Nejkrásnější evropské hrady a zámky

Mezi nejoblíbenější turistické cíle patří bezpochyby starobylé hrady a zámky, které všem návštěvníkům nabízejí možnost nasát jedinečnou atmosféru dob dávno minulých. Člověk si v klidu může užít prohlídku nádherných dobových interiérů a exteriérů, které jsou takřka vždy zasazeny v překrásné panenské přírodě. Nemusíte být ani žádným velkým milovníkem architektury, aby vás návštěva některého z takovýchto míst naprosto okouzlila. Mnoho cestovatelů, kteří příliš neholdují dovoleným u moře nebo na horách, rádo vyjíždí na romantické výlety do odlehlých končin, kde se vždy „uprostřed ničeho“ vyloupne úchvatná historická stavba jako z obrázku. Pojďme si nyní společně ukázat některé z nejkrásnějších hradů a zámků starého kontinentu.

 

Německo - Neuschwanstein

 

Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Ve výčtu nejkrásnějších hradů a zámků v Evropě můžeme jen těžko začít jiným objektem, než je německý Neuschwanstein. Tento monstrózní zámek je totiž doslova a do písmene jako vystřižený z nějakého pohádkového příběhu. Každý rok toto místo navštíví obrovské množství turistů, kteří se chtějí pokochat pohledem na známou romantickou stavbu. Jestliže jsou z ní však běžní turisté uchváceni, pro mnoho architektů naopak slouží jako ukázkový příklad překombinovaného kýče. Při jeho stavbě totiž bylo využito prvků snad všech architektonických slohů, takže vznikl jakýsi přeplácaný líbivý mišmaš. Nic to však nemění na tom, že toto místo rozdává radost plnými hrstmi, což je u každé pamětihodnosti zásadní. Neuschanstein leží v oblasti Allgäu na jihu bavorského Švábska. Nachází se tak v bezprostřední blízkosti německých hranic s Rakouskem. Zámek začal v roce 1869 budovat král Ludvík II. Bavorský, který byl pověstný svými megalomanskými vizemi. Kvůli svému předčasnému skonu si své sídlo však neužil ani celý rok. Jestliže Neuschwanstein z vnějšku nabízí úchvatnou podívanou, vnitřek zámku je spíše ponurého charakteru a podle mnohých zkušených cestovatelů za prohlídku příliš nestojí. Vyjeďte si proto raději na Mariánský most do soutěsky Pöllat, kde se vám naskytne jedinečných výhled na tuto známou stavbu. Mnoho lidí se dokonce domnívá, že zámek Neuschwanstein byl předlouhou pro logo společnosti Walt Disney. Pravdu se již sice nikdy nedozvíme, ale musíme uznat, že podoba je to opravdu náramná.

 

Francie - Versailles

 

Zámek Versailles v okolí Paříže

Zámek Versailles v okolí Paříže

Jednou z nejznámějších památek evropského kontinentu je také francouzský zámek Versailles, který nechal v 17. století vystavět král Ludvík XIII. jako lovecký zámeček. Na honosné lovy se sem brzy začala sjíždět celá francouzská smetánka. Významnou přestavbu pak zámek zažil za vlády jeho následovníka, „krále slunce“, Ludvíka XIV., jenž mu dodal větší punc luxusu, aby se mohl stát opravdovým sídlem královského dvora. Versailles má také velkou symboliku pro Velkou francouzskou revoluci, kdy odtud byla v roce 1789 vyhnána šlechta do Paříže, kde skončila pod gilotinou. Nádherný zámek je obdivován především kvůli jeho jedinečnému architektonickému zapracování a okolním rozlehlým zahradám, z jejichž krásy přechází zrak. Mnoho panovníků v jiných evropských zemích se později pokoušelo napodobit při stavbě svého sídla právě tento francouzský zámecký komplex. Jmenovat můžeme například vídeňský palác Schönbrun, kterým se chtěl rakouský mocnář přiblížit třpytu Versailles. Při exkurzi v zámku Versailles si rozhodně nenechte ujít prohlídku honosného královského apartmánu nebo nádherně zdobené kaple. Zámecký komplex má opravdu mnoho sálů, křídel a přidružených staveb, takže vám jeho kompletní prohlídka zabere takřka celý den. Jedinečný je zejména Zrcadlový sál, ale projít byste si měli také Muzeum historie, které vám přiblíží všechny důležité události, které se s tímto místem pojí a nutno dodat, že jich není vůbec málo.

 

Polsko - Malbork

 

Hrad Malbork

Hrad Malbork

Polskému hradu Malbork se dříve říkalo rovněž Marienburg. Nechal ho totiž vystavět řád německých rytířů a nutno dodat, že na výstavbě rozhodně nešetřil. Každého návštěvníka uhrane svým architektonickým provedením, pro které je charakteristická jeho typicky cihlová barva. Brzy se z tohoto místa stalo sídlo velekněze řádu a hlavní město křižáckého státu. Tato velkolepá stavba, která byla započata již v poslední čtvrtině 13. století, bezesporu uhrane každého návštěvníka. Jde totiž o největší gotický hrad na celém evropském kontinentu. Původně stál na tomto místě skromný klášter, avšak křižáci z něj postupně vybudovali nedobytnou pevnost. Kolem kláštera nechali postavit mohutné hradby, velký a hluboký vodní příkop, obrané věže a v areálu také zbrojnici. Během druhé světové války byl bohužel Malbork při bombardování vážně poničen a do jeho původní podoby ho uvedla až výrazná rekonstrukce. Hrad Malbork najdete ve stejnojmenném městečku na severu Polska v Pomořském vojvodství, které je vzdáleno přibližně 61 kilometrů od Gdaňsku.

 

Česká republika – Pražský hrad

 

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Jestliže hovoříme o nejkrásnějších evropských hradech a zámcích, tak samozřejmě nemůžeme vynechat ani chloubu českého národa – Pražský hrad. Ten se hrdě tyčí nad řekou Vltavou a centrem města. Jedná se o dlouhodobě nejnavštěvovanější objekt v ČR, který vloni navštívilo úctyhodných 5,67 milionu návštěvníků. Do placených objektů areálu Pražského hradu pak přišlo 1,12 milionu lidí. Areál Pražského hradu skrývá mnoho významných pamětihodností, které stojí za zvýšenou pozornost každého návštěvníka. Nejznámější z nich je samozřejmě fascinující gotická katedrála svatého Víta, jejíž výstavba trvala takřka šest století a podíleli se na ní nejvýznamnější evropští architekti a stavitelé. Uniknout si však nenechte ani prohlídku Vladislavského sálu či klášteru svatého Jiří. Většina zahraničních turistů míří také do Zlaté uličky, která se skládá z rekonstruovaných středověkých domů měšťanů a řemeslníků, ve kterých si můžete přiblížit tehdejší způsob života. Důležitou roli v komplexu Pražského hradu hrají také překrásné zelené zahrady. Nejnavštěvovanější z nich jsou Palácové zahrady pod Pražským hradem, Královská zahrada a Jelení příkop. Ujít si nenechte ani další význačné stavby - Španělský sál či Letohrádek královny Anny.

 

Rumunsko – Bran

 

Středověký hrad Bran - sídlo hraběte Drákuly

Středověký hrad Bran - sídlo hraběte Drákuly

Kdo by neznal hraběte Drákulu, románovou postavu irského spisovatele Brama Stokera. Ten stvořil děsivý příběh o transylvánském upírovi, který ve svém hradu Bran a jeho okolí vysával krev ze svých nebohých obětí. Nádhernému středověkému hradu Bran už asi přízvisko „sídlo hraběte Drákuly“ jen tak někdo neodpáře. Kuriózní na tom je, že krutý vládce Vlad III. Dracul, kterému se v 15. století kvůli jeho hrůzným metodám mučení a vraždění poddaných přezdívalo Vlad Napichovač, ve skutečnosti tento historický hrad nikdy nenavštívil. Přesto je právě díky Drákulovi toto místo u turistů velmi populární a míří sem v hojném počtu. Hrad Bran se nachází přibližně 30 kilometrů od rumunského města Brašov. Pokud se již vypravíte do těchto končin, tak si rozhodně vyhraďte dostatek času pro výlety po okolní přírodě. Transylvánie je totiž úchvatná část Rumunska, kde si stále můžete užívat takřka netknutou divokou přírodu. Pokud tedy nemáte strach z upírů.

 

Velká Británie – Osborne House

 

Zámek Osbourne House na ostrově Wight

Zámek Osbourne House na ostrově Wight

Zámecký palác Osborne House na ostrově Wight se stal v 19. století chráněnstvím nejdéle vládnoucího britského panovníka - královny Viktorie. Toto místo totiž královnu hned při její první návštěvě natolik uhranulo, že si ho nakonec se svým chotěm koupila i včetně celého obřího areálu, který k paláci připadal. Královská rodina ho následně přestavěla ve své odpočinkové útočiště, které svou rozlohou přesahovalo úctyhodných 800 hektarů. Sídlo obklopují obrovské pozemky, na kterých se nacházejí rozsáhlé zahrady, parky, lesy, ale také obory se zvířaty. Dnes se tu pořádají různé společenské akce a také prohlídky pro veřejnost, jež nadchnou úplně celou rodinu. Děti si totiž můžou hrát na některém z mnoha upravených hřišť, rodiče si zase jistě rádi projdou nádherný interiér i exteriér luxusního paláce. Ze zámku Osborne House přímo čiší atmosféra tradičních britských poměrů, která se někomu sice může zdát být trochu moc formální, na druhou stranu je pro mnohé naopak příjemná a uhlazená.

 

Francie - Mont Saint-Michel

 

Normandie, Mont Saint-Michel

Normandie, Mont Saint-Michel

Původní opatství Mont Saint-Michel je jednou z nejznámějších pamětihodností celé Francie. Každý milovník architektury zná nádhernou scenérii, jež zobrazuje starobylou stavbu kláštera čnící na mohutném žulovém masivu nad mokřinami, které se vlivem přílivu a odlivu moře pravidelně zaplavují. Mont Saint-Michel najdete na severozápadě území Francie na pobřeží Normandie. Jde v podstatě o malý ostrůvek, který od okolního světa pravidelně uzavírá mořská voda. Jedinou přístupovou cestu pak tvoří příjezdová silnice na malém můstku. Pod klášterem leží malebná vesnička, kde si můžete zakoupit suvenýry a občerstvit se v některé z místních příjemných kavárniček. Pak se už za poplatek 8,5 euro vypravte do samotného areálu kláštera, který je skutečnou oázou klidu a pohody. Na rozdíl od ostatních hradů a zámků má Mont Saint-Michel trochu jinou atmosféru, vždy se totiž jednalo především o místo vzdělanosti, odpočinku a rozjímání, než o honosné či nedobytné sídlo vládce, který zde měl své útočiště.

 

Německo – Frankenstein

 

Pokud jsme v našem seznamu uvedli hrad Bran, ve kterém podle legendy sídlil upír hrabě Drákula, tak bychom rozhodně neměli vynechat ani další mýtické místo, kde bylo podle hororového románu stvořeno známé hrůzostrašné monstrum. Jedná se o zříceninu hradu Frankenstein, kterou naleznete ve Spolkové republice Německo. Každý rok se zde koná několik velkých akcí, které si známý příběh doktora Frankensteina a jeho sešité nestvůry připomínají. Hrad Frankenstein leží ukryt v nádherné krajině přibližně 5 kilometrů od města Darmstadt ve spolkové zemi Hesensko. Můžete se tam tedy poměrně jednoduše přepravit z moderní metropole Frankfurt nad Mohanem. Hrad Frankenstein byl postaven v polovině 13. století, kdy ho nechal vybudovat hrabě Konrád Reiz von Breuberg. O to, kdo bude majitelem hradu, dlouhou dobu zápasily dva šlechtické rody. Nakonec zde byl vybudován špitál a od konce 18. století začala tato nádherná středověká stavba chátrat. Opravdová sláva tohoto místa pak přišla až se zmiňovaným románem spisovatelky Mary Shelleyové. Její příběh byl inspirován vědcem a alchymistou Johanem Conradem Dippelem, který se tu podle legendy na přelomu 17. a 18. století pokoušel oživovat mrtvé. Od sedmdesátých let 20. století tu započala tradice strašidelných halloweenových oslav, které se postupem času rozrostly na jedny z největších v celé Evropě. Pokud tedy chcete toto atraktivní místo navštívit, tak vám můžeme vřele doporučit právě dobu halloweenu. Rozhodně nebudete litovat.

 

Klíčová slova: Německo, Francie, Polsko, Česká republika, Rumunsko, Velká Británie

 

Publikováno: 26.09.2011
Aktualizováno: 26.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Nejkrásnější evropské hrady a zámky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejkrásnější evropské hrady a zámky

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist