Lyžování ve Francii – Tři údolí

Lyžování ve FranciiTři údolí (Les Trois Vallées)


Středisko Méribel

Středisko Méribel

Mamutí lyžařská oblast v Savojských Alpách je tvořena několika středisky a nabízí neuvěřitelných 600 kilometrů propojených sjezdových tratí té nejvyšší kvality. Právě díky vzájemné provázanosti všech sjezdovek se před vámi po zakoupení skipasu, jehož působnost se vztahuje na celý prostor Třech údolí, otevřou takřka nekonečné možnosti. Nic vám nebude bránit v nezávislém přejíždění z jednoho údolí do druhého a v neustálém objevování nových a nových svahů. Šest set kilometrů je vskutku úctyhodné sousto (pro představu si uvědomme, že ve Špindlerově Mlýně, nejpopulárnějším tuzemském zimním rezortu vás čeká asi 25 kilometrů sjezdovek) a s největší pravděpodobností během své dovolené ani nezvládnete pokořit všechny svahy. O důvod víc, proč se budete chtít do Les Trois Vallées ještě někdy v budoucnu vrátit. Pokud se chcete informovat o jedné z dalších lyžařských oblastí ve Francii, doporučujeme vaší pozornosti článek o Les Sybelles.

Tři údolí - horská střediska


Ačkoliv číslovka v názvu hovoří jasně, chceme-li být úplně přesní, musíme konstatovat, že celá oblast v dnešních dnech zasahuje v podstatě již do čtyř údolí. Sjezdovky leží v nadmořské výšce zhruba od 1 400 do 3 200 m.n.m. a sezóna probíhá od začátku prosince do konce dubna. V údolí Courchevel leží kromě stejnojmenného střediska i rezort La Tania. Prostřední ze tří hlavních údolí se podle jednoho ze svých středisek jmenuje Méribel a nalezneme zde i Méribel-Mottaret. Do údolí Belleville spadá Val Thorens, Les Menuires, Saint Martin de Belleville a konečně „přes kopec“, tedy již ve čtvrtém údolí ležící Orelle. Za šestidenní skipas umožňující neomezené využívání všech vleků ve Třech údolích zaplatí dospělý lyžař v hlavní sezóně (od 18.12.2010 do 15.4.2011) částku 235 EUR. Jednodenní permanentka se stejnou oblastí působnosti přijde na 47 EUR.

Sjezdovka ve středisku Val Thorens

Sjezdovka ve středisku Val Thorens

Sjezdové tratě v Les Trois Vallées nabízejí vše, na co si lyžař vzpomene a rozmanité terény dopřejí vyžití sportovcům všech výkonnostních kategorií i vyznavačům rozdílných jízdních stylů. Užíváte si agresivní jízdu v boulích, nebo raději poklidně vykrajujete oblouk na upravené sjezdovce? Jste od přírody spíše klidný člověk, nebo si rád zvyšujete hladinu adrenalinu provozováním krkolomných kousků ve snowparku, případně chcete jít ještě dál a toužíte vyzkoušet paragliding s lyžemi na nohou? Řítíte se ze svahu dolů raději na lyžích, či preferujete snowboard? Ať už je vaše představa ideálního dne na sjezdovce jakákoliv, na svazích Třech údolí jistě dojde svého naplnění. Pro úplnost zmiňme, že přestože jsou Tři údolí především Mekkou vyznavačů alpského lyžování, nezapomíná se ani na lyžaře-klasiky, protože zde nalezneme i 120 kilometrů běžeckých tratí. U horní stanice lanovky vás většinou kromě úchvatného výhledu na panorama okolních horských štítů, mezi nimiž se tyčí i Mont Blanc, čeká restaurant a k němu náležící lehátka, která se za slunných dnů stávají vhodným místem chvilkového odpočinku. Buďte ale připraveni na to, že ceny v těchto podnicích bývají patřičně vysokohorské. Když se na konci dne vydáte ze svahů zpět do údolí, nemusíte se obávat, že byste se večer nudili. Pokud i po celodenním lyžování stále překypujete energií, prostředí horských městeček vám poskytne více než dostačující nabídku aprés-ski aktivit. V každém středisku naleznete obchod s potravinami, hospody, bary a například v Méribelu se můžete těšit i na bazén a kluziště. Okolí rovněž vybízí k podnikání krátkých procházek zimní krajinou. Není snad ani třeba zmiňovat, že naprostou samozřejmostí je ski servis, půjčovna, lyžařská škola a turistické informace.

Tři údolí – doprava


Ubytování v Méribelu

Ubytování v Méribelu

Je pravda, že doslova přímo mezi sjezdovkami Třech údolí se nachází několik malých letišť s jednou z kopce vedoucí přistávací a zároveň vzletovou dráhou, ovšem tyto miniaturní vzdušné přístavy neslouží široké veřejnosti. Nejbližší letiště, na které směřují přímé spoje z Prahy, je v Ženevě. Ceny zpátečních letenek z Ruzyně na ženevské Cointrin International Airport začínají u Swiss Airlines již na přijatelných 3 500 Kč. Ženevu dělí od Třech údolí zhruba 180 kilometrů a autobus zajišťující přímé spojení mezi letištěm a horskými středisky urazí tuto vzdálenost za 3 hodiny. Jednosměrná jízdenka přijde na 75 EUR, zpáteční pak na 126 EUR.

Dá se předpokládat, že většina našinců nebude cestovat do Třech údolí letadlem, nýbrž automobilem či autobusem s cestovní kanceláří. V takovém případě bude trasa dlouhá o něco víc než 1 100 kilometrů a povede přes Německo a Švýcarsko. Střediska Třech údolí mají dostatek parkovacích ploch a nemusíte se tedy strachovat, že byste svůj vůz museli nechat odstavený kdesi v lese.

 

Tři údolí – ubytování


Tři údolí žijí z turistického ruchu a tak nikoho nepřekvapí pestrá nabídka ubytovacích kapacit. Ceny se liší nejen podle úrovně a rozsahu poskytovaných služeb, ale i v závislosti na zvoleném středisku. Počítejte s tím, že nejhlouběji do kapsy budete muset sáhnout v Méribelu. Dalším faktorem ovlivňujícím výši výdajů na ubytování je doba, kdy se do Třech údolí vydáte. Ceny noclehů dosahují svého maxima v exkluzivním silvestrovském týdnu a druhý vrchol přichází během února. Z hlediska poměru pohodlí a ceny nabízejí nejlepší ubytování apartmány. Útulný apartmán pro čtyři osoby má vlastní sociální zařízení, ložnici a kuchyňku vybavenou sporákem, mikrovlnnou troubou, překapávačem a myčkou. Suma zaplacená za ubytování se pak například v apartmánech pro čtyři osoby v La Tanii pohybuje v rozpětí zhruba od 90
Kabinky ve Třech údolích

Kabinky ve Třech údolích

EUR až do 300 EUR na osobu za 7 nocí, podle toho, jaká část sezóny právě probíhá. Záleží jen na míře nevyčerpatelnosti vaší peněženky, pro kterou z variant ubytování se rozhodnete. Jak je patrno z cenově diferencované nabídky, v Les Trois Vallées vycházejí vstříc všem sortám lyžařů. Pokud chcete pojmout svou zimní rekreaci velkolepě, vaše očekávání budou bezezbytku uspokojena. Stejně tak i v případě, že zvolíte „lowcostový“ způsob trávení dovolené. To se pak nejdražší položkou na seznamu vašich výdajů stane skipas, který však za ty peníze rozhodně stojí! České cestovní kanceláře nabízejí desetidenní zájezd autobusem za necelých 11 000 Kč, v ceně je doprava, ubytování v apartmánech a šestidenní permice.

Klíčová slova: Courchevel, La Tania, Méribel, Val Thorens, Tři údolí, francouzské Alpy, Francie

 

Publikováno: 28.01.2011
Aktualizováno: 27.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Lyžování ve Francii – Tři údolí

01.09.2011 17:54 maikl
---.o2isp.cz

naprosto super začal jsem v50 letch lyžovat a ve francii jsem již po šesté negetivu větší vzdálenost ale stjí to za to je nutné vybrat lepší střediska

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Lyžování ve Francii – Tři údolí

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist