Nejznámější nudistické pláže světa

Nudistické pláže byly vždy dráždivým tématem, které rozdělovalo společnost na několik názorových táborů. Jedni pláže tohoto typu vyhledávali a obdivovali, někteří o nich sice slýchávali, ale jinak jim byly naprosto lhostejné, další je však z celého srdce nenáviděli a považovali je za neslušné a urážlivé. Ať už však člověk patří k jakékoliv z těchto skupin názorů, tak musí uznat, že nudistické pláže jsou nezpochybnitelným fenoménem druhé poloviny 20. století. Pro mnoho lidí totiž v této době začaly symbolizovat svobodu, návrat k přírodě, lásku k lidskému tělu či odvázanému stylu života.

 

Začátky nudistických pláží

 

Různé naháče, kteří se vyžívali v divokých pařbách a nespoutaném životě, jsme mohli zaznamenat již na akcích květinového hnutí hippies, které vzniklo v 60. letech ve Spojených státech amerických. Spousta dnešních nudistů se hlásí právě k těmto kořenům. Nudistické pláže však začaly vznikat již na začátku dvacátého století v Německu, kde přirozeně patřily k hodně kontroverzním tématům. Určitým způsobem však přežívaly a opravdový boom zažily až v 80. letech, kdy v rámci takzvané Freikörperkultur (FKK) vyrážely skupiny naháčů trávit společný volný čas do přírody. Grilovali v kempech, sportovali, opalovali se na plážích a plavali ve vodě. To vše jen a pouze „na Adama“ a „v rouše Evině“, tedy úplně nazí. Postupně začala vznikat střediska, kde se mohli tito lidé bez obav shromažďovat a oddávat svému oblíbenému koníčku. Spousta puritánských hnutí je totiž zásadně odsuzovala a snažila se je také (někdy i násilně) tvrdě potlačit. Na území České a Slovenské republiky byl v dobách komunismu tento druh zábavy zakázaný, takže oficiální nudistické pláže začaly vznikat až po revoluci v 90. letech.

 

Nudistická turistika po pádu komunismu

 

Lidé taky mohli začít konečně neomezeně cestovat a zjišťovat, jak to v tomto ohledu vypadá v nejrůznějších koutech světa. Nudistické pláže byly totiž již pěknou řádku let populární v mnoha přímořských státech, jako jsou například Chorvatsko (kde v 60. letech začaly vznikat nudistické kempy) či Řecko. Pokud se člověk v dnešní době vypraví do nějakého frekventovaného přímořského letovisku, tak si může být takřka naprosto jistý, že někde v dosahu bude alespoň jedna malá nudistická pláž, kam se z celého okolí budou sjíždět příznivci nudismu. Tento druh letní zábavy je oblíbený především v evropských zemích. Na některé nudistické pláže můžete ale narazit také v několika státech v USA (jsou tam ale také státy, které nudismus přísně zakazují) či Austrálii a Novém Zélandu. Existují však země, hlavně arabské a asijské, u kterých je podobné chování z náboženských důvodů naprosto nepřijatelné a trestné. Než se tedy někam vydáte a rozhodnete se opalovat nahoře bez nebo vyrazit do rozbouřených mořských vln s holou zadnicí, tak si raději pořádně zjistěte, jak se to v daném místě s nudismem má, mohli byste potom totiž hořce litovat. Pojďme se nyní vypravit na nejznámější nudistické pláže světa. Jestliže chcete zažít atmosféru pravé nudapláže na vlastní kůži, tak proč by to nemělo být právě v některé z našeho výběru.

 

Francie - pláž Cap d'Agde

 

Populární jihofrancouzské letovisko Cap d'Agde leží v blízkosti města Narbonne a světoznámé středověké pevnosti Carcassone (kam si může každý cestovatel udělat příjemný výlet). Nalézá se tu množství hotelových komplexů, slunných pláží, golfových hřišť a také oblíbený zábavní lunapark. Během letní sezóny to tu žije i nejrůznějšími kulturními vystoupeními. Z množství pláží, které se v této oblasti nacházejí, bude nadšený každý turista. Nejznámější a nejkrásnější z nich je asi takzvaná Lví zátoka. Mnoho lidí sem ale jezdí kvůli jiné pláži. Jde o nudistickou pláž Cap d'Agde, která je nejznámější nudapláží v celé Franci, možná dokonce i Evropě. Jedná se totiž spíše o celou část letoviska, která je obehnána plotem, za kterým platí speciální pravidla. Člověk se zde může pohybovat nahý nejen na pláži, ale i v obchodech, barech a restauracích. Každý návštěvník sice nemusí být úplně nahý, měl by ale být alespoň maximálně tolerantní k ostatním naháčům, kteří si sem přišli užívat. Nic tu ale výrazně nepřekračuje únosnou mez slušných mravů, jelikož všechny obscénnosti jsou na veřejnosti zakázány. Hlavní pláž nudistické oblasti je tvořena dvěma zátokami, ve kterých si vodních radovánek užívá množství lidí, takže je tu neustále veselo a živo. To je však zároveň hlavním nedostatkem tohoto místa. Příznivci nudismu, kteří mají rádi spíše klidná místa s více soukromím, se tu asi nebudou cítit moc dobře.

 

Řecko – Paradise Beach

 

Naprostým protikladem k rušné Cap d'Agde je řecká plážička Paradise Beach, která se nachází na mini-ostrově Telendos v Dodekanéském souostroví. Telendos je oblíbeným cílem turistů, kteří si pro svůj pobyt u moře vybrali hornatý ostrov Kalymnos, jenž je především rájem horolezců. Jeho hornatý povrch a příjemná menší letoviska rozsetá na pobřeží umožňují všem milovníkům nespoutané přírody zažít pravý prázdninový „havaj“. Za dvě eura se může každý z přístavu Massuri svézt rychlolodí (speed boat) na malebný Telendos. Cesta trvá pouhých 5 minut a jde rozhodně o zážitek, který se vyplatí. Samotný Telendos pak nabízí velmi skromné, zato skvěle situované prostředí. Dorazíte do rybářské vesničky, kde se to hemží obchůdky se suvenýry, maličkatými bary a tradičními restauracemi, ve kterých vám nabídnou všechny řecké speciality včetně souvlaki, jehněčího masa, moussaky či fantastických čerstvých mořských plodů. Na obou stranách od přístavního mola se táhnou dvě malé písečné pláže, které však nejsou tím nejlepším, co tento miniaturní ostrůvek nabízí. Když se z přístavu vydáte na východ, tak po několika minutách chůze dojdete ke dvěma nádherným oblázkovým plážím, které mají kapacitu 15 lehátek a více lidí sem zkrátka nemůže. Když popojdete ještě pár set metrů dál k další zátoce, tak narazíte na ceduli s namalovanou chobotnicí a nápisem Paradise nudist beach. Zde je další skrytý nudistický ráj. Překrásná pláž, která je o něco větší než dvě sousední oblázkové, nabízí dokonalé soukromí a famózní pohled na azurovou hladinu s křišťálově průzračnou vodou a velké skály protějšího Kalymnosu. Okolní útesy a skaliska navíc vytvářejí z Paradise Beach skvěle izolované místo, kde má každý naháč dokonalé soukromí a klid. Za šest euro zde dostanete 2 lehátka a slunečník a můžete tu strávit klidně celý den. Poslední loďka na Kalymnos totiž vyplouvá z přístavu až o půlnoci, takže opravdu není kam spěchat.

 

Nový Zéland - Kapiti Coast

 

Na západ od Wellingtonu na jihozápadě severního ostrova Nového Zélandu najdete překrásnou přímořskou oblast jménem Kapiti Coast. Ta se nalézá mezi letovisky Paekakariki a Otak. Místo, kde se nacházejí fascinující písečné pláže s azurově modrou mořskou hladinou a nádherně čistou vodou, je vyhledáváno turisty ze všech koutů světa. Nejinak je tomu ani u příznivců nudismu. V roce 2009 tu byla totiž oficiálně schválena nudistická pláž, která je svými rozměry největší na celém světě. Přestože se proti tomuto tahu novozélandských úřadů, které nudistickou pláž schválili, postavilo několik desítek rozhořčených puritánů, pláž je velkým tahákem celé oblasti a spokojených turistů houfně přibývá. Odpůrci se sice nevzdávají a čas od času pořádají různé petice a demonstrace, k žádnému pohoršování a poklesku vůči dobrým mravům tu však nedochází. Vzhledem k obrovské rozloze celé pláže si tu najde každý své zákoutí a pokud by ho rušili ostatní výletníci, není žádný problém popojít o pár set metrů stranou, kde budete mít zase o něco více klidu. Na své si tu však přijdou i obyčejní turisté, kteří nevyznávají nudismus. Místa je tu totiž opravdu požehnaně a to platí i o možností sportovního a kulturního vyžití v okolních střediscích.

 

USA – pláž Gunnison

 

V sousedství New Yorku, v písčitých výběžcích New Jersey, najdete nejznámější nudistickou pláž Spojených států amerických. Jmenuje se Gunnison, někdy je nazývána také Sandy Hook Beach, a funguje již několik desítek let. Pro jinak velmi morální a upnutou Ameriku jsou nudistické pláže spíše výjimkou. Gunnison je však opravdu tou nadmíru příjemnou výjimku, kde se budou bavit opravdu všichni. Nejedná se o nijak zvlášť přelidněnou pláž, přestože je tu k dispozici veškerý plážový komfort a množství barů a restaurací, které podávají skvělé drinky a gurmánské speciality. Není zde sice moc levno, ale pokud se již dostanete do těchto končin, rozhodně stojí za to ochutnat hamburger, žebírka nebo kuřecí křidýlka a dopřát si při tom skvělou opalovačku na pláži. Pokud se kolem vás budou pohybovat naháčové, tak to může být jen příjemné zpestření vaší dovolené, nebo něco, čeho si nebudete příliš všímat. Rozhodně jsou tu ale skvělé podmínky pro trávení letních dnů s přáteli. Vyzkoušejte si proto atmosféru americké nudistické pláže, ve své podstatě totiž v tomto státě patří spíše k raritám.

 

Chorvatsko - kemp Koversada

 

Chorvatsko je z hlediska nudismu proslulé především nudistickými kempy. Ty zde začali vznikat již v 60. letech minulého století. Tím neznámějším je Koversada, který každoročně navštěvují i stovky českých turistů. Tento oblíbený kemp leží nedaleko letoviska Vrsar (který najdete přibližně 9 kilometrů od Poreče). Nudismus se zde pěstuje již přes 50 let. Na zdejších 50 tisících čtverečních metrů se vejde až 5 000 osob, které se tu můžou naskládat do 1 700 ubytovacích jednotek. Všechny chatky mají zabudovanou elektřinu, nachází se tu spousta restaurací (typické chorvatské restaurace, pizzerie, grill bary, rybí restaurace), fast-foodů, barů a supermarketů, kde můžete doplňovat zásoby. Zdejší pláže se můžou pochlubit skvělým prostředím. Týká se to většiny oblázkových pláží nebo hlavní písčité centrální pláže, kde se dá navíc provozovat mnoho vodních sportů. Většina hostů je z Německa a Chorvatska, žádnou výjimkou však nejsou ani Češi, Rakušané, Slovinci, Nizozemci a Maďaři. Pokud se však nerozhodnete pro tento kemp a přesto chcete trávit dovolenou na nudistické pláži v Chorvatsku, tak nemusíte vůbec litovat. Nachází se tu totiž množství dalších nudapláží, které sice nejsou tak organizovány jako samotný kemp Koversada, nabízejí ale více soukromí a možností výletů do okolí.

 

Klíčová slova: Francie, Řecko, Nový Zéland, USA, Chorvatsko

 

Publikováno: 26.08.2011
Aktualizováno: 26.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Nejznámější nudistické pláže světa

11.08.2022 21:38 george
---.client.rionet.cz

Na Koversadu jezdíme už dvacet let a naše známá 45 let. Moře je tu krásné, s ubytováním je to horší. Málo se tu za ty roky změnilo. Uvažuje se , že nudisty nahradí běloprdeláci. Což by byla velká škoda. Kdo nepoznal koupání bez plavek, ten to nepochopí. Kousek od Rovině je ještě Valalta .

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Nejznámější nudistické pláže světa

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist