Letní dovolená na Maltě

Valletta, panoráma přístavu

Valletta, panoráma přístavu

Malta je souostroví ve Středozemním moři, které se nachází 95 kilometrů jižně od Sicílie a odjakživa bylo předurčeno k tomu, aby tvořilo most mezi Evropou a Afrikou. Malta je velice populární turistickou destinací, kde svou letní dovolenou tráví miliony turistů z celého světa. Malta je sice nejmenším státem Evropské unie, což ale v žádném případě neznamená, že svým návštěvníkům nemá co nabídnout. Rozloha celého souostroví je pouhých 316 čtverečních kilometrů, ale i na tak relativně malé ploše se nachází nepřeberné množství památek a zajímavých míst, které rozhodně stojí za to navštívit.

Souostroví je tvořeno třemi obydlenými ostrovy – největším Malta, Gozo (Ghawdex) a Comino (Kemmuna). K Maltě také náleží tři neobydlené ostrůvky Cominotto, Filfla a St. Paul's Island.Letenky

Letadlo aerolinek Ryanair, foto: ryanair.com

Letadlo aerolinek Ryanair, foto: ryanair.com

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem jak se dostat na Maltu je samozřejmě letecká doprava. Z České republiky létají na Maltu pouze dvě letecké společnosti České aerolinie a Air Malta. Jelikož je na této lince velice malá konkurence pouze těchto dvou dopravců, jsou ceny letenek dost vysoké. Během hlavní letní sezóny se zpáteční ceny letenek u obou aerolinek pohybují okolo 10 tisíc korun, což není zrovna příznivá cena dát při dovolené ve dvou 20 tisíc jen za letenky.

Mnohem levnější alternativa se nabízí při odletech od našich západních sousedů z Německa. Hned z několika německých měst létá na Maltu irský nízkonákladový dopravce Rynair, který nabízí letenky na Maltu za bezkonkurenční ceny. Nejbližším městem v Německu, odkud irská letecká společnost nabízí lety na Maltu je Norimberk, který je od našich hranic vzdálen 136 kilometrů. Pokud letenky zakoupíte s předstihem alespoň tří měsíců, tak vás zpáteční letenka pro jednu osobu vyjde na cenu okolo 1 500 korun. Cena za parkování na letišti po dobu 7 dní je od 78 EUR (2 028 Kč).Ubytování

Apartmány jsou vždy moderně vybaveny

Apartmány jsou vždy moderně vybaveny

Možností ubytování na Maltě je hned celá řada, ale většina z nás, kteří sem přiletí strávit dovolenou preferují ubytování v hotelu, apartmánu, nebo pronajmutém bytě. Ceny ubytování se samozřejmě liší podle lokality a platí zde stejné pravidlo jako u letenek, tedy čím dříve ho objednáte, tím bude levnější. Během hlavní letní sezóny se ceny ubytování na týden pohybují okolo 13 tisíc korun.

Co se týče vybavení apartmánů, tak v nich naleznete vše, co potřebujete. Většinou je zde moderní nábytek, kuchyňská linka se všemi spotřebiči, televize, klimatizace a koupelna se sprchovým koutem. Elektrické zásuvky na Maltě jsou stejné jako ve Velké Británii (tříkolíkové hranaté zástrčky), ale ve všech ubytovacích zařízeních jsou k dispozici redukce pro naše koncovky.

Důležité je vědět, že voda z kohoutků není pitná, používá se pouze na vaření těstovin, mytí nádobí a sprchování. Pro uvaření vody na kafe či čaj je také lepší použít balenou vodu. Malta má silně omezené zásoby sladké vody (podle údajů OSN se jedná o nejchudší stát na vodu na světě). Města jsou zásobována vodou ze čtyř speciálních stanic, které filtrují mořskou vodu. Pro zavlažování zeleně se používá dešťová voda.Památky a zajímavosti

Valletta, panoráma města

Valletta, panoráma města

Historických památek a zajímavých míst na Maltě jsou desítky a během týdenní dovolené není možné je všechny navštívit. Proto si představíme jen ty opravdu nejznámější a nejnavštěvovanější. Největší koncentrace památek a zajímavých míst na malém prostoru nabízí metropole Valletta, která je od roku 1980 zařazena na seznam UNESCO.

Katedrála svatého Jana byla postavena mezi lety 1573-1577 a nachází se na náměstí St. John's Square. Uvnitř této nádherné katedrály se nachází například famózní obraz Stětí Jana Křtitele od Caravaggia (jedná se o největší plátno na Maltě o rozměrech 361x520 centimetrů). Stropy katedrály jsou zdobené nástěnnými malbami a podlaha je pokryta složitými mozaikami. Oltáři dominuje socha znázorňující Kristův křest a malba svatého Jana Křtitele na nebesích.

Mezi další významné památky Valletty patří Velmistrův palác, Národní archeologické muzeum, Pevnost St. Elmo, kostel ztroskotání svatého Pavla, Cassa Rocca Piccola, Tritonova fontána, anglikánský chrám sv. Jana, úchvatné zahrady Upper a Lower Baracca Gardens, Národní muzeum války, Námořní muzeum a divadlo Manoel.

Za návštěvu rozhodně stojí také oblast Three Cities (Tři města), což jsou vzájemně propojená tři města Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) a Senglea (Isla), kam se dostanete z nábřeží Velletty lodí (plavba trvá přibližně 15 minut). Tři města nabízejí návštěvníkům krásné výhledy na protější Vallettu a malebné uličky s restauracemi a kavárnami.

Pohled na jeskyně Blue Grotto

Pohled na jeskyně Blue Grotto

Při pobytu na Maltě rozhodně stojí vydat se na výlet do úchvatných jeskyní Blue Grotto, které se nacházejí na jižním pobřeží a z Valletty se k nim dostanete autobusem číslo 74, kdy cesta trvá přibližně 70 minut. Přímo ze zastávky autobusu pak můžete obdivovat krásu přilehlých útesů. Jakmile sejdete od zastávky autobusu k přístavišti lodiček Luzzu, tak si za 8 Eur (208 Kč) koupíte lístek a vydáte se na 20ti minutovou plavbu během které projedete všechny jeskyně, ve kterých je křišťálově průzračná voda. Kousek od pevniny je krásně vidět malý ostrůvek Filfla, který byl až do roku 1971 využíván jako terč pro testování zbraní. V současné době je z ostrůvku ptačí rezervace, kde hnízdí tři druhy mořských ptáků – burňáček malý, burňák šedý a racek středomořský. Roste zde také divoce rostoucí pórek vysoký až dva metry. Přístup na ostrov je možný pouze s povolením ministerstva odpovědného za životní prostředí.

Ostrov Gozo, skaliska Azurové okno

Ostrov Gozo, skaliska Azurové okno

Jednou z největších turistických atrakcí Malty byl nádherní skalní útvar Azurové okno nacházející se na západním pobřeží ostrova Gozo. Legendární vápencový oblouk nad mořskou hladinou bohužel 8. března 2017 nevydržel nápor větru a moře při silné bouři a zřítil se do moře. Malta tak přišla o jednu ze svých ikon, kterou každoročně navštěvovaly desítky tisíc turistů a objevovala se na všech propagačních materiálech či pohledech.

Dále rozhodně doporučujeme navštívit město Mdina (je zde až na výjimky zakázána automobilová doprava), Rabat , Hypoegum (třípatrový podzemní komplex), megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra, rybářská vesnice Marsaxlokk a Popey Village (vesnice Pepka námořníka).

K nejnavštěvovanějším letoviskům na maltě patří Buggiba, Cirkewwa, Comino, Gozo, Marfa, Mellieha, Qawra, Sliema a St. Julian. Pokud máte rádi párty a taneční zábavu, tak rozhodně zamiřte do letoviska Sliema, kde se nachází spousta klubů, diskoték a barů.

Zábavní komplex Popeye Village

Zábavní komplex Popeye Village

Co se týče veřejné dopravy na Maltě, tak té vládne ta autobusová, autobusem se prostě dostanete naprosto všude. Důležité je si nejdříve zvyknout, že na Maltě se jezdí vlevo. Je potřeba ale počítat s tím, že se nacházíte na jihu a tak musíte počítat s tím, že časy jízdních řádů je potřeba brát s rezervou, protože zpoždění i několik desítek minut jsou zde zcela běžná. Jednorázová jízdenky na dvě hodiny vyjde na 2 Eura (52 Kč).

Co se týče gurmánských požitků, tak při pobytu na Maltě musíte určitě ochutnat jejich specialitu, kterou je dušený králík (fenek). Vynechat byste neměli maltský chléb, maltské víno a v neposlední řadě také med od endemického typu včel, který se často vozí domů místo vína a dalších suvenýrů.Ceny

Maltskou specialitou je dušený králík

Maltskou specialitou je dušený králík

Čeští turisté by se měli připravit na to, že ceny na Maltě jsou poněkud vyšší, než u nás. Potraviny v obchodech jsou dražší přibližně o 40% a ceny v restauracích dokonce o 80%. Ceny oblečení a suvenýrů jsou velmi podobné jako u nás. Níže je uveden aktuální seznam cen u nejběžnějších věcí, které se během dovolených kupují.

menu v restauraci s pitím – 302 Kč

litr mléka – 24 Kč

dva litry Coca Coly – 50 Kč

0,5l piva z obchodu – 34 Kč

láhev červeného vína – 120 Kč

0,5 kg sýra – 105 Kč

chleba – 21 Kč

balení pitné vody (6x 2,5l) – 78 Kč

0,5l piva v restauraci – 45 Kč

králík v restauraci – 226 Kč

kuře v restauraci – 115 Kč

míchaný nápoj – 184 Kč

krabička cigaret Marlboro – 142 Kč

Natural 95 – 34,06 Kč/l

Nafta – 30,68 Kč/l

Klíčová slova: Malta, Valletta, Birkirkara, Marsa, Mellieha, Sliema

 

Publikováno: 10.11.2017
Aktualizováno: 10.11.2017
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Letní dovolená na Maltě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře

Fotogalerie k tématu: Letní dovolená na Maltě

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist