Lyžování ve Francii – Les Sybelles

Lyžování ve Francii – oblast Les Sybelles


Vrcholky hor v Les Sybelles

Vrcholky hor v Les Sybelles

Les Sybelles leží v Savojských Alpách a se svými 310 kilometry sjezdových tratí patří mezi pět největších lyžařských oblastí Francie. Pokud holdujete zimním sportům a tím pádem si pohráváte s myšlenkou, že byste svou letošní dovolenou strávili v horských oblastech země galského kohouta, konkrétně pak právě na svazích ve stínu tří vrcholků Les Aiguilles d'Arves, vypínajících se do výše přes 3 500 metrů nad mořem a tvořících tak přirozenou dominantu krajiny, pevně věříme, že vám následující řádky poskytnou dostatečné množství potřebných informací a pomohou vám tak ve vašem jistě nesnadném rozhodování.

 

Les Sybelles – lyžování

 

Oblast Les Sybelles tvoří celkem šest vzájemně propojených lyžařských rezortů – Saint Jean d'Arves, Saint Sorlin d'Arves, Le Corbier, La Toussuire, Les Bottieres a Saint Colomban des Villards. Celková délka všech sjezdovek, které leží v nadmořské výšce od 1 100 do 2 620 metrů, přesahuje tři sta kilometrů a dospělý lyžař je v hlavní sezóně může po dobu šesti dnů díky skipasu prozkoumávat za cenu 183,50 EUR, jednodenní jízdné v celé oblasti činí 36,50 EUR. V Les Sybelles nalezneme tratě všech obtížností, od povlovných zelených, určených pro opatrné lyžaře-začátečníky, až po strmé černé, které dokonale prověří schopnosti odvážných sportovců se slabostí pro rychlou a fyzicky namáhavou jízdu. 

Horní stanice vleku v Les Sybelles

Horní stanice vleku v Les Sybelles

Dobrodruzi ocení i snow park s množstvím různě náročných skoků, ti opatrnější možná navštíví easy park, který vám díky svým atrakcím dokáže i přes svůj trochu krotce působící název vstříknout do žil potřebnou dávku adrenalinu. Cestu na vrcholy sjezdovek zprostředkovávají nekryté dvou, tří, čtyř a šesti sedačkové lanovky a pomy. Žádných kabinek se tedy v oblasti Les Sybelles nedočkáte. Za slunečného počasí vám tato skutečnost na čele příliš vrásek nenadělá, nedostatky nekrytých sedaček si však velmi rychle uvědomíte ve chvíli, kdy se obloha zatáhne a poryv horského větru vás štípne do tváře. Pomy většinou slouží jako přibližovací vleky, kterým se nevyhnete v momentě, kdy si usmyslíte, že prozkoumáte celou oblast a vydáte se z jednoho údolí do druhého. Vůči největší francouzské lyžařské oblasti, kterou jsou Tři údolí, je Les Sybelles délkou svých sjezdovek poloviční. Přesuny mezi jednotlivými dolinami jsou ve srovnání se Třemi údolími méně pohodlné, speciálně snowboardistům budou na obtíž občasné takřka po rovině vedoucí úseky, které musíte překonat, pokud se rozhodnete prozkoušet středisko ležící na opačné straně kopce. Les Sybelles není sice tak mamutí jako Tři údolí, to ale neznamená, že vás zde čekají jen nějaké nepatrné kopečky, které sjedete raz dva, i zde se dá zažít perfektní desetiminutový sjezd z vrcholku až do údolí. Celodenní pobyt na svahu pochopitelně nelze absolvovat bez doplnění energie a právě k tomuto účelu slouží hospody umístěné u stanic vleků. Jste-li z ostatních středisek zvyklí, že na dolním i horním konci téměř každé lanovky vás vždy čeká restaurační zařízení s lehátky na zápraží, v Les Sybelles budete muset ze svých představ trochu slevit. Občerstvovacích podniků je zde sice o něco méně, avšak stále dostatečné množství. Čaj či kávu v nich pořídíte zhruba za 3,50 EUR a něco k zakousnutí v podobně burgeru s hranolky obstaráte plus mínus za 12 EUR.

Les Sybelles – zábava a volný čas


Ve střediscích oblasti Les Sybelles se přirozeně nemusíte věnovat pouze sjezdovému lyžování a snowboardingu. Můžete například obdivovat krásu reliéfu alpské krajiny z nebeských výšin, plachtit vzduchem se zkušeným instruktorem za zády lze za 70 EUR. Jestliže raději stojíte nohama pevně na zemi, vydejte se na výlet na sněžnicích. Nezapomínejme, že nejen aktivitami spjatými se sněhem živ je člověk, trávící dovolenou v Les Sybelles.

Les Sybelles, vesnice Le Corbier

Les Sybelles, vesnice Le Corbier

I když se po návratu ze sjezdovky brzy stmívá, neznamená to, že musíte zalézt do peřin. Dopřejte zhuntovanému tělu po celodenním lyžování příjemný relax ve vyhřívaném venkovním bazénu. Třeba v městečku Le Corbier je jich hned několik, pokud váš hotel nedisponuje vlastním, který je pro hosty v ceně ubytování, nevěšte hlavu a využijte veřejný bazén se vstupným 4,50 EUR. Jestliže si nedovedete představit život bez internetu a i na dovolené v zahraničí musíte být alespoň několik minut denně online, vězte, že v Le Corbier v budově turistických informací, která svým vzhledem trochu připomíná létající talíř, nabízejí Wi-Fi připojení k internetu zdarma. Až vás přepadne hlad, nabízí se několik možností, kterak ho umlčet. Nemáte-li potřebu zbytečně rozhazovat peníze, není nic jednoduššího, než nakoupit kvalitní suroviny, třeba v potravinách Sherpa či Petit Casino, a uklohnit si chutný pokrm v kuchyňce vašeho apartmánu. Jestliže neradi ztrácíte čas s vařením, vyrazte do některé z mnoha hospod, kde dostanete hlavní jídlo v podobě pizzy za cenu od 8 EUR a sklenici piva vám natočí za 3 EUR. V městečku Le Corbier si na své přijdou i ti, pro něž je vášní nakupování. Výškové budovy, tvořící podstatnou část ubytovacích kapacit, jsou totiž propojeny pasáží, ukrývající všemožné obchody, od papírnictví přes cukrárny, potraviny, obchody s upomínkovými předměty a ski servisy až po hospody a bary.

Les Sybelles – ubytování


Optimální ubytování v oblasti Les Sybelles, konkrétně ve středisku Le Corbier, poskytuje například Résidence Les Alpages du Corbier. Cena apartmánu pro čtyři osoby na sedm nocí zde kolísá zhruba od 75 EUR do 235 EUR na osobu, a to podle toho, jaká část sezóny zrovna probíhá. Pohodlné apartmány jsou vybaveny kuchyňským koutem, koupelnou, toaletou a balkónem. Rekreanti, kterým ubytování v apartmánech nevyhovuje, se pravděpodobně uchýlí do jednoho z tříhvězdičkových hotelů, v nichž je však nutno sáhnout hlouběji do kapsy.

Les Sybelles – doprava


Francouzské Alpy, Les Sybelles

Francouzské Alpy, Les Sybelles

Pro cestu do Les Sybelles lze využít několik druhů dopravy. Ten, kdo se vydá do Savojských Alp na palubě letadla, pravděpodobně přistane v Lyonu. Pravidelné přímé spoje mezi pražskou Ruzyní a Aéroport Lyon Saint-Exupéry zajišťuje Air France a zpáteční letenku seženete již za cenu kolem 9 000 Kč. Lyonský vzdušný přístav a střediska oblasti Les Sybelles dělí vzdálenost asi 160 kilometrů, která je překonávána pomocí autobusů, jež vás dovezou z letiště přímo do vašeho střediska. Ještě blíže vysněným sjezdovkám vás přepraví rychlovlaky TGV, které se z Paříže do horských stanic Saint Avre La Chambre a Saint Jean de Maurille dostanou za tři a půl hodiny. Odkud jsou všechny rezorty vzdáleny maximálně 20 kilometrů a tento poslední úsek cesty vám pomohou zdolat autobusy nebo vozy taxi. I přes nabízené možnosti asi u našince nakonec přece jen zvítězí poslední způsob cestování, který představuje automobilová doprava. Ať už se rozhodnete putovat do Les Sybelles autem nebo busem, čeká váš štreka dlouhá přes 1 100 kilometrů, vedoucí přes Německo a Švýcarsko. Pokud rádi svěříte starost s řízením vozu někomu jinému, u českých cestovních kanceláří, kupříkladu u CK CEKARE, specializující se na pořádání lyžařských zájezdů do Francie, obstaráte zájezd v ceně s dopravou, ubytováním v apartmánu pro čtyři osoby a šestidenním skipasem pro celou oblast Les Sybelles za necelých 9 000 Kč.

Klíčová slova: Les Sybelles, francouzské Alpy, Francie

 

Publikováno: 05.01.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Lyžování ve Francii – Les Sybelles

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Lyžování ve Francii – Les Sybelles

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist