Vánoční trhy 2016 v ČR, Rakousku a Německu

Letošní advent je za dveřmi a s ním přichází také období oblíbených Vánočních trhů, které se každý rok konají téměř ve všech městech jak po naší republice, tak u našich západních a jižních sousedů v zahraničí. V tomto magazínu se proto podíváme do velkých měst u nás v republice a také v Německu a Rakousku jaké programy a novinky na vánočních trzích jsou pro letošní rok připraveny.Praha

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Nejznámější a nejnavštěvovanější Vánoční trhy se jako každý rok konají v naší metropoli a to na třech místech – Staroměstské náměstí, Václavské náměstí a Náměstí republiky. Vánoční trhy v naší metropoli otevřou své brány v sobotu 26. listopadu a potrvají až do 6. ledna 2017 s výjimkou trhu na Náměstí republiky, který bude ukončen v pátek 30. prosince. Otevírací doba trhů na všech třech náměstích je od 10 do 22 hodin.

Největší novinkou letošních Vánočních trhů v Praze bude zcela nový koncept výzdoby a dekorací. Dekoracím a výzdobě budou dominovat tradiční přírodní materiály - jehličí, dřevo, jmelí a další. Vánoční strom, prodejní stánky a řadu samostatně instalovaných velkých dekorací ozdobí stovky ozdob v podobě dárečků, zvonků, luceren, perníčků a tradičního vánočního cukroví.

Letošní strom pochází z městyse Pecka, foto: facebook.com

Letošní strom pochází z městyse Pecka, foto: facebook.com

Prodejní stánky dostanou zcela nové tematicky dekorované štíty, zapletené girlandy a další vizuální prvky. Nové informační materiály a panely pomohou návštěvníkům s lepší orientací v nabídce prodejců a denního kulturního programu. Prostor Staroměstského náměstí navíc vyzdobí obří jehličnaté vánoční koule. Chybět nebude ani oblíbený a bohatě dekorovaný vyhlídkový most.

Největší atrakcí trhů na Staroměstském náměstí je bezesporu Vánoční strom. Smrk ztepilý vysoký 31 metrů bude letos pocházet z Královéhradeckého kraje, kde vyrostl na soukromém pozemku městyse Pecka a Praze ho věnuje rodina Wolfových. Strom bude pokácen v neděli 20. listopadu a v noci z 21. na 22. listopadu ho organizátoři postaví na Staroměstském náměstí.

Slavnostní rozsvícení stromu proběhne v den otevření Vánočních trhů, tedy v sobotu 26. listopadu v 17:30 a bude se opakovat každou hodinu až do 21:30.Brno

Vánoční trhy v Brně

Vánoční trhy v Brně

Moravská metropole i letos připravuje vánoční trhy hned na několika místech. Největší trhy (Brněnské Vánoce) se budou konat tradičně na náměstí Svobody, dále na Zelňáku, na Moravském náměstí, na brněnském výstavišti a u Vaňkovky.

Vánoční trhy na náměstí Svobody začínají v pátek 25. listopadu a končí v pátek 23. prosince. Otevírací doba bude každý den od 9 do 21:45. Vánoční strom – jedle obrovská (15,5 metrů vysoká a cca 30 let stará) bude pocházet ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a bohatý doprovodný program se uskuteční v pátek 25. listopadu. Z náměstí si mohou návštěvníci odnést krásný suvenýr v podobě skleněné kuličky s vánočním motivem. Tyto kuličky budou vypadávat z orloje na náměstí, první kulička vypadne v neděli 27. listopadu v 11 hodin a tak tomu bude po celý advent až do pátku 23. prosince, vždy od 11 do 23h.

Trhy na Zelňáku budou zahájeny rovněž v pátek 25. listopadu a potrvají do pátku 23. prosince. Letošní novinkou bude to, že se trhy rozšíří až na Dominikánské náměstí, kde by měly být otevřeny až do pátku 6. ledna 2017. Těšit se zde můžete na více jak stovku prodejních stánků s řemeslnými a dárkovými produkty, rozmanitým občerstvením a tradičními nápoji na zahřátí.

Tento strom bude zdobit náměstí Svobody

Tento strom bude zdobit náměstí Svobody

Trhy na Moravském náměstí (Moraváku) se letos představí v novém hávu a budou otevřeny od pátku 25. listopadu do pátku 23. prosince. Park na náměstí bude oživen, osvětlen, zútulněn a zkrášlen tak, jak se na adventní čas sluší. Bude zde postavených pět vyhřívaných šapitó, přičemž v každém z nich bude jiný doprovodný program a občerstvení. Navíc se můžete těšit také na vláček projíždějící parkem, nasvícený bar na fontáně a také na živý betlém.

Vánoční trhy na brněnském výstavišti budou zahájeny v pátek 9. prosince a potrvají do pátku 18. prosince. Zde se můžete těšit na celkem 485 prodejních stánků, řemeslnický jarmark, výrobky chráněných dílen, farmářské a regionální produkty a bohatý doprovodný program (více než 30 koncertů, hudebních, divadelních a tanečních představení).Olomouc

Vánoční trhy v Olomouci

Vánoční trhy v Olomouci

Tradiční Vánoční trhy v historickém centru Olomouce startují již v neděli 20. listopadu ve 14 hodin a potrvají do pátku 23. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na hodnotný doprovodný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled a více než osmdesát prodejních stánků s kvalitním zbožím.

Vánoční trhy v Olomouci nabízejí jako jediní v České republice originální kvalitu Norimberského vína a punče. V nabídce bude více jak deset druhů vína, punče a veškerý sortiment bude prodáván i jako dárkové litrové balení.

Ani letos nebude chybět populární ledové kluziště na Dolním náměstí, které by mělo být v provozu od neděle 20. listopadu až do konce letošního roku.Plzeň

Vánoční trhy na náměstí Republiky v Plzni

Vánoční trhy na náměstí Republiky v Plzni

Tradiční Vánoční trhy na plzeňském náměstí Republiky budou zahájeny v pátek 25. listopadu a potrvají do pátku 23. prosince. Na trzích bude spousta prodejních stánků, stánků s tradičním občerstvením a každodenním doprovodným programem. Opět nebude chybět hromadné zpívání koled, kdy si tisíce lidí na náměstí Republiky zazpívají dvojici nejznámějších vánočních koled Nesem Vám noviny a Narodil se Kristus Pán. Na Štědrý den zde bude od 11 hodin k vidění živý betlém v podání ochotníků ze Starého Plzence. Stánky budou otevřeny každý den od 8 do 18 hodin.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční až dva dny po otevření trhů, tedy v neděli 27. listopadu v 18 hodin.Liberec

Vánoční trhy v Liberci

Vánoční trhy v Liberci

Vánoční trhy v Liberci na náměstí Dr. E. Beneše před radnicí a v ulici 5. května budou zahájeny ve čtvrtek 1. prosince v 10 hodin a uzavřeny budou ve čtvrtek 23. prosince v 19 hodin. Samotný vánoční program v Liberci začne již v neděli 27. listopadu, kdy bude možné poslechnout si první adventní koncerty. O den později bude na nádvoří radnice vystaven strom přání, kam se budou věšet přání Ježíškovi.

Od prosince bude na náměstí připravena pro všechny populární dýňová polévka a v pondělí 5. prosince v 16 hodin přijede na náměstí také Mikuláš.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu připadá na první adventní nedělí 27. listopadu v podvečerních hodinách za doprovodu pestrého kulturního programu. Chybět nebude ani pohádkový orloj na radničním balkonu.Vídeň

Vánoční trhy ve Vídni - Freyung

Vánoční trhy ve Vídni - Freyung

Kouzelnou vánoční atmosféru nabízejí také tradiční a velkolepé Vánoční trhy v rakouské metropoli Vídni, kde se konají hned na několika místech – Rathausplatz (trhy u radnice), Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie, Vánoční vesnička u zámku Belvedér, Vánoční vesnička ve staré nemocnici Altes AKH, Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu, Vánoční trh před zámkem Schönbrunn, na Karlově náměstí, na Spittelbergu, u velkého ruského kola a na Štěpánském náměstí.

Největší a nejnavštěvovanější jsou trhy na náměstí u radnice (Rathausplatz), které začaly již 11. listopadu a potrvají do pondělí 26. prosince. Otevírací doba trhů je následující Ne – Čt od 10 do 21:30, Pá a So od 10 do 22 a na Štědrý den od 10 do 17 hodin.

U vchodu do radnice na náměstí pozdraví všechny návštěvníky trhů metr vysoký oblouk se svíčkami. Návštěvníci se mohou těšit na 151 prodejních stánků s vánočními dárky, ozdobami, kulinářskými dobrotami a teplými nápoji. Dominantou náměstí u radnice je 27 metrů vysoký vánoční strom, který letos pochází z městečka Ternitz.

Vánoční trhy Vídeň - ruské kolo

Vánoční trhy Vídeň - ruské kolo

Novinkou na trzích je ledové kluziště o rozloze 4 500 metrů čtverečních, které je otevřeno pro veřejnost každý den až do 24. prosince od 10 do 21 hodin. Vstupné je 6,50 EUR (176 Kč) pro dospělé a 4,50 EUR (122 Kč) pro děti.

Na kluzišti se nachází také plocha o rozloze 550 metrů čtverečních, která je určena pro hraní curlingu. Pronájem drah na curling stojí 70 EUR ( 1 890 Kč) a rezervace je možná pouze přes internet.Drážďany

Drážďanský Štrýclmarkt, foto: Sylvio Dittrich

Drážďanský Štrýclmarkt, foto: Sylvio Dittrich

Vánoční trhy se samozřejmě konají také v německých Drážďanech, kde se letos uskuteční již 582. Drážďanský Štrýclmarkt. Trhy se konají tradičně na náměstí Altmarkt a své brány otevřou ve čtvrtek 24. listopadu a otevřeny budou do 24. prosince do 14 hodin, kdy končí. Otevírací doba je denně od 10 do 21 hodin.

Na náměstí bude umístěno 250 stánků, ve kterých lze nakoupit vánoční dárky, dekorace, ozdoby různé doplňky a také oblečení. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením a tradiční teplými nápoji.

Vánoční trhy budou zahájeny tradiční bohoslužbou v kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt. Bohoslužbu bude opět hudebně doprovázet známý chlapecký pěvecký sbor Dresdner Kreuzchor, který letos slaví 800 let od svého založení. Od 16 hodin bude slavnostní zahájení pokračovat bohatým programem na pódiu přímo na náměstí.

Největší dominantou náměstí bude vánoční strom – smrk ztepilý 23,5 metru vysoký pocházející z města Pulsnitz, který byl na náměstí postaven již 30. října. Strom zdobí 2 900 metrů čtverečních světelných řetězů s celkem 16 200 LED diodami. Špičku stromu zdobí hvězda o průměru 70 centimetrů. Slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu. Druhou dominantu představuje 14,61 metru vysoká krušnohorská stupňová pyramida.

Štolová slavnost v Drážďanech

Štolová slavnost v Drážďanech

Nejvýznamnější akcí bude 23. ročník Štolové slavnosti (Stollensfets), které se konají druhou adventní sobotu 3. prosince na zámeckém náměstí Schlossplatz od 11:05. Za účasti dvorního kašpara Frölicha se na jevišti bude odvíjet slavnostní a zábavní program vztahující se k historii štoly. Na pódiu na náměstí Altmarkt bude přítomen i český tlumočník, aby českým návštěvníkům zprostředkoval všechna barokní slova její excelence, saského kurfiřta Augusta Silného.

Letošní štola bude mít určitě opět dobrých pár tun. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou zatím tajné. Vejdou ve známost až těsně před slavností. Největší atrakcí je ovšem vlastní štolové procesí. Očekává se okolo 150 tisíc návštěvníků, a z toho veliká část z Česka.

Slavnostní průvod vychází z náměstí Schlossplatz kolem 11:05, projde ulicemi historického centra a zhruba kolem dvanácté dorazí na náměstí Altmarkt, kde se koná tradiční vánoční trh Štrýclmarkt. Na tomto místě bude maxištola zhruba v 12:10 naříznuta obřím 1,6 metrů dlouhým štolovým nožem. Poté se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Kousek štoly stojí pět euro. Tradičně darují pekaři drážďanské obří štoly část výdělku na charitativní instituce či jiný sociální projekt a část druhou na podporu vzdělání mladých pekařů. Zhruba v 15:30 štolová slavnost na Štrýclmarktu skončí.Norimberk

Vánoční trhy v Norimberku

Vánoční trhy v Norimberku

Tradiční a velkolepé Vánoční trhy v Norimberku, které patří společně s trhy v Drážďanech k těm největším ve střední Evropě budou zahájeny v pátek 25. listopadu slavnostním proslovem v 17:30 a potrvají do 24. prosince. Otevírací doba je každý den 9:30 do 20 hodin. Trhy každoročně navštíví přes dva miliony návštěvníků z různých zemí včetně České republiky.

Místo konání je tradičně na náměstí Hauptmarkt (v okolí kostelů Panny Marie a sv. Sebalda.) v historickém jádru města a jejich historie spadá do 17. století. Trhy tvoří cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Místní specialitou jsou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky. A klasickou místní specialitou nejen o vánocích jsou norimberské klobásky. Pokud máte rádi čokoládu, pak si určitě užijete. K mání je jakékoli ovoce obalené v čokoládě, včetně chilli papriček. Hrníčky na oblíbený svařák jsou na zálohu, kterou vám po vrácení hrníčku vrátí. Na trzích bude i velká spousta stánků partnerských měst mezi kterými nebude chybět ani Praha.

Vánoční trhy mají slavnostní otevření – představení. Každé dva roky je z místních dívek (16-19let starých) volena ta, která bude představovat Ježíška a trhy slavnostně zahájí. Její vystoupení se ale opakuje i v průběhu trhů, kdy je zorganizován i speciální program pro děti.

Historický kolotoč na vánočních trzích

Historický kolotoč na vánočních trzích

Pro děti je určeno náměstí Hans Sachs Platz, kde jsou speciální „dětské vánoční trhy“. Téměř celé náměstí zabírá dvoupatrový historický kolotoč. Využít můžete i projížďku historickým poštovním vozem taženým koňmi. Zajímavou akcí je lampiónový průvod, který se koná ve čtvrtek 8. prosince od 17:45, kdy se více jak tisíc školáků s vlastnoručně vyrobenými lampióny vydává na průvod vzhůru k hradu.

Na své si na trzích přijdou i labužníci a požitkáři, pro které je připraveno svařené borůvkové víno, výtečný norimberský perník, norimberské klobásky opékané na roštu, čerstvě upečené ramínko, smažený kapr, francké víno a také francké zemní pivo.

Klíčová slova: Praha, Brno, Olomouc, Plzeň, Liberec, Vídeň, Drážďany, Norimberk

 

Publikováno: 15.11.2016
Aktualizováno: 15.11.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Vánoční trhy 2016 v ČR, Rakousku a Německu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Nejkrásnější místa Severní Ameriky Severní Amerika představuje bezespor...
Nejkrásnější místa Severní Ameriky
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování

Fotogalerie k tématu: Vánoční trhy 2016 v ČR, Rakousku a Německu

© 2008-2021 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist