Standardní nabídky cestovních kanceláří už vás omrzely a při listování katalogem zájezdů se nemůžete ubránit dřímotě? Polehávání na mořském břehu ve vyhlášených plážových rezortech či zběsilé cvakání fotoaparátem před památkami turisticky nejnavštěvovanějších měst považujete za zoufale nudné činnosti? Pokud na tyto otázky odpovídáte jednoznačně kladně, lámete si hlavou s tím, kterak netradičně strávit vaši dovolenou a bažíte po zážitcích, jež se vám vryjí hluboko do paměti, následující řádky vám možná poslouží jako určitá inspirace.
Pokud si jako cíl vaší netradiční dovolené zvolíte místo, na němž jako první člověk stanul roku 1909 americký polárník Robert Peary, vyhraďte si pro splnění vašeho snu 14 dní během července a srpna. Pouze v tomto období je totiž vrstva ledu v Severním ledovém oceánu natolik tenká, že si ledoborec dokáže proklestit cestu až k severnímu pólu. Navíc to neplatí vždy, v případě zvláště tuhé zimy jsou i podmínky na přelomu prázdninových měsíců tak arktické, že si s nimi neporadí ani moderní ledoborec a účastníci výpravy se ke kýženému pólu nedostanou. Jestliže se rozhodnete dobýt severní pól, počítejte s tím, že vás tento rozmar u cestovní kanceláře ESO travel přijde na bezmála 500 000 korun. Vaše cesta začne na ruzyňském letišti, odkud se dopravíte do Helsinek a posléze do Murmansku, kde se nalodíte na palubu moderního ledoborce 50 Years of Victory a započnete samotnou plavbu. Během plavby se určitě nebudete nudit, protože organizátoři si pro vás připravili tematické přednášky a průzkumné lety vrtulníkem, které vám umožní pozorovat polární krajinu z ptačí perspektivy. Budete ubytováni v pohodlných kajutách s vlastním sociálním zařízením a v útrobách takřka 160 metrů dlouhého moderního ledoborce poháněného atomovými reaktory vás dále čeká i restaurace, společenský salónek a fitcentrum. Přímo na severním pólu si dodejte odvahy a využijte možnost krátce se ponořit do ledové vody v brázdě proražené ledoborcem.
Jestliže vás cestovatelský osud zavane na pláže slunného amerického státu Florida, neváhejte a obohaťte svůj už tak jistě úžasný pobyt o další rozměr. Punc jedinečnosti vaší dovolené nepochybně dodá noc v podvodním hotelu Jules' Undersea Lodge, který se nachází u břehů ostrova Key Largo, v hloubce 9 metrů na dně zátoky Emerald. Svým názvem odkazuje hotel k románu Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem a původně sloužil jako vědecká laboratoř, avšak již 25 let plní svůj stávající účel. Podvodní apartmán hotelu Jules' Undersea Lodge sestává z dvou ložnic, společenské místnosti, toalety, sprchy a vstupní místnosti. Společenská místnost je vybavena televizí, mikrovlnkou a ledničkou. Může se zde ubytovat až 6 lidí. Pokud se rozhodnete zůstat přes noc, zaplatíte částku zhruba od 500 USD na osobu, v závislosti na počtu lidí. K netradičnímu hotelovému pokoji na mořském dně se musíte potopit v neoprenu a s dýchacím přístrojem, veškeré náčiní vám bude zapůjčeno na břehu. Koncept podvodního ubytování si získal příznivce i na jiných místech světa a s výstavbou opravdu luxusních podvodních hotelů tak koketují například na Fidži či v Dubaji, avšak většinou končí pouze u smělých plánů. Na Maledivách mají v rezortu Huvafen Fushi alespoň podvodní lázně, když ne celý hotel.
Město Coober Pedy se nachází ve vyprahlé krajině australského státu Jižní Austrálie, přes 800 kilometrů severně od Adelaide, na Stuart Highway, jednom z hlavních dálničních tahů státu. Toto dvoutisícové město vešlo v minulosti ve známost díky těžbě vzácných opálů, skutečnou proslulost si však vydobylo až po uzavření opálových dolů. Vzhledem k extrémním pouštním podmínkám totiž místní obyvatelé využili opuštěných dolů v zemi a ve skalách a vybudovali si v nich svá obydlí, v nichž se vysokým teplotám vzdoruje o mnoho lépe než v klasických domech. Jedná se o plnohodnotné domy s ložnicemi, obývákem, kuchyní a koupelnou, žádné temné a vlhké kobky. Tato skutečně kuriózní architektura, v kombinaci s polohou města poblíž rušného silničního tahu, tvoří z Coober Pedy oblíbený cíl turistů. U města se rovněž nachází malé letiště, spojené regionálními linkami s Adelaide. Pokud se sem vypravíte, můžete prozkoumávat nejen katakomby a podzemní domy, ale i kostely, galerii a muzeum. Aby byl váš zážitek úplný, k ubytování využijte The Underground Motel, vyhloubený do pískovcového kopce. Nocleh zde obstaráte od 105 australských dolarů na osobu.
Movití dubajští developeři rádi investují své petrodolary do okázalých staveb a realizují neotřelé projekty, které si mnozí lidé ani nedovedou představit. Není proto zas takovým překvapením, že při pobytu v Dubaji se kromě vystavování kůže slunečním paprskům a koupání v teplém moři můžete věnovat i lyžování, tedy činnosti, za kterou lidé obvykle vyrážejí do úplně jiných zeměpisných šířek. V jednom z největších obchodních center světa, Mall of the Emirates, vás čeká krytý lyžařský rezort Ski Dubai, rozkládající se na celkové ploše 22 500 metrů čtverečních, ve kterém panuje teplota -1°C. Návštěvníky transportují dva vleky a nejdelší z tamních pěti sjezdovek měří 400 metrů. Nachází se zde i zábavní park, ve kterém se můžete vyřádit na některé z řady klouzaček, ztratit se ve sněhovém bludišti, případně si postavit sněhuláka. Pokud si nejste příliš jisti svými lyžařskými respektive snowboardistickými dovednostmi, můžete je rozvíjet v lyžařské škole. Za dvě hodiny blízkovýchodní lyžovačky zaplatí dospělý návštěvník 180 dirhamů, celodenní permice jej přijde na 300 dirhamů. Zapůjčení veškerého lyžařského vybavení je již zahrnuto v ceně vstupenky.
Vesmírná turistika oslovuje především boháče s dobrodružným duchem, kteří již vyzkoušeli veškeré adrenalinové aktivity, jež skýtá naše planeta a upřeli svou pozornost do nebeských výšin. Prvním vesmírným turistou, tedy člověkem, který si cestu ke hvězdám hradil čistě ze svých soukromých prostředků a bez jakékoliv podpory státních agentur, byl již před desíti lety americký multimilionář Dennis Tito. Za osmidenní dovolenou ve stavu beztíže zaplatil částku 20 miliónů dolarů. Od té doby jej následovalo dalších šest movitých turistů, jejichž lety na ruskou část Mezinárodní vesmírné stanice zprostředkovala americká společnost Space Adventures. Loď Sojuz k tomuto účelu poskytla ruská kosmická agentura Roskosmos. Do kosmu samozřejmě nemůže cestovat úplný diletant, a proto musí zájemci absolvovat kurz a zdravotní prohlídku. Vzhledem k enormní ceně je vesmírná turistika určena pouze hrstce nejbohatších, avšak podnikatelé v tomto odvětví spatřují potenciál a zájemcům nabízejí i další možnosti, jak se dostat do vesmíru. Sice ne tak vysoko a na tak dlouho, zato o dost levněji. Společnost Virgin Galactic například nabízí suborbitální lety, při nichž turisté zažijí několik minut stavu beztíže, za "pouhých" 200 000 amerických dolarů.
Korejská lidově demokratická republika je izolovanou zemí obestřenou tajemstvím, ve které vládne komunistický režim, postavený na ostře nacionalistické ideologii čučche. Z tohoto důvodu sem příliš cestovatelů nejezdí a na individuální turistiku můžete v KLDR zapomenout. Budete-li chtít zblízka nahlédnout principy fungování totalitní společnosti ovládané diktátory z rodiny Kimů, je pro vás jedinou možností cestovní kanceláří organizovaný zájezd. Za desetidenní poznávací zájezd zaplatíte zhruba 70 000 korun. Letecky se dopravíte do čínského Pekingu, odkud budete vlakem pokračovat do severokorejské metropole Pchjongjang. Zde vás čekají předimenzované budovy a další stavby, jež nikdo nepoužívá a působí osaměle. Kromě hlavního města vás pracovníci cestovní kanceláře zavezou do vesničky Pchanmundžon, kde bylo roku 1953 podepsáno příměří stvrzující rozdělení poloostrova a ukončení korejské války a do horské oblasti Mjohjangsan.
Klíčová slova: ESO travel, Helsinky, Florida, Austrálie, Dubaj, Jižní Korea, Pchjongjang
Lili | |
Nazvala bych to spíše-Typy na pěkně drahou dovolenou ;) |
|
||||||||||||||