Bavorsko: na skok k sousedům

Bavorsko – jednodenní expres plný zážitků a poznání


Radnice v Mnichově

Radnice v Mnichově

Patříte-li k vyznavačům jednodenního cestování po zajímavých místech z nedalekého okolí a zároveň nemáte rádi vleklé celodenní výlety s několikahodinovými exkurzemi, ve kterých nejčastěji uslyšíte věty typu: "Na této posteli panovník XY uléhával ke každodennímu spánku a zde zase usedával ke svému rannímu čaji...", rád vám doporučím tip na můj oblíbený výlet do Bavorska. Cestu lze skutečně celkem pohodlně zvládnout za jediný den, ale samozřejmě záleží na místě výjezdu. Nacházíte-li se do 400 km od Mnichova, neměli byste při jízdě po dálnici mít při časném výjezdu s harmonogramem problém. A co všechno poznáte? Kromě malebného městečka Oberammergau a pohádkových zámků je možné kupříkladu zavítat do slavné mnichovské hospody Hofbräuhaus nebo okusit koupání ve vodách tyrolského jezera Plansee.

Bavorsko - Oberammergau


Pohled z vrcholku u Oberammergau

Pohled z vrcholku u Oberammergau

První zastávkou je půvabné městečko Oberammergau, situované na úpatí německých Alp, přibližně 20 km severně od proslulého lyžařského střediska Garmisch-Partenkirchen. Přestože je Oberammergau známé především díky každoročnímu pořádání tradičních pašijových her, které se zde konají již od roku 1634, kvalitní umělecké tvorbě místních řezbářů nebo přítomností vojenské vzdělávací školy NATO, ubírá se náš zájem docela jinam. Právě nedaleko školy NATO se  nachází několikasetmetrová lanovka Laberbergbahn, která nás po několika minutách vyveze na vrcholek hory Laber. Ta sice zdaleka nepatří se svými 1 684 metry k nejvyšším alpským výběžkům, nabízí oproti tomu ale jeden z nejimpozantnějších pohledů do okolní krajiny. Směrem na jih hledíte na nekompromisní alpské štíty dosahující téměř tříkilometrových nadmořských výšek (nejvyšší hora Zugspitze 2 962 m.n.m.). Při pohledu na sever se před vámi rozprostírá nekonečný prostor s několika obrovskými jezery, ve kterém za dobré viditelnosti budete moci dohlédnout až na 100 km vzdálený Mnichov. Zážitek z první zastávky lze umocnit posezením na terase místní horské restaurace s příjemnou obsluhou, vynikajícím jídlem a příznivými cenami.

Bavorsko - Linderhof a Plansee


Linderhof

Linderhof

Opouštíme Oberammergau a těsně před městečkem Ettal odbočujeme doprava směrem na Graswang a Linderhof. Po necelé čtvrthodince dojíždíme k prvnímu z bavorských pohádkových zámečků. Je jím Linderhof, zámek inspirovaný francouzským Versailles. Celkově se jedná o velice příjemnou a klidnou lokalitu uprostřed bavorských lesů s vskutku překrásnou atmosférou. Prostranství před zámečkem, kde se nachází jezírko se zlatým sousoším, přímo vybízí k odpočinku. Kdo by měl chuť prohlédnout si Linderhof i zevnitř, otevírací doba je mezi dubnem a polovinou října od 9 do 18 h, mimo tuto sezónu je možné zámek prozkoumat od 10 do 16 h. Otevřeno je každý den krom 1. ledna, masopustního úterý (pohyblivý svátek v únoru nebo březnu), 24., 25. a 31. prosince. Prohlídka je sice možná jedině s průvodcem, avšak trvá snesitelných 25 minut.

Jezero Plansee v Tyrolsku

Jezero Plansee v Tyrolsku

Dále pokračujeme po stejné trase, odkud jsme přijeli z Oberammergau k Linderhofu, a to zhruba dalších 20 km po klikaté silnici vinoucí se skrz lesy alpského předhůří. Málokdo si povšimne, že se zhruba v polovině cesty překračuje hranice Německa s Rakouskem. Znenadání dojíždíme k dalšímu bodu zájmu, kterým je tyrolské jezero Plansee. V parných letních dnech se může jednat o ideální místo k letmému vykoupání, teplota vody není nikterak závratná, ale po dlouhé cestě autem se bezesporu může jednat o příjemné osvěžení. Od konce května do podzimu lze na jezeře podniknout romantickou okružní plavbu loďkou. Plansee se díky této atrakci a své nadmořské výšce 976 m.n.m. může pyšnit jedním zajímavým triumfem. Jedná se zde totiž o nejvýše položenou komerční lodní dopravu v Rakousku.

Bavorsko - Neuschwanstein a Hohenschwangau


Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Nyní se vydáváme na přibližně třiceti kilometrovou trasu zpět do Německa směrem na Füssen, poblíž kterého se nachází překrásné zámky Hohenschwangau a Neuschwanstein. Nejlepší navigací od Plansee je sledování směrovek "Neuschwanstein" v Rakousku a "Königsschlösser" (královské zámky) v Německu. Ukazatelé vás zavedou až na místo, kde můžete v blízkosti obou zámků zaparkovat za malý poplatek na rozlehlém parkovišti, odkud se vydáte na přibližně 20 minutovou procházku, abyste došli až ke vzdálenějšímu Neuschwansteinu. Zámek zdálky nepůsobí příliš robustně, to proto, že je zasazen do mohutných alpských skal, jakmile se k němu přiblížíte na kratší vzdálenost, teprve si uvědomíte o jak impozantní stavbu se jedná.  Pohled na Neuschwanstein zblízka je vskutku dech beroucí. Cítíte-li se i na prohlídky vnitřních prostor obou zámků, musíte si zakoupit lístky na pokladně u Hohenschwangau. Průvodci hovoří jen německy nebo anglicky, ale návštěvníkům je  k dispozici audio průvodce, kde lze volit z japonštiny, francouzštiny, španělštiny, italštiny, češtiny, slovinštiny, ruštiny, polštiny, čínštiny, portugalštiny a maďarštiny. Ať už se rozhodnete zúčastnit prohlídky zámků či nikoli, výlet ještě zdaleka nekončí.

Mnichov


Z parkoviště u královských zámků pokračujte dále autem po Colomanstraße, abyste měli Neuschwanstein po pravé straně, a po chvíli dojedete na křižovatku se silnicí číslo 17, která vás díky ukazatelům dovede až do Mnichova. Cesta bude trvat necelé dvě hodiny. Doprava autem po Mnichově je velice intuitivní, sledujete ukazatele směřující na centrum a pak už si jen vyberete volný parkhaus, odkud pokračujete na pěší zónu a hlouběji do centra. Mnichov by si určitě zasloužil podstatně delší pozornost než necelé odpoledne, přesto se pokusíme vydobýt z omezeného časového fondu maximum.

Frauenkirche a Marienplatz v Mnichově

Frauenkirche a Marienplatz v Mnichově

Přední mnichovskou dominantou je pozdněgotický chrám Frauenkirche, typický svými dvěma 99 metrů vysokými věžemi, na kterých se tyčí dvojice měděných kopulí. Dalším nedalekým místem, které si nesmí nechat ujít žádný návštěvník Mnichova, je náměstí Marienplatz, kde se nachází především bohatě zdobená Nová radnice. Opustíte-li Marienplatz a zahnete doleva na Sparkassenstraße, poté druhou ulici doprava na Münzstraße, dostanete se ke slavné Hofbräuhaus am Platzl, mnichovské hospodě s více než 400letou tradicí. Přestože výklady průvodců se nejčastěji v souvislosti s Hofbräuhausem zmiňují o nejkontroverznějším muži 20. století Adolfu Hitlerovi, který zde pronášel své proslovy, nemělo by se opomenout, že Hofbräuhaus je místem, kam nejednou zavítal například slavný hudební virtuóz W. A. Mozarta nebo 35. prezident USA John Fitzgerald Kennedy. Pokud jde o gastronomii, kuchyně je zde typicky bavorská a výborná, k pití nelze pro za volant neusedající účastníky výletu očekávat nic jiného než pivo z tupláku. Vyznavači odlišného stylu pohostinství mohou navštívit například sousedící Hard Rock Café. Nyní už se pravděpodobně pomalu schyluje k večeru, máte-li možnost prodloužit si pobyt přes noc, určitě neváhejte, Mnichov kromě vyjmenovaných zajímavostí nabízí ještě mnohem více. Uveďme například Národní divadlo, Německé technické muzeum, zámek Nyphenburg, muzeum bavorské automobilky BMW, hypermoderní Allianz arénu nebo samozřejmě v první polovině října světoznámý pivní festival Oktoberfest. V každém případě šťastnou a bezpečnou cestu domů.

Po návratu rychle vzpomeňte, jak sedíte na terase v restauraci na vrcholku hory Laber u městečka Oberammergau a zjistíte, jak je těžko uvěřitelné, co všechno jste stačili prožít za jediný den.

Klíčová slova: Německo, Bavorsko, Mnichov, Rakousko, Tyrolsko

 

Publikováno: 04.04.2021
Aktualizováno: 29.08.2021
Autor: Commodus

Diskuze: Bavorsko: na skok k sousedům

19.04.2015 20:00 MAX
---.141.broadband5.iol.cz

to nemá chybu

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Bavorsko: na skok k sousedům





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist