Prázdniny začínají a s nimi i období letní dovolené. Rodiny vyrážejí s malými školáky, kteří dnes dostali vysvědčení, na cestu k moři. Studenti zase plánují, jak naloží se zaslouženým volnem po náročném zkouškovém období. Všichni se jistě shodneme na tom, že málo které místo nabízí unavenému člověku takovou možnost relaxace a pohody, jako je malebné přímořské letovisko. Kombinace azurové oblohy bez mráčku, blahodárných slunečních paprsků, křišťálové mořské vody u nádherných pláží a svěžího vzduchu v panenské přírodě – to jsou faktory, které jen tak něco nepřebije. Naše redakce vybrala několik atraktivních destinací, v nichž si můžete užít skvělou dovolenou u moře, na kterou jen tak nezapomenete.
|
Pobřeží ostrova Karpathos |
Máte plné zuby uspěchaných lidí se zasmušilým výrazem, které neustále míjíte ve městě na ulici. Není nic snazšího, než si od nich na chvilku odpočnout. Vydejte se proto na místo, kde si užijete klid a zábavu a na zamračeného člověka jen tak nenarazíte. Dobrou volbou, která v České republice ještě není tak notoricky známá, je řecký ostrov Karpathos. Naleznete jej ve vodách Egejského moře v blízkosti mnohem známějšího ostrova Rhodos. Karpathos je součástí Dodekanéského souostroví, které se dohromady skládá ze dvanácti ostrovů. Největší z nich je právě Rhodos, Karphatos je druhý v pořadí a symbolický bronz za velikost si může přivlastnit ostrov Kos. O Karpathosu se mluví jako o divokém ostrově, který ještě příliš nezasáhly větší úpravy moderní civilizace. Příroda je tu skutečně nespoutaná – na stráních naleznete rozmanité keře a květenu, s nejzelenějším ostrovem
Řecka Skopelosem, se však nemůže Karpathos srovnávat. Na to, aby zde bylo ještě více zeleně, je tu totiž moc velké teplo a málo srážek. Těm, co mají rádi sluneční paprsky a oblohu bez mráčku, to však rozhodně nebude vadit. Karpathos je rozdělen pohořím Kali Limni, jehož výška místy přesahuje 1 200 metrů nad mořem. V horách narazíte na typické řecké vesničky, které si stále žijí svým ničím nerušeným životem. Doporučit můžeme například výlet do vesničky Olympos v severní části ostrova. Centrem Karpathosu je jeho hlavní město, které nese stejný název jako celý ostrov, někdy se mu ale také říká Pigadia. Jde o přístav ležící na jihu ostrova. Město je plné taveren, barů, obchůdků se suvenýry. Opravdové půvaby ostrova ale spíše hledejte v jiných letoviscích. Pokud budete chtít poznat nejkrásnější pláže ostrova, tak se rozhodně vypravte na pláž Apella, Achata, Agios Nicolaos či Damatria. Na jižní, větrnější straně ostrova najdete pláže, kde si to díky ideálním podmínkám užijí všichni milovníci windsurfingu.
Krk
|
Ostrov Krk, pláž u vesnice Stara Baška |
Čeští turisté nemíří za radovánkami k moři jen letecky. Jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů je bezesporu
Chorvatsko. Svou oblibu si nezískalo pouze nádhernou přírodou a vstřícností tamějších obyvatel, ale také dobrou dostupností. Ráno se naloží věci do auta a do večera jste na místě. Oblíbeným místem, kde si můžete na začátku prázdnin užít skvělou dovolenou, je také největší chorvatský ostrov Krk. Nejznámější města této destinace jsou Krk, Punat a Baška. Ostrov patří ke skupině Kvarnerských ostrovů. Od roku 1980 ho s pevninou spojuje most, který měří přibližně 1,5 kilometru. Jeho východní pobřeží omývají vody Vinodolského a Velebitského kanálu. Na druhé straně ostrova je Rijecký záliv. Sever ostrova je nejvíce osídlen, protože tu najdete nejúrodnější půdu. Velkým lákadlem Krku jsou kromě jiného také historické památky. Tento ostrov má totiž velmi dlouhou kulturní tradici. Naleznete tu pozůstatky z doby římské, ale také benátskou architekturu a nádherné sakrální stavby. Hlavním střediskem ostrova je stejnojmenné město Krk, které leží na západním pobřeží. Významná střediska cestovního ruchu jsou ale také letoviska Punat, Baška a Malinska. Rozhodně se ale vyplatí cestovat po pobřeží a hledat pláže, kde budete mít absolutní soukromí. Díky výbornému vínu je známé také městečko Vrbnik. Za návštěvu rozhodně stojí i jezera Omniško a Ponikve.
|
Madeira - útesy Ponta de Sao Lourenco |
Madeira je nádherným zeleným místem, na kterém panuje věčné jaro. Milovníci exotické fauny a flóry se zde budou cítit jako v opravdovém ráji. Horší je to však pro milovníky vyhřáté mořské vody. Ti se totiž nedočkají v žádném ročním období. Vlny Atlantiku udržují teplotu vody někdy až nepříjemně nízko. Počasí na souostroví Madeira je podobné středomořskému klimatu, avšak vody Atlantického oceánu způsobují, že Madeira není sužována teplotními extrémy. V průběhu celého roku se tím pádem nemusíte obávat nesnesitelných veder ani štiplavé zimy. Na Madeiře tak vládne příjemné subtropické podnebí s mírnými vlhkými zimami a teplým slunečným létem. Pokud jde o množství srážek na ostrově Madeira, jih je o poznání sušší než sever. Míříte-li na Madeiru za účelem dovolené strávené v přímořském letovisku, optimální část roku pro vás představuje období od května do září, vyznačující se příjemnými teplotami a malým množstvím srážek. V říjnu jsou teploty rovněž sympatické, avšak srážkové úhrny jsou již vyšší a hrozí tak nebezpečí, že vaši dovolenou poznamená déšť více, než by vám bylo příjemné. Hlavní město Funchal leží v jižní části Madeiry a žije zde přes 100 000 obyvatel. Mezinárodní letiště Madeira Airport se nachází zhruba 20 kilometrů od metropole, v oblasti Santa Cruz, a jeho zajímavostí je bezesporu ranvej, která je tvořena železobetonovým mostem, vybíhajícím do oceánu a čnícím 60 metrů nad hladinu. Město se rozkládá v přístavní zátoce a na úbočích okolních kopců.
Další možnost pěkné dovolené, na kterou se vypravíte vlastním automobilem, představuje černohorské letovisko Budva a jeho okolí. Jde o rušné středisko, ve kterém to každý večer žije divokým jižanským životem. Budvu můžete rovněž považovat za výchozí bod pro nádherné výlety po celé
Černé hoře. Jestliže jste sem přijeli automobilem, tak by byl obrovský hřích ho zde nechat stát na hotelovém parkovišti. V historické Budvě totiž oceníte především její úchvatnou atmosféru a nádherné architektonické památky. Můžete se zde v klidu procházet, ochutnávat místní speciality ve vyhlášených restauracích nebo si užívat v hudebních klubech, kterých je tu obrovské množství. Pro koupání si ale raději hledejte nějaká vzdálenější místa. Městská pláž je totiž většinou narvaná hlava na hlavě. Dobrou alternativu naštěstí představuje alespoň pláž Morgen, která je útesy rozdělena na dvě části. Je na ní mnohem čistší voda a také méně lidí, protože je placená. Hříchem by ale bylo, kdybyste se nevydali do letoviska Sveti Stafan, které se nachází zhruba deset kilometrů od Budvy. Původně šlo o rybářskou vesničku ležící na malém ostrůvku pár desítek metrů od pobřeží. Ve druhé polovině 20. století se toto místo stalo sídlem luxusních mini-rezidencí, které navštěvuje smetánka z celého světa. Tento status Svetemu Stefanu zůstal dodnes. Nic vám však nebrání, abyste si toto místo přijeli prohlédnout. Černá Hora ale nabízí také atraktivní vnitrozemská lákadla. Výlet do národního parku Lovčen, na jehož vrcholu Jezerski vrh najdete mauzoleum jednoho z nejvýznamnějších černohorských vládců Petra II. Njeguše, by měl být povinností. Vydat se můžete také ke Skadarskému jezeru nebo na rafting ve zpěněných vodách řek Morača a Tara.
Klíčová slova:
Chorvatsko,
Řecko,
Portugalsko,
Černá hora,
Madeira,
Karpathos,
Krk,
Budva
Publikováno: 30.06.2011
Aktualizováno: 27.08.2011
Autor: Ondřej Tůma