Kam se po sezóně vypravit na dovolenou

Posezónní dovolená si v posledních letech získala mezi českými turisty velkou oblibu. Stále více Čechů tak plánuje svůj pobyt u moře především na měsíce září a říjen. Má to totiž mnoho nezpochybnitelných výhod, které si na následujících řádcích rozebereme. Rovněž si vyjmenujeme nejatraktivnější místa, kam se člověk může na pozdní dovolenou k moři vydat a nebude mu příliš hrozit, že ho zastihne špatné počasí.

 

Letovisko Kusadasi

Letovisko Kusadasi

Hlavní motivací pro všechny turisty, kteří svou dovolenou odsouvají až na sklonek léta a začátek podzimu, je bezesporu příznivá cena. Nákup dovolené u cestovní kanceláře totiž v těchto měsících vyjde i o více než 20 procent levněji, než tomu bylo v červnu, červenci a srpnu. Stačí trochu zabrousit po internetu, podívat se na nabídky cestovek, které se specializují také na destinace, kde je i po sezóně ještě nádherné počasí, a brzy zjistíte, že se skutečně dá najít zájezd s velmi atraktivní cenou, kterou byste během hlavní turistické sezóny hledali marně. Letos se navíc kvůli nepříznivému počasí v České republice vyprodalo velké množství zájezdů, takže najít během sezóny skvělý, ale zároveň cenově přijatelný zájezd bylo takřka husarským kouskem.

 

Další výhodou, kvůli které jezdí spousta cestovatelů na dovolenou k moři až na přelomu léta a podzimu, je fakt, že po sezóně pláže všech přímořských letovisek výrazně prořídnou. Ti, kteří dávají přednost většímu soukromí a při pohledu na zaplněné pláže, kde je to neustále hlava na hlavě, dostávají husí kůži, mají největší šanci právě ve druhé polovině září a v říjnu. Hlavně v této době je totiž možné navštěvovat i ty nejproslulejší místa a památky většiny evropských přímořských států bez toho, aniž by se na vás někdo lepil či vás obtěžoval hlasitou konverzací z vedlejšího lehátka, které je umístěno jen pár decimetrů od toho vašeho.

 

Jestliže mluvíme o výhodách, které má dovolená po sezóně, tak nesmíme zapomenout ani na mírnější teploty a shovívavější počasí. Během června, července a srpna se totiž v nejoblíbenějších přímořských letoviscích snadno stane, že rtuť v teploměru atakuje hranici 40 stupňů Celsia. To už je však pořádný pařák, který úplně každému nemusí sedět. Mnoho lidí dává naopak přednost teplotám mezi 25 a 30 stupni, které jsou i v září a říjnu ve většině dovolenkových destinací běžnou věcí. Mořská voda je navíc po letních vedrech stále krásně vyhřátá, takže se člověk nemusí bát, že by se po namočení dočkal ledového šoku.

 

Hammamet, pláž

Hammamet, pláž

Ať už se pro posezónní dovolenou u moře rozhodnete z jakéhokoli důvodu, nesmíte podcenit výběr letoviska. Cestovní kanceláře a zprostředkující společnosti sice velmi často inzerují, že je krásné počasí takřka v kterékoli středomořské destinaci, nenechte se však opít rohlíkem. Dovolená v některých místech, kde ještě v červenci a srpnu bylo zaručeně teplo a sluníčko, totiž může být pořádným riskem. Mořské proudy, zvýšená oblačnost a pravidelné větry nesou vinu na tom, že se i v místech, kde byste to třeba úplně nečekali, objevují časté dešťové přeháňky nebo dokonce bouřky a teplota moře i vzduchu jde strmě dolů.

Pojďme si proto společně projít místa, kam se bez problémů můžete vydat i v září a říjnu, a nebudete muset mít obavy, zda není lepší do kufru přibalit také deštník, pršiplášť a teplý svetr. Nádherných letovisek vhodných pro pozdější dovolenou je totiž dostatečné množství, stačí si jen vybrat to, které nejvíce vyhovuje vašemu gustu. Proto vám nyní přinášíme pár zajímavých tipů.

 

Řecko - Rhodos

 

Lindos, pohled na Akropoli

Lindos, pohled na Akropoli

Ostrov Rhodos, ležící v Dodekanéském souostroví, je jednou z největších jistot, kterou vám v září a říjnu můžou nabídnout řecké ostrovy. Na tomto místě, jehož břehy omývá Egejské moře, jsou i na konci září průměrné teploty mezi 25 a 30 stupni. Teplota vody je pak příjemných 22 stupňů. Díky dostatečné velikosti ostrova si navíc na Rhodosu najdou pohodové zabavení úplně všichni. Milovníci historických památek, lidé, kteří si rádi poleží na krásné pláži s výhledem na nekonečné moře a divoká skaliska, vyznavači turistiky a procházek v úchvatné přírodě, i ti, jež si rádi užívají bujarého nočního života. Nejlepší pláže, které tvoří většinou drobné oblázky nebo písek, najdete na jihovýchodě ostrova. Na západním pobřeží Rhodosu jsou naopak především kamenité a štěrkové pláže. Všechny místní letoviska jsou zasazena do krásné přírody hornatého povrchu ostrova a jeho úrodných pobřežních nížin. Nejznámější letoviska na Rhodosu jsou především Faliraki, Ixia, Kiotari, Lardos, Kolymbia, Lindos a nemůžeme samozřejmě zapomenout ani na hlavní město, které nese stejné jméno jako celý ostrov. Pokud si na konci září nebo začátku října chcete užít výbornou dovolenou za přijatelnou cenu, tak je pro vás Rhodos jako stvořený.

 

TureckoTurecká riviéra

 

Alanya, panoráma pobřeží

Alanya, panoráma pobřeží

Velké množství turistů jezdí na svou pozdní dovolenou na slunnou Tureckou riviéru. Jak by také ne, když tu na vás i na přelomu září a října čeká dokonalé počasí, netradiční kultura a živí a věčně veselí lidé, kteří vám za velmi zajímavé ceny budou na každém kroku nabízet místní suroviny a výrobky. Turecká riviéra se táhne podél pobřeží Středozemního moře a její nejatraktivnější písčité pláže na vás čekají zejména v letoviscích Antalya, Alanya, Kemer a Side. Kromě skvělých teplot vzduchu pohybujících se i na začátku října od 26 do 31 stupňů, vás čeká nádherně vyhřátá voda s průměrnými teplotami 23 až 26 stupňů. Zdejší břehy využívali ke svým loupeživým plavbám piráti a tato tématika je tu i po mnoha staletích velmi populární. Plavba turistickou pirátskou lodí podél pobřeží s několikerým koupáním a grilováním na palubě je jedinečným zážitkem, jenž by si neměl nechat nikdo ujít. Milovníci přírody zase rádi vyrazí na prohlídku banánových plantáží nebo na výlet do krápníkových jeskyní. Jistě nemusíme připomínat, že tradiční turecká kuchyně plná koření, dobrého masa a zeleniny, je dalším důvodem, proč sem jezdí tolik turistů. Kromě již zmiňovaných letovisek se na Tureckou riviéru můžete vypravit také do středisek Belek, Konakli či Lara.

 

Egypt - Hurghada

 

Panoramatický pohled na pobřeží

Panoramatický pohled na pobřeží

Po nepříjemných nepokojích ze začátku letošního roku, které na několik týdnů zcela umrtvily cestovní ruch v Egyptě, je opět správná doba zavítat do některého z letovisek této severoafrické země pověstné faraony, pyramidami, pouští a velbloudy. Nejoblíbenějším místem, kam míří turisté z celé Evropy, je Hurghada. Překrásné letovisko na březích Rudého moře je dokonalým místem pro podzimní dovolenou, tedy v době, kdy už se na dobré počasí ve většině evropských destinací nedá spoléhat. Teplota moře dosahuje v Egyptě i v říjnu pohádkových 25 stupňů, teplota vzduchu pak málo kdy klesne pod třicet stupňů. Pokud si tedy chcete i na podzim užít léto se vším všudy, Egypt by měl být jasnou volbou. Jestliže vás nebaví jen polehávat na plážích v Hurghadě, tak se můžete také vydat na celodenní výlet do Káhiry nebo Luxoru. Právě návštěva starověkých památek je
Chrám Hatshepsut v Luxoru

Chrám Hatshepsut v Luxoru

během letních měsíců kvůli obrovským vedrům naprosto neúnosná a fyzicky maximálně vyčerpávající. Ti, kteří do Egypta nejedou jen kvůli moři, si proto k návštěvě této země vybírají především podzimní či zimní měsíce. Hurghada je pověstná svými obřími hotelovými komplexy, které se vyznačují velkým luxusem a perfektními službami. Někdo tyto místa vyhledává a užívá si all inclusive servisu, jiní naopak dávají přednost menším vilkám, které se naopak nacházejí ve středomoří. Pokud patříte k první jmenované skupině, tak si zde dovolenou jistě nadmíru užijete.

 

Kypr

 

Afroditina skála v moři

Afroditina skála v moři

Další jistou volbou dovolené i pro ve zbytku Evropy již sychravé podzimní měsíce představuje nádherný ostrov Kypr. Jeho výhodná poloha ve východní části Středozemního moře zaručuje mimořádné klimatické podmínky, které si musí zkrátka užít úplně každý. I v této době totiž teploty vzduchu atakují třicet stupňů a s teplotou vody to není o nic horší. Zdejší pláže se navíc vyznačují parádním jemným bílým pískem s křišťálově průzračnou vodou. Vzhledem k tomu, že se tu nacházejí britské vojenské základny, tak tu takřka každý hovoří anglicky. Právě z Velké Británie pochází také nejvíc turistů, jež na tento ostrov míří za odpočinkem. To zaručuje špičkový komfort v místních hotelích. Třetímu největšímu ostrovu ve středozemí se přezdívá ostrov bohyně Afrodite. Subtropické klima ve spojení s nádhernými zátokami mu totiž opravdu dává jedinečný romantický nádech. Kypr je rovněž křižovatkou kultur, což se projevuje především řeckým, tureckým, ale také benátským a britským vlivem, čehož si všimnete nejen na zdejší vynikající kuchyni, ale také na historických památkách. Nejznámější letoviska jsou Agia Napa, která je proslavená především úchvatnými plážemi, Protaras, Larnaka, Pafos, Famagusta.

 

Tunisko - Djerba

 

Pláž na Djerbě

Pláž na Djerbě

Největší tuniský ostrov, který je proslavený především cestovním ruchem, leží na jihovýchodě Gabéského zálivu. Ideální klima pro polehávání u moře je tu v podstatě od dubna do listopadu. Proto není vůbec žádným problémem zavítat do této destinace v průběhu září nebo října. Teplota vody je totiž krásných 22 až 24 stupňů, vzduch je ještě o dalších šest stupňů teplejší. Djerba je vyhledávaná zejména kvůli svým nádherným plážím a koupání v čistém moři. Může se také pochlubit úctyhodnými 320 slunečnými dny v roce, takže je pro turisty atraktivní i před či po sezóně. Djerba je ale také rájem vodních sportů – můžete tu totiž provozovat surfing, windsurfing, vodní lyžování, let padákem za motorovým člunem a mnoho dalších atraktivních legrácek. Nejen Djerba, ale kompletně celé Tunisko je proslulé svými obřími trhy, kde se prodávají nejrůznější místní produkty, zejména textil všeho druhu a stříbrné šperky. Jestliže se vydáte na nákupy, tak rozhodně nezapomeňte smlouvat. Patří to totiž ke koloritu a místní obchodní tradici. Cena zboží se tak dá snížit o více než 75 procent a i pro místní obchodníky jde o určitý druh „hry“. Nejoblíbenější destinace na Djerbě jsou Sidi, Aghir, Midoun a Houmt Souk. Poslední dvě jmenovaná místa však neleží na pobřeží a jezdí se do nich kvůli památkám a trhům.

 

Klíčová slova: Řecko, Turecko, Egypt, Kypr, Tunisko, Rhodos, Turecká riviéra, Hurghada, Lindos, Antalya, Alanya, Side, Káhira, Luxor, Pafos, Larnaka, Houmt Souk

 

Publikováno: 12.09.2011
Aktualizováno: 15.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Kam se po sezóně vypravit na dovolenou

14.08.2014 17:36 Alan14
81.19.34---

Pár zajímavých tipů lze nalézt také tady: Zamorem.cz

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Kam se po sezóně vypravit na dovolenou

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist