Přehled vyhlášených destinací Středozemního moře

Nice, pláž

Nice, pláž

Ačkoliv si to spousta cestovatelů neuvědomuje, Středomoří patří mezi nejoblíbenější turistické oblasti na celém světě. Díky své neskutečné rozmanitosti totiž nabízí neuvěřitelné množství možností, jak strávit dovolenou u moře na nádherných plážích s překrásně křišťálově průzračnou vodou. V bezprostředním dosahu většiny letovisek je navíc vždy řada historických pamětihodností, takže se můžete vydat za poznáním veledůležitých civilizací, které sehrály klíčovou roli v dějinách lidstva. Ať už se jedná o řeckou a římskou kolébku evropské kultury a vzdělanosti, objevování židovských tradic v Izraeli, podivuhodný islámský svět na Blízkém východě a na severu Afriky či dokonce fascinující starověký Egypt, říši faraónů. To vše by se vám totiž mělo vybavit, pokud mluvíme od středomořských destinacích. Pojďme si nyní společně projít jeden středomořský stát za druhým a přiblížit si ty nejzajímavější a nejlákavější místa, která na pobřeží těchto zemí můžeme navštívit.

 

Španělsko

 

Naše putování po jedinečných krásách Středomoří začne v jeho severozápadní části, konkrétně na březích Pyrenejského poloostrova ve Španělsku. Od Gibraltaru až po letovisko Llanca, tedy napříč celým španělským pobřežím Středozemního moře, najdete od května do září skvělé podmínky ke koupání. Nádherná přímořská střediska vám nabídnou pěkné pláže, spoustu restaurací a barů s místními specialitami, v některých oblastech nebudete ochuzeni ani o starobylé historické památky.

 

Andalusie, viadukt poblíž města Nerja

Andalusie, viadukt poblíž města Nerja

Již zmiňovaný Gibraltar, z něhož je ideální výhled na Gibraltarský průplav, který od sebe odděluje evropský a africký kontinent, sice leží na Pyrenejském poloostrově, patří však Velké Británii. Rozhodně ale stojí za návštěvu. Jedním z nejoblíbenějších Španělských regionů na březích Středozemního moře je však sousední Andalusie. Ta je úchvatná díky své pestrosti a rozmanitosti. Kromě mořského pobřeží totiž zahrnuje také úrodné nížiny a skalnaté oblasti. Její nádherná města skýtají spoustu možností k prohlídce architektonických skvostů z dob dávno minulých. Jedním z největších měst na pobřeží je Malaga, pulzující tepna, kde se neustále něco děje. Populárním přímořským letoviskem je i Marbella, přístav se 130 tisíci obyvateli, ve kterém můžete obdivovat nádhernou středověkou pevnost. Turisticky oblíbená místa na pobřeží Andalusie jsou také Almeria a Carboneras. Díky své poloze představují tato města ideální výchozí body pro výlety do okolí. V Murcii, sousední oblasti Andalusie, se určitě vyplatí navštívit letovisko Cartagena. V jeho bezprostřední blízkosti totiž najdete nejen historické památky sahající až do starověku, ale také nádherný přírodní park.

 

Hrad Santa Barbara nad Alicante

Hrad Santa Barbara nad Alicante

Když se posuneme více směrem na východ, tak se dostaneme do regionu Valencia. Nejdříve narazíme na atraktivní přístav Alicante, město s dlouhou historií, což se projevilo i na jeho úchvatné architektuře. Můžete se procházet kolem stovky let starých staveb, stejně jako po netradičních pobřežních promenádách lemovaných palmami a moderními prvky. Nad městem na skále ční fascinující hrad Santa Barbara, který je v noci nádherně osvětlený. Ještě více si však užijete návštěvu jednoho z nevýznamnějších španělských přístavů, hlavního města regionu – Valencie. Ta je zároveň třetím největším městem celého Španělska, včetně aglomerace v ní žije přibližně milion obyvatel. Mezi nejznámější památky Valencie patří gotická stavba Llotja de la Seda, která sloužila v 15. a 16. století kupeckým aktivitám. Dominantou města je však gotická katedrála ze 13. století. Na své si přijdou i milovníci moderní architektury. Fascinující komplex budov s názvem Město umění a věd, které zde vystavěl světoznámý architekt Santiago Calatrava, patří mezi nejnavštěvovanější místa celé země.

 

Costa Brava, pobřeží města Castell-Platja d'Aro

Costa Brava, pobřeží města Castell-Platja d'Aro

Exkurzi po španělském pobřeží Středozemního moře uzavřeme v jednom z turisticky nejnavštěvovanějších regionů, kterým je Katalánsko. Jeho největším skvostem je pak nepochybně úchvatná Barcelona. Jednomu z nejkrásnějších měst celé Evropy vévodí dechberoucí architektura Antoni Gaudího v čele s katedrálou Sagrada Familia. Katalánská metropole se může pochlubit nenapodobitelnou atmosférou, ve které se snoubí bohatá historie a dynamická současnost. Zavítejte do přístavu, zajděte si na pláž, projděte si památky a obrazárny, ochutnejte v útulných restauracích místní speciality a zajděte si na legendární stadion Camp Nou na nejlepší fotbalový tým světa – to vše a ještě mnohem více je Barcelona. Katalánské pobřeží směrem na jih od Barcelony se nazývá Costa Dorada. Jde o 261 kilometrů dlouhý pobřežní pás, na němž najdete mnoho nádherných pláží. Nejznámějším městem v této části Španělska je přístav Tarragona. Pokud se naopak vydáte z Barcelony po pobřeží směrem na sever, tak narazíte nejdříve na oblíbenou dovolenkovou oblast Costa del Maresme s nádherným letoviskem Santa Susanna a později i na ještě známější Costa Bravu. Ta nabízí divoké pobřeží s bujnou vegetací stejně jako poklidná přímořská letoviska s plážemi s nádherným zlatým pískem. Ubytovat se můžete například ve věhlasném středisku Lloret de Mar.

 

Rezort Playa d'en Bossa na Ibize

Rezort Playa d'en Bossa na Ibize

Španělské Středomoří však nenajdeme jen na pobřeží Pyrenejského poloostrova, ale také uprostřed moře. Řeč je samozřejmě o Baleárských ostrovech, které se skládají ze čtyř celků: Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentera. Na letiště v Palma de Mallorca, v hlavním městě celé Mallorky, každé léto dosedají stovky letadel s natěšenými turisty, kteří si chtějí užít nádherné pláže tohoto úchvatného ostrova. Ibiza je zase rájem fanoušků taneční hudby. Během hlavní turistické sezóny se tu pořádá řada festivalů a světoznámé hudební kluby tu praskají ve švech. Za prohlídku ale rozhodně stojí i malebné historické centrum Ibizy.

 

Francie

 

Canal du Midi, od roku 1996 zapsán na seznamu UNESCO

Canal du Midi, od roku 1996 zapsán na seznamu UNESCO

Další středomořskou zemí, která uchvátí každého turistu, je sladká Francie. Ženy, víno, zpěv, úchvatné filmové festivaly, pohádkové pláže, promenády podél Azurového pobřeží a samozřejmě také legrační (alespoň ve filmu) četníci ze Saint Tropez. Prvním francouzským regionem, který na pobřeží následuje po španělských hranicích, je Languedoc Roussillon. Začíná přesně v místech, kde se Pyreneje sklánějí před Středozemním mořem a ukazují svou přívětivou tvář. Dále již následuje řetězec přímořských letovisek a jachtařských základen. V blízkosti středomořského pobřeží naleznete například stopadesátitisícové město Perpignan, které se může pochlubit bohatou historií a rozhodně stojí za návštěvu. Oblíbenou turistickou atrakcí je také Canal du Midi, technická vodní stavba spojující vnitrozemské město Toulouse a přístav Sete. Dokončení tohoto kanálu znamenalo propojení Atlantského oceánu a Středozemního mořem napříč francouzskou pevninou. Při putování po pobřeží si můžete udělat malou odbočku do správního střediska regionu Languedoc Roussillon, univerzitního města Montpellier.

 

Toulon, pohled na základnu vojenského námořnictva

Toulon, pohled na základnu vojenského námořnictva

Následuje jeden z nejkrásnějších regionů v celé Evropě – Provence-Alpes-Côte d'Azur. Ten, jak jistě podle názvu poznáte, zahrnuje Provance, Alpy a Azurové pobřeží. Jedinečné přírodní scenérie, nádherná města a luxusní turistická letoviska – to jsou hlavní domény této oblasti. My se samozřejmě budeme věnovat především zajímavostem v bezprostřední blízkosti Středozemního moře. Hlavním městem Provance a druhým největším městem Francie je veledůležitý přístav Marseille. Jelikož Marseille odjakživa patřilo k hlavním strategickým bodům evropského pobřeží, najdete v něm spoustu architektonických odkazů na doby dávno minulé. Dalším významným přístavem jihovýchodní Francie je Toulon, kde najdete největší základnu francouzského válečného námořnictva ve Středomoří.

 

Cannes, lehátka a slunečníky na pláži

Cannes, lehátka a slunečníky na pláži

Pomalu ale jistě přecházíme ke zlatému hřebu francouzského pobřeží, kterým je Azurové pobřeží neboli Francouzská riviéra. Právě zde najdete nejluxusnější sídla boháčů z celé Evropy, kteří se sem pravidelně sjíždějí, aby si užili pár dní oddechu ve svých obřích vilách či na monstrózních jachtách, na kterých se plaví po Středomoří. Postupně tak narazíte na města Saint Tropez, Cannes, Antibes, Nice, Monte Carlo a Menton. Nejhonosnějším střediskem je světoznámé letovisko Cannes, kde se koná mezinárodní filmový festival a spousta dalších kulturních akcí. Podél promenády s palmami v tomto městě zase najdete restaurace, v nichž působí špičkoví francouzští šéfkuchaři. Nezapomeňte si udělat výlet do Monaka, malého knížectví, ve kterém je nádherný palác a nejznámější kasino v Evropě, pěkné zážitky si rovněž odnesete z místního oceanária. Každoročně se tu také jezdí závod mistrovství světa formule 1.

 

Stejně jako Španělsko má i Francie svůj nádherný středomořský ostrov. Jedná se o Korsiku, ráj pěších turistů, kteří se tu mohou kochat nad krásami zdejší chráněné fauny a flóry. Malebné vesničky, olivové háje a rozsáhlé vinice uchvátí každého návštěvníka. Hlavními středisky ostrova jsou Bastia (na severu) a Ajaccio (na západě).

 

Itálie

 

Elba, pohled na letoviska Biodola a Procchio

Elba, pohled na letoviska Biodola a Procchio

Nyní se již přesouváme na Apeninský poloostrov, kde na vás čekají další středomořské skvosty. Temperamentní Italové si umí užívat život plnými doušky, o čemž by se měl každý turista přesvědčit na vlastní kůži. Náš výlet začneme v Janově, největším italském námořním přístavu. Není náhoda, že se zde narodil asi nejznámější mořeplavec všech dob Kryštof Kolumbus. I když jde o velké průmyslové město, najdete tu i mnoho renesančních památek z dob Janovské republiky. Když se vydáte směrem na jih, tak byste měli odbočit pár kilometrů od pobřeží, kde se nachází město Pisa, které je proslavené známou šikmou věží. Milovníci historie by se měli zase vypravit na ostrov Elba, kde byl vězněn slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte. Za pozornost dále na pobřeží stojí pěkný přístav Portoferraio. Pokud se cestou na jih dostanete k sedmdesátitisícovému městečku Fiumicino, věřte, že se jedná o letiště poblíž Říma, které využívají nízkonákladové letecké společnosti.

 

Na jihozápadním pobřeží Itálie leží také region Kampánie, jehož hlavním městem je Neapol. Ta je považována za jedno z nejkrásnějších italských měst. Nádherné pobřeží s výhledem na sopku Vesuv a řada historických památek společně s množstvím typických italských restaurací učarují každému návštěvníkovi, který se vydal poznávat krásy jižní Itálie.

 

Pohled na Etnu z amfiteátru ve městě Taormina

Pohled na Etnu z amfiteátru ve městě Taormina

Na Apeninském poloostrově, který má na mapě tvar vysoké boty, se vydejte ještě více na jih, kde se rozkládá region Kalábrie. Zde můžete zakusit autentický život v italských vesničkách a skvělé zemědělské produkty tohoto jinak chudého kraje. Pěkné prostředí je například v letovisku Crotone. Množství turistů rovněž míří na Sicílii, nádherný ostrov (největší ve Středozemním moři) spojený s mafiánskými klany, které mají zejména v Palermu a Catanii stále nemalý vliv. Běžným turistům zde však hrozí maximálně kapesní krádeže. Nalijme si ale čistého vína. Ve kterém turisticky oblíbeném evropském středisku nejsou kapsáři? Reliéf sicilské krajiny je hornatý, dominantou celého ostrova je sopka Etna, vzpínající se do výše více než 3 300 metrů nad mořem. Jistě se vypravte na výlet alespoň na její úpatí. Mezi oblíbená letoviska tohoto ostrova můžeme zařadit také městečka Marsala, Trapani a Siracusa.

 

Costa Paradiso

Costa Paradiso

Zapomenout nesmíme ani na druhý největší ostrov Středozemního moře, který patří rovněž Itálii. Jde o nádhernou Sardinii, která leží na západ od Apeninského poloostrova, takřka nalepena na jižní břehy Korsiky. Sardinie má famózní pláže, které každé léto přilákají spoustu turistů, mezi nimiž nechybí ani slavné celebrity, které si oblíbily především severozápadní pobřeží Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží). Navštívit byste ale měli také města Cagliari, Alghero a Olbia, pěkné přístavy, ve kterých můžete obdivovat i řadu historických památek z dob antiky.

 

Pláž v oblíbeném turistickém letovisku Rimini

Pláž v oblíbeném turistickém letovisku Rimini

Apeninský poloostrov má ale přirozeně i svou východní část, kterou nesmíme opominout. Pokud se tedy vydáte od jihu směrem nahoru, postupně projedete kolem letovisek Bari, Pescara, Ancona a Pesaro. Svou krásou se samozřejmě nerovnají jižněji položeným městečkům, ale je k nim velmi dobrý přístup a v jejich blízkosti najdete mnoho pěkných pláží. Ještě výše na vás bude čekat jedno z nejoblíbenějších středisek turistů, kteří na dovolenou jezdí autem, město Rimini. Najdete tu spoustu restaurací, diskoték, ale během hlavní turistické sezóny taky hlavu na hlavě.

 

Kampanila a Dóžecí palác, pohled z moře

Kampanila a Dóžecí palác, pohled z moře

Turisté z celého světa se však sjíždějí do úplně jiného severoitalského města, které je považováno za nejromantičtější místo v Evropě. Benátky jsou vystavěny na kanálech, takže se zde bez nádherných tradičních lodí (gondol) takřka neobejdete. Vše to točí zejména kolem kanálu Canal Grande, který je tepnou celého města. Největší koncentraci památek slibuje náměstí svatého Marka, kde se nachází bazilika sv. Marka, Dóžecí palác a kampanila. Navštívit byste měli také malířské sbírky, ve kterých můžete obdivovat díla největších malířských mistrů od renesance až po současnost. Velkou kulturní akcí je samozřejmě zdejší karneval. Cestou z Itálie na východ se ještě zastavíme v jednom význačném přístavu, kterým je Terst, ten leží přímo na hranici se Slovinskem a ještě v 19. století byl považován za velmi důležitý strategický bod. Dnes už sice jeho důležitost není tak velká, přesto v tomto dvousettisícovém městě najdete řadu zajímavých míst, které rozhodně stojí za to vidět.

 

Malta

 

Valletta, pohled na přístav a město

Valletta, pohled na přístav a město

Dříve, než se po pevnině přesuneme do Slovinska, vrátíme se ještě jednou do blízkosti italského ostrova Sicílie, tedy přesněji pár desítek kilometrů jižně od něj. Tam se totiž ve vlnách Středozemního moře nachází Malta. Tento slunný ostrůvek je rovněž velmi populární mezi turisty, kteří hledají neokoukaná místa ve Středomoří. Odjakživa se jednalo o jakousi křižovatku mezi Evropou a Afrikou, takže na zdejší architektuře najdete vliv spousty kultur a národů, které tu postupně vládly. Hlavním městem Malty je Valletta, ve které žije kolem deseti tisíc obyvatel. Valletta vyvolává velmi kompaktní dojem, jak by také ne, když musela neustále čelit útokům nepřátel z moře. Jde tedy o jakési pevnostní město, které je obehnáno důmyslně vystavěnými hradbami, které dokázaly odrazit například všechny ataky osmanských vojsk. Dobu, ve které Valletta čelila nájezdům Turků, připomíná například pevnost St. Elmo.

 

Pro ty, kteří si ale raději užívají sluníčka na pláži a klidu a pohody v barech a restauracích, budou atraktivnější typická přímořská letoviska Marsa, Sliema, Birkirkara a Mellieha. V nich najdete opravdu skvělé volnočasové vyžití.

 

Slovinsko

 

Izola, pohled na přístav

Izola, pohled na přístav

Při pohledu na mapu je jasné, že Slovinsko při dělení bývalé Jugoslávie příliš prostoru na pobřeží Středozemního moře nedostalo. Na malém úseku slovinského území ve Středomoří sice najdete jen pár letovisek, všechny ale stojí za to. Ať už se rozhodnete pro Piran, Portorož, Izolu nebo Koper, nejdůležitější přístav Slovinska, tak nebudete ani v nejmenším litovat. Příjemná atmosféra, milí lidé a vzorně udržované prostředí, to jsou hlavní domény této lákavé destinace. Z pobřeží si také můžete udělat několik výletů do vnitrozemí, kde můžete navštívit některá vyhlášená lázeňská města nebo zdejší úchvatné lesy, kde načerpáte novou energii stejně tak jako na pobřeží na pláži.

 

Chorvatsko

 

Chorvatský přístav Poreč

Chorvatský přístav Poreč

Na rozdíl od Slovinska může další balkánský stát Chorvatsko turistům z celého světa nabídnout nepřeberné množství přímořských letovisek. Pobřeží Chorvatska totiž měří úctyhodných 1 800 kilometrů a to k tomu ještě nezapočítáváme chorvatské ostrovy, kterých je podél pobřeží skutečně jako naseto. Na severu chorvatského pobřeží leží Istrie, největší poloostrov Jadranu. Zdejší krajina nabízí množství malebných zátok s oblázkovými plážemi nebo upravenými betonovými terasami. Istrie má spoustu pěkných starých městeček, které si žijí poklidným tempem a jsou připravena splnit turistům jejich přání. Za pozornost rozhodně stojí střediska Umag, Poreč, Rovinj či Pula. V ideálním případě byste měli navštívit všechny čtyři, protože jsou skutečně velmi blízko od sebe. Asi nejoblíbenějším z nich je ale město Poreč. To leží uprostřed západního pobřeží na vápencové pláni u zátoky Lima nedaleko údolí řeky Mirna. Turistická střediska tu jsou velmi dobře vybavena, což v kombinaci s krásnou okolní přírodou představuje lákadlo pro mnoho turistů. Nejznámější oblasti Poreče jsou Brulo, Pical, Modrá a Zelená laguna.

 

Pláž u města Baška

Pláž u města Baška

Dalším atraktivním místem chorvatského pobřeží je Kvarnerský záliv. Ten se rozprostírá od Opatijské riviéry a pobřeží Istrie až k ostrovu Pag. Panují zde příjemné klimatické podmínky a všudypřítomná vegetace hraje všemi barvami. Ke Kvarneru patří množství ostrovů, z nichž největší jsou Krk, Cres, Lošinj a Rab. Většina turistů míří na Krk, vůbec největší z ostrovů v Jaderském moři. Od roku 1980 ho s pevninou spojuje most, který měří přibližně 1,5 kilometru. Jeho východní pobřeží omývají vody Vinodolského a Velebitského kanálu. Na druhé straně ostrova je pak Rijecký záliv.

 

Zadar, pohled na přístav

Zadar, pohled na přístav

Cestou po pobřeží na jih narazíte na Severní Dalmácii. Tato oblast sahá od města Zadar až k Šibeniku. Do výšky čnící skaliska se zelenavými křovisky a útulná letoviska, která se pod nimi krčí na pobřeží, uhranou každého návštěvníka. Hlavním střediskem této oblasti je již zmiňovaný Zadar. Nalézá se přibližně 200 kilometrů od Záhřebu a žije v něm něco přes 70 tisíc obyvatel. Zadar je pověstný svými architektonickými památkami z románského období. Nejznámější stavbou je kostel svatého Donáta, který byl postaven v 9. století n. l. Avšak také Šibenik, ve kterém žije přibližně 50 tisíc obyvatel, nabízí jedinečnou podívanou. Například katedrála svatého Jakuba patří mezi kulturní dědictví UNESCO. V menších letoviscích, jako jsou například Biograd, Murter, Vodice, Dugi Otok, Pašman či Primošten, budete mít zase více klidu k pohodovému relaxování na pláži.

 

Ostrov Hvar

Ostrov Hvar

Nyní budeme při naší cestě po Středomoří pokračovat do Střední Dalmácie. Ta se rozkládá na jihu Chorvatska od letoviska Trogir až po městečko Ploč. Řadí se k ní také ostrovy Brač a Hvar. Najdete zde množství pláží s oblázky, ale také písčité zátoky. Můžete si udělat pěší výlet po pobřeží v pěkné přírodě plné piniových lesíků. Některá městečka zase nabízejí historické památky, které byste si rozhodně také neměli nechat ujít. Hlavním městem celé oblasti je přístav Split, který je přirozeně důležitým dopravním uzlem a obchodním centrem. Spousta turistů každé léto míří na dlouhý pobřežní pás Makarská riviéra. Její počátek najdeme v obci Brela, odkud se při moři vine až do letoviska Tučepi promenáda lákající k večerním procházkám. Riviéru pak zakončuje obec Gradac. Nad přímořskými letovisky se impozantně tyčí pohoří Biokovo. Na ostrově Brač se zase nezapomeňte vykoupat na světoznámé pláži Zlatni Rat.

 

Dubrovník, opevnění města

Dubrovník, opevnění města

Podle mnoha turistů je však nejkrásnější oblastí Chorvatska Jižní Dalmácie. Jejím největším lákadlem je pak město Dubrovník, kterému se přezdívá „perla Jadranu“. Středem zájmu návštěvníků Dubrovníku je hradbami chráněné staré město a luxusní městská pláž. Již subtropické klima Jižní Dalmácie nabízí optimální podmínky pro koupání a opalování na nejkrásnějších plážích Chorvatska. Na své si přijdou také milovníci vodních sportů. Dalšími atraktivními středisky Jižní Dalmácie jsou například Korčula, Mljet, Pelješac, Lastovo a Elafity.

 

Bosna a Hercegovina

 

Neum, pobřeží Jaderského moře

Neum, pobřeží Jaderského moře

Pokračovat budeme v Bosně a Hercegovině, další ze zemí bývalé Jugoslávie. Tu od sousedního Chorvatska odděluje Dinárský masiv. Bosna a Hercegovina je tvořena dvěma rozdílnými entitami, Federací Bosny a Hercegoviny a Republikou srbskou. Tato země oplývá spoustou zajímavých památek i přírodních krás všeho druhu, včetně krátkého úseku Jaderského moře v okolí města Neum. To je přirozeně pro dovolenkáře, kteří si chtějí užít mořských vln, nejatraktivnějším střediskem tohoto státu. Pěkné písčité pláže zde omývá čisté moře a od pobřeží do vnitrozemí vybíhá zvlněná krajina, která je osázená nejen historickými stavbami a domy tamních obyvatel, ale především hotely různé velikosti i cenové náročnosti, do nichž každoročně v sezóně míří zástupy turistů. Turisté ze střední Evropy sem často na svou dovolenou na Jadranu míří automobilem.

 

Černá Hora

 

Pláž Mogren v Budvě

Pláž Mogren v Budvě

V Černé Hoře jsou sice krásné hory a nádherné přírodní parky (například Lovčen). Věnovat se však budeme pobřežním letoviskům. Prvním z nich je Herceg Novi, nádherné historické městečko. Při procházení jeho malebnými uličkami si budete připadat jako v pohádce. Pěkným místem ke strávení pohodové dovolené na pláži je kupříkladu letovisko Tivat, v jehož blízkosti najdete další oblíbené středisko Radovici.

 

Jestliže si však chcete skutečně užít nočního života, navíc v nádherném prostředí historických památek, tak se vydejte do Budvy. Tu můžete rovněž považovat za výchozí bod pro nádherné výlety po celé Černé hoře. Jestliže jste sem přijeli automobilem, tak by byl obrovský hřích ho nechat stát na hotelovém parkovišti. V historické Budvě pak oceníte především její úchvatnou atmosféru a nádherné architektonické památky. Můžete se zde v klidu procházet, ochutnávat místní speciality ve

Budva, panorama města

Budva, panorama města

vyhlášených restauracích nebo si užívat v hudebních klubech, kterých je tu obrovské množství. Pro koupání si ale raději hledejte nějaká vzdálenější místa. Městská pláž je totiž většinou beznadějně narvaná. Dobrou alternativu naštěstí představuje alespoň pláž Morgen, která je útesy rozdělena na dvě části. Je na ní mnohem čistší voda a také méně lidí, protože je placená. Chybou by také bylo, kdybyste se nevydali do letoviska Sveti Stafan, které se nachází zhruba deset kilometrů od Budvy. Původně šlo o chudou rybářskou vesničku ležící na malém ostrůvku pár desítek metrů od pobřeží. Ve druhé polovině 20. století se toto místo stalo sídlem luxusních mini-rezidencí, které navštěvuje smetánka z celého světa. Následují další letoviska, která najdete v nabídce mnoha cestovních kanceláří, které se specializují na Černou Horu. Jedná se především o Petrovac, Sutomore, Bar a Ulcinj.

 

Albánie

 

Město Saranda

Město Saranda

Zatímco dříve byla Albánie považována za nebezpečnou oblast, kterou nenavštěvovali takřka žádní turisté, dnes se turistickému ruchu v těchto končinách Balkánu velmi dobře daří. Velkou výhodou je totiž to, že se zde z přímořských letovisek nestaly továrny na turisty, na jejichž plážích by byla neustále hlava na hlavě, jak se občas děje například v nedalekém Chorvatsku, nebo sousedním Turecku. Albánská letoviska sice nejsou tak komfortní, jako jsou nejvyhlášenější středomořské destinace, turisti, kteří mají rádi neokoukaná místa a rádi objevují méně známé krásy Středomoří, si tu však přijdou rozhodně na své. Hlavním městem Albánské riviéry je Saranda. Toto místo si zamilují zejména milovníci typického letního odpočinku – lokalita nabízí až 300 slunečných dní v roce, středomořské klima a teplou mořskou vodu v poklidném zálivu. Tomu odpovídá i zaměření místních obyvatel na turistický ruch, který se koncentruje zejména na hlavní promenádě lemované hotely a restauracemi. Ve městě Butrint můžete zase obdivovat archeologické vykopávky. Někteří turisté míří na dovolenou také do městeček Durres a Vlore.

 

Řecko

 

Santorini, město Fira

Santorini, město Fira

Řecko je ze tří stran obklopeno mořem, a právě tento fakt z něj tvoří turisticky velmi vyhledávanou oblast. Nejznámější letoviska leží na ostrovech Kréta, Korfu, Rhodos, Lefkáda, Zakynthos, Samos, Kos a Lesbos. V posledních letech je u turistů také stále oblíbenější pevninská část Řecka – Peloponés, Olympská riviéra, Chalkidiki či město Parga. Ať už se rozhodnete navštívit některý z větších ostrovů, jako jsou například Kréta a Rhodos, nebo se vydáte po stopách antických památek do metropole Athény, či dáte přednost obdivování úchvatné přírody na malých, ale o to malebnějších ostrůvcích, jako jsou Skiathos, Skopelos a Santorini, tak se jen těžko můžete zklamat. Řecko je totiž zemí, ze které pohodová atmosféra přímo čiší.

 

Zátoka Balos na Krétě

Zátoka Balos na Krétě

Největší řecký ostrov Kréta patří k turisticky nejnavštěvovanějším středomořským destinacím. Díky jeho velikosti na něm může každý cestovatel neustále objevovat něco nového, takže vám k jeho prozkoumání nebude rozhodně stačit jen jedna návštěva. Většina letovisek se nachází na severním pobřeží Kréty, ta na jejím jihu jsou zase trochu specifičtější a malebnější. Hlavní město Kréty je Heraklion, který leží zhruba uprostřed severního pobřeží. V jeho blízkosti se směrem na východ nachází ruiny známého starověkého paláce Knossos. Dále na východní části severního pobřeží najdete letoviska Gouves, Hersonisos, Agios Nikolaos a Sitia. Směrem na západ naopak leží střediska Bali, Rethymno, Gieorioupoli a překrásný přístav Chania, na který si rozhodně vyhraďte ve svém programu alespoň jedno odpoledne a večer na romantickou procházku přístavištěm a večeři v některé ze zdejších vyhlášených restaurací. Na jižním pobřeží najdete tři výraznější letoviska. Paleochoru s dlouhatánskou pláží a pěkným centrem města. Matalu, ve které dříve sídlili hippies a která má u své hlavní pláže skálu s jeskyněmi. A nakonec také středisko Ierapetra, kam jezdí turisté, kteří mají rádi klidnější dovolenou bez většího ruchu.

 

Lindos, pohled na Akropoli

Lindos, pohled na Akropoli

Dalším velkým ostrovem Řecka a oblíbeným cílem turistů z celé Evropy je Rhodos. Díky dostatečné velikosti ostrova si zde najdou pohodové zabavení úplně všichni. Milovníci historických památek, lidé, kteří si rádi poleží na krásné pláži s výhledem na nekonečné moře a divoká skaliska, vyznavači turistiky a procházek v úchvatné přírodě, i ti, jež si rádi užívají bujarého nočního života. Nejlepší pláže, které jsou většinou tvořeny drobnými oblázky nebo pískem, najdete na jihovýchodě ostrova. Na západním pobřeží Rhodosu jsou naopak především kamenité a štěrkovité pláže. Všechny místní letoviska jsou zasazena do krásné přírody hornatého povrchu ostrova a jeho úrodných pobřežních nížin. Nejznámější letoviska na Rhodosu jsou především Faliraki, Ixia, Kiotari, Lardos, Kolymbia, Lindos a nemůžeme samozřejmě zapomenout ani na hlavní město, které nese stejné jméno jako celý ostrov.

 

Lehátka na pláži

Lehátka na pláži

Jak už ale bylo řečeno, možností k jedinečné dovolené je v Řecku opravdu nespočet. Velmi oblíbené jsou Ionské ostrovy u západního pobřeží řecké pevniny. Korfu, Lefkáda, Kefalonia a Zakynthos jsou však svou nechráněnou polohou náchylnější k mořským větrům, které někdy přinesou dešťové přeháňky. To však platí až pro posezónní období. Nad Rhodosem zase najdete u tureckých břehů Kos a Samos a malinké ostrůvky Karpathos a Kalymnos. Ty jsou velmi slunné, místy až vyprahlé. Je na nich však klid. Pro svou nádhernou zeleň je mezi zkušenými cestovateli populární také méně známý ostrov Thassos.

 

Turecko

 

Bodrum - pohled na přístav

Bodrum - pohled na přístav

Turecko je pro mnoho evropských turistů zemí, která má jedinečný orientální nádech. Díky jeho poloze, památkám a odlišným kulturním zvykům sem pravidelně jezdí cestovatelé od dubna až do října. Zdejší středomořské pobřeží můžeme rozdělit na dvě hlavní oblasti – Egejskou a Tureckou riviéru. Egejské moře omývá jihozápadní pobřeží Turecka, kterému se díky tomu říká Egejská riviéra. Ta má velmi členité pobřeží, takže kromě nádherných pláží s překrásně průzračnou vodou nabízí také skalnaté útesy a oblasti s bujnou vegetací. Centrem a zároveň nejoblíbenějším místem této oblasti je letovisko Bodrum. Městečko s nádhernými plážemi ve svém okolí stejně jako s dlouhou a velmi poutavou historií. Můžete tu tedy trávit dovolenou v klidném odpočinkovém duchu na pláži či u bazénu v některém z luxusních hotelů, nebo se naopak vydat za poznáváním
Překrásná pláž Ölüdeniz

Překrásná pláž Ölüdeniz

památek a architektonických skvostů bývalé Osmanské říše. Při výčtu dalších atraktivních destinací Egejské riviéry nesmíme vynechat střediska Fethiye, Kas a Kalkan. Zvláště prvně jmenované středisko upoutá všechny návštěvníky malebným přístavem a úchvatnou zelení v jeho okolí. Nemůžeme zapomenout ani na oblíbené přímořské letovisko Marmaris, kde je u pobřeží vystavěno množství hotelů, restaurací a barů. Vlajkovou loď Egejské riviéry pak představuje středisko Ölüdeniz s fascinující zátokou s pohádkovou pláží, jejíž fotografie se vyskytuje snad v každém turistickém průvodci, který informuje o Turecku. Při návštěvě této oblasti se rozhodně vyplatí udělat výlet do vnitrozemí, kde se nacházejí v blízkosti města Denizli jedinečné termální prameny Pamukkale, které vyvěrají na terasovitých skalách, jež tvoří velmi kuriózní přírodní úkaz.

 

Antalya, z ptačí perspektivy

Antalya, z ptačí perspektivy

Pakliže obdivujete krásy Egejské riviéry, tak vězte, že Turecká riviéra je u turistů, kteří míří na dovolenou do Turecka, ještě oblíbenějším místem. Obecně je toto území definováno jako pobřeží Středozemního moře na východ od letoviska Kemer. Toto místo přitáhne především návštěvníky, kteří mají rádi svůj klid, a pobyt na přeplněných plážích jim nedělá žádnou radost. Pláže jsou tu spíše kamenité než písčité. Hlavní klad Kemeru tkví v půvabné přírodě, tvořené překrásným pobřežím lemovaným borovicovými háji a horami. Pokud máte rádi něco živějšího, tak se rozhodně vydejte více na východ. Při cestě po pobřeží narazíte na přístav Antalya. Takřka milionová metropole se člení do různých menších celků, v nichž se nachází spousta turistických letovisek, které svým návštěvníkům nabízejí výborný komfort. Jedním z oblíbených středisek s krásnou pláží a
Side, pláž

Side, pláž

množstvím pětihvězdičkových hotelů je například Lara. V blízkosti Antalye se rovněž nachází několik přírodních parků, které nadchnou každého milovníka fauny a flóry. Dále směrem na východ najdeme pěkné městečko Belek, které láká své návštěvníky nejen na nádhernou pláž s jemným pískem, ale i na sportovní vyžití. Nachází se tu totiž několik golfových klubů, ve kterých můžete procvičit svůj odpal a vylepšit si tak svůj handicap. Milovníci vodních sportů a historických památek však dají spíše přednost letovisku Side. Na u jeho břehů si totiž můžete vyzkoušet snad jakoukoliv sportovní volnočasovou činnost ve vlnách moře, která vás jen napadne. Velmi oblíbené jsou zdejší školy potápění, na své si samozřejmě přijdou i ti, kteří mají rádi šnorchlování. V okolí je spousta památek, takže můžete vyrazit na poznávací výlet.

 

Alanya - pohled na město z výšky

Alanya - pohled na město z výšky

Asi největším lákadlem Turecké riviéry je však Alanya, historické město v její východní části. Počátky města sahají až do starověku, kdy zde byl významný přístav. Svou důležitost si Alanya udržela i po mnoho dalších století až do dneška, kdy sem míří davy turistů, kteří si chtějí prohlédnout starobylé památky, nebo se vykoupat na skvostných plážích. Dominantou města je pevnost s masivními hradbami. Blíže přístavu se nachází další architektonický skvost, Červená věž. Velmi oblíbené jsou u turistů také výlety do okolí, kde může prozkoumat řadu jeskyní, které nezaujmou jen svou podobou ale také mnohými příběhy, které se k nim vážou.

 

Kypr

 

Mořské jeskyně u mysu Cape Greko

Mořské jeskyně u mysu Cape Greko

Dalším ostrovem, který byste při svém prozkoumávání středomořské oblasti neměli v žádném případě vynechat, je Kypr. Ten se nachází zhruba stejně daleko (cca 115 kilometrů) od pobřeží Turecka a Sýrie ve východní části Středozemního moře. Zatímco polohou náleží Kypr spíše k Asii, kulturně se řadí k evropským kořenům. Stejně jako ostatní středomořské ostrovy měl odjakživa velkou důležitost. Ve starověku se jednalo o místo, kde při svých výpravách často kotvily obchodní, ale i válečné lodě. Dobrá strategická poloha znamenala také to, že zde byly vojenské základny. Britské vojsko tu sídlilo v moderních dějinách a některé jeho armádní objekty a posádky tu najdeme i dnes. To však není rozhodně to hlavní, kvůli čemu by sem jezdilo tak velké množství natěšených turistů. Na Kypru je úchvatné především to, že se zde v podstatě můžete koupat od dubna až do
Cape Greco, jižní část Famagusta Bay

Cape Greco, jižní část Famagusta Bay

listopadu. Hlavní sezóna je tu samozřejmě také od konce června do začátku září, ale před- a posezónní koupání je tu ve srovnání s ostatními „nejistými“ destinacemi v evropském středomoří naprosto úchvatné. Ostrov je rozdělen na samostatnou Kyperskou republiku a Severokyperskou tureckou republiku, která je však uznávána právě jen Tureckem. Dříve zde byly časté půtky a bojůvky mezi jednotlivými frakcemi, v posledních letech je však situace již velmi klidná, takže žádný turista nemusí mít strach vydat se na prohlídku památek do severní části ostrova, kde je toho hodně k vidění.

 

Afroditina skála v moři

Afroditina skála v moři

Na jihozápadě ostrova najdete letoviska Kissonegra a Paphos. Na rozdíl od východní části ostrova jsou tato letoviska klidnější a nabízejí větší množství historických pamětihodností. Pobřeží je tu však divočejší a více skalnaté. Cílem návštěvníků je v této části ostrova především Coral Bay, nádherná pláž s křišťálově průzračnou vodou. Na jižním cípu Kypru zase leží město Limassol, které cestovní kanceláře také velmi často zařazují do svých katalogů. Jelikož jde spíše o městské letovisko, najdete tu kromě několika pláží také spoustu barů, hudebních klubů, ale rovněž vodní parky se skluzavkami, netradičními bazény a adrenalinovými atrakcemi. Nejznámější památkou města je místní hrad vystavěný v byzantském stylu. Většina turistů však svou kyperskou pouť začíná v Larnace, kde se nachází moderní letiště a rozsáhlý přístav. I zde najdeme městské pláže, rušný život a několik památek ze starověku.

 

Záliv u letoviska Ayia Napa

Záliv u letoviska Ayia Napa

Nejnavštěvovanějšími letovisky Kypru jsou však Protaras a Ayia Napa na východě ostrova. Protaras je pěkné letovisko s množstvím nádherných písečných pláží a velkým výběrem hotelových komplexů. V jeho blízkosti najdete například nádhernou pláž Fig Tree Bay, která je provázána několika romantickými zátokami, takže na ní nebudete mít pocit přílišného „přelidnění“. V centru Protarasu narazíte na nejrůznější taverny, bary, obchody se suvenýry, na plážích budete mít zase výběr z obrovského množství vodních sportů. Středisko Ayia Napa vám díky svým plážím bude připadat jako v ráj. Nejznámější z nich je Nissi Bay, která svým bílým pískem a dlouhým a pozvolným vstupem do průzračné mořské vody připomíná karibské destinace. Jestliže se budete nacházet na Kypru, tak se vypravte na poznávací výlet do Nikósie. Většina jejích památek se nachází v historickém centru chráněném benátskými hradbami ze šestnáctého století. Město je však rozděleno ostnatým drátem a hraničním přechodem mezi kyperskou (řeckou) a tureckou částí ostrova.

 

Sýrie

 

Sýrie, pobřeží města Latakia

Sýrie, pobřeží města Latakia

Sýrie rozhodně není běžnou středomořskou destinací, kam by mířilo velké množství turistů. Když už se navíc někdo vydá navštívit tuto vzdálenou a ve velké míře cestovatelům neznámou zemi, většinou putuje k blízkovýchodním památkám, které jsou spíše ve vnitrozemí. To však neznamená, že byste v tomto arabském státě nemohli zažít příjemné chvilky na pobřeží Středozemního moře. Hlavním přístavem Sýrie je město Latakia, které není důležité pouze z ekonomického a průmyslového hlediska, ale nabízí turistům k nahlédnutí také řadu starověkých památek a arabských mešit. Každý návštěvník tohoto města se jistě rád zajde osvěžit na pěknou pláž Cote d'Azur Beach, kde je možné provozovat řadu vodních sportů, nebo jen relaxovat na lehátku s knížkou či časopisem v ruce a sluchátky na uších. Dalším místem, které můžete na syrském pobřeží navštívit, je středisko Jableh. V tom naleznete řadu historických památek a míst, kde pocítíte zdejší kulturu v plné síle.

 

Libanon

 

Sidon, Mořský hrad

Sidon, Mořský hrad

Netradiční lokalitu u Středozemního moře představuje také další blízkovýchodní stát - Libanon. Ten má subtropické podnebí s počasím typickým pro Středomoří, včetně vlhké zimy a horkého suchého léta. Hlavním městem, nejdůležitějším přístavem a nejvyhledávanějším letoviskem je Bejrút, kterému se díky jeho turistické atraktivitě přezdívá „Paříž východu“. V blízkosti libanonské metropole najdeme také město Jounieh, které je moderním střediskem, do něhož se sjíždějí především bohatší vrstvy a turisté, aby si trošku povyrazili a vyhodili z kopýtka. Oblíbená je rovněž oblast Saida, ve které se nachází letovisko Sidon. Zde můžeme doporučit pohádkovou písečnou pláž Naqoura Beach. Na severozápadním pobřeží najdete druhé největší město Libanonu – Tripoli. To se může pochlubit pěkným historickým centrem s množstvím starobylých památek a úžasnou architekturou typickou pro Blízký východ.

 

Izrael

 

Pobřeží u letoviska Netanya

Pobřeží u letoviska Netanya

K vyhlášení státu Izrael došlo až v roce 1948 a znamenalo to zažehnutí velkého konfliktu na Blízkém východě, který nebyl v podstatě dodnes vyřešen. I když zde občas není situace úplně nejbezpečnější, návštěva této destinace je díky jeho historické hodnotě zážitkem na celý život. Na severu země najdete Haifu, jedno z turisticky nejatraktivnějších měst této země. Tento moderní přístav se nachází mezi pobřežím Středozemního moře a úpatím hory Carmel. Haifa je důležitým ekonomickým a průmyslovým centrem Izraele. Následují přímořská letoviska Hadera a Netanya. Pak už přichází na řadu druhé největší město Izraele – Tel Aviv. Nádherná moderní metropole, která má zároveň velmi poutavou architekturu začátku 20. století. Například čtvrť Bílé město (vystavěno ve slohu Bauhaus) bylo v roce 2003 zařazeno na seznam chráněných památek organizace UNESCO. Zmínit můžeme také středisko Ashdod, do kterého se dostanete, pokud se vydáte ještě více směrem na jih.

 

Egypt

 

Mešita El-Mursi Abul Abbas

Mešita El-Mursi Abul Abbas

Do Egypta se sice jezdí především k Rudému moři, rozhodně to však neznamená, že by na středomořském pobřeží této země nebylo co dělat. I zdejší letoviska jsou totiž velmi pěkná a nabízejí každému turistovi to hlavní, co potřebuje ke své dovolené - hezké pláže a vyhřátou mořskou hladinu. Nejdůležitějším střediskem této oblasti je Alexandrie. Ta je zároveň druhým největším městem celého Egypta. Egypťané jí přezdívají „perla Středomoří“, a i když zde možná není tak dobré koupání jako v méně lidnatých střediscích, vše vám vynahradí její kosmopolitní nádech. Podél moře se táhne v délce 15 kilometrů promenáda Corniche, ideální místo k procházkám, lemované vysokými domy a hotely. S promenádou sousedí palác Montáza,
Alexandrie, antické divadlo

Alexandrie, antické divadlo

bývalá letní rezidence egyptských králů, nabízející turistům odpočinek v palácových zahradách. Směrem na východ se otevírá nákupní a obchodní čtvrť Atarin, která je plná obchodů se starožitnostmi, vetešnictví i bleších trhů. Zde si návštěvník také může pochutnat na tradičních egyptských jídlech či posedět v jedné z mnoha místních kaváren. Z alexandrijských pamětihodností jistě stojí za zhlédnutí mešita Abú el-Abbás, mistrovské dílo islámské architektury, Pompeiův sloup, třípatrová citadela Kait Bey stojící na místě původního alexandrijského majáku, Řecko-římské muzeum s 40 000 exponáty a vedle stojící římský amfiteátr Kum ad-Dík. Ve městě neustále cítíte tradici jejího zakladatele, legendárního vladaře a vojevůdce Alexandra Velikého.

 

Dalšími oblíbenými letovisky středomořského pobřeží Egypta jsou především města Port Said a Damietta v jeho východní části, na západ od Alexandria naopak najdete středisko El Daba. Spousta turistů využívá nabídky cestovních kanceláří k plavbě na jachtě podél egyptského pobřeží. Díky tomu totiž turista objeví řadu nádherných zátok a míst ke koupání, na která by jinak nenarazil.

 

Libye

 

Tripolis, Červený hrad

Tripolis, Červený hrad

Libye nebyla nikdy kvůli diktátorskému režimu plukovníka Muammara Kaddáfího turisticky vyhledávanou destinací. A to i přesto, že se z historického hlediska jedná o krajně zajímavou oblast. Úplná bezpečnost turistů nebyla v této oblasti nikdy zaručena a bohužel tomu není jinak ani v dnešní době, kdy byl sice diktátor Kaddáfí svržen, ale o moc nad celým státem s velkými zásobami ropy bojují jednotlivé povstalecké skupiny. Nejdůležitějším městem celé země je přirozeně metropole Tripolis. Zde se nachází pěkná pláž, rozsáhlý přístav a dostatek staveb pro nepostradatelné obchody. Při krvavých bojích však byla velká část města zničena. Nejvýznamnější památkou Tripolisu je hradní komplex Assaraya al-Hamra, kterému se podle jeho barvy přezdívá Red Castle. Za prohlídku jistě stojí také některá z místních mešit – například Gurgi či Karamanli.

 

Důležitými libyjskými středisky na březích Středozemního moře jsou pak Benghazi a Sirte. Stejně tak jako u Tripolisu i u nich ale platí, že se jejich návštěva za současných podmínek v tomto státě v žádném případě nedoporučuje. Čas ukáže, zda převrat libyjskému národu vůbec pomohl, nebo jestli se tu jen rozpoutá krvavá občanská válka o moc a nerostné bohatství.

 

Tunisko

 

Přístav ve městě Monastir

Přístav ve městě Monastir

Tunisko je turisticky velmi oblíbená země, ležící v severní Africe při březích Středozemního moře, jižně od Itálie a Malty. V posledních letech se stala jednou z nejvyhledávanějších destinací turistů, toužících po odpočinku a načerpání nových sil na písečných plážích Středozemního moře. Tunisko má dlouhé, poměrně členité pobřeží s výrazným Gábeským zálivem, zvaným Malá Syrta a několika ostrovy, z nichž největší je známá Djerba. Mezi turisty je velmi populární středisko Hammamet. Ten leží zhruba 65 kilometrů od hlavního města Tunisu a 85 kilometrů od dalšího oblíbeného letoviska Sousse. Při procházce tímto letoviskem byste neměli vynechat návštěvu Starého města, kde se to vedle architektonických památek hemží také obchůdky se suvenýry, restauracemi a bary, které svým návštěvníkům nabízejí vše, na co si jen vzpomenou. Při nákupu místních produktů na trhu však nezapomeňte na to, že musíte důsledně smlouvat. Tento zvyk patří k tuniskému koloritu, a pokud byste na něj nepřistoupili, tak byste mohli snadno přijít na buben. Dalšími oblíbenými letovisky jsou Port El Kantaoui, Mahdia, Monastir, Tabarka a Nabeul. Všechny nabízejí zahraničním turistům optimální podmínky pro pohodovou a ničím nerušenou dovolenou u moře.

 

Pláž na Djerbě

Pláž na Djerbě

Jestliže hovoříme o krásách tuniského Středomoří, nesmíme vynechat již zmiňovanou Djerbu. Ta je největším tuniským i severoafrickým ostrovem a patří v této oblasti mezi vůbec nejoblíbenější turistické cíle Evropanů. Djerba je proslavená především cestovním ruchem, leží na jihovýchodě Gabéského zálivu. Ideální klima pro polehávání u moře je tu v podstatě od dubna až do listopadu. Proto není vůbec žádným problémem zavítat do této destinace v průběhu září nebo října. Teplota vody je totiž krásných 22 až 24 stupňů, vzduch je ještě o dalších šest stupňů teplejší. Djerba je vyhledávaná zejména kvůli svým nádherným plážím a koupání v čistém moři. Nejkrásnější a nejčistší jsou pláže na severu ostrova. Po celém ostrově se nachází řada hotelů a turistických destinací, ale nesporný význam má Djerba také díky své kulturní a historické hodnotě.

 

Alžírsko

 

Pobřeží města Alžír

Pobřeží města Alžír

Alžírsko sice není u turistů tak populární jako další severoafrické země jako Egypt či Tunisko, přesto do něj každoročně míří velké množství cestovatelů, většinou na vlastní pěst. Doprava do některého z hlavních středisek je díky nízko-nákladovým leteckým společnostem a levné přepravě po území Alžírska poměrně levnou záležitostí a jinak tomu není ani s ubytováním. Hlavním a největším městem Alžírska a zároveň jeho hospodářským i kulturním centrem je Alžír. Při pobřeží Středozemního moře se nachází novější část města, zatímco stará zástavba jako by se šplhala po kopci směrem vzhůru až k citadele, nacházející se na vrchu nad městem. Právě tato pevnost leží ve čtvrti Casbah, která stojí na místě původní fénické a římské osady Icosium. Směrem k pobřeží se pak nachází několik mimořádně krásných mešit, například mešita el Džedíd či el Kébir a také muzeum Bardo, shromažďující sbírky alžírských artefaktů, ozdob, zbraní a dalšího. Právě zde tedy poznáte mnohé ze zdejších tradic.

 

Na východě severního pobřeží Alžírska leží další významné město Annaba. V architektonicky zajímavém a rušném místě žije kolem čtvrt milionu obyvatel. Nejkrásnější částí města je starobylá Annaba, která se nachází stranou na vrcholku zalesněného kopce. Na západním cípu severního pobřeží leží moderní přístav Oran. Jde o druhé největší město celé země a důležité obchodní centrum.

 

Maroko

 

Pláž ve městě Tangier

Pláž ve městě Tangier

Naše rozsáhlé putování po středomořských destinacích zakončíme na jihozápadě Středozemního moře v Maroku. I pro něj (podobně jako pro Alžírsko) platí, že se v počtu turistů nemůže srovnávat s hlavními lídry této oblasti - Tuniskem a Egyptem. Přesto je však poměrně oblíbenou destinací, kterou spousta turistů teprve objevuje. Řada z nich sem míří na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Jestliže vám tedy učaroval islámský svět severní Afriky a cestovními kancelářemi nejprotlačovanější země vás už nelákají, tak by pro vás mohlo být Maroko tou správnou volbou. Zajímavější je sice jeho západní pobřeží, jehož břehy omývá Atlantický oceán, ani severní středomořské pobřeží ale není v žádném případě k zahození. Důležitým přístavem je tu především Tetouan, město s více než 300 tisíci obyvateli, ve kterém zažijete nefalšovaný život v arabské kultuře. Chloubou města je park Riad Al Ochak. Hlavním středomořským centrem Maroka je však město Nador, které je považováno za důležité obchodní a společenské středisko. Z něho pak můžete dělat výlety do okolí. Vypůjčení auta zde příliš moc nestojí.

 

Klíčová slova:

 

Španělsko: Llanca, Andalusie, Malaga, Marbella, Almeria, Carboneras, Murcia, Cartagena, Valencie, Alicante, Barcelona, Costa Dorada, Tarragona, Santa Susanna, Costa del Maresme, Costa Brava, Lloret de Mar, Mallorca, Ibiza, MEnorca, Formentera, Palma de Mallorca

 

Francie: Saint Tropez, Perpignan, Toulouse, Sete, Montpellier, Provance, Azurové pobřeží, Toulon, Marseille, Cannes, Antibes, Nice, Menton, Korsika, Bastia, Ajaccio

 

Monako: Monte Carlo

 

Itálie: Janov, Pisa, Elba, Portoferraio, Fiumicino, Řím, Kampánie, Neapol, Kalábrie, Crotone, Sicílie, Palermo, Catania,Marsala, Trapani, Siracusa, Sardinie, Costa Smeralda, Cagliari, Alghero, Olbia, Bari, Pescara, Ancona, Pesaro, rimini, Benátky, Terst

 

Malta: Valletta, Marsa, Sliema, Birkirkara, Mellieha

 

Slovinsko: Piran, Portorož, Izolu, Koper

 

Chorvatsko: Istrie, Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Brulo, Pical, Kvarner, Pag, Krk, Cres, Lošinj, Rab, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie, Jižní Dalmácie, Zadar, Šibenik, Biograd, Murter, Vodice, Dugi Otok, Pašman, Primošten, Trogir, Ploč, Brač, Hvar, Split, Tučepi, Brela, Gradac, Dubrovník, Korčula, Mljet, Pelješac, Lastovo, Elafity

 

Bosna a Hercegovina: Neum

 

Černá Hora: Herceg Novi, Tivat, Radovici, Budva, Sveti Stefan, Petrovac, Sutomore, Bar, Ulcinj

 

Albánie: Saranda, Butrint, Durres, Vlore

 

Řecko: Kréta, Korfu, Rhodos, Lefkáda, Zakynthos, Samos, Kos, Lesbos, Olympská riviéra, Chalkidiki, Parga, Skiathos, Skopelos, Santorini, Gouves, Hersonisos, Agios Nikolaos, Sitia, Heraklion, Ierapetra, Matala, Paleochora, Bali, Rethymno, Gieorioupoli, Chania, Faliraki, Ixia, Kiotari, Lardos, Kolymbia, Lindos, Kefalonia, Karpathos, Kalymnos, Thassos

 

Turecko: Egejská riviéra, Turecká riviéra, Bodrum, Fethiye, Kas, Kalkan, Marmaris, Ölüdeniz, Denizli, Kemer, Antalya, Lara, Belek, Side, Alanya

 

Kypr: Kissonegra, Paphos, Limassol, Larnaka, Protaras, Ayia Napa, Nikósie

 

Sýrie: Latakia, Jableh

 

Libanon: Bejrút, Jounieh, Saida, Sidon, Tripoli

 

Izrael: Haifa, Hadera, Tel Aviv, Netanya, Ashdod

 

Egypt: Alexandrie, Port Said, Damietta, El Daba

 

Libye: Tripolis, Benghazi, Sirte

 

Tunisko: Djerba, Hammamet, Sousse, Port El Kantaoui, Mahdia, Monastir, Tabarka, Nabeul

 

Alžírsko: Alžír, Annaba, Oran

 

Maroko: Tetouan, Nador

 

Publikováno: 20.03.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Přehled vyhlášených destinací Středozemního moře

10.07.2017 21:09 Vitorio
---.tmcz.cz

Navstivte San Benedeto palmovou rivieru.

08.03.2014 15:13 Bobo
---.static.grapesc.cz

HMM Gibraltarský průplav

14.06.2013 02:03 cool
---.net.upcbroadband.cz

radši k moři do evropy, arábie je nic moc

26.03.2012 18:22 Diego
194.213.43---

Pěknej přehledovej text. Nikde jinde jsem všechny středomořský destinace najednou nenašel. díky

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Přehled vyhlášených destinací Středozemního moře

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist