Kořeny předvánočních trhů sahají v regionu střední i západní Evropy hluboko do historie. Adventní jarmarky pořádané v atmosféře naděje a očekávání příchodu Vánoc se v průběhu dějinného vývoje všemožně proměňovaly. I když by se dnes mohlo zdát, že jejich počáteční půvab vyprchal a pod nánosem laciného konzumu takřka přestal být patrný, něco z jejich původního ducha přeci jen do dnešních dní přetrvalo. V tomto článku se zaměříme na proslulé předvánoční trhy ve vybraných městech u našich německy mluvících sousedů. Všechna zmíněná města stojí za návštěvu v každém ročním období, ne pouze před Vánoci, avšak právě atmosféra adventního času jim propůjčí onen zvláštní šmrnc, který je pro poslední svátky kalendářního roku typický.
Nejznámějším a největším vídeňským předvánočním trhem je Christkindlmarkt na Radničním náměstí (Rathausplatz), který letos probíhá od 14. listopadu do Štědrého dne a podle odhadů provozovatelů jej navštíví až tři milióny lidí. Nad zhruba 150 stánky, nabízejícími vánoční dárky, ozdoby, vyřezávané betlémy, všemožné dobroty k snědku a horké nápoje, se letos tyčí bezmála třicetimetrový smrk, který Vídeňanům věnovala spolková země Korutansko. Další dominantou náměstí je v předvánočním období obří adventní věnec o průměru 12 metrů. Pokud se na proslulý trh v blízkosti rozzářené radnice vypravíte s dětmi, jejich pozornost si jistě získá vláček projíždějící celým trhem nebo loutkové divadlo. V budově radnice jsou připraveny řemeslné dílny, kde si děti například mohou upéct cukroví či vyrobit náramek. Slavnostní náladu přicházejících svátků je dobré vstřebávat všemi smysly, takže se určitě nezapomeňte občerstvit punčem, grogem, pečenými kaštany, mandlemi a spoustou jiných pochutin. Další vánoční trhy se ve Vídni konají například na Maria Theresien Platz a před zámky Schönbrunn a Belvedere. Vídeň leží takřka za humny, z Prahy se do rakouské metropole dostanete autem za 4 hodiny.
Dějiny adventních trhů na norimberském náměstí Hauptmarkt sahají do 16. století. Jarmarky ve středověkém centru města každoročně svým projevem zahajuje norimberský vánoční anděl, symbol zdejšího předvánočního času. O celém trhu se někdy hovoří jako o „městečku ze dřeva a látky“, neboť je tvořen 180 dřevěnými stánky s červenobílou látkovou střechou. Prodejci nabízejí kolemjdoucím krom jiného cukrovinky, klobásy a svařené víno. K dostání jsou rovněž rukodělné výrobky s vánoční tematikou, tedy ozdoby, svíčky a tradiční figurky vyráběné ze sušených švestek. Speciálně pro rodiny s dětmi je určen Dětský vánoční trh, který naleznete na náměstí Hans Sachs Platz. Děti se zde mohou projíždět ve vláčku nebo si vyzkoušet své řemeslnické vlohy u některého z mnoha stánků. Na náměstí Rathausplatz se koná Mezinárodní trh partnerských měst. Každé partnerské město či s Norimberkem spřátelený region, kterých je po celém světě požehnaně, zde má svůj stánek. S trochou nadsázky tedy můžeme říci, že v předvánočním Norimberku se můžete vydat i na cestu kolem světa. Letošní norimberské trhy byly andělem zahájeny 27. listopadu a potrvají do Štědrého dne. K cestě do Norimberka je nejlepší použít automobil, vzdálenost mezi Prahou a bavorským městem zdoláte za 3 hodiny.
Nejstarší německý vánoční trh nalezneme právě v hlavním městě Saska. Jmenuje se Striezelmarkt a poprvé se konal roku 1434. Tomuto trhu na náměstí Altmarkt vévodí kromě stromu i nepřehlédnutelná vánoční pyramida, při vstupu na trh projdete pět metrů vysokou a přes třináct metrů širokou bránou ve tvaru svícnu. Ve stáncích je nabízen obvyklý vánoční sortiment a čekají vás i workshopy tradičních řemesel. Mimo jiné máte příležitost sledovat při práci pekařské mistry, vyrábějící vyhlášenou vánočku neboli Striezel, která dala jméno celému trhu. Něco z pekařského umu si mohou pod dohledem mistrů osvojit i děti, pro které je dále připraveno loutkové divadlo a vláček. Striezelmarkt probíhá od 26. listopadu do Štědrého dne a kromě něj se v Drážďanech koná i mnoho dalších trhů, například na Prager Strasse nebo Hauptstrasse. Cesta autem z Prahy do Drážďan vám zabere něco přes 2 hodiny.
V centru Kolína nad Rýnem v čase adventu probíhá celkem sedm trhů. Největší z nich má své místo na náměstí před kolínskou katedrálou a v okolí nejvyššího vánočního stromu Porýní se nalézá zhruba 160 stánků s obligátním zbožím. Především děti asi nejvíce ohromí trh před radnicí na náměstí Alter Markt. Návštěvníci se zde mohou těšit na loutkové divadlo, stánky s hračkami a Santu Clause. Atmosféra dávno minulých staletí, vytvářená kejklíři, řemeslníky, komedianty a muzikanty na vás dýchne na Středověkém trhu, ležícím na rýnském břehu v sousedství Muzea čokolády. Nejstarší kolínský trh se koná na náměstí Neumarkt, jarmark na Rudolfplatz vás zas zavede do světa pohádek. Možnost pozorovat vyšňořený adventní Kolín z parníku na vlnách Rýna se skýtá návštěvníkům plujícího vánočního trhu. Všechny kolínské trhy jsou v provozu od konce listopadu do 23. prosince. Jedinou výjimku tvoří právě kuriózní plující trh, který zavírá již o den dříve. Kolín nad Rýnem je z České republiky přece jen o něco dále něž předchozí tři města, takže určitě stojí za zvážení, jestli se do Severního Porýní-Vestfálska nevypravit raději letadlem. Nejlevnější letenky do Kolína a zpět totiž u Germanwings pořídíte už za 2 500 Kč.
Klíčová slova: Vídeň, Norimberk, Drážďany, Kolín nad Rýnem, Německo, Rakousko
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||