Olympijské hry v Londýně

V dnešním světě asi neexistuje žádná akce, která by měla větší celospolečenský dopad, než mají právě olympijské hry. Od 27. července do 12. srpna se tak zraky stovek miliónů (nejen) sportovních fanoušků po celém světě se zájmem upřou do Londýna, kde proběhne XXX. letní olympiáda. Pojďme se na následujících řádcích podívat, v jakých sportovních areálech budou probíhat souboje o cenné kovy, jaké zajímavosti se k londýnské olympiádě vztahují a co můžeme od letošního největšího sportovního svátku v metropoli nad Temží očekávat.

 

Zkušenosti napovídají, že svědomití britští pořadatelé neponechají nic náhodě a celkem již třetí olympijské hry, které se v Londýně odehrají, budou stát za to! Jistě se bude jednat o honosnou akci globálního významu, organizátoři však slibují, že její bombastičnost nebude tak okatá, jako tomu bylo v případě některých olympiád v nedávné minulosti. Důkazem tohoto trendu budiž například skutečnost, že u všech nově budovaných sportovišť a dalších staveb se myslí na jejich post-olympijské využití. Řada sportovišť bude po skončení her rozmontována, jejich části poslouží například k vybudování menších sportovišť na jiných místech Velké Británie a nehrozí tak, že by v Londýně po konci her zůstaly nesmyslně předimenzované stadióny, které se stanou němým svědkem zašlé slávy, již si užily v šestnáctidenním období na přelomu července a srpna roku 2012.

 

Londýnský Olympic Park

 

Epicentrem londýnské olympiády bude Olympic Park, rozkládající se na ploše 200 hektarů ve východní části města, ve Stratfordu. Tato oblast s bohatou industriální historií v posledních letech dosti chřadla a rozhodně nepatřila k dobrým londýnským adresám. Právě příslib vybudování sportovišť na území East End, které by znamenalo příliv investic do této opomíjené části britské metropole, byl důvodem, proč kandidaturu Londýna na pořádání letošní olympiády podpořil v roce 2003 tehdejší londýnský starosta Ken Livingstone. Z celkem tří desítek sportovišť, na nichž se budou odbývat sportovní klání londýnské olympiády, jich osm nalezneme právě v Olympijském parku.

 

Jeho středobodem je pochopitelně Olympic Stadium, který je schopen pojmout 80 tisíc diváků. Na tomto nádherném stadiónu se odehraje zahajovací i závěrečný ceremoniál a atletické soutěže. Moderní stánek, jehož stavba trvala tři roky, splňuje nejpřísnější bezpečnostní předpisy a zdobí jej membránová střešní konstrukce. Na území Olympijského parku se dále nachází Aquatics Centre, kde budou cenné kovy z bazénu lovit plavci a skokani, cyklistům zaslíbené stadióny Velodrome a BMX Track, Copper Box, která přivítá moderní pětibojaře a házenkáře, Riverbank Arena pro pozemní hokejisty, a konečně Water Polo Arena. Velmi zajímavá je Basketball Arena, v níž proběhnou kromě basketbalových utkání i házenkářské mače. Specifičnost této dvanáctitisícové víceúčelové haly spočívá v tom, že se jedná o největší sportoviště letošní olympiády, které bude po skončení her rozmontováno.

 

Kromě samotných sportovišť se na území Olympijského parku nachází i olympijská vesnice, v níž budou během her ubytováni sportovci a stopatnáctimetrové umělecké dílo jménem Orbit. Tato ocelová rozhledna, jeden ze symbolů her, poskytne výhled nejen na olympijský park, ale i na celé okolí.

 

Další londýnská sportoviště

 

Zápolení o medaile se bude odehrávat i na sportovištích, ležících za hranicemi areálu Olympijského parku. Několik sportovišť se nachází jižně od Olympijského parku, rovněž ve východní části města, poblíž břehů Temže. Jedná se například o Royal Artillery Barracks, tradiční kasárny britského dělostřelectva, v jejichž blízkosti byly vystavěny moderní střelnice. Nedaleko střelců budou zápolit o medaile gymnasté, skokané na trampolíně a basketbalisté; tito všichni sportovci se totiž vystřídají ve známé víceúčelové O2 Areně, která po dobu olympiády ponese jméno North Greenwich Arena. Greenwich Park potom poslouží jako kulisa pro jezdecké závody i pro některé disciplíny moderního pětiboje. O nesmazatelný zápis do olympijské historie ve stolním tenise a úpolových sportech se bude soutěžit i na sportovištích na území londýnské veletržní a konferenční oblasti ExCeL.

 

Z hlediska nevšedních diváckých zážitků skýtají velký potenciál disciplíny, které se budou konat přímo v historické části metropole nad Temží, tedy v místech, která obvykle nebývala, alespoň v posledních letech, svědky sportovních klání. To platí například o Horse Guards Parade, přehlídkovém prostranství na westminsterské ulici Whitehall, kde se za Jindřicha VIII. konaly rytířské turnaje. O zhruba půl milénia později si to zde na dvou tisících tunách písku, dovezeného z jihovýchodního pobřeží Anglie, rozdají o medaile plážoví volejbalisté. Známý Hyde Park, respektive jezero Serpentine, ležící v jeho západní části, bude hostit olympijský triatlon a dálkové plavání na 10 kilometrů. Trasa olympijského maratonu by pak měla odstartovat i skončit na známé ulici Mall, poblíž Buckinghamského paláce a závodníci poběží kolem Big Benu, Trafalgarského náměstí, katedrály svatého Pavla i Toweru. V hale Earls Court se bude soupeřit o cenné kovy pod vysokou sítí a Lord's Cricket Ground, za normálních okolností kriketový stadión, známý svou moderní budovou mediálního centra od architekta Jana Kaplického, bude hostit lukostřelbu. Tenisté se budou ke zlaté medaili turnajovým pavoukem prokousávat na kurtech ve Wimbledonu a finálový zápas fotbalového olympijského turnaje proběhne ve Wembley.

 

Sportoviště na ostatních místech Velké Británie

 

Přestože tíha zodpovědnosti za organizační zajištění bezproblémového průběhu her spočívá při každé olympiádě primárně na bedrech hostitelského města, bývá běžným zvykem a z hlediska nutnosti zajistit pro všechny disciplíny vhodné přírodní podmínky vlastně nezbytností, že určité disciplíny se konají i v jiných částech státu, na jehož území leží hostitelské město. V případě letošní olympiády se za hranice Londýna musejí vydat fotbalisté, veslaři, kanoisté, jachtaři a cyklisté.

 

V blízkém okolí Londýna se nacházejí sportoviště Eton Dorney, Lee Valley White Water Centre a Hadleigh Farm. Areál u městečka Dorney, který je schopný pojmout 30 tisíc diváků a jehož středem je více než dvoukilometrový kanál s osmi drahami, přivítá veslaře a rychlostní kanoisty. Fanoušci divoké vody pak vyrazí podporovat své krajany do městečka Waltham Cross, kde se v areálu Lee Valley White Water Centre nachází třísetmetrové koryto pro vodní slalom a tribuna pro 12 tisíc diváků. Město Hadleigh přivítá závody horských kol. Těm, kdož budou chtít na vlastní oči uzřít jachtařské závody, nezbude nic jiného, než se vydat dále od Londýna, až na pobřeží Lamanšského průlivu, do jihoanglického města Weymouth a na blízký ostrůvek Portland. Zápasy úvodních skupin i vyřazovací fáze fotbalového turnaje, který, jak bylo řečeno, vyvrcholí ve Wembley, se odehrají na pěti stadiónech po celé Velké Británii. Konkrétně se jedná o stadión v Coventry, Old Trafford v Manchesteru, St James' Park v Newcastlu, Millennium Stadium v Cardiffu a Hampden Park v Glasgow.

 

Doprava, bezpečnost a ubytování v Londýně během olympiády

 

Katedrála sv. Pavla v Londýně

Katedrála sv. Pavla v Londýně

Londýnská hromadná doprava, respektive její schopnost absorbovat příliv obrovského množství fanoušků, s nímž je nutné během olympiády počítat, je jednou z věcí, která budí před zahájením her určité obavy u organizátorů i návštěvníků. Organizátoři nicméně tvrdí, že jsou na hordy fanoušků připraveni a optimizmus jim dodává nedávné zvládnutí náporu, kterému byla síť hromadné dopravy vystavena při oslavách 60 let panování královny Alžběty II. Během her dojde k posílení několika páteřních linek městské dopravy, i k zavedení speciálních olympijských spojů.

 

Pokud máte vstupenku na určité sportovní klání, váš lístek platí v den konání akce zároveň jako lístek na městskou hromadnou dopravu, kterou tak můžete celý den využívat zadarmo. Při vstupu na sportoviště je třeba počítat s obdobnými bezpečnostními prohlídkami, na jaké jsme zvyklí z letišť. Pokud jde o ubytování, nezbývá než se smířit s tím, že už tak dosti vysoké londýnské ceny z důvodu zvýšené poptávky během olympiády ještě porostou.

 

Klíčová slova: Velká Británie, Londýn, Coventry, Manchester, Newcastle, Cardiff, Glasgow

 

Publikováno: 23.07.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Olympijské hry v Londýně

14.09.2012 12:34 miki
---.vogelnet.cz

moc dobry den na olimpiadu

19.08.2012 16:49 mar
---.netron.cz

na youtube žeby

13.08.2012 21:23 natule77
---.133.broadband5.iol.cz

neviděla jsem ukončení olympiády ... kde bych našla video?

29.07.2012 12:39 miro šatan
---.orange.sk

jeto velmi dobre napisane

23.07.2012 19:45 Underboss
---.flarion.as5628.telecom.sk

Teším sa na ne lebo mam rad sport

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestopis: Do Frankfurtu za fotbalem S partou kamarádů jsme se rozhodli,...
Vnitřek stadiónu
Osm nejvyšších budov světa Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžil...
Tchaj-pej 101 v noci

Fotogalerie k tématu: Olympijské hry v Londýně





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist