Ikonická místa v ČR, která stojí za návštěvu

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Magické datum 25. května 2020. V rámci v Česku dobře zvládnuté koronakrize se otevřely za určitých omezení hrady, zámky, penziony, hotely, restaurace a další návštěvnické lokality. V Česku odstartovala ojedinělá turistická sezona, která vybídne Čechy zůstat v naší vlasti a více objevovat krásy naší země. Přečtěte si o místech důvěrně známých, která se nikdy neokoukají a vždy nabídnou něco nového, i o ikonických místech, jež ve světových bedekrech nejsou úplně na prvních místech. Předem se však před případnou návštěvou o dané destinaci přesvědčte, jaká opatření zde platí v souvislosti s koronakrizí.

Top kategorie

Do jasné neopominutelné TOP kategorie stojící ve světových bedekrech propagujících Česko, ale jež i pro každého Čecha zůstávají nanejvýš přitažlivé i detailně neprobádané, patří Praha, západočeský trojlístek Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, Karlštejn, Kutná Hora, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Brno a Olomouc. Opomenout v našem článku i ve vašich plánech tyto naše klenoty by bylo neodpustitelné. 


Turistický hřích

Vezmeme-li to pěkně od západu na východ naší republiky, najdeme však přehršli dalších míst, která nenavštívit by byl „turistický hřích“. Je třeba zdůraznit, že náš výčet si nedělá ambice na sestavení žebříčku turistických atrakcí a vůbec už nechce „urazit“ desítky dalších veleatraktivních destinací v krajích, o kterých se nezmiňuje. Chceme pouze upozornit na zajímavá místa známá a méně známá, a to mimo výše uvedenou TOP kategorii. 


Karlovarský kraj

Hrad Loket

Hrad Loket

Hrad Loket - Kamenný královský hrad Loket, je více než 800 let staré sídlo, tyčící se na žulovém masívu, který obtéká řeka Ohře. Byl založen zřejmě jako pohraniční pevnost. Prohlídková trasa vede přes expozice porcelánu, sbírky bývalého městského muzea, muzeum zbraní až po prostory bývalé věznice, kde je nyní působivá a autentická výstava útrpného práva. Až téměř k hradu se dostanete pěšky, na koni nebo na kole, po vodě, ale také třeba autem nebo vlakem. 

Národní přírodní rezervace Soos, Skalná – Spojit s prohlídkou Františkových Lázní se úspěšně dá návštěva nedaleké Národní přírodní rezervace Soos, která od „Frantovek“ leží šest kilometrů severovýchodně. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v mofetách, což jsou bahenní sopky. Zpřístupněná naučná stezka 1,2 km (rezervace má 221 ha) v této evropské raritě vede po dně vyschlého jezera, které dříve mělo slanou vodu.

 

Ústecký kraj

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko

Soutěsky Kamenice, České Švýcarsko - Trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října, kdy je v provozu převoz  na lodičkách v soutěskách Kamenice. Začíná ve Hřensku, kde se řeka Kamenice vlévá do Labe. Kombinace pěší a lodičkové trasy nabídne například Edmundovu soutěsku, kam se jinak než lodí nedostanete, stejně tak plavbu Divokou soutěskou, vodopády, přírodní i  vytesané skalní převisy či rybí lososí přechody.

Národní park České Švýcarsko - Uvedené soutěsky jsou součástí Národního parku České Švýcarsko (79 km²), který přiléhá ke státní hranici a navazuje na něj Národní park Saské Švýcarsko. Typické pro tuto oblast jsou skalní hřbety, kaňony, pískovcové věže a stolové hory. Kromě zmíněných soutěsek mezi nejatraktivnější místa patří vyhlídky u Jetřichovic a jedinečný přírodní skalní most Pravčická brána.


Liberecký kraj

Liberecká zoo

Liberecká zoo

Zoologická zahrada Liberec - Jde o nejstarší zoologickou zahradu na území bývalého Československa. Byla založena v roce 1904. Na ploše 14 ha můžete obdivovat 160 druhů zvířat ze všech kontinentů. Mezi nejzajímavější zvířata patří takin čínský, pavián pláštíkový, nestor kea, lev berberský, panda červená, slon indický, sob lesní, mnoho druhů opů, surikata, krajta mřížkovaná a samozřejmě velmi populární bílá forma tygra indického. Okruh areálem zoo měří 1,8 km a návštěva, jež se skutečně vyplatí, zabere minimálně dvě až tři hodiny času.

 

Plzeňský kraj

Plzeň, pivovar

Plzeň, pivovar

Pivovar Plzeňský Prazdroj - V roce 1842 se u nás zrodil ten pravý originál. Ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv. Prohlídková trasa Pilsner Urquell, patří mezi světově uznávané turistické destinace. Milovníky historie zaujme model pivovaru z konce 19. století, varna z 30. let minulého století nebo historické sklepy, kde se dodnes vyrábí pivo tradiční metodou jako za dob prvního sládka. Vrcholem prohlídky je degustace nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell načepovaného přímo z ležáckých dubových sudů v historických sklepech.

 

Středočeský kraj

Hrad Český Šternberk nad řekou Sázavou

Hrad Český Šternberk nad řekou Sázavou

Hrad Český Šternberk – Hrad leží v atraktivní lokalitě 50 km od Prahy po dálnici D1. Perlu Posázaví založil v roce 1241 Zdeslav z Divišova. Pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. Je pozoruhodné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele a žije na něm současný majitel hrabě Zdeněk Sternberg (1923), známý mimo jiné z filmu Černí baroni. Navštívíte zde 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě. Výhodou je, že s návštěvou tohoto hradu se dá v jednom dni spojit výstup na blízkou mystickou horu Blaník či prohlídka známého Státního zámku Konopiště.

 

Jihočeský kraj

Stezka korunami stromů v noci, foto: stezkakorunamistromu.cz

Stezka korunami stromů v noci, foto: stezkakorunamistromu.cz

Stezka korunami stromů Lipno - Stezka korunami stromů Lipno je celorepublikový unikát a první stezka svého druhu v České republice. První návštěvníky  přivítala 10. července 2012. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera. Návštěvníky překvapí interaktivní didaktické zastávky a jeden z nejdelších suchých tobogánů v České republice.  Odměnou za vystoupání po 675 metrů dlouhé lávce až do výše 40 metrů bude okouzlující výhled na Lipenské jezero, šumavskou přírodu, Novohradské hory a vrcholky rakouských Alp.

 

Pardubický kraj

Kladruby nad Labem

Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem - Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní - koně starokladrubského. V Kladrubech nad Labem se můžete těšit na komentovanou prohlídku stájí, kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Vynechat by se neměla prohlídka lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Hřebčín Slatiňany nabízí komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.


Královéhradecký kraj 

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Safari Park Dvůr Králové - Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody. V Africkém safari návštěvníci projíždějí mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky a žirafami. Jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí park projížďky mezi smečkou lvů. Zcela ojedinělý zážitek nabízí ubytování v Safari Park Resortu. Ten se nachází přímo v areálu zahrady a nabízí široké možnosti ubytování od hotelového typu, přes bungalovy, až po safari stany s výhledem do výběhu afrických zvířat. Celoročně jsou otevřeny vnitřní expozice a pavilony, jako například Ptačí svět, Vodní světy a Jedovatá Afrika, krytá expozice nosorožců, hrošíků, okapi, pavilon šelem a další.


Kraj Vysočina

Historické město Telč na Vysočině

Historické město Telč na Vysočině

Státní zámek Telč - Město s přezdívkou „Růže Vysočiny“ s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dalším lákadlem je renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Vynechat při návštěvě města nelze ani kouzelný Zámecký park v Telči a nádhernou vyhlídku z pozdně románské Věže svatého Ducha z 13. století.


Moravskoslezský kraj

Ostrava

Ostrava

Dolní Vítkovice, Ostrava – Bývalý průmyslový areál Vítkovických železáren patří mezi národní kulturní památky. Tento industriální komplex, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo, se proměnil v jedinečné vzdělávací, kulturní a společenské centrum s mezinárodním přesahem. Upoutá prohlídkový okruh Vysoká pec č. 1 s výstupem na dominantu areálu Bolt Tower, Multifunkční hala Gong, Malý a Velký svět techniky, prohlídková trasa Těžní věž, Stará kotelna, Koksárenská baterie, Fajna dílna a další objekty v 10 hektarovém exindustriálním areálu.


Olomoucký kraj

Hrubý Jeseník, horní nádrž vodní elektrárny Dlouhé stráně

Hrubý Jeseník, horní nádrž vodní elektrárny Dlouhé stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, Loučná nad Desnou – Tato přečerpávací vodní elektrárna, jejímž majitelem a provozovatelem je energetická společnost ČEZ, se v roce 2005 zařadila v hlasování našich občanů mezi sedm největších divů České republiky. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny přístupná šestisedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Přístupná je 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže. 


Zlínský kraj

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

Kroměříž – Město láká návštěvníky už samotnou svou přezdívkou „Hanácké Athény“. Zdejší Arcibiskupský zámek, který po staletí sloužil jako letní rezidence olomouckých arcibiskupů, s Podzámeckou a Květnou zahradou byl roku 1998 zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Nespornou výhodou je, že v blízkosti Kroměříže se dá navštívit jeden z nejstarších hradů v Česku Hrad Buchlov, jehož počátky se datují do 13. století. Je unikátní svými skvěle zachovalými architektonickými prvky. Každý návštěvní si pak na vlastní kůži může ověřit i pravdivost písničky „Ej od Buchlova větor věje“. V těsné blízkosti Buchlova je pak Zámek Buchlovice, který patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležitost v dějinách posledních let habsburské monarchie činí ze zámku místo významem daleko přesahující hranice českých zemí.

Klíčová slova: Česká republika, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Plzeň, Lipno, Pardubice, Hradec Králové, Telč, Ostrava, Olomouc, Zlín

 

Publikováno: 31.05.2020
Aktualizováno: 31.05.2020
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Ikonická místa v ČR, která stojí za návštěvu

23.07.2020 23:48 Franta
---.17.13.115.uvt.cz

Blbost

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Ikonická místa v ČR, která stojí za návštěvu

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist