Přehled nejlepších destinací pro surfování

Cestování na dovolenou k moři zdaleka nemusí být motivováno jen touhou po pasivním odpočinku na pohodlném lehátku pod slunečníkem. Naopak, řada cestovatelů směřuje k oceánským břehům s vidinou aktivně prožité dovolené. Jednu z oblíbených sportovních činností, kterou lze ozvláštnit poklidně plynoucí volné dny, představuje surfování. V následujícím článku si proto pojďme představit některá vyhlášená surfařská místa naší planety.

 

 

 

 

USA - Havaj

 

Jednu z nejoblíbenějších surfařských destinací, do níž se touží během svého života podívat asi každý pravověrný surfař, představuje Havaj. Nachází se zde přehršle surfařských oblastí a díky této rozmanitosti si zde na své přijdou jak zkušení borci, tak začátečníci, kteří se tu mohou zapsat do surfařské školy. Přestože každý z větších Havajských ostrovů při svém pobřeží poskytuje řadu příležitostí pro sportovní vyžití ve vlnách, nejvíce surfařů míří na severní pobřeží Oahu, nejlidnatějšího a rozlohou třetího největšího z Havajských ostrovů. Pobřeží ohraničené na východě městečkem Kahuku a na západě oblastí jménem Kaena je bičováno obřími vlnami, které odhodlaně vyzívají na souboj nadšení surfaři z celého světa. Vrchol sezóny na Havaji nastává během zimních měsíců, v průběhu prosince se zde konají prestižní soutěže, jichž se zúčastňují nejlepší surfaři a surfařky planety. Nejvyhlášenější surfařské místo na severním pobřeží ostrova Oahu se jmenuje Banzai Pipeline. Tamní vlny jsou velmi lákavé, avšak stejně tak nebezpečné a už stály život několik excelentních surfařů. Většinou dosahují výšky tří metrů, avšak výjimkou nejsou ani šestimetrové vlny. Kromě Banzai Pipeline patří mezi top surfařská místa na Havaji ještě například Sunset Beach, Waimea, Hookipa, Jaws, Hanalei Bay, Waikiki, Pine Trees, Log Cabins, Honolua Bay a Kalapaki Beach.

 

USA - Kalifornie

 

Abyste si mohli ve Spojených státech amerických zasurfovat tak kvalitně, jako málokde jinde na světě, nemusíte ani opouštět severoamerický kontinent a vydávat se do hloubi Pacifiku na Havajské ostrovy. Excelentní podmínky totiž skýtá i pacifické pobřeží Kalifornie, nejlidnatějšího státu USA. Na území Severní Kalifornie, v metropolitní oblasti San Francisco Bay Area, ve vzdálenosti necelých 4 kilometrů severním směrem od městečka Half Moon Bay, se nachází surfařská oblast Mavericks, místo, kam směřují jen ti nejotrlejší a nejzkušenější surfaři. Vlny zde totiž dosahují výšky až 25 metrů. Stejně jako na Havaji, i zde nastává vrchol sezóny v zimních měsících. V Kalifornii je samozřejmě i mnoho dalších míst, kde nejsou podmínky tak extrémní a tamní vlny uspokojí nejen pár vyvolených, ale i rekreační surfaře či úplné začátečníky. Takovýmto univerzálním místem, které je bytostně spjato se surfařskou kulturou a nabízí každému něco, je například pobřeží u města Huntington Beach, ležící v Jižní Kalifornii v okrese Orange County. Během letních měsíců zde probíhá řada profesionálních soutěží. Nachází se tu i mnoho surfařských škol, v nichž si můžete zapůjčit vybavení a pod dohledem instruktora získat první surfařské zkušenosti. Nejznámější pláže v oblasti se jmenují Bolsa Chica State Beach a Huntington State Beach. Dalšími legendárními surfařskými místy kalifornského pobřeží jsou pak Malibu a Santa Cruz.

 

Jihoafrická republika - Jeffreys Bay

 

Z celého černého kontinentu nabízí surfařům nejexkluzivnější podmínky Jihoafrická republika a všem jihoafrickým surfařským destinacím vévodí právě Jeffreys Bay, přezdívané J-Bay, ležící ve vzdálenosti zhruba 75 kilometrů od velkoměsta Port Elizabeth. Město, které na přelomu 60. a 70. let minulého století vešlo ve známost coby oblíbený cíl příslušníků hnutí hippies, je v současnosti jedním z nejvyhlášenějších surfařských rájů naší planety. Při pobřeží Indického oceánu se každoročně v červenci koná prestižní závod Billabong Pro, těšící se velkému diváckému zájmu. Vlny narážející na písčité pláže u města Jeffreys Bay však skýtají dostatek prostoru pro seberealizaci i lidem, pro které je surfování pouhým koníčkem. Nachází se zde řada půjčoven a surfařských škol a je tedy dobře postaráno i o úplné začátečníky. Jeffreys Bay se dělí do několika oblastí; Kitchen Windows, Magna Tubes, Boneyards, Impossibles, Tubes, the Point, Albatross a Supertubes. Největším lákadlem je právě Supertubes, kde si zkušení surfaři mohou vychutnat až třísetmetrové svezení po vlně, jeden z nejlepších zážitků, jaký lze na surfu vůbec zažít. Největší jistotu, že se jim v Jeffreys Bay dostane optimálních vln, mají surfaři v období od května do září.

 

Austrálie - Gold Coast

 

Austrálie je další zemí, kterou nelze nezmínit při referování o nejúžasnějších surfařských oblastech naší planety. Díky ideálním přírodním podmínkám má surfování v Austrálii dlouhou tradici, sahající na začátek minulého století. Epicentrem surfařských aktivit na australském kontinentu je Gold Coast. Tato rozlehlá metropolitní oblast se nachází v okolí stejnojmenného města, rozkládajícího se na východním pobřeží Austrálie, na jihozápadě území státu Queensland. Nejznámějšími surfařskými místy v oblasti Gold Coast jsou Surfers Paradise, Coolangatta, Noosa, Kirra, Snapper Rocks, Burleigh Heads, The Spit, Dolphin Heads a Duranbah.

 

Indonésie - Bali

 

Nejlepší podmínky pro surfování v rámci asijského kontinentu poskytuje jižní část turisticky vyhledávaného ostrova Bali, jenž je součástí Indonéské republiky. I na Bali platí, že si zde přijdou na své surfaři všech výkonnostních stupňů. Divočejší vlny, s nimiž se s gustem popasují zkušenější surfaři, narážejí do pobřeží v nejjižnější části Bali, na poloostrově Bukit. Zde je nejoblíbenějším místem Uluwatu, dále pak například Balangan a Padang Padang. Méně pokročilí a začátečníci se pak soustřeďují do okolí Kuta Beach a Legian Beach, kde jsou vlny o něco krotčejší a nachází se tu nejen několik surfařských škol, ale i řada místních obyvatel, samozvaných učitelů, kteří cizince ochotně zasvětí do tajů surfování. Na ostrově Bali se sice dá surfovat po celý rok, optimální je však přeci jen část roku od dubna do listopadu, kdy je zde suché období a nehrozí tropické dešťové přeháňky.

 

Francie - Hossegor

 

I starý kontinent má své vyhlášené surfařské oblasti, z nichž ty nejlepší, například francouzský Hossegor, se mohou směle poměřovat s top destinacemi ostatních kontinentů. Hossegor se nachází v jihozápadní Francii, na pobřeží Atlantického oceánu. Vysoký standard tamních vln potvrzuje to, že se zde každý rok na konci září koná Quiksilver Pro France, prestižní závod, patřící do seriálu závodů surfařského světového poháru. Nejlepší vlny v okolí Hossegoru na surfaře čekají v místech Les Culs Nuls, La Gravière, La Nord, La Sud a Capbreton. V Hossegoru je dostatek půjčoven i surfařských škol, takže zde nebudou strádat ani surfaři-začátečníci.

 

Španělsko - Kanárské ostrovy

 

Fuerteventura, surfaři u pobřeží

Fuerteventura, surfaři u pobřeží

Atlantický oceán má samozřejmě daleko divočejší vlny než relativně krotké Středozemní moře, a proto není překvapením, že i břehy další známé evropské surfařské destinace smáčí vlny Atlantiku. Právě populární "Kanáry", Španělsku patřící souostroví u severozápadních afrických břehů, jsou vedle francouzského atlantického pobřeží nejoblíbenější z evropských surfařských oblastí. Surfaři míří zejména na ostrov Fuerteventura. Jeho severní pláže, například ty v okolí rezortu Corralejo či El Jablito, jsou vhodné pro pokročilejší surfaře, začátečníkům vyhovují naopak pláže ve střední a jižní oblasti ostrova, jako jsou Caleta de Fueste či Morro Jable. Rovněž v severní části ostrova Gran Canaria, například v oblasti Confital, se nacházejí místa vhodná pro surfování, neboť zde za ideálních podmínek sahají vlny až do výše 5 metrů.

 

Klíčová slova: USA, Havaj, Kalifornie, Jihoafrická republika, Port Elizabeth, Austrálie, Gold Coast, Queensland, Indonésie, Bali, Francie, Španělsko, Kanárské ostrovy, Fuerteventura, Gran Canaria  

 

Publikováno: 18.05.2012
Aktualizováno: 18.05.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Přehled nejlepších destinací pro surfování

05.09.2014 16:43 xixao
---.plzenska.net

Mallorca

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestopis: Do Frankfurtu za fotbalem S partou kamarádů jsme se rozhodli,...
Vnitřek stadiónu
Osm nejvyšších budov světa Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžil...
Tchaj-pej 101 v noci

Fotogalerie k tématu: Přehled nejlepších destinací pro surfování





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist