Místa proslavená alkoholem

Každý zkušený turista jistě potvrdí, že při cestování po světě je dobré neomezovat svůj zájem pouze na notoricky známé historické stavby či přírodní krásy, nýbrž se vyplácí rovněž věnovat pozornost tradičnímu jídlu a pití, kterým si zpříjemňují život obyvatelé poznávané destinace. Cesta tak rázem získá další, většinou veskrze pozitivní rozměr, který člověku rozšíří jeho obzory. Následující článek vám předkládá přehled několika míst, která jsou bytostně spjata s rozličnými a celosvětově známými alkoholickými nápoji. Přečtěte si, jakým pitím se můžete nechat omámit v bavorském Mnichově, irském Dublinu, západofrancouzském Cognacu, ruské Moskvě, kubánské Havaně či mexické Tequile.

 

Mnichov

 

Bavorská metropole a třetí největší německé město je Mekkou všech fanoušků zlatavého moku. Město založené benediktinskými mnichy ve 12. století si bez piva zkrátka nelze představit a pokud při vašem pobytu zapomenete navštívit některou z vyhlášených pivnic, jistě si své pochybení budete dlouho vyčítat. Ochudíte se totiž o jeden z nejdůležitějších aspektů, které formují celkovou přívětivou atmosféru města nad řekou Isar. Nejznámější z mnichovských pivnic je bezesporu Hofbräuhaus am Platzl, patřící stejnojmennému pivovaru. Rozlehlý sál pochází z konce 16. století a nalézá se v centru města. K pivu, které se zde servíruje v typických tuplácích, si můžete dát tradiční bavorské pochutiny, jako je vepřové koleno, klobásy či preclíky. V Mnichově vědí, že v letních měsících chutná pivo nejlépe v plenéru, a proto zde můžete zavítat do rozlehlých pivních zahrádek, soustředěných například v parku Englischer Garten. Nejpopulárnějším typem piva je v Mnichově i celém Bavorsku určitě Weizenbier. Kromě již zmíněného pivovaru Hofbräuhaus patří mezi oblíbené značky například Augustiner, Franziskaner či Paulaner. Nejznámější pivní akcí světa, konající se v Mnichově od roku 1810, je Oktoberfest. Pivní svátek probíhá obvykle po dobu 16, někdy i 18 dní každoročně na přelomu září a října v areálu na Tereziánské louce (Theresienwiese). Přestože ceny jdou stále nahoru a za tuplák dáte kolem 10 EUR, Oktoberfest představuje neodolatelné lákadlo a vloni jej navštívilo přes 6 miliónů pivařů.

 

Dublin

 

Když se řekne Irsko, kromě nádherné zelené krajiny, po níž jsou rozesety prastaré hrady, se jistě většině lidí s pochopením pro každodenní radosti života vybaví dublinský pivovar Guinness a irská whiskey, reprezentovaná značkami jako Jameson či Tullamore Dew. Zmíněné tekuté poklady si můžete samozřejmě v klidu vychutnat v hlavním městě Dublinu, který je proslulý svými hospodami a kluby, z nichž sálá přátelská atmosféra. Blízko centra města, zhruba kilometr od katedrály svatého Patrika, pak na návštěvníky čeká Guinness Storehouse. Zde se můžete seznámit se vším, co jste kdy chtěli vědět o historii i současnosti nejslavnějšího irského piva. V nejvyšším patře budovy se navíc nachází prosklený Gravity Bar, kde vás čeká pinta Guinnessu a výhled na celé město. Za vstup do Guinness Storehouse zaplatí dospělý návštěvník 15 EUR. Na druhé straně řeky Liffey, rovněž v centru, stojí Old Jameson Distillery, jenž vás zpraví pro změnu o všem, co se týká nejvíce exportované irské whiskey. V současné době se sice Jameson již vyrábí v druhém největším irském městě Corku, původně však jeho produkce spadá do Dublinu. Vstupné činí 12,50 EUR.

 

Cognac

 

Nevelké, ani ne dvacetitisícové město, jehož historie sahá do 9. století, dalo jméno nejproslulejšímu typu vinné pálenky. Přísný zákon stanoví, že koňakem smí být zván pouze nápoj vyrobený právě z hroznů vyrostlých v okolí západofrancouzského městečka Cognac. Pokud tedy patříte mezi ctitele tohoto šňapsu, návštěvu místa jeho původu byste si rozhodně měli alespoň jednou za život dopřát. Vždyť kde jinde si lépe vychutnat lahodnou chuť koňaku, než právě v místě jeho zrození? Nejen s unikátní výrobou koňaku, která je jedinečná svým dvojitým destilováním, ale i s dalšími zajímavými skutečnostmi týkajícími se tohoto nápoje se můžete seznámit v několika výrobnách slavných značek, soustředěných převážně v historickém středu města. Právě díky půvabnému centru, v němž se nacházejí budovy postavené převážně v 15. až 18. století, si návštěvu města užijete i v případě, že sem nepřijedete primárně za účelem konzumace koňaku.

 

Moskva

 

Z mnoha statistik vycházejí Rusové jako jedni z nejpilnějších konzumentů alkoholických nápojů a nikoho tak asi nepřekvapí, že je v našem přehledu zastoupeno i hlavní město Moskva. Nejoblíbenějším ruským nápojem je nepochybně vodka. Nechme nyní stranou věčné spory Rusů a Poláků, kdo vlastně tento nápoj populární zejména ve východní a severní Evropě vymyslel, a konstatujme, že vodka se těší popularitě i mezi Moskvany. Aby také ne, vždyť se zde nachází nejstarší ruský lihovar a tamní Stoličnaja patří mezi nejoblíbenější značky. Při pobytu v ruské metropoli si proto dejte v některém z četných klubů panáka a vypravte se do Muzea vodky, které vám poskytne zajímavé informace o historii tohoto nápoje, sahající až do 14. století.

 

Havana

 

Opusťme nyní hranice starého kontinentu a podívejme se i do vzdálenějších koutů naší planety, konkrétně do oblasti Střední Ameriky. I zde hraje alkohol důležitou roli v kultuře a každodenním životě obyvatel. Kubánskou metropoli Havanu a obecně celý Karibik si lze jen stěží představit bez rumu a osvěžujících koktejlů, které se z něj připravují. Pokud se vydáte do hlavního kubánského města, navštivte nejen známé stavby jako Kapitol, katedrála či Muzeum revoluce, ale zastavte se i v některém z barů a při poslechu živelné kubánské muziky si vychutnejte mojito nebo daiquiri. Mezi turisticky nejvýznamnější bary patří La Bodeguita del Medio, kam na mojito chodil i nositel Nobelovy ceny za literaturu Ernest Hemingway. Dalším podnikem, kam Hemingway mířil, tentokrát za účelem konzumace daiquiri, je restaurace a bar El Floridita. Při návštěvě Havany rozhodně nezapomeňte zajít do Havana Club Museum of Rum, nacházejícího se v historickém centru města, kde se můžete vydat proti proudu času a seznámit se s interesantní historií, která se váže k tomuto pro Kubánce tolik důležitému pití.

 

Tequila

 

Zhruba čtyřicetitisícové město Tequila se nachází ve střední části Mexika a dalo název celosvětově známému alkoholickému nápoji vyráběnému z agáve. Historie výroby nápoje, pro který se název tequila ujal až na konci 19. století, sahá na začátek 17. století. Pole posetá rostlinami agáve, která obklopují město, jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Turizmus spojený se slavným nápojem je důležitým zdrojem příjmů ekonomiky města i celé oblasti. Cestovatelé, kteří se vydají do Mexika, aby se dozvěděli něco o historii a způsobu přípravy známého alkoholického pití, mohou ve městě navštívit některou z mnoha palíren. Zde budou zasvěceni do tajů výroby nápoje a vybrané kroky z přesně daného postupu si budou moci sami vyzkoušet. Palírny samozřejmě disponují i degustačními místnostmi, takže se nemusíte obávat, že byste snad z exkurze odcházeli nasucho. Prohlídky, jejichž součástí může být v případě zájmu i návštěva polí agáve, stojí zhruba od 100 do 400 pesos.

 

Klíčová slova: Mnichov, Dublin, Cognac, Moskva, Havana, Tequila

 

Publikováno: 04.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Místa proslavená alkoholem

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu

Fotogalerie k tématu: Místa proslavená alkoholem

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist