Deset nejvyšších rozhleden v České republice

Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách

Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách

Rozhledny se na území České republiky se začaly nejvíce stavět na přelomu 19. století v souvislosti s celkovým rozvojem turistiky. V současné době se v naší zemi nachází asi 350 rozhleden. Přesná definice rozhledny nikdy neexistovala, ale jako nejlepší vodítko pro odlišení rozhledny od pouhé vyhlídky se nejčastěji používá definice od vysokoškolského profesora a inženýra Jana Nouzy, který ji zpracoval v roce 1998 ke scénáři televizního seriálu Rozhlédni se, člověče a následně ji použil i ve své knize Rozhledny Čech, Moravy a Slezska, která vyšla o rok později. Podle něj se za rozhlednu bere stavba, která byla vytvořena lidskou činností, je určena nebo dodatečně upravena k účelům rozhlížení, její vyhlídkový prostor je umístěn minimálně 4 metry nad zemí, je přístupná široké veřejnosti a je všeobecným povědomím jako rozhledna uznávána. V následujících řádcích se podívejte na desítku těch nejvyšších rozhleden v České republice.

Žižkovská televizní věž

Žižkovská věž v Praze

Žižkovská věž v Praze

Pražská Žižkovská televizní věž je se svou výškou 216 metrů jednoznačně nejvyšší rozhlednou v ČR. Věž byla postavena v rozmezí let 1985 až 1992 a nachází se v nadmořské výšce 256 metrů nad mořem. Po kompletní rekonstrukci je pro její návštěvníky připravena nová Observatoř TOWER PARK PRAHA, která je umístěna ve výšce 93 metrů nad zemí a jako jediná rozhledna v Praze nabízí 360° pohled na metropoli. Do observatoře se návštěvníci dostanou jedním ze dvou výtahů za pouhých 38 vteřin. Observatoř je otevřena každý den od 8 do 24 hodin. Vstupné pro dospělého je 180 korun, děti do 3 let mají vstup zdarma a děti od 3 do 14 let zaplatí 100 korun.

Televizní vysílač Praděd

Televizní vysílač Praděd se nachází na hoře Praděd v Jeseníkách v nadmořské výšce 1491 metrů. Televizní věž je vysoká 162 metrů a její základy byly položeny v roce 1969. Do provozu byl vysílač uveden až v roce 1980, jelikož se kvůli náročným povětrnostním podmínkám mohlo stavět pouze pět až šest měsíců v roce. Špička její antény je dokonce nejvyšším bodem v České republice, jelikož o 50 metrů převyšuje vrchol naší nejvyšší hory Sněžky. Rozhledna je umístěna v druhém vyšším prstenci ve výšce 73 metrů od paty věže a návštěvníky do ní vozí rychlovýtah. Za dobrých podmínek je možné vidět Malá Fatra, Vysoké Tatry, Krkonoše a dokonce i rakouské Alpy. V období od 1.6. - 31.10. a 20.12. - 30.3. je vstupné 80 korun pro dospělého a 40 korun pro děti od 4 do 15 let. V období od 1.11. - 15.12. a 1.4. - 31.5. zaplatí dospělí 60 korun a děti od 4 do 15 let 30 korun.



Ještěd

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Televizní vysílač a horský hotel Ještěd se nachází v nadmořské výšce 1012 metrů nad severočeským městem Liberec. Pro svoji jedinečnou architekturu získal Ještěd Perretovu cenu a navíc se stala národní kulturní památkou a v roce 2000 byla oceněna titulem „Nejvýznamnější stavba 20. století“. Vysílač je vysoký 99,86 metru a byl postaven v letech 1966 až 1973 na základě projektu architekta Karla Hubáčka. Zasklená kruhová vyhlídka se nachází v prvním patře pod restaurací a vstup na ni je zcela zdarma. Na Ještěd se dá dostat třemi způsoby. Prvním je jízda autem z Horního Hanychova, u parkoviště Výpřez je nutné zabočit doleva a po sléze dojedete až k vysílači. Na Ještěd se můžete vydat také pěšky z Horního Hanychova buď po modré nebo po červené stezce. Poslední a zřejmě nejpříjemnější způsob je jízda kabinovou lanovkou ze stanice Horní Hanychov, která vás za čtyři minuty vyveze až k Ještědu.

Nová radnice v Ostravě

Nová radnice na Prokešově náměstí je nejznámější stavbou Ostravy. Dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930 a slavnostně byla otevřena dne 28. října 1930. Vyhlídková věž je vysoká 85,6 metrů a vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 73 metrů nad zemí. Hodiny ve věži váží více než půl tuny, jejich ciferník má průměr 3,5 metru a délka ručiček je 175 centimetrů. Na vyhlídkovou terasu vozí návštěvníky rychlovýtah a kochat se můžete krásným výhledem na Ostravu, Beskydy a Jeseníky. Vyhlídková věž je přístupná veřejnosti po celý rok. Vstupné je 50 korun pro dospělého a 40 korun pro děti. Otevírací doba v období od prosince do února je Po-Ne od 9 do 17 hodin a od března do listopadu je to Po-Ne od 9 do 19 hodin.



Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna v Praze je zřejmě nejznámější a také nejslavnější rozhlednou v České republice. V roce 1891 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži a při pohledu na slavnou Eiffelovu věž vznikl nápad postavit podobnou dominantu nad naší metropolí. Stavba rozhledny byla zahájena 16. března roku 1891 a dokončena byla za necelé čtyři měsíce 2. července téhož roku. Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna roku 1891. Petřínská rozhledna je vysoká 65,5 metrů (s anténním nástavcem je to 72 metrů) a její základy se nacházejí v nadmořské výšce 324 metrů nad mořem. Prosklená vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 51 metrů nad zemí a dostanete se na ni buď výtahem, nebo vyšlapáním 299 schodů. K rozhledně můžete dojít pěšky a nebo se nechat vyvézt populární lanovkou z Újezda. Rozhledna je otevřena 365 dnů v roce a vstupné pro dospělého je 120 korun a pro děti od 6 do 15 let je to 65 korun.

Rozhledna Sylvánský vrch

Tato rozhledna se nachází na severním okraji Plzně na Sylvánském vrchu v radiotelekomunikační věži, kterou postavil v roce 2000 mobilní operátor T-Mobile. Věž je vysoká 68,5 metrů a nachází se v nadmořské výšce 403 metrů. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 23,5 metrů nad zemí a pro veřejnost je zpřístupněna od roku 2003. Na plošinu se dostanete po točitém schodišti, které čítá jeden betonový schod a 122 schodů ocelových. Z vyhlídkového ochozu je možné pozorovat Plzeň, Šumavu, Český les a Radyni. Rozhlednu od roku 2006 provozuje Gymnázium Františka Křižíka a pro veřejnost je otevřena od dubna do září každý pátek od 15 do 18 hodin. Každou sobotu, neděli a o státních svátcích je rozhledna otevřena od 10 do 18 hodin. Dospělí platí vstupné ve výši 20 korun, studenti a důchodci 10 korun a děti do 6 let mají vstup zdarma.



Rozhledna Bílov (Kanihura)

Rozhledna Bílov se nachází v obci Bílov na náhorní rovině Nízkého Jeseníku nedaleko města Bílovec. Rozhledna je umístěna na vysílači firmy T-Mobile, který je vysoký 62,5 metrů a je umístěn v nadmořské výšce 345 metrů. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 26,25 metrů nad zemí a dostanete se na ni výstupem po venkovním ocelovém schodišti se 137 schody. Z rozhledny lze dohlédnout například na okolní města Studénku, Ostravu, Bílovec, Fulnek, Nový Jičín a Štramberk. Otevírací doba je od 1. dubna do 31. října (Út-Pá od 12 do 20h, So a Ne od 10 do 20h). Vstupné pro dospělého činí 20 korun, děti do 6 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.



Rozhledna Krudum (Chrudim)

Rozhledna Krudum se nachází na vrcholu stejnojmenné hory ve Slavkovském lese v Karlovarském kraji. Rozhledna je vysoká 59,65 metrů a nachází se v nadmořské výšce 838 metrů. Rozhledna byla slavnostně otevřena 15. října roku 2010 a jejím provozovatelem je společnost Loketské městské lesy. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 29,5 metrů nad zemí a dostanete se k ní po vyšlapání 151 schodů. Přístup na rozhlednu je pro všechny návštěvníky možný zdarma po celý rok.



Rozhledna Minaret (zámecký park Lednice)

Rozhledna Minaret v zámeckém parku Lednice

Rozhledna Minaret v zámeckém parku Lednice

Rozhledna Minaret nebo také Turecká věž stojí v areálu zámeckého parku Lednice a jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu v ČR. Zároveň je to jediný minaret v České republice a také nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země. Minaret nechal v letech 1797-1802 vybudovat Alois I. Z Lichtenštejna. Rozhledna je vysoká 62 metrů a leží v nadmořské výšce 175 metrů. Rozhledna nabízí celkem tři vyhlídkové ochozy, přičemž k tomu nejvyššímu vede 302 schodů. Z ochozů je možné pozorovat zámecký park, Pavlovské vrchy, Bílé Karpaty a dokonce také vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni. Minaret je otevřen od dubna do října každý den kromě pondělí (červenec a srpen je otevřeno denně). Vstupné pro dospělé je 50 korun, děti, studenti a senioři platí 30 korun.

Rozhledna Jarník

Rozhledna a zároveň vysílač Jarník je postaven na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 606 metrů asi dva kilometry východně od města Písek. Rozhledna byla slavnostně otevřena 9. října roku 1997 a nechal ji vybudovat tehdejší mobilní operátor Eurotel. Rozhledna je vysoká 59,44 metrů a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 34,6 metrů nad zemí. Na vyhlídkovou plošinu vedou dvě schodiště, jedno slouží pro výstup a druhé pro sestup. Celkem musí návštěvník vyšlapat 182 schodů a jeden betonový sokl u základny rozhledny. Pokochat se můžete výhledem na město Písek, celou Šumavu, část Českého lesa a Příbramsko. Rozhledna je zcela zdarma otevřena od dubna do listopadu každý den non-stop. Klíče od rozhledny jsou k dispozici v nedaleké chatě Živec.

Klíčová slova: Česká republika 

 

Publikováno: 14.02.2020
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Deset nejvyšších rozhleden v České republice

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestopis: Do Frankfurtu za fotbalem S partou kamarádů jsme se rozhodli,...
Vnitřek stadiónu
Osm nejvyšších budov světa Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžil...
Tchaj-pej 101 v noci

Fotogalerie k tématu: Deset nejvyšších rozhleden v České republice





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist