Nejzajímavější akce na Velikonoce 2016

Novinkou letošních Velikonoc je volno na Velký pátek

Novinkou letošních Velikonoc je volno na Velký pátek

Velikonoce jsou za dveřmi a většina z nás tak začíná plánovat, co během nejvýznamnějšího křesťanského svátku podnikne. Na Velikonoce se vždy koná spousta zajímavých akcí, takže je určitě z čeho vybírat. Letos Velikonoce připadají na pondělí 28. března, takže nás čeká prodloužený víkend. Radostnou novinkou letošního roku je to, že Velký pátek je po více jak 60 letech opět státním svátkem. Tím pádem nám letos prodloužený velikonoční víkend nabídne namísto obvyklých tří dnů volna rovnou čtyři a o to je o další důvod navíc vyrazit s rodinou na nějakou zajímavou akci. V následujících odstavcích Vám přinášíme přehled těch nejzajímavějších velikonočních akcí, které se konají u nás po republice a rozhodně stojí za to je navštívit!

Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic

Státní zámek Hrádek u Nechanic, který se nachází nedaleko Hradce Králové letos otevřen již od 19. března díky akci, která návštěvníkům připomene velikonoční tradice v historickém zámeckém prostředí. Ve velikonočně vyzdobeném zámku budou návštěvníci seznámeni s historií Velikonoc, s jejich zvyky a tradicemi. Dále se dozvíte, jak se vypočítá datum jejich slavení, techniku zdobení vajíček, význam dnů svatého týdne a další zajímavost týkající se těchto nejstarších křesťanských svátků. Během této akce je otevřena zámecká kuchyň, kde budete moci ochutnat originální sváteční likér. Na Velikonoční pondělí bude od 9 hodin v zámecké kapli sv. Anny sloužena mše svatá, kterou bude celebrovat P. Marian Benko z římskokatolické farnosti Nechanice.

Otevírací doba zámku na Velikonoce je následující: 19.-20. března od 9 do 16, 21.-23. března od 8 do 16, 24.-27. března od 9 do 16 a 28. března od 9 do 16. Vstupné je 120 korun pro dospělého, 80 korun pro děti a skupinové vstupné pro základní školy je 60 korun na osobu.Královské Velikonoce na hradě Křivoklát

Tradiční vítání jara na hradě Křivoklátě, který se nachází ve středočeském okrese Rakovník bude spojeno s akcí, která nese název ''Královské Velikonoce na Křivoklátě 2016'' a připomene také lucemburské oslavy. Akce bude probíhat od pátku 25. března do neděle 27. března. Velikonoční brána hradu bude otevřena vždy od 10 do 17 hodin.

Tato tradiční akce, která každoročně přiláká tisíce lidí, nabídne letos kromě obvyklého jarmarečního povyražení také nové motivy v programu. Asi největší novinkou bude příjezd českého a římského krále Václava IV. s královnou a doprovodem. Setkat se s ním bude možné v sobotu i v neděli při mimořádné audienci v Královském sále hradu a pak také na nádvoří. K vidění bude také velikonočně vyzdobená kaple.

Vstupné je 60 korun pro dospělé a 40 korun pro děti.Pomlázka na sněhu a rej masek ve Špindlerově Mlýně

Město Špindlerův Mlýn v Krkonoších si pro návštěvníky připravilo velikonoční akci s názvem ''Velikonoční veselí, pomlázka na sněhu a rej masek'', která se bude konat ve dnech 26. a 27. března na náměstí, ve ski areálu Svatý Petr a na bobové dráze v Bedřichové u hotelu Harmony. Bohatý program bude zahájen v sobotu 26. března ve 12:30 na náměstí. Ve 13:30 proběhne slavnostní příjezd hraběte Harracha a jeho družiny a zároveň také krkonošská módní přehlídka. Od 13:45 proběhne rytířský turnaj na počest knížete Harracha v podání skupiny Nostra-Ex. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na velikonoční malování, různé soutěže a na vystoupení bublinářů Prague Bubble s jejich show.

V neděli 27. března bude akce pokračovat ve ski areálu Svatý Petr, kde bude od 10 hodin probíhat dětský skicross s Pribináčkem (na dojezdu červené sjezdovky) a ve stejnou dobu bude u hotelu Harmony v Bedřichově otevřena bobová dráha, na které se budou prohánět jezdci v maskách (1+1 jízda zdarma).Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí

Barevně vyzdobené náměstí s dominantní jarní břízou připomene všem návštěvníkům Prahy, že se blíží jaro a Velikonoce. Největší křesťanské svátky oslaví světově uznávané trhy v době od 12. března do 3. dubna 2016.

Desítky stánků na obou centrálních náměstích nabídnou tematické dekorace, hračky a drobné předměty. V kulisách ilustrací Josefa Lady si mohou návštěvníci vyzkoušet tradiční česká řemesla jako je pletení pomlázek, malování vajíček, šití z kůže, řemeslo kováře či pletení košíků. Kocour Mikeš s kozlíkem a pašíkem zavedou hosty trhů k široké nabídce jarních pochutin. Chybět nebude několik druhů klobás, velikonoční mazance, beránci, perníčky nebo tradiční jidáše s medem. Novinkou v sortimentu bude pučálka - tradiční postní pokrm českých předků z naklíčeného hrachu. Gurmáni jistě ocení jedenáct druhů alkoholických i nealkoholických punčů s originálními příchutěmi, mezi kterými nechybí lesní směs, višně, štrůdl nebo pivní příchuť.

Bohatý program na hlavním pódiu Staroměstského náměstí nabídne celou řadu hudebních, pěveckých i tanečních vystoupení. Součástí programu je i představení tradičních velikonočních zvyků a obyčejů.Velikonoce v Olomouci

Velikonoční slavnosti 2016, to je název nové akce, která oživí dění v Olomouci na začátku jara. Během jedenácti dnů zažije Horní náměstí celou sérii koncertů, divadelních představení, soutěží či různých tvořivých dílniček pro děti. První ročník velikonočního jarmarku proběhne do 18. do 28. března.

Hlavním pořadatelem slavností bude společnost Kulturní Olomouc. Kromě již zmíněných koncertů, zaměřených především na lidovou a cimbálovou muziku, ale i na renomované skupiny či zpěváky ze světa populární hudby, budou mít návštěvníci šanci zapojit se například do soutěže o nejkrásnější velikonoční vejce.

Na Horním náměstí v Olomouci se představí i divadla Emillion a Tramtarie, zazpívá třeba Ivan Hlas, Vlasta Redl či Jožka Černý, centrem města půjde velikonoční průvod. Slavnosti doprovodí i prodej tradičních řemeslných výrobků a gastronomických specialit v rámci stylového jarmarku.

Součástí letošních velikonočních oslav v Olomouci budou také dvě velká pašijová představení, umělecká podání velikonočního příběhu. V sobotu uvidí Reduta premiéru nového díla skladatele Richarda Pachmana. Půjde o koncertní představení skladeb v podání filharmonie, sboru a sólistů, v němž jsou hudební části propojeny četbou z Bible v podání herečky Libuše Švormové.Velikonoční jízda parním vlakem z Jindřichova Hradce

Velikonoce jsou za dveřmi! Jak se prodlužují dny, probouzí se ze zimního spánku nejen příroda. Na jaro a s ním i na novou sezonu se chystají také naše parní lokomotivy. První parní vlaky vyjedou letos z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou v sobotu 26. března a hned o den později, v neděli 27. března, také do Nové Bystřice.

Během cesty zastaví vlaky v jedné ze stanic, aby si zde děti na přilehlé zahradě nasbíraly, co tu pro ně nachystal velikonoční zajíček. Cestující se mohou zúčastnit soutěže o nejhezčí přinesené vajíčko. Inspiraci a technikám zkrášlování se meze nekladou. Soutěžní výtvory budou vystaveny v Kamenici nad Lipou, resp. Nové Bystřici. Na výherce čeká volná jízdenka na některý z dalších parních vlaků. Pro velké i malé je v cílových stanicích připravena tvořivá dílna.

Na zpáteční cestě si budete moci uplést pravou velikonoční pomlázku. Na Velikonoční pondělí se bude koledníkům určitě hodit. V bufetovém voze historické soupravy budou pro cestující připraveny tradiční velikonoční mazance a beránci. Velikonoční jízdy zpestří čerstvě vylíhnutá kuřátka a možná i malá jehňátka a kůzlata…

Sobotní Velikonoční parní vlak vyrazí z jindřichohradeckého nádraží do Kamenice v 10 hodin. Po zhruba třičtvrtěhodinové přestávce se na zpáteční, hodinu trvající, cestu vydá přesně v poledne. Nedělní Velikonoční parní vlak vyjede směrem na Českou Kanadu v 10:44. Cesta do Nové Bystřice potrvá hodinu a půl. Nazpátek bude vlak vypraven v 14:15. Do Jindřichova Hradce se vrátí v 16:06.Velikonoce v Zámku Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou na Vysočině si pro své návštěvníky připravil první ročník velikonoční akce, která zde bude probíhat od 26. do 28. března. O víkendu budou pro děti připraveny tvořivé dílničky s velikonoční tématikou. Dále bude v prostorách kavárny malá výstava kraslic a připravíme vám také speciální, jarní menu.

V pondělí si budete moct zkusit najít čokoládová vajíčka v areálu zámku! Společně tedy zkusíme jednu z největších velikonočních tradic v Anglii, Americe i Austrálii, tzv. „Egg hunt“.

Velikonoční zajíc, který je zde symbolem velikonoc, v neděli naděluje čokoládová vajíčka, která poschovává různě po domě a hlavně po zahradě. Jakmile se děti ráno vzbudí, pořádají na tato vejce hon a své úlovky ihned smlsají. Při hledání vajíček se pořádají také různá společenská setkání.Velikonoce na hradě Buchlově

Na letošní Velký pátek 25. března, se otevřou brány Buchlova, aby přivítaly první návštěvníky. Ve spolupráci se správou SH Buchlov, pro Vás už tradičně připravujeme program na velikonoční neděli 27. a velikonoční pondělí 28. března. Vstupné pro dospělého je 50 korun a pro děti 30 korun.

Po oba dny budou v Loveckém salonku předvádět šikovné ruce maléreček zdobení vajíček tradičními technikami, krajkářky předvedou křehké vzory paličkovaní krajek a můžete si taky vyzkoušet předení na kolovrátku, pod dohledem naší šikovné paní přadlenky.

Ve výstavních prostorách druhého hradního nádvoří je pro Vás připravena výstava „Velikonoce svátky jara“ se starými pohlednicemi s tématikou „ Kroje všední i sváteční oděv našich babiček“. Na západní baště se mohou malí i velcí těšit na dětskou dílničku se zdobením vajíček, pletením pomlázek a Buchlovským statečným kovářem, u kterého se nejen děti mohou přiučit černému řemeslu. Prohlídková trasa hradu obživne jarními květinami s nejtradičnějším symbolem velikonoc – kraslicemi a v nádvoří můžete navštívit malý velikonoční jarmark.

Na velikonoční neděli Vám předvedou Tetky z Ježova ruční stloukání domácího másla s ochutnávkou a na velikonoční pondělí je pro Vás připraven v hradní vinárně košt vína vinařství Víti Sojáka z Polešovic s cimbálovou muzikou Kapric z Kyjova.Velikonoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Již tradičně ve velikonočním čase proběhne ve Skanzenu Vysoký Chlumec akce s názvem Velikonoce ve skanzenu, která připomene někdejší podobu velikonočních svátků ve středním Povltaví. Jednotné vstupné je ve výši 30 korun za osobu.

Stěžejní náplní programu budou ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojených s jarním obdobím a oslavou Velikonoc. Předváděné činnosti budou ve skanzenu soustředěny do roubené stodoly a sousedního obytného stavení z Mašova a dalšího historického domu z Arnoštovic i jejich okolí. Zároveň na návštěvníky čeká prohlídka funkčního roubeného vodního mlýna z Radešic.

V bohaté nabídce se všichni příchozí seznámí s pletením pomlázek, výrobou velikonočních ozdob z kukuřičného šustí nebo ze skleněných vinutých perel (4. a 5. 4.), velikonočním pečení (1.–3. 4.), dále se zhotovováním píšťal a píšťalek (4. a 5. 4.), s vytvářením svíček z včelího vosku, drátováním a výrobou keramiky, vyřezáváním dřevěných plastik a figur spjatých s Velikonoci (2.–4. 4.), a samozřejmě nebude chybět ani tradiční zdobení kraslic.Úštěcké Velikonoce

Malebné město Úštěk v severních Čechách, které je vzdáleno 17 kilometrů severovýchodně od Litoměřic pořádá v sobotu 26. března již 16. ročník Úštěckých Velikonoc, které se řadí k největší oslavě jara a křesťanských svátků s řemeslnými trhy v České republice.

Pletení pomlázek a košíků, soutěž o největší pomlázku, malování a prodej kraslic, výroba slaměných ozdob, letos poprvé minizoo se zvířátky typickými pro velikonoce – beránek...., více než 200 lidových řemeslníků a prodejců, staročeská občerstvení, celodenní stylový program na hlavní scéně, pouliční scéna, dětská loutková scéna. To vše a mnohé další čeká na všechny návštěvníky v centru města od 9 do 18 hodin.

Keramici z Plzeňska, Podbrdska, Prahy či jižní Moravy, šperkaři z Jablonecka, Liberecka či Domažlicka, malířky kraslic z regionu, výrobci dřevěných hraček ze slovenské Oravy a mnoho dalších šikovných řemeslníků Vám nabídne své výrobky na svých stáncích. Výběr je opravdu jinde nevídaný a vytváří nádherný kolorit úštěckého trhu.

V programu se na hlavní scéně blýskne místní pěvecký soubor Zvonek i děti z MŠ Pastelka Úštěk. Tamtéž rozjede svoji muzikantskou šou skvělá kapela Péro za kloboukem i podmanivá cimbálovka Studánka s tanečníky. Během dne se přímo mezi návštěvníky objeví všežravá třímetrová slepice Úštěcká lenghorka dravá i se svým obřím vejcem – kraslicí a krotitelem. Trhem projde jednou dopoledne a dvakrát odpoledne. Pozor na svačiny a malé děti!

Pouliční divadla Wagabundos colectives a Panoptikum Maxe Fische si připravili pro 16. ročník nová vystoupení, která budou jedním z překvapením programu. Milovníky tajemné krásy jistě potěší půvabná oživlá socha, milovníky výtvarného umění zajímavá výstava Luboše Maliny v Galerii U brány. Výstavu prací úštěckých dětí najdete v přízemí městského úřadu, úštěckých žen na barokní faře a další novinkou je zajímavá dílnička i s malováním kraslic v domě na Panském dvoře.

Pro děti jsou připravené loutkové pohádky Sváťova dividla se soutěžemi, dětské dílničky, již zmíněné speciální velikonoční mini zoo, koně, poníci, staročeský kolotoč a střelnice ale i soutěže o drobné ceny na hlavní scéně.

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, proto po ranní mši bude otevřen kostel po celý den. Na jeho prohlídce Vám bude svým slovem nápomocna paní Evička.

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 17.03.2016
Aktualizováno: 17.03.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Nejzajímavější akce na Velikonoce 2016

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární

Fotogalerie k tématu: Nejzajímavější akce na Velikonoce 2016

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist