Deset nejkurióznějších restaurací v Evropě

V gastronomickém byznysu panuje tvrdá konkurence a o bytí či nebytí konkrétního podniku často rozhoduje nejen kvalita nabízených pokrmů, ale i originální podnikatelský koncept, chcete-li tvář, kterou majitel dokáže své restauraci vtisknout. V následujícím článku se podíváme na deset podniků napříč starým kontinentem, které i přes mnohé odlišnosti spojuje jedna věc, a sice určitá jedinečnost každého z nich.

 

Norimberk - 's Baggers

 

První kroky na naší cestě po neobvyklých evropských restauracích povedou do bavorského Norimberku. Zhruba 10 kilometrů severovýchodním směrem od historického středu tohoto nádherného města, na adrese Am Steinacher Kreuz 28, se totiž nachází pozoruhodný podnik jménem 's Baggers. Jeho neobvyklost spočívá v tom, že zde nenarazíte na žádného číšníka. Veškerý servis je totiž automatizovaný a místo abyste svou objednávku sdělovali číšníkovi, vyberete si požadovaný pokrm a nápoj pomocí dotykové obrazovky, kterou jsou vybavena všechna místa u každého stolu. Jedinými "živými" zaměstnanci jsou tak kuchaři. Jakmile muži v rondonech připraví váš kýžený pokrm, expeduje jej na váš stůl důmyslný systém připomínající tobogán. Restaurace 's Baggers je prozatím kuriozitou, ovšem kdo ví, třeba se za několik let tento trend rozšíří natolik, že se všichni číšníci budou muset strachovat o práci.

 

Frankfurt - XXL Restaurant Waldgeist

 

Pokud vás cestovatelský osud zavane do hesenského Frankfurtu, nebuďte líní a udělejte si výlet do zhruba 20 kilometrů vzdáleného městečka Hofheim. Na jeho jihozápadním okraji, na adrese Schloßstraße 70, totiž stojí restaurace Waldgeist, která se zapíše zlatým písmem do paměti všech jedlíků. Čekají vás zde exkluzivní pokrmy o velikosti XXL, jimž vévodí takřka dvě a půl kila vážící řízek jménem Fabi. Pokud vám tedy porce servírované v běžných restauracích přijdou titěrné a vždy je slupnete jako malinu, ve Waldgeistu budete jistě spokojeni. Objemy sklenic, ve kterých se zde servírují nápoje, jsou adekvátní velikostem porcí, takže pokrmy můžete zapíjet nejen tuplákem, ale rovnou kvadriplákem.

 

Dinner In The Sky

 

Projekt Dinner In The Sky je sice původně belgickým nápadem, brzo si však našel nadšené příznivce po celém světě. V současné době si tak člověk může vychutnat jídlo, vznášeje se nad zemí, již takřka ve čtyřiceti státech včetně České republiky. Pokud máte dostatek finančních prostředků, připravte svým přátelům i sobě nezapomenutelný zážitek, kterým stolování ve vzduchu nepochybně je. Vše, co potřebujete, je plocha o rozměrech 30 x 15 metrů, přístupná jeřábu a kamiónu s vybavením. O zbytek se již postará specializovaná firma. Vy poté jen přijdete, usednete s přáteli za stůl, necháte se jeřábem vyzvednout 50 metrů nad zem a vychutnáte si lahodné jídlo a jedinečný výhled po okolí.

 

Barcelona - La Posada Maldita

 

Katalánská metropole je kromě Gaudího architektury a fotbalového klubu vyhlášená i svou kulinářskou scénou, na které zaujímá specifické postavení restaurace La Posada Maldita. Tento podnik leží necelých 20 kilometrů severně od centra Barcelony, ve městě Cerdanyola del Vallès. Pokud máte pro strach uděláno, fascinuje vás umrlčí tematika a kontakt se strašidlem vám nezpůsobí úzkostlivé sevření žaludku, nýbrž naopak povzbudí vaši chuť k jídlu, podnik La Posada Maldita si nepochybně oblíbíte. Usaďte se ke stolu v ponuré místnosti, nechte se obsluhovat zombie číšníky s bělostnou tváří a zástěrou zacákanou od krve a vychutnejte si některou ze specialit tamního jídelníčku.

 

Volterra - Fortezza Medicea

 

V toskánském městečku Volterra, ležícím asi 60 kilometrů od šikmou věží proslavené Pisy, se ve středověké pevnosti nachází restaurace Fortezza Medicea. Samo o sobě by toto konstatování nebylo příliš zajímavé, pokud bychom ihned nedodali, že tato pevnost v současnosti slouží jako vězení a personál restaurace tvoří tamní nedobrovolní rezidenti, odpykávající si své tresty. V restauraci pochopitelně panují přísná bezpečnostní opatření, hosté si svá místa rezervují ve značném předstihu, při vstupu procházejí bezpečnostním rámem a musí odevzdat všechny potenciálně nebezpečné předměty. Jídlo je zde znamenité a rozhodně neodpovídá tomu, co si obvykle člověk představí při vyřčení slov "vězeňská strava".

 

Milán - ATMosfera

 

Lombardská metropole a druhé největší město Itálie je jedním z míst, kde si můžete zajít na dobré jídlo a při konzumaci se navíc porozhlédnete po okolí. Tramvaj, ve které se ukrývá podnik jménem ATMosfera, vás láká na dvě a půl hodiny trvající okružní cestu po Miláně, během které si můžete pochutnat na mase, rybách i vegetariánských pokrmech, připravovaných z čerstvých surovin skutečnými mistry kuchařského řemesla, jak se na Itálii sluší a patří. Jako nápoje se přirozeně nabízejí kvalitní italská vína. Tramvaje ATMosfera vyjíždějí z náměstí Piazza Castello, ležícího ve středu města.

 

Truskavets - Eternity

 

Západoukrajinské město Truskavets, ležící nedaleko polských hranic, je oblíbeným rekreačním střediskem s dlouhou lázeňskou tradicí. Kromě minerálních pramenů blahodárně působících na lidské zdraví zde návštěvníci rovněž najdou kuriózní podnik jménem Eternity, který názorně ukazuje, jak to skončí, když si parta hrobníků usmyslí, že si otevře hospodu. Snad aby se jim tak nestýskalo po původním povolání, zvolili západoukrajinští funebráci pro svou restauraci dosti ponurý koncept. Zvenku tak Eternity vypadá jako dvacetimetrová rakev a taktéž v interiéru není nouze o věnce, rakve a další atributy, které obvykle doprovázejí rozloučení s nebožtíkem.

 

Kemi - SnowRestaurant

 

Koncept restaurace postavené z ledu či sněhu je poměrně obvyklý a není bezpodmínečně nutné kvůli němu jezdit až na daleký Sever, neboť se s takto tematicky zaměřenými podniky setkáte v řadě evropských metropolí, od Amsterdamu přes Paříž až po Řím. Přesto se podíváme do laponského města Kemi, neboť právě v oblastech na severu Evropy mají stavby ze sněhu a ledu největší tradici. Sněhový hrad v Kemi se staví každou zimu a kromě restaurace je jeho součástí i kaple a hotel. Ve SnowRestaurantu je veškerý nábytek, vyjma dřevěných sedátek, vyrobený z ledu. Pohodlně se usaďte, objednejte si jídlo a něco k pití a počkejte, až vám číšníci donesou kýžený pokrm na ledový stůl. Pamatujte, že zde panuje teplota -5 °C, takže je třeba se adekvátně přiodít.

 

Praha - Pod křídlem noci

 

Pražská restaurace Pod křídlem noci, ležící na rohu Národní a Voršilské, je zajímavá tím, že zde hosté konzumují vybrané delikatesy potmě. Úplné potlačení vizuálního vjemu návštěvníkům umožní vnímat přijímaný pokrm zbylými smysly a zprostředkuje jim tak netradiční kulinářský zážitek. Jedná se o celosvětově rozšířený koncept, první restaurace tohoto typu byla otevřena roku 1999 ve švýcarském Curychu, aby poskytla pracovní příležitosti slabozrakým lidem. Obdobné podniky se v současnosti vyskytují takřka ve všech evropských metropolích. Kromě "tmavé" části má pražská restaurace Pod křídlem noci i obyčejnou "světlou" část.

 

Dětěnice - Středověká krčma

 

Ve východočeské obci Dětěnice se nachází zámek s pivovarem a populární Středověkou krčmou. Pokud se tedy chcete seznámit se stravovacími obyčeji našich předků, ochutnat zlatavý mok vařený v místním pivovaře a přičichnout k atmosféře tematické středověké hospody, v Dětěnicích k tomu máte ideální příležitost. Před vstupem do krčmy si však uvědomte, že středověk nebyl zrovna historickým obdobím pro dámičky, čemuž odpovídá i drobet drsnější mluva, kterou používá, samozřejmě v zájmu zvýšení autenticity, tamní personál. Rovněž zapomeňte na příbory, ve středověku se přece jedlo rukama! Odlišnostmi ve stravovacích návycích se však nenechte odradit, překonejte ostych, s uspokojením sledujte, jak se stoly prohýbají pod vybranými lahůdkami a užijte si nefalšovanou středověkou hostinu.

 

Klíčová slova: Norimberk, Frankfurt, Barcelona, Toskánsko, Milán, Ukrajina, Praha

 

Publikováno: 15.09.2011
Aktualizováno: 15.09.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Deset nejkurióznějších restaurací v Evropě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Deset nejkurióznějších restaurací v Evropě

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist