|
Chrysler Building na Manhattanu |
Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžilo pojmenování mrakodrap, patří mezi nejvíce fascinující architektonické počiny, kterých je lidstvo schopno. Důvodem pro výstavbu prvních mrakodrapů však ani tak nebyla touha lidí testovat meze soudobého stavitelství, což bývá hlavním hnacím motorem v současnosti, ale spíše nutnost vypořádat se s nárůstem městské populace, doprovázeným zvýšenými nároky na výstavbu a růstem cen pozemků. Lůnem mrakodrapů jsou Spojené státy americké, kde se výškové budovy z oceli začaly stavět již na konci 19. století. V USA tak můžeme v dnešních dnech obdivovat skutečné architektonické skvosty a v čase svého dokončení nejvyšší budovy světa, jakými jsou newyorské mrakodrapy Chrysler Building a Empire State Building, pocházející ze 30. let 20. století. Doba však pokročila a v současné době se za nejvyššími mrakodrapy naší planety musíme vypravit na Blízký východ a do východní Asie. V následujícím článku se kromě šesti stojících mrakodrapů zmíníme i o dvou pozoruhodných budovách, které se zatím staví a měly by být dokončeny v roce 2013, respektive 2014.
Burdž Chalífa - Dubaj
Nejvyšší budovou světa je mrakodrap Burdž Chalífa, který byl s velkou pompou otevřen začátkem roku 2010. Přestože podle původních plánů měla budova převyšovat v té době nejvyšší světový mrakodrap Tchaj-pej 101 o pouhých 10 metrů a měřila by tedy "jen" něco přes půl kilometru, pod tlakem developerů projektanti, architekti a stavitelé vyhnali budovu až do výše 828 metrů, což dvaapůlkrát více, než má známá Eiffelova věž. Původně se měla stavba jmenovat Burdž Dubaj, avšak při jejím otevření bylo oznámeno, že dojde k přejmenování na počest Chalífy ibn Saída an-Nahajána, prezidenta Spojených arabských emirátů, který se výrazně zasadil o její dokončení. Kromě primátu nejvyšší stavby světa má Burdž Dubaj i několik dalších "nej". Díky 200 patrům, z nichž 165 je obyvatelných, se jedná o budovu s nejvíce patry, v jejíchž útrobách se ukrývá nejvyšší výtah. Součástí mrakodrapu je superluxusní Armani Hotel zabírající zhruba 40 dolních pater, zbytek budovy je vyhrazen soukromým apartmánům. Vzhled budovy je údajně inspirován květinou Hymenocallis a díky betonové konstrukci je Burdž Chalífa prý odolnější, než mrakodrapy s ocelovou kostrou. Vrcholek stavby, která se stala dominantou nově budovaného centra Dubaje, je viditelný až ze vzdálenosti 95 kilometrů.
Abraj Al Bait Towers - Mekka
I druhá největší budova světa, Mecca Royal Hotel Clock Tower, která je nejvyšší z komplexu mrakodrapů jménem Abraj Al Bait Towers, se nachází v arabském světě, konkrétně pak v saúdskoarabském svatém městě Mekka. V současné době již dosáhla své maximální výšky 601 metrů, avšak stále na ní probíhají další stavební práce a s jejím slavnostním otevřením se počítá na příští rok. Hodinová věž, která svým vzhledem připomíná londýnský Big Ben, bude ve svých útrobách ukrývat luxusní hotel a v okamžiku otevření se stane oficiálním držitelem několika primátů. Stane se nejvyšší hotelovou budovou světa a nejvyšší hodinovou věží s největším ciferníkem. Kromě luxusního hotelu se v nižších budovách komplexu budou nacházet apartmány k pronajmutí a obrovské nákupní centrum.
Tchaj-pej 101 - Tchaj-pej
Za třetí největší budovou světa se z blízkovýchodního regionu posuneme o mnoho dále na východ, a sice do tchajwanské metropole. Právě zde stojí mrakodrap s jménem Tchaj-pej 101. Číslovka v názvu budovy, jejíž vrchol dělí od země vzdálenost 509 metrů, udává počet pater nad zemským povrchem. Tato pozoruhodná stavba byla dokončena roku 2004 a byla projektována tak, aby dokázala odolat tajfunům a zemětřesením, které nejsou v regionu východní Asie ničím zvláštním. Svým vzhledem a jednotlivými prvky má Tchaj-pej 101 symbolizovat technologický pokrok a zároveň asijské tradice. V dolních patrech se rozprostírá nákupní centrum, největší část budovy vyplňují kanceláře a vršek je vyhrazen vyhlídkové restauraci.
Shanghai World Financial Center - Šanghaj
|
Šanghaj, World Financial Center |
Budova Světového finančního střediska v Šanghaji je se svými 492 metry nejvyšším mrakodrapem Číny. Budova byla slavnostně otevřena v roce 2008 a jejím charakteristickým znakem je lichoběžníkový otvor umístěný na samotném vrcholu stavby, pod posledním patrem, díky kterému mrakodrap připomíná obří otvírák láhví. Toto pozoruhodné řešení bylo zvoleno za účelem zmírnění tlaku větru, kterému je takřka půlkilometrová stavba vystavována. Podle původních návrhů měl být tento otvor kruhový, avšak poté, co se objevily protesty, že by příliš připomínal vycházející slunce na japonské vlajce, bylo rozhodnuto o změně tvaru. V přízemních patrech mrakodrapu se nachází nákupní centrum, ve vyšších patrech jsou kanceláře a hotel. Nejvyšší vyhlídka nabízí rozhled po okolí z výše 474 metrů.
International Commerce Centre - Hongkong
|
Hongkong, International Commerce Centre |
Mrakodrap International Commerce Centre je součástí komplexu budov Union Square, byl dokončen roku 2010 a ční do výše 484 metrů, což z něj činí nejvyšší ze všech hongkongských výškových staveb. Původní plány sice počítaly s výškou 574 metrů, avšak narazily na nařízení, které nedovoluje, aby hongkongské stavby přesahovaly vrcholky hor obklopujících Hongkong. Většinu ze 108 pater zabírají kanceláře, mezi nájemníky patří například finanční společnosti Deutsche Bank a Credit Suisse. Vrchní patra jsou vyhrazena luxusnímu pětihvězdičkovému hotelu Ritz-Carlton, v jehož nejvyšším patře se nachází bazén. Sté patro skýtá vyhlídku a o patro výše se nachází řada luxusních restaurací.
Willis Tower - Chicago
Legendární chicagský mrakodrap Willis Tower, jenž je stále známější pod svým dřívějším názvem Sears Tower, je v současnosti nejvyšší stavbou na území Spojených států amerických, které jsou pravlastní mrakodrapů. Oproti ostatním budovám zmíněným v tomto článku je Willis Tower doslova starcem, neboť americké metropoli na břehu Michiganského jezera dominuje již od roku 1973. Jeho celková výška, které značně přidávají více než osmdesátimetrové antény, činí 527 metrů, střecha mrakodrapu se nachází ve výšce 442 metrů. Vyhlídka, kterou si návštěvníci Willis Tower mohou dopřát ve stotřetím patře, představuje jedno z největších turistických lákadel celého Chicaga. Ze skleněných balkonů s průhlednou podlahou můžete pohlédnout nejen do dálky na horizont, ale i pod sebe, na rušnou ulici, která žije svým čilým životem více než 400 metrů pod vámi.
Shanghai Tower - Šanghaj
Pokud vše půjde podle aktuálních plánů, budoucí druhá nejvyšší budova světa, jejíž stavba započala roku 2008, bude dostavěna v roce 2014. Shanghai Tower roste v sousedství ostatních šanghajských výškových budov, kterým v současnosti vévodí výše zmíněná Shanghai World Financial Center. Budova futuristického vzhledu, rozčleněná do devíti válcovitých oddílů naskládaných na sebe a zakrytých skleněným pláštěm, by po svém dokončení měla dosahovat celkové výšky 632 metrů.
One World Trade Center - New York
Newyorský mrakodrap One World Trade Center se od roku 2006 staví v severozápadním rohu "Ground Zero", tedy místa na Dolním Manhattanu, na němž stála známá "Dvojčata", neboli budovy Světového obchodního centra, jejichž zkáza se stala symbolem teroristických útoků z 11. září 2001. Mrakodrap One World Trade Center by měl být dokončen v dubnu 2013 a se svou celkovou výškou 541 metrů se stane nejvyšší budovou nového komplexu Světového obchodního centra i celých Spojených států amerických. Součástí nového komplexu, jehož výstavba nyní probíhá, budou i další výškové budovy a rovněž památník a muzeum, připomínající oběti teroristických útoků.
Klíčová slova: Dubaj, Saúdská Arábie, Tchaj-wan, Šanghaj, Hongkong, Chicago, New York
Publikováno: 06.10.2011
Aktualizováno: 06.10.2011
Autor: Jan Brož