Putování po evropských jeskyních

Jeskynní komplex Baradla-Domica

Jeskynní komplex Baradla-Domica

Každý cestovatel se slabostí pro krásy naší planety jistě potvrdí, že i když příroda svou nádhernou tvář hojně vystavuje na odiv v plenéru, mnohé ze svých půvabů si úzkostlivě střeží, ukrývá je pod zemským povrchem a na dalších místech, na něž nikdy nedopadly sluneční paprsky. To představovalo odpradávna výzvu pro všechny dobrodruhy, kteří neohroženě mířili do neznámých a temných útrob Země, aby zde dychtivě hledali po milióny let ukryté skvosty, za což v mnoha případech zaplatili životem. Pokud patříte mezi nadšené speleology-amatéry a toužíte blíže poznat podzemní krásy starého kontinentu, s některými ze známých evropských jeskyní vás seznámí následující článek. Podíváme se do Moravského krasu, na slovensko-maďarské pomezí, do Slovinska, do jeskyní Lascaux a Altamira, které prosluly pravěkými nástěnnými malbami a svou pouť zakončíme v belgické vesničce Han-sur-Lesse.

 

Česká republika - Moravský kras

 

Moravský kras, Punkevní jeskyně

Moravský kras, Punkevní jeskyně

Česká republika není na zajímavé jeskynní útvary skoupá, a proto virtuální procházku po evropských jeskyních začneme právě v tuzemsku. Konkrétně v Moravském krasu, komplexu jedinečných přírodních útvarů, rozkládajícím se na ploše 92 kilometrů čtverečních. Přestože se zde nalézá celkem 1 100 jeskyní, veřejnosti je zpřístupněno pouze 5 z nich, které se nacházejí v severní části krasu. Nejznámějšími jsou Punkevní jeskyně, součást nejdelšího jeskynního systému v ČR, Amatérské jeskyně. Ročně sem zavítá přes 200 000 návštěvníků. Pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, budete procházet několika majestátními prostorami s bohatou krápníkovou výzdobou, jimž vévodí překrásný Masarykův dóm, perla celého Moravského krasu. Během prohlídky se dostanete až na dno propasti Macocha a vaše putování završí projížďka na loďce po podzemní říčce Punkvě. Za prohlídku zaplatí dospělý návštěvník 170 korun. Dalšími zpřístupněnými jeskyněmi Moravského krasu jsou jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.

 

Slovensko, Maďarsko - Jeskyně Aggteleckého krasu a Slovenského krasu

 

Slovensko, Dobšinská ledová jeskyně

Slovensko, Dobšinská ledová jeskyně

Více než 700 jeskyní, tvořících Aggtelecký a Slovenský kras, se rozprostírá podél maďarsko-slovenské hranice a od roku 1995 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Krasové útvary v jeskyních byly ovlivňovány a utvářeny vzácnou kombinací tropických a glaciálních vlivů a vědci zde tak mají jedinečnou šanci sledovat geologický vývoj naší planety. I zde platí, že naprostá většina jeskyní je veřejnosti nepřístupná, vzhledem k nezbytnosti vědeckého výzkumu, nutnosti zachovat jeskyně v pokud možno co nejméně porušeném stavu i nemalým bezpečnostním rizikům, která by na potenciální návštěvníky z řad laické veřejnosti číhala. Nejvýznamnějšími místy oblasti, která jsou přístupná veřejnosti, jsou jeskynní komplex Baradla-Domica, Gombasecká jeskyně, Dobšinská ledová jeskyně, Ochtinská aragonitová jeskyně, Jasovská jeskyně a Krásnohorská jeskyně. Cena zaplacená za vstup do jednotlivých jeskyní se většinou pohybuje kolem 7 EUR.

 

Slovinsko - Škocjanské jeskyně

 

Slovinsko, Škocjanské jeskyně

Slovinsko, Škocjanské jeskyně

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Slovinsko představuje zaslíbenou zemi pro všechny speleology. Nevelká země zvíci zhruba čtvrtiny České republiky na svém území ukrývá zhruba 8 500 jeskyní, což není konečné číslo, neboť vědci objevují stále nové. Není proto divu, že Slovinsko má díky jeskynnímu systému Škocjanske jame (Škocjanské jeskyně) svého zástupce na seznamu světového dědictví UNESCO, a to od roku 1986. Škocjanské jeskyně se rozkládají na jihozápadě země při hranicích s Itálií. Jeskyně zasahují do hlouby 200 metrů pod zemský povrch a jejich celková délka činí více než 5 kilometrů. Asi nejpůsobivějším místem je Velika dolina, kde vodní tok jménem Reka mizí do hlubin země a začíná zde svou podzemní cestu krasovými vápencovými jeskyněmi, která končí po zhruba 35 kilometrech v Jaderském moři. Pokud se budete chtít podívat do Škocjanských jeskyní, vstupné pro dospělého návštěvníka činí 15 EUR.

 

Francie - Lascaux

 

Malby v jeskyni Lascaux

Malby v jeskyni Lascaux

Jestliže výše zmíněná místa jsou ceněna primárně pro svou přírodní krásu, v případě jeskynního komplexu Lascaux, který se nachází v jihozápadní Francii, byl hlavním faktorem, jenž rozhodl o zapsání na seznam UNESCO v roce 1979, zejména jeho zcela unikátní kulturní význam. Nacházejí se zde totiž nástěnné malby a rytiny z období mladšího paleolitu, ve kterých pravěcí umělci realisticky zobrazili především zvířata. Tento jedinečný poklad lidské civilizace byl náhodou objeven roku 1940 a o 8 let později došlo k jeho zpřístupnění veřejnosti. Obrovský nápor turistů dychtících spatřit pravěké umění a s tím spojené drastické změny v tamním mikroklimatu nakonec vedly vědce, oprávněně se strachující o osud kreseb, k uzavření jeskyně. Došlo k němu roku 1963 a o 20 let později byla 200 metrů od jeskyně vybudována přesná kopie tohoto jeskynního komplexu s nástěnnými malbami, nazvaná Lascaux II. Za vstup do Lascaux II zaplatí dospělý návštěvník částku kolem 9 EUR.

 

Španělsko - Altamira

 

Jeskyně Altamira, malby na stěnách

Jeskyně Altamira, malby na stěnách

Jeskyně Altamira se nachází v severním Španělsku, poblíž městečka Santillana del Mar, asi 30 kilometrů od většího města Santander. Tak jako francouzské Lascaux, i španělská Altamira je známá a ceněná pro své paleolitické nástěnné malby, zobrazující především zvěř. Altamira byla první jeskyní, v níž došlo k objevu pravěkých kreseb. Malby na stěnách Altamiry byly objeveny v závěru 19. století a ve vědeckých kruzích odstartovaly vzrušenou debatu, během které mnoho učených hlav zpochybnilo autenticitu kreseb, domnívajíce se, že pravěký člověk nebyl vzhledem k omezeným intelektuálním kapacitám s to zhotovit takové umělecké dílo. Když byla roku 1902 potvrzena pravost maleb, znamenalo to důležitý posun v moderním pohledu na pravěké lidi. Na seznamu UNESCO je Altamira zapsána od roku 1985. Nejen Lescaux, ale ani Altamiře nesvědčil vysoký počet návštěvníků, a tak došlo roku 1977 k jejímu uzavření. K omezenému znovuotevření vědci svolili o 5 let později, v současnosti je však Altamira pro širokou veřejnost opět uzavřena a s krásami jeskynních maleb vytvořených pravěkými umělci se návštěvníci mohou seznámit v budově Museo de Altamira. Zde probíhají i další výstavy, jejichž společným tématem je legendární jeskyně. Vstup do muzea činí 3 EUR.

 

Belgie - Jeskyně v Han-sur-Lesse

 

Jeskyně Han-sur-Lesse

Jeskyně Han-sur-Lesse

Vesnička Han-sur-Lesse patří k jedněm z nejoblíbenějších turistických míst celého Belgického království, za což vděčí jeskynnímu komplexu, jenž se nachází na jejím okraji. Hojně navštěvované jeskyně, do nichž se každoročně vydá zhruba půl miliónu turistů, vznikly následkem eroze působené řekou Lesse, která si neohroženě razí zhruba kilometrovou cestu skrz vápencový masív. Z centra vesničky vás ke vchodu do jeskyně doveze tradiční belgická tramvaj. Během samotné pěší prohlídky jeskyní, která trvá asi hodinu a půl, vám budou k dispozici průvodci vládnoucí světovými jazyky. Ujdete zhruba 3 kilometry, část trasy překonáte na loďce a čekají vás světelné a akustické show, které ještě umocní váš dojem z prohlídky tohoto přírodního díla. V jeskyních celoročně panuje značná vlhkost a teplota kolem 13 °C, takže pamatujte na adekvátní oblečení. Kromě samotných jeskyní můžete navštívit i muzeum, v němž vás čekají archeologické nálezy, které byly objeveny v podzemním světě jeskyní Han-sur-Lesse. Za vstup do jeskyní zaplatíte zhruba 11 EUR.

 

Klíčová slova: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Francie, Španělsko, Belgie

 

Publikováno: 29.08.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Putování po evropských jeskyních

19.10.2011 19:56 hgb
---.154.broadband4.iol.cz

velmi pěkné

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje

Fotogalerie k tématu: Putování po evropských jeskyních





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist