Tyrolský lyžařský klenot Alpbachtal Wildschönau

Česká skupina na vrcholu hory Gmahkopf

Česká skupina na vrcholu hory Gmahkopf

109 km upravených sjezdovek, 45 vleků, jedinečná atmosféra Tyrolska z dávných dob a jen 5 hodin jízdy autem z Prahy - to je Lyžařský klenot Alpbachtal, který se právím hlásí o pozornost českých lyžařů.

Přemýšlíte, kam letos vyrazíte na hory? Zajímavou volbou je tyrolský lyžařský areál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, který jsme si projeli jak na lyžích, tak na snowboardech v první polovině prosince. Tento areál má už tu výhodu, že je vzdálený pouze 500 kilometrů od Prahy, což se dá bez problému ujet za necelých 5 hodin.

Pohled do údolí na vesničku Alpbach

Pohled do údolí na vesničku Alpbach

Lyžařský areál Alpbachtal Wildschönau vznikl teprve nedávno - konkrétně v roce 2012 spojením dvou lyžařských středisek nazývajících se "překvapivě" Alpbachtal a Wildschönau. Lyžařům i příznivcům snowboardingu se od té doby nabízí mohutný skiareál rozložený ve dvou údolích na svazích čtyř hor o celkové ploše 326 hektarů. Pojďme se nejprve podívat na podmínky samotného areálu, protože to je to, co lyžaře zajímá určitě nejvíce, a teprve poté se porozhlédneme po jeho okolí.

Skiareál se nachází ve výšce přibližně od jednoho do dvou tisíc metrů nad mořem a mezi sjezdovkami převažují modré a červené (téměř 90 % celého areálu), které zde rozhodně nepatří mezi nejužší v Evropě. Je tedy evidentní, že Alpbachtal je dobře nastavený především pro rodiny s dětmi a začínající až pokročilé lyžaře. K vlekům se z vesnice, kde se ubytujete, dostanete zdarma skibusem a v celém skiareálu včetně sjezdovek můžete využít wifi zdarma díky dvacítce hotspotů.Sjezdy začněte na Gmahkopf

Horní stanice kabinové lanovky Pöglbahn

Horní stanice kabinové lanovky Pöglbahn

Dohromady mají příznivci zimních radovánek k dispozici 109 km upravených sjezdovek a 36 km sjezdovek určených pro freedrie. 85 % sjezdovek má k dispozici umělé zasněžování a po areálu se můžete pohybovat 45ti vleky (9 kabinových lanovek, 7 sedačkových a 26 kotev). Nejvýše se lanovkami dostanete na vrcholy Wiedersberghorn (2.025 m) a Schatzberg (1.903 m). Pokud byste hledali nejdelší sjezdovku areálu, najdete ji mezi vrcholem Gmahkopf a spodní stanicí kabinových lanovek respektive vesničkou Inneralpbach. Celý tento svah je postavený na širokých modrých a červených sjezdovkách a tak je vhodný k prvotnímu rozježení se, nebo pro trénink začátečníků. Právě na svazích Gmahkopf také začátečníci naleznou Family park, kde mají především ti nejmenší lyžaři možnost se dosyta, ale také bezpečně vyřádit.

Krásný výhled z hory Gmahkopf

Krásný výhled z hory Gmahkopf

Naopak fanoušci triků na prknech i lyžích si přijdou na své ve dvou snowparcích - první opět pod vrcholem Gmahkopf, druhý pak na druhé straně údolí pod vrcholem Schatzberg. Oba jsou výborně konstruované a baví své příznivce zvukovými efekty, ale i třeba sněhovým tunelem.

Až budete unavení, nebo jen hladoví, nenechte si ujít některou z 25ti stylových horských restaurací, kde si pochutnáte na typických tyrolských specialitách jako jsou špecle s výrazným ovčím sýrem, pravý tyrolský sladký trhanec (kaisersmaren), nebo celá paleta polévek. Mezi mé favority patří vývar s obřím játrovám knedlíčkem a hutná a výrazná gulášovka. A kdybych si měl vybrat svou nejoblíbenější restauraci na svazích Alpbachtal Wildschönau, byla by to uritě příjemná Dauerstoa Alm, odkud je navíc nádherný výhled do údolí a na okolní panoramata horských masivů.Skutečný tyrolský klenot Alpbach

Centrum vesnice Alpbach

Centrum vesnice Alpbach

Až budete hledat ubytování v blízkosti skiareálu, mohu mezi příjemnými vesničkami dýchající tyrolskou atmosférou jako je Reith im Alpbachtal, Auffach, Niederau nebo třeba Mühltal doporučit Alpbach, kde jsme se ubytovali my. Alpbach leží v tisíci metrech nad mořem a je vyhlášený svou malebností, kterou také tyrolsko bedlivě střeží. Ne nadarmo byl Alpbach vyhlášen roku 1983 nejkrásnější vesnicí Rakouska.

Nejdete tu především nádherné staré alpské dřevěné domy s řezbovanými okraji střech a balkony. Některé z nich jsou stovky let staré a stojí za to je navštívit a kochat se jejich stylovým rustikálním vybavením stejně jako samotnou jejich atmosférou. Se vstupem nebude problém - řada těchto úžasných původních budov slouží jako hotel a určitě nebude problém posedět v srdci jejich restaurace i baru a vychutnat si tam jemný tyrolský šnaps, nebo lokální kvasnicové pivo. Doporučit vám mohu prastarou restauraci v Gasthof Jakober přímo pod alpbašským kostelíkem, úžasný bar v tyrolském stylu v Postalm Alpbach, nebo fenomenální restauraci Zur post, kterou naleznete v hotelu se stejným názvem.

Kostelík v Alpbachu s typicky úzkou věží

Kostelík v Alpbachu s typicky úzkou věží

Mimochodem příznivci dobrého pivního moku, určitě potěší, že jen o pár kilometrů dále - v obci Inneralpbach najdete vyhlášený maličký pivovar Kristall - Brauerai. O výrobu piva se zde stará jediný člověk - pan Jos Moser a jeho pivovárek je široko daleko vyhlášený jeho pivními speciály. Možná jsou jeho piva tak dobrá i proto, že některé suroviny nakupuje pan Moser z kolébky piva, tedy od nás z České republiky. Každopádně tu můžete ochutnat piva, která jsou v aktuální nabídce a svého nějvětšího favorita mezi nimi si pak koupit ve stylové láhvi s sebou na hotel nebo jako dárek z lyžovačky.

Ale zpět k samotné vesničce Alpbach. My jsme se ubytovali pouhých pár metrů od centra Alpbachu, kterému dominuje krásný starý kostelík s typicky úzkou věží a naprosto jedinečným hřbitovem, který rozhodně stojí za návštěvu. Má totiž zvláštní až nepopsatelnou atmosféru především udanou díky kovovým náhrobkům, které vypadají, jako kdyby je teprve minulý týden měl v práci restaurátor.Poctivá horská kuchyně

Pohled na hotel Gasthof Berghof

Pohled na hotel Gasthof Berghof

Náš hotel nesl název Gasthof Berghof a hned na začátku nás přivítal krásnou dobově stylizovanou restaurací v dřevě a přírodních doplňcích. Hotel byl čerstvě po rekonstrukci a museli jsme pochválit architekta, který dokázal zajímavě zkombinovat moderní jednoduchost pokojů s dobovým interiérem celého hotelu. Každopádně co se hotelové kuchyně týče, nebylo si na co stěžovat. Zvláště večeře byly jedinečné a nesly se v duchu místních kuchařských tradic.

V Tyrolsku se vaří úžasně chutně, ale rovnou si můžeme říci, že ne příliš dietně. Život v horách byl v historii vždycky náročný a tak bylo nutné dodat tělu v jídle co nejvíce síly. A tak místní kuchaři dodnes pracují především s vepřovým masem, slaninou, výraznými sýry a výživnými poctivými vývary. Každopádně mým oblíbencem byla v restauraci hotelu Berghof doslova lahodně marinovaná vepřová žebírka, na kterých jsme si pochutnali hned první večer po příjezdu.

Ubytování v našem hotelu nepatřilo mezi nejlevnější v regionu a vyšlo nás na 2 500 korun denně za dvoulůžkový pokoj se snídaní. Pokud hledáte hotel s nižším rozpočtem, zaměřte se například na obce Kramsach, nebo Reith im Alpbachtal, kde seženete dvoulůžkový pokoj až o tisíc korun na noc levněji.Kam v regionu na výlet?

Úzká ulička v Rattenbergu, foto: alpbachtal.at

Úzká ulička v Rattenbergu, foto: alpbachtal.at

Až vás přestanou bavit svahy a budete si chtít aktivně odpočinout, sedněte do auta a vypravte se na výlet do blízkého Rattenbergu. Je to nejmenší město v Rakousku, které leží na pouhých 11ti hektarech a má jen 400 stálých obyvatel. Městečko má krásnou historickou zónu s původními kamennými domy a úzkými uličkami, ketré doslova lákají objektivy fotoaparátů. Navíc je Rattenberg v regionu přímo vyhlášený výrobou skla, takže si můžete v některém z jeho maličkých obchůdků koupit třeba krásnou a unikátní sadu sklenek na víno.

Další obec, která by neměla uniknout vaší pozornosti, je určitě Kramsach. Procházka kolem jezer i sochařským parkem je rozhodně příjemným zpestřením lyžařské dovolené. A pokud by snad procházce pod širým nebem nepřálo počasí, můžete v Kramsachu navštívit Muzeum tyrolských farem, nebo unikátní Muzeum hřbitovů s jeho sbírkou tepaných železných křížů.

Muzeum hřbitovů v Kramsachu, foto: alpbachtal.at

Muzeum hřbitovů v Kramsachu, foto: alpbachtal.at

Shrnuto podtrženo tyrolský skiareál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau má svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Od perfektního lyžování přes jedinečnou kuchyni až po bezkonkurenční dobovou atmosféru, na kterou se jen tak nezapomíná. Zkuste se letos zamyslet nad tím, jestli byste neměli vyzkoušet skiareál, kde jste ještě nebyli a ve kterém byste měli pro změnu co objevovat - za 5 hodin můžete být na místě.

Pokud vás zajímá, na kolik vás vyjde ve skiregionu Alpbachtal Wildschönau samotné lyžování, pojďme se podívat na ceny skipasů:

Ceny skipasů v sezóně tzn. 23.12. - 16.3.2018

Jednodenní dospělý / dětský - 45,50 / 22,50 euro (1151 / 569 Kč)

Třídenní dospělý / dětský - 129,50 / 65 euro (3276 / 1645 Kč)

Sedmidenní dospělý / dětský - 254 / 127 euro (6426 / 3213 Kč)

Ceny skipasů mimo sezónu tzn. 8.12.- 22.12. a 17.3. - 8.4.2018

Jednodenní dospělý / dětský - 41 / 20,50 euro (1037 / 519 Kč)

Třídenní dospělý / dětský - 117 / 58,50 euro (2960 / 1480 Kč)

Sedmidenní dospělý / dětský - 229 / 114,50 euro (5794 / 2897 Kč)Klíčová slova: Rakousko, Alpbachtal

Autor: Jiří Louthan

 

Publikováno: 19.01.2018
Aktualizováno: 24.01.2018
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Tyrolský lyžařský klenot Alpbachtal Wildschönau

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře

Fotogalerie k tématu: Tyrolský lyžařský klenot Alpbachtal Wildschönau

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist