Oblíbená přírodní koupaliště v ČR

Máme tady konec května a nevlídné počasí, které nás provázelo od začátku letošního roku je snad definitivně pryč a podle aktuálních předpovědí se konečně můžeme těšit na krásné slunečné dny s letními teplotami. Tím pádem nám také začíná koupací sezóna a každý z nás se o víkendu, nebo kdykoliv má volno rád vypraví relaxovat a chytat bronz někam k vodě. Veřejných koupališť máme po naší republice nepočítaně, ale pokud patříte k těm lidem, kteří neholdují přeplněným koupalištím, kde je to většinou hlava na hlavě a kolikrát je těžké najít místo, kam si položit deku či ručník k lehnutí, tak jsou následující odstavce určeny právě Vám.

Níže naleznete seznam celkem dvanácti prověřených přírodních lomů nacházejících se na různých místech naší republiky. Zatopené lomy se těší stále větší oblibě, protože se nacházejí v krásné přírodě, voda je zde většinou krásně čistá a nenavštěvuje je taková masa lidí jako veřejná koupaliště ve městech a jejich okolí. Záměrně jsme pro vás vybraly pouze ty lomy, kde se neplatí vstupné a koupání je tak zcela zdarma.Lom Kosov (Čertovy schody)

Lom Kosov, foto: kdesekoupat.cz

Lom Kosov, foto: kdesekoupat.cz

Lom Kosov, známý také jako Čertovy schody se nachází kousek od města Beroun směrem ke Koněpruským jeskyním. Voda v lomu je krásně čistá a průzračná s velkou hloubkou, což znamená, že se nikde nestačí. Ale díky kamenům po obvodu jezera je přístup do vody i vylézání velice snadné. Parkuje se na konci vesnice a nebo pokud není na příjezdové cestě závora, tak se dá zajet skoro až jezeru. Z kraje vesnice dojdete k lomu pěšky za 15 minut.

GPS souřadnice: 49°56'17.0988"N, 14°3'6.3"ELom Hliňák

Krásný jílový lom Hliňák se nachází u obce Břasy v okrese Rokycany 11 kilometrů severně od Rokycan. Lom je umístěn v krásném prostředí v obklopení stromů a je zde také dřevěný rampa, která může sloužit jako skokánek. Voda je zde krásně modrá a čistá. Auto je nejlepší zaparkovat v obci u sídliště, kde máte auto v bezpečí a k lomu si pak dojdete pohodlně pěšky.

GPS souřadnice: 49°49'58.1016"N, 13°35'23.8992"ELom Francák

Pískovcový lom Francák se nachází mezi obcemi Tlučná a Slukov 10 kilometrů západně od Plzně v údolí Vejprnického potoka. Voda je zde krásně čistá, průzračná a ze všech stran je do ní snadný přístup. Je zde spousta místa na ležení a také na různé hry, jako například, házení talířem, badminton, líný tenis a další míčové hry. K lomu se dá dojet autem, ale příjezdová cesta není zrovna ideální pro osobní auta.

GPS souřadnice: 49°42'47.9988"N, 13°15'39.4344"ELom Jimlíkov

Velký zatopený kaolínový lom Jimlíkov se nachází nedaleko od stejnojmenné obce a kousek od města Karlovy Vary. Voda je zde krásně čistá s písečnou dunou a snadným přístupem do vody. Okolo jsou dostatečně velké písčité pláže, které umožňují pohodlné ležení. Menším mínusem je poměrně složité parkování.

GPS souřadnice: 50°14'57.975"N, 12°46'25.1742"ELom a pískovna Střelec

Lom a pískovna Střelec je situována u obce Hrdoňovcie 1,5 kilometru jižně od Újezdu pod Troskami. Voda je zde křišťálově čistá díky říčce, která protéká dnem lomu. Z tohoto důvodu je ale voda ve spodních partiích poměrně studená, ale na hladině je vždy prohřátá od sluníčka. Auto se parkuje přibližně 500 metrů od lomu.

GPS souřadnice: 50°29'35.1564"N, 15°14'49.884"ELom u Dunajovic

Zatopený lom u Dunajovice se nachází u obce Dunajovice v okrese Jindřichův Hradec asi 7 kilometrů severozápadně od města Třeboň. Zatopený kamenolom se nachází ve středu zalesněné Dunajovické hory, kde byla těžba ukončena v roce 1963 z důvodu vysoké hladiny spodních vod. Lom nyní slouží jakou koupaliště a také pro rekreační rybolov. Kolem vody jsou písčité pláže, voda je zde čistá, mělká a ze všech stran snadno přístupná. Parkování je možná přibližně 800 metrů od lomu.

GPS souřadnice: 49°1'29.3052"N, 14°41'50.3664"ELomy Lipnice

Lom Lipnice, foto: Přebral

Lom Lipnice, foto: Přebral

Zaplavené lomy Lipnice se nacházejí poblíž obce Lipnice nad Sázavou 12 kilometrů západně od Havlíčkova Brodu na Vysočině. Zatopených lomů je zde celkem šest, přičemž lomy číslo čtyři a pět s oblibou využívají nudisté. Voda je ve všech lomech krásně čistá, ale je potřeba počítat s různými překážkami či kameny. Přístup k jezírkům je poměrně obtížný, jelikož se nacházejí v těžko přístupném terénu se strmými svahy. Náročnější přístupovou cestu vám ale dokonale vynahradí nedotčená okolní příroda.

GPS souřadnice: 49°37'47.532"N, 15°24'43.0884"ELom u Proseče

Amfibolitový lom Proseč se nachází nedaleko obce Proseč v okrese Chrudim na Pardubicku. Voda v jezírku je krásně čistá, o čemž svědčí i to, že zde můžete při troše štěstí spatřit raka. Přístup do vody je velmi snadným ze všech stran. Auto je možná zaparkovat přímo u lomu a dojít 250 metrů pěšky k vodě.

GPS souřadnice: 49°49'1.5906"N, 16°6'2.59704"ELom Šífr

Zatopený kamenolom Šífr se nachází u obce Svobodné Heřmanice v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Jezero s krásně průzračnou vodou je dlouhé 480 metrů, jšho šířka se pohybuje v rozmezí 40 až 50 metry a jeho hloubka je v některých místech až neuvěřitelných 37 metrů. Díky tomu je jezero rájem nejen pro milovníky koupání, ale především potápění. Díky své hloubce je v jezeře poměrně studená, ale v letních pařácích velice osvěžující voda. Kolem lomu je spousta míst vhodných pro skoky do vody a s autem se dá zaparkovat přímo u lomu.

GPS souřadnice: 49°56'43.37592"N, 17°39'31.8564"ELom Výkleky

Lom Výkleky, foto: kdesekoupat.cz

Lom Výkleky, foto: kdesekoupat.cz

Zatopený kamenolom Výkleky s křišťálově čistou vodou se nachází u obce Výkleky v okrese Přerov jihovýchodně od Olomouce. Celý lom je obestřený obřími skalisky, čistá voda nabízí viditelnost až do tří metrů, průměrná hloubka vody je 6 metrů, ale v některých místech dosahuje až 30 metrů. Lom je proto také oblíbeným cílem potápěčů, kteří zde mají k dispozici vanu dnem vzhůru na konstrukci z lešenářských trubek, která slouží jako keson. Parkovat se dá kousek od lomu na vyznačeném parkovišti za malý poplatek.

GPS souřadnice: 49°33'23.9958"N, 17°28'58.27152"E

Lom Janičův vrch

Lom Janičův vrch, foto: František Lysáček

Lom Janičův vrch, foto: František Lysáček

Vápencový lom Janičův vrch známý také jako zatopený Lom u Mariánského mlýna je přírodní památka nacházející se kousek od města Mikulova na Moravě v chráněné přírodní rezervaci Pálava. Jezero s rozlohou 4,5 hektaru zde vzniklo po ukončení těžby v roce 2005. Jezero má krásně průzračnou a čistou vodu, která nabízí viditelnost až do hloubky čtyř metrů. Pláž je kamenitá, na ni navazuje několik metrů dlouhá mělčina, která rázem přechází ve velkou hloubku. Zdejší místo připomíná nejen vzhledem, ale i klimatem skalnaté chorvatské pláže. Parkování je možné přímo u lomu.

GPS souřadnice: 48°48'38.7972"N, 16°39'30.816"E

Klíčová slova: Česká republika

49.938050, 14.052120

 

Publikováno: 25.05.2017
Aktualizováno: 26.05.2017
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Oblíbená přírodní koupaliště v ČR

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist