabídka zboží, cena, ale často i jeho kvalita výrazně pokulhává za nejznámějšími evropskými metropolemi, ve kterých se to předvánočními výprodeji přímo hemží a všichni natěšení „shoppeři“ mají skutečně z čeho vybírat. Spousta turistů si tak návštěvu nejkrásnějších evropských měst nechává až na dobu adventu, kdy zde mohou spojit příjemné s užitečným – tedy prohlídku známých památek a nakupování v obřích obchodních centrech nebo na vyhlášených nákupních třídách, ve kterých vám profesionální personál splní první poslední.

 

Tyto dárečky koupíte na každém vánočním trhu

Tyto dárečky koupíte na každém vánočním trhu

I v případě předvánočních nákupů však platí rčení „Dvakrát měř a jednou řež“. Člověk si totiž musí pořádně uvědomit, jaký cíl jeho adventní putování po obchodech bude mít. Může vám jít především o navození příjemné vánoční atmosféry spojené s popíjením svařeného vína či vaječného likéru, pojídáním nádherně ozdobených vaflí a dalších sladkých pochutin, které jsou k dostání na každém správném vánočním trhu, jenž se navíc většinou koná přímo v historickém centru města, takže si můžete prohlédnout i všechny zdejší důležité pamětihodnosti. Při tomto užívání si nakoupíte především nejrůznější drobnosti a dárky spojené s daným místem, které u vašich blízkých rozhodně zabodují.

 

Pokud však máte konkrétní představu o tom, co chcete pořídit, měli byste svou „kořist“ sledovat jako mlsná šelma, která tomuto účelu podřídí naprosto vše. Jestliže tedy chcete nakupovat luxusní oblečení, nejnovější elektroniku či konkrétní gurmánské suroviny z určitých regionů, měli byste si zjistit, ve kterém městě se nacházejí obchody a centra, kde toto zboží zaručeně dostanete, navíc za přijatelnou cenu, aby se vám váš výlet vyplatil. Další procházky po městě a návštěvy kaváren, restaurací či památek jsou pak spíše jakýmsi příjemným bonusem, který vás uklidní po náročném dni stráveném nakupováním.

 

Vánoční výzdoba je samozřejmě i na letištích

Vánoční výzdoba je samozřejmě i na letištích

K prvním dvěma variantám, které jsme nastínili v předchozích odstavcích, využíváme zpravidla leteckou dopravu (pokud se však nejedená o německá či rakouská města na dosah našich hranic). Proto si zároveň důkladně zmonitorujte, kolik stojí zpáteční letenky do atraktivních evropských destinací. Některé totiž můžete i teď sehnat ve výhodných akcích, zatímco jiné se vám mohou výrazně prodražit, takže by pak výhoda laciného nákupu v obchodech pozbyla původního smyslu. Určitou možností, jak předejít tomuto problému, je najít si pěkné evropské město, do kterého seženete laciné letenky a ve kterém si obstaráte výhodné ubytování, a až následně si udělat program, ve kterém samozřejmě bude figurovat i nakupování a výběr vhodných vánočních dárků.

 

Auto plné vánočních dárků

Auto plné vánočních dárků

Další alternativu pak představuje cesta automobilem do některého z blízkých obchodních domů či outletů u našich hranic. V Německu, Rakousku a Polsku jich najdete skutečně mnoho. Při tomto nakupování si sice neužijete vánoční atmosféru, protože nákupní haly se většinou nacházejí na periferii či v nepříliš pěkných městech. Můžete tu ale sehnat zajímavé věci na sebe či do vašeho bytu za exkluzivní ceny, o kterých by se vám v evropských velkoměstech mohlo jen zdát. Většinou se sice nejedná o úplně to nejznámější a nejluxusnější zboží, účel však v tomto případě světí prostředky.

 

Nakupování ve městech s nejkrásnějšími vánočními trhy

 

Vánoční trh v polském Krakově

Vánoční trh v polském Krakově

Co by to bylo za Vánoce bez pravých vánočních trhů, ze kterých pohodová atmosféra přímo sálá. Můžete se sice vypravit do mnoha evropských měst, ale ty nejkrásnější vánoční trhy najdete v Norimberku, ve Vídni, v Drážďanech a v Kolíně nad Rýnem. Návštěva nejznámějšího vídeňského trhu Christkindlmarktu na Radničním náměstí, malebného norimberského Hauptmarktu, fantasticky osvětleného Striezelmarktu v Drážďanech či úchvatné vánoční parády hned vedle kolínské gotické katedrály nemůže v žádném případě zklamat ani ty nejnáročnější cestovatele. Nadýcháte se zde plnými doušky příjemné vánoční atmosféry, která na vás doráží takřka na každém kroku. Za skvostnými vánočními trhy však nemusíte vždy vyrážet jen k našim západním sousedům. Úžasné adventní trhy totiž najdete také v polském Krakově, estonském Tallinu nebo v maďarské Budapešti.

 

Vánoční trhy v Norimberku

 

Vánoční trhy v Norimberku

Vánoční trhy v Norimberku

Bavorské město Norimberk se může pochlubit nádhernými vánočními trhy, které mají více než 400 letou tradici. Ne náhodou patří mezi nejnavštěvovanější trhy v celé Evropě, většina zkušených cestovatelů se totiž bez váhání shodne na tom, že skutečně patří k tomu nejlepšímu, co vám v tomto ročním období může starý kontinent nabídnout. Více než 200 ozdobených stánků se nalézá na hlavní třídě starého města, které je dokonale dekorováno do vánočního hávu. Trhy zde začínají 26. listopadu a končí přesně na Štědrý den. Centrum trhů je na náměstí Hauptmarkt, které v této době připomíná středověký jarmark. Velmi oblíbený je také dětský vánoční trh Kinderweihnacht, který najdete na nedalekém náměstí Hans Sachs Platz. Malé děti si zde mohou prohlédnout tradiční betlém s živými zvířaty, projet se ve vláčku nebo si vyzkoušet některé ze středověkých řemesel.

 

Vánoční trhy ve Vídni

 

Vídeň, vánoční trh na Radničním náměstí

Vídeň, vánoční trh na Radničním náměstí

Další skvělou volbu k návštěvě vánočních trhů představuje rakouská metropole Vídeň. Zde startuje vánoční veselí 20. listopadu a končí 26. prosince. Všichni zde pokojně popíjejí svařené víno, ládují se sladkou specialitou Vanillekipferl a procházejí si jednotlivé stánky s překrásnými drobnostmi, kterými můžete dekorovat váš byt nebo potěšit své blízké. Nejznámější vídeňský trh nese název Christkindlmarkt a naleznete jej na Radničním náměstí. Další dominantou tohoto náměstí je v předvánočním období obří adventní věnec o průměru 12 metrů. Pokud se na proslulý trh v blízkosti rozzářené radnice vypravíte s dětmi, jejich pozornost si jistě získá mini-vláček projíždějící celým trhem nebo zábavné loutkové divadlo. V budově radnice jsou připraveny řemeslné dílny, kde si děti například mohou upéct cukroví či vyrobit nějaký malý vánoční dárek jako náhrdelník, přívěšek či náramek.

 

Vánoční trhy v Kolíně nad Rýnem

 

Vánoční trh v Kolíně nad Rýnem

Vánoční trh v Kolíně nad Rýnem

Gotické město Kolín nad Rýnem každoročně přiláká obrovské množství turistů nejen kvůli své fascinující katedrále, ale také díky úchvatným vánočním trhům, které každého návštěvníka dokáží jedinečným způsobem přeladit do pohodového modu svátků klidu a míru. Zdejší trhy se můžou pochlubit největším vánočním stromem v celém Porýní a 160 stánky s nejrůznějšími vánočními suvenýry, řemeslnickými výrobky a lahodnými pochutinami, které vám milá obsluha připraví přímo před vašima očima. Malé děti asi nejvíce ohromí trh před radnicí na náměstí Alter Markt. Návštěvníci se zde mohou těšit na loutkové divadlo, stánky s hračkami a Santu Clause. Atmosféra dávno minulých staletí, vytvářená kejklíři, řemeslníky, komedianty a muzikanty na vás dýchne na Středověkém trhu, ležícím na rýnském břehu v sousedství Muzea čokolády. Nejstarší kolínský trh se koná na náměstí Neumarkt, jarmark na Rudolfplatz vás zase zavede do světa pohádek.

 

Vánoční trhy v Budapešti

 

Budapešť, vánoční trhy na náměstí Vörösmarty

Budapešť, vánoční trhy na náměstí Vörösmarty

Jak už bylo řečeno, pohádkové vánoční trhy nemusíte hledat jen západním směrem od hranic České republiky. Úchvatnou adventní atmosférou se pyšní například také maďarská metropole Budapešť, ve které se na náměstí Vörösmarty vánoční trh slavnostně zahajuje 26. listopadu a trvá až do Štědrého dne. Největší atrakcí je adventní kalendář, který se zobrazuje za okny domu Gerbeaud. V okolí se pak nalézá velké množství stánků, ve kterých si můžete prohlédnout ukázky tradičních řemesel, občerstvit se svařákem nebo lahodnou maďarskou klobásou a langošem, nebo si poslechnout vánoční koledy. Každý den se tu odehrává nějaký zajímavý kulturní program plný koncertů, tanečních vystoupení a zábavních akcí pro děti.

 

Nakupování v nejatraktivnějších městech Evropy

 

Pokud si chcete udělat hezký zimní výlet spojený s nákupem dárků a vánoční trhy pro vás nejsou až zas tak důležité, tak vám můžeme doporučit nádherná evropská města, jako jsou Londýn, Paříž, Madrid, Amsterdam či Milán. Všechna tato velkoměsta nadchnou zvědavé turisty nejen nádhernými pamětihodnostmi, ale i moderními obchodními domy s obrovským sortimentem zboží.

 

Nakupování v Londýně

 

Vánočně osvětlené kolo London Eye

Vánočně osvětlené kolo London Eye

Podle mnohých analýz a žebříčků odborných časopisů je nejlepším nákupním městem v Evropě právě Londýn. Nikde jinde totiž nenaleznete tak velký výběr nejrůznějšího zboží v kombinaci s velkými slevami, na které narazíte takřka po celý rok. Předvánoční období samozřejmě není žádnou výjimkou, ba právě naopak. Britské hlavní město zcela nasytí turistu lačnícího po senzačním výletu do světoznámé metropole, ve které je navíc možné pořídit překrásné vánoční dárky. Kromě návštěvy Westminsterského paláce, nad kterým se hrdě tyčí známý Big Ben, prohlídky Muzea voskových figurín Madame Tussaud či procházky přes Tower Bridge, budete mít jedinečnou příležitost nakoupit v místních obchodních domech oblečení známých značek a elektroniku za výhodné ceny.

 

Londýn, vánoční Oxford Street

Londýn, vánoční Oxford Street

Londýn je také proslulý svými nákupními třídami. Tou největší je Oxford Street. Jde o nefalšovanou tepnu městské části Westminster a najdete na ní více než 300 nejrůznějších obchodů a prodejen. Pokud se tam vydáte metrem, tak využijte některou ze stanic Marble Arch, Oxford Circus nebo Tottenham Court. Nákupní tradice Oxford Street sahá až do 19. století, takže není divu, že je to dnes několik kilometrů dlouhá třída, na které naleznete množství obchodních domů a obchůdků s oblečením, módními doplňky, obuví, kosmetikou a mnoha dalšími vyhledávanými artikly. Pokud chcete ulovit nějaký zajímavý kousek za výhodnou cenu, tak rozhodně navštivte obchodní domy značek Topshop,  H&M, Zara, Mango, Esprit, Benetton či Mexx. Tradiční britskou značkou, jejíž obchodní impérium nemůžete vynechat je také Marks & Spencer, to na co jste u této firmy zvyklí z České republiky se totiž se zdejším sortimentem nedá vůbec srovnávat.

 

Nakupování v Paříži

 

Paříž, Vítezný oblouk při vánoční atmosféře

Paříž, Vítezný oblouk při vánoční atmosféře

Další evropskou metropolí, kam se můžete bezstarostně vydat na předvánoční nákupy s vidinou nezapomenutelného zážitku, je Paříž. Kouzlo obřích bulvárů města nad Seinou, které jsou posety množství butiků a romantických kavárniček, zkrátka uchvátí úplně každého. Paříž skrývá neuvěřitelné kouzlo v jakémkoli ročním období, proto je i tato metropole jako stvořená pro předvánoční nákupy. Turistické atrakce, jakými jsou například Eiffelova věž, bazilika Sacré Coeur, zámek Versailles a obrazárna Louvre, při návštěvě hlavního města Francie nesmí vynechat žádný turista. Při procházení mezi památkami však musíte nahlédnout také do výloh světových módních značek, které právě v předvánoční době nabízejí velké slevy. Skvělým dárkem bude i láhev listopadového Beaujolais, která udělá radost všem milovníkům vína.

 

Vánoční výzdoba na Champs Elysées

Vánoční výzdoba na Champs Elysées

Největší nákupní dominantou Paříže je třída Champs Elysées, která dosahuje délky takřka dvou kilometrů. Vévodí jí Vítězný oblouk (Arc de Triomphe), jenž dal postavit Napoleon Bonaparte jako připomínku jeho vítězných bitev. Horní část bulváru je lemována mnoha kinosály, kavárničkami a luxusními obchody. Ve spodní části zase naleznete Elysejský palác, známou rezidenci francouzských prezidentů. Pojďme ale zpět k nakupování. Kde jinde by měl člověk hledat designově dokonalé šaty a módní doplňky než ve sladké Paříži. Na Champs Elysées najdete obchodní domy slovutných jmen jako jsou Chanel, Dior a Louis Vuitton. Najdete tu ale také množství levnějších butiků s běžnou konfekcí, která však také často obsahuje nádherné oblečení prvotřídního střihu a provedení. V množství specializovaných prodejen si na své přijdou také milovníci parfémů a voňavek, které mají ve Francii velkou tradici.

 

Nakupování v Madridu

 

Madrid, vánoční výzdoba v ulici Gran Vía

Madrid, vánoční výzdoba v ulici Gran Vía

Hlavní město Španělska Madrid odjakživa soupeří o přízeň turistů s katalánskou metropolí Barcelonou. Jinak tomu není ani v obchodní sféře. Pro vás je to však dobrá zpráva, protože ať už se při předvánočních nákupech rozhodnete pro Barcelonu, nebo Madrid, nemůžete šlápnout vedle. Přeci jen lépe se pravděpodobně nakupuje v Madridu, který má sice oproti Barceloně méně památek, ale více obchodů vyhlášených značek. Pokud si tedy pro své předvánoční nákupy vyberete právě toto město, musíte bezpodmínečně navštívit ulici Gran Vía, která se nalézá v bezprostřední blízkosti náměstí Plaza de España.

 

Před vámi se totiž otevře dlouhá promenáda plná obchodů, mezi kterými hrají prim především španělské firmy Zara a Mango. Výhodně však můžete nakoupit i oblečení ostatních světoznámých značek, jako jsou třeba H&M, Camper, Blanco, Bershka a mnoho dalších. Kdo by z Madridu chtěl svým blízkým přivést i něco dobrého na zub, ten by se měl zaměřit především na lahodný jamón neboli španělský pršut. Chybu neuděláte ani nákupem kvalitního španělského vína či olivového oleje. Sportovní fanoušci by zase neměli vynechat prohlídku svatostánku Realu Madrid - Santiago Bernabeu. Jako památku zde můžete zakoupit nejrůznější suvenýry tohoto královského fotbalového klubu. Replikou dresu portugalské hvězdy Cristiana Ronalda uděláte radost drtivé většině příznivců kopané.

 

Nakupování v Amsterdamu

 

Amsterdam, vánočně ozdobené lodě

Amsterdam, vánočně ozdobené lodě

Hlavní město Nizozemska Amsterdam je zajímavé především díky jeho jedinečné struktuře a architektuře. Jedná se totiž o město vystavěné na vodních kanálech, po kterých se projíždějí skvěle vybavené vyhlídkové lodě. Ulice tu navíc nejsou přeplněné stovkami automobilů, ale cyklisty, takže nenarazíte na smog, který by vás možná trápil v jiných velkoměstech Evropy. Ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi má Amsterdam také další výhodu - věci ve zdejších obchodech jsou totiž o chlup levnější než oblečení, elektronika a další žádané zboží v metropolích v Británii, Francii či Německu. V množství specializovaných obchůdků zde můžete nakoupit také originální a netradiční dárky, které odpovídají multikulturnímu zaměření této metropole. Jak už bylo řečeno, během dne stráveného nakupováním byste si neměli nechat ujít projížďku na lodi amsterdamskými kanály. Milovníci umění zase jistě ocení obrazárnu Rijksmuseum, kde najdete Rembrandtova plátna, či Muzeum Vincenta Van Gogha, kde jsou k vidění díla asi nejslavnějšího nizozemského umělce, který vešel do historie také tím, že si uříznul ucho.

 

Nakupování v Miláně

 

Vánoční strom v Miláně

Vánoční strom v Miláně

Všechny cesty nevedou nutně jen do Říma. Pokud se totiž rozhodnete pro nakupování v Itálii, zkuste se raději vypravit do Mekky evropské módy – úchvatného Milána. Sice tu není tolik památek, jako v antickými skvosty zaplaveném Římě, ale bylo by skutečným hříchem nezavítat do některého z módních obchodů a nepřivést zpět do vlasti svým blízkým něco na sebe. Přestože se tu prodává výhradně oblečení předních návrhářů, jeho cena je zde mnohonásobně nižší než v buticích v České republice. Obzvláště výhodné je vždy zabrousit do regálů s loňskou kolekcí, protože ta je nejvíce zlevněna. Regály se zlevněným zbožím však v Itálii neobsahují dva věšáčky s již okoukanými a mnohokrát zkoušenými věcmi, jak jste možná zvyklí od nás. Zde si totiž budete moci skutečně vybrat. Ideální pro nákup oblečení je například ulice Corso di Porta Ticinese, kde najdete obchody s oblíbenými značkami jako Diesel, Miss Sixty, Gas či Fornarina, ale ceny jsou podstatně nižší než v ČR. Populární jsou v Miláně také rozlehlé outlety. V centru města jich najdete hned několik. Například outlet D-Magazine, kde se prodávají hlavně slovutné italské značky Prada, Armani, Fendi, atd. Další možností je pak outlet Vestistock, který vás zase uchvátí otevírací dobou sedm dní v týdnu, což rozhodně v Itálii nebývá zvykem.

 

Nakupování v outletech blízko našich hranic

 

Pokud pro vás není vánoční atmosféra podstatná a chcete mít především možnost kvalitního a výhodného nakupování, tak vám můžeme doporučit několik outletů, které na vás čekají u měst nedaleko za hranicemi naší republiky. V našem přehledu se zaměříme zejména na centra v Rakousku, Německu a Polsku.

 

Outlety v Rakousku

 

Freeport, outlet na hranicích u Znojma

Freeport, outlet na hranicích u Znojma

Zhruba 40 km od Vídně u městečka Parndorf se nachází Designer Outlet. Místo, ve kterém můžete očekávat velké množství značkového oblečení za super ceny. Nakoupit si tak můžete značkové sportovní, ale také společenské oděvy. Své prodejní koutky zde mají i přední značky s luxusním oblečením. Jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších outletů českých turistů v zahraničí. Při cestě do Rakouska byste neměli vynechat ani outlet Freeport. Jde o první outletové centrum, které vzniklo v České republice. Leží ale přesně na hranicích. Tento ráj milovníků nákupů se totiž nachází na bývalém hraničním přechodu Hatě u Znojma. Návštěvníci mají na výběr z více než 200 světových značek v 70 obchodech. Pokud by vás více než značkové oblečení zajímala levná elektronika, nasměrujte svou cestu do rakouského Lince, kde se dá na nákupu všemožných technických novinek slovutných značek výrazně ušetřit.

 

Outlety v Německu

 

Řezno, nákupní centrum Donau-Einkaufszentrum

Řezno, nákupní centrum Donau-Einkaufszentrum

Jestliže se naopak vydáte směr Německo, tak byste neměli vynechat pěkné historické městečko Regensburg, alias Řezno. V tom naleznete velké nákupní centrum Donau-Einkaufszentrum, kde na vás dohromady čeká kolem 130 nejrůznějších obchodů. Nejžádanějšími značkami zde jsou Benetton, C&A, Esprit, H&M, Krsat a Sisley. Velký outlet můžete navštívit také v dalším německém městě Metzinger, které leží u Stuttgartu, vzdáleno zhruba 380 km od hraničního přechodu Rozvadov.

 

 

 

 

Outlety v Polsku

 

Factory Outlet u města Wroclaw

Factory Outlet u města Wroclaw

Dalším známým nákupním centrem, kde je možné za velmi nízké ceny nakoupit oblečení nejrůznějších světových značek, je Factory Outlet u polského města Wroclaw, které je vzdáleno asi 150 km od Harrachova. Rovněž v Polsku naleznete outlet ve městě Sosnowiec u Katovic, které je vzdáleno něco málo přes 100 km od Bohumína.

 

Klíčová slova: Norimberk, Vídeň, Kolín nad Rýnem, Budapešť, Londýn, Paříž, Madrid, Amsterdam, Milán, Rakousko, Německo, Polsko 

 

 

Publikováno: 10.11.2011
Aktualizováno: 20.11.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Předvánoční nákupy v zahraničí

25.01.2012 13:09 JIRKA KLUS
---.novyjicin.indos.cz

JSO TO VELMI KRASNE OBRAZKI

03.12.2011 18:30 Marty
---.net.upcbroadband.cz

Já bych jel do Londýna, tam si člověk aspoň něco vybere. Ne jako tady, kde je všechno předražený :-(

30.11.2011 18:52 jirka klus
---.orlovanet.cz

dobri

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Předvánoční nákupy v zahraničí

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist