Oblíbená místa tureckého pobřeží

Překrásná pláž Ölüdeniz

Překrásná pláž Ölüdeniz

Turecko se mezi českými turisty těší značné popularitě a v žebříčcích nejnavštěvovanějších zemí se právem stabilně umisťuje na čelných příčkách. I letos v létě jistě Češi v hojném počtu vyrazí vstříc tureckým břehům, aby na nich nalezli vše, co je potřeba k prožití bezstarostné dovolené u moře. Pokud stále nejste rozhodnuti, kde strávíte drahocenné letní dny volna, následující článek vám možná ve vašem výběru trochu pomůže. Přečtěte si o šestici známých a oblíbených resortů v zemi půlměsíce a zvažte, zdali by se vaše letní prázdninová cesta neměla ubírat právě tímto směrem.

Antalya


Panoramatický pohled na město

Panoramatický pohled na město

Antalya, hlavní město stejnojmenné provincie a jedno z nejpopulárnějších letovisek Turecké riviéry, je díky svému mezinárodnímu letišti pro mnoho turistů místem prvního kontaktu s tureckou půdou. Alespoň zběžnou prohlídku Antalye byste rozhodně neměli opomenout, i když třeba dovolenou nebudete trávit přímo zde, ale v některém z okolních letovisek. Jakožto velké město totiž nabízí Antalya pestrou škálu možností, jak trávit volný čas a svou dovolenou tak můžete zasvětit i jiným aktivitám, než pouhému relaxování na pláži pod slunečníkem. Historické centrum Antalye se jmenuje Kaleiçi. Procházeje tamními úzkými dlážděnými uličkami mohou turisté obdivovat architektonicky rozmanité stavby z různých dějinných období. Střed města skýtá dostatek příležitostí k rozptýlení, neboť se zde nalézají restaurace, bary a kluby, které zavírají až za rozbřesku. Ve městě rovněž přes léto probíhá řada kulturních akcí, například největší turecký filmový festival. Milovníci nakupování mohou svou vášeň ukojit jak v tradičních orientálních bazarech, tak v obchodech ležících na moderních nákupních třídách. Krásné písčité pláže lemované luxusními hotely se nacházejí v městských distriktech Konyaalti a Lara. Nevýhodu Antalye představuje vysoká vlhkost vzduchu a rovněž fakt, že se jedná o velmi exponované středisko, kde je v sezóně „hlava na hlavě“. Pokud tedy máte rádi klid, Antalyi se spíše vyhněte.

Kemer


Kemer, pláž a lodě

Kemer, pláž a lodě

Kemer, letovisko s pohořím Taurus v zádech, leží zhruba 40 kilometrů jihozápadně od Antalye. Investice do infrastruktury v 80. letech umožnily v Kemeru rozvoj cestovního ruchu a z vesnice se tak stalo vyhledávané město. Kemer přitáhne především návštěvníky, kteří mají rádi svůj klid a pobyt na přeplněných plážích jim nepůsobí potěšení. Pláže jsou zde častěji kamenité nežli písčité. Hlavní klad Kemeru tkví v půvabné přírodě, tvořené překrásným pobřežím lemovaným borovicovými háji a horami, rozbíhajícími se hlouběji do vnitrozemí. Budete-li mít zájem o poznávání hornaté vnitrozemské krajiny, můžete tak činit na raftu či v džípu. V Kemeru je rovněž postaráno o zábavu, centrum není skoupé na restaurace a bary. Hudební párty, často v režii známých umělců jako například DJ Tiesta, probíhají přímo na pláži.

Alanya


Alanya, panoráma pobřeží

Alanya, panoráma pobřeží

Město Alanya leží na poloostrově ve Středozemním moři, zhruba 150 kilometrů jihovýchodně od Antalye a tvoří tak nejvýchodnější letovisko Turecké riviéry. Na bohatou historii nechávají vzpomenout památky v centru města, například hrad obehnaný mohutnými hradbami, jejichž část tvoří i známá Červená věž. Letovisko nabízí příjemné písčité pláže s pozvolným vstupem do vody, z nichž ty nejpopulárnější bývají v exponovaných obdobích plnější, avšak lze najít i klidné kousky pobřeží. Nabídka sportovních aktivit na pláži je pestrá. Centrum města skýtá příležitosti k nakupování a posezení v restauraci nad chutným jídlem či v baru nad osvěžujícím drinkem. K dobru lze Alanyi přičíst, že zde není tak vysoká vlhkost vzduchu jako v Antalyi.

Bodrum


Bodrum, přístav

Bodrum, přístav

Bodrum je asi nejznámějším tureckým letoviskem v Egejském moři. Pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou právě sem, nejspíše přistanete na Milas-Bodrum Airport vzdáleném od města necelých 40 kilometrů. V antických dobách nesl Bodrum jméno Halikarnas a na jeho území stálo známé mauzoleum, jeden ze sedmi divů světa. Nejvýznamnější stavbou, která se zachovala do dnešních dnů, je Bodrumský hrad z 15. století, který se rozprostírá u přístavu. V Bodrumu panuje příjemné středomořské klima a vlhkost vzduchu se drží v přijatelných mezích, což představuje výhodu oproti některým jihovýchodněji položeným tureckým letoviskům. Na pláže v okolí centra se můžete dopravit pomocí linkových autobusů, které jezdí v pravidelných intervalech. V nabídce jsou vodní sporty a v případě, že vás plážové aktivity omrzí, se můžete vydat do jednoho ze dvou bodrumských akvaparků. Bodrum je známý i svým nočním životem, který se odehrává v jednotlivých hotelích i v klubech ve městě.

Fethiye


Fethiye, pohled na přístav

Fethiye, pohled na přístav

Půvabné a klidné letovisko leží v podhůří Tauru na pomezí Egejského a Středozemního moře. V optimálním případě při cestě do Fethiye přistanete na letišti Dalaman, vzdáleném asi hodinu cesty autobusem. Fethiye má dlouhou historii, avšak prastaré památky nejsou tím hlavním důvodem, který k tamním břehům každoročně láká zástupy turistů. Zásadní příčinu oblíbenosti Fethiye představují přírodní krásy. Do karet hraje Fethiyi i klima, které je díky občasnému větru příjemně osvěžující. Největší vábničkou na turisty je fotogenická pláž Ölüdeniz, ležící něco přes deset kilometrů od centra Fethiye. Kromě plážových kratochvílí v podobě vodních sportů či beach volejbalu je Ölüdeniz, díky vanoucímu větru a horám, které se nad ní ční, ideálním místem pro paragliding. Pokud vám tedy nechybí odvaha a v přepočtu zhruba 2 000 korun, nenechte si ujít jedinečný pohled na čarokrásnou pláž z ptačí perspektivy.

Marmaris


Icmeler, pláž

Icmeler, pláž

Posledním letoviskem, o kterém se zmíníme, bude Marmaris. Tak jako některé jiné resorty, i Marmaris zažívá svůj cestovatelský boom od 80. let minulého století. Letovisko se táhne podél široké zátoky, z jedné strany ohraničeno písčitou pláží, z druhé horskými svahy porostlými bujnou vegetací. Nejlepší pláže s širokou nabídkou vodních sportů se nacházejí ve zhruba 8 kilometrů vzdáleném Icmeleru. Mezi oběma resorty funguje pravidelné spojení. Pokud vás omrzí moře, můžete vyzkoušet některý ze tří akvaparků. Když budete chtít poznat okolí, vydejte se džípem či na kole do vnitrozemí, případně absolvujte výlet lodí na necelých 20 kilometrů vzdálený Rhodos, největší z řeckých Dodekanéských ostrovů. Marmaris předchází pověst resortu s čilým nočním životem, takže v tamních barech a klubech rozhodně nebudete strádat.

Klíčová slova: Turecko, Turecká riviéra, Egejská riviéra, Antalya, Kemer, Alanya, Bodrum, Fethiye, Marmaris

 

Publikováno: 24.06.2011
Aktualizováno: 24.06.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Oblíbená místa tureckého pobřeží

28.07.2015 22:38 df
---.static.grapesc.cz

1 foto není antalya ale alanya

26.06.2011 13:02 emkavag
---.95-103-60.t-com.sk

veľmi krásne

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Cestování za pivem po Evropě Cestování nemusí být motivováno pouze touh...
Cestování za pivem po Evropě
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Nejkrásnější místa Řecka Ať už se rozhodnete navštívit některý z většíc...
Ostrov Santorini, větrný mlýn v městečku Oia
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz

Fotogalerie k tématu: Oblíbená místa tureckého pobřeží

© 2008-2021 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist