Oblíbená místa pro letní dovolenou v Chorvatsku

Pohled na Jaderské moře

Pohled na Jaderské moře

Chorvatsko už několik let patří mezi nejoblíbenější destinace, kam jezdí Češi trávit letní dovolenou u moře. Každoročně navštíví tuto zemi při březích Jaderského moře sta tisíce českých turistů a ani letos tomu nebude jinak. Důvodů popularity této země je hned několik – nejbližší moře od našich hranic, snadná dostupnost z ČR autem, krásné členité pobřeží a nádherné pláže, žádná jazyková bariéra (všude se bez problémů domluvíte česky), čisté moře, přijatelná cena ubytování a ostatních služeb. Při cestě autem do Chorvatska vás určitě budou zajímat také ceny poplatků na dálnicích, o kterých se dočtete zde. V následujících odstavcích se dozvíte užitečné informace o pěti chorvatských destinacích, které patří mezi turisty k těm nejoblíbenějším.

Bol – ostrov Brač

Brač - známá pláž Zlatni Rat

Brač - známá pláž Zlatni Rat

Malé městečko Bol se nachází na jihu ostrova Brač v oblasti Dalmácie nedaleko města Split. Ostrov Brač je největším ostrovem Dalmácie a třetím největším jadranským ostrovem. Ostrov je dlouhý 40 kilometrů, široký je 12 kilometrů a jeho celková rozloha je 395 čtverečních kilometrů. Hlavním a největším městem ostrova je Supetar, kde žije přes tři tisíce obyvatel.

Městečko Bol spadá pod Splitsko-dalmatskou župu a jeho populace čítá přibližně 1600 obyvatel a je jedinou obcí na ostrově, která má stálé prameny pitné vody.. Městečko se rozkládá přímo pod vrchem Vidova Gora, který je se svou nadmořskou výškou 778 metrů nejvyšším bodem ostrova Brač a nabízí úchvatný pohled na polovinu Dalmácie. Největším turistickým lákadlem města je ale jednoznačně famózní přes 630 metrů dlouhá oblázková pláž Zlatni Rat (Zlatý roh), která je považována za nejkrásnější pláž celého Chorvatska.

Mezi zajímavé památky města patří klášter Blaca z poloviny 16. století, jehož posledním představeným byl uznávaný chorvatský astronom Nikola Miličević, který zde žil až do své smrti v roce 1963. Nejkrásnější památkou je ale dominikánský klášter na mysu Glavica, ve kterém je umístěna cenná sbírka uměleckých předmětů a muzeum s exponáty z historie obce a kláštera. Nedaleko tohoto stojí malý kostelík sv. Jana Křtitele a Teodora. Poslední zajímavou památkou je dračí sluj u Murvici, ve které se nacházejí podivné bizarní malby a velká kresba draka.

Městečko Bol nabízí k ubytování spoustu apartmánů a také několik hotelů, včetně těch luxusních.

Ostrov Brač

Ostrov Brač

Vyznavači sportovních aktivit si zde taky přijdou na své (windsurfing, kite surfing, potápění, tenis, jízda na horských kolech, lezení po skalách a vodní lyžování). Ve městě je také pestrý noční život, kdy můžete navštívit hotelové diskotéky, místní diskotéky či noční bary. Každý rok se zde 5. srpna koná pouť k poctě Panny Marie Sněžné. Tipem na výlet je návštěva protilehlého ostrova Hvar.

Z Prahy do města Bol je to 1 107 kilometrů a cesta vám zabere přibližně 12 hodin. Pokud pojedete z Brna, tak je vzdálenost 922 kilometrů a cesta bude trvat něco přes 10 hodin.



Poreč

Chorvatský přístav Poreč

Chorvatský přístav Poreč

Přístavní město Poreč se nachází na západním pobřeží Istrie ve vzdálenosti 68 kilometrů západně od Rijeky a 50 kilometrů jižně od Terstu. Město patří k nejnavštěvovanějším místům na celém jadranském přímoří. Město je staré téměř 2000 let a patří k němu také malý ostrůvek Sveti Nikola (400 metrů od města), kam pravidelně a často vyplouvají čluny z městského nábřeží. Mezi nejznámější turistická střediska ve městě patří Lanterna, Červar-Porat, Ulika, Materada, Spadici, Brulo, Plava Laguna, Zelena Laguna a Bijeva Uvala.

Město je oblíbeným turistickým střediskem s bohatou historií. Jsou zde zbytky antických chrámů, domy a paláce ovlivněné benátskou gotikou i dalšími stavebními slohy. Nejznámější památkou je Eufráziova bazilika z počátků 6. století, která je od roku 1997 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi další zajímavé památky patří například Maraforské náměstí, Porečská věž, Románský dům, Porečské národní muzeum, Beredinské jeskyně a gotický kostel Dieta Istriana.

Porečská aglomerace má ubytovací kapacitu 95 tisíc lůžek ve všech typech ubytování. Pro ubytování je možné využít 30 hotelů, 13 kempů (z toho dva naturistické – Ulika a Solaris), 16 turistických apartmánových komplexů, soukromé vily a penziony.

Pohled z výšky na přístav Poreč

Pohled z výšky na přístav Poreč

Poreč by se dala s nadsázkou označit jako jedno velké sportovní středisko s bohatou nabídkou sportovních aktivit, která se neustále rozšiřuje. Dopřát si zde můžete všechny známé vodní sporty, dále je zde několik set tenisových kurtů, volejbalových hřišť, hřišť na mini golf a víceúčelových sportovních hal. Provozovat se dá také cyklistika, bowling, bungee jumping a paragliding. Ve městě probíhají během turistické sezóny festivaly, koncerty, přehlídky a koncerty s živou hudbou. Mezi nejznámější noční kluby patří Byblos, Plava, Villa Club, La Cioccolata, Saint and Sinner, Epoca a Akvarium. Mezi zajímavé tipy na výlet patří například návštěva krápníkové jeskyně Baredine, výlet lodí do italských Benátek či návštěva aquaparku nedaleko Novigradu.

Nejkratší cesta autem z Prahy do Poreče je dlouhá 815 kilometrů a zabere vám necelých 9 hodin. Z Brna je to pak 667 kilometrů a cesta zabere necelých 7 hodin.



Crikvenica

Crikvenica, foto: crikvenica-holiday.eu

Crikvenica, foto: crikvenica-holiday.eu

Město a oblíbené letovisko Crikvenica se nachází u Kvarnerského zálivu (37 kilometrů jihovýchodně od Rijeki) u Jaderského moře a patří do Přímořsko-gorskokotarské župy. Město leží při ústí potoka Dubračina, jehož nánosy písku vytvořily věhlasnou crikvenickou pláž. Název města pochází z chorvatského slova crkva (kostel) podle nedalekého klášterního kostela řádu Svatého Pavla Prvního Poustevníka postaveného v roce 1412. Město vyniká chráněnou polohou na úpatí výběžků pohoří Velika Kapely, je pěkně upraveno, je zde hojná vegetace a také je zde bohatá lázeňská tradice, takže zde nalezneme mnoho sanatorií a lázeňských pavilonů. Město je složeno ze čtyř částí – Crikvenica, Dramalj, Jadranovo a Selce, které dohromady tvoří takzvanou Crikvenickou riviéru.

Na místě dnešní Crikvenice stál původně římský vojenský tábor Ad Turres a následně rybářská osada. S příchodem Chorvatů se název města změnil na Kod tor, které roku 1776 kompletně vyhořelo. Následně zde byla vybudována obec, která nesla současný název města. Nejstarší částí města je vrch Kotor. Ve Vinodolské ulici se nachází mořské akvárium se středomořskou faunou, flórou a tropickými rybami. Zajímavými tipy na výlety jsou například: Cesta zamilovaných (Ljubava cesta), která směřuje do vnitrozemí ke zřícenině Badanj, údolí Vinodol (hrady, zámky, tvrze), městečko Birbir a horská letoviska Delnice a Lokve s Lokvarským jezerem.

Crikvenica nabízí bohatou škálu ubytovacích kapacit v hotelech, bungalovech, apartmánech a nově postavených vilách v okolí. Nachází se zde také populární mládežnický hostel – Youth Hostel. Na mysu Dramalj je situován kemp Kačjak s ubytovací kapacitou pro 320 osob.

Crikvenica, pláž

Crikvenica, pláž

Crikvenica nabízí ideální podmínky pro vyznavače vodních sportů (jachting, windsurfing, potápění). Během léta se zde koná hned několik závodů plachetnic (regat). Na nedalekém jezeře Tribalj se koná závod v orientačním potápění, který se započítává do mistrovství světa. Dne 15. srpna na svátek Nanebevzetí Panny Marie se ve městě koná Crikvenický mezinárodní plavecký maraton. Trasa závodu je dlouhá 3,8 kilometru a vede ze Šila na Krku do Crikvenice. Na své si zde přijdou i milovníci noční zábavy, kteří mohou navštívit taneční kluby Phoenix, Retro, Flash či noční bary Luka, Delfini, Roni a Leut. Velmi oblíbenou společenskou akcí je Rybářský týden, který se zde koná koncem srpna.

Nejkratší cesta autem z Prahy do Crikvenice je dlouhá 793 kilometrů a trvá přibližně 8,5 hodiny. Z Brna je to pak 644 kilometrů a cesta zabere asi 6,5 hodiny.



Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Město a přístav Biograd na Moru se nachází v Severní Dalmácii ve vzdálenosti 28 kilometrů jihovýchodně od Zadaru. Město leží na malém poloostrově, který obklopují zátoky Bošana a Soline. V moři před městem se nacházejí ostrůvky Planac a Sveta Katarina. Biograd je také výchozím bodem, odkud vyplouvají výletní lodě do národního parku Kornati (skupina vápencových a křídových ostrovů). Velkou turistickou atrakcí města je jeho přístav, který se jako jediný na světě může pochlubit podmořským osvětlením. V současné době je zde instalováno devět světelných zdrojů, ale v budoucnu by jich mělo být celkem čtyřicet.

Historie města sahá do 10. století, kdy bylo založeno jedním z chorvatských králů. V raném středověku neslo název Alba Civitas (Bílé město) odkud pochází jeho současný název Biograd. Od 11. století se jednalo o hlavní město chorvatských králů a biskupů. Roku 1103 se zde Koloman Uherský korunoval uherským králem. Během benátsko-tureckých válek bylo město zančně poškozeno a také dvakrát vypáleno (v letech 1521 a 1646. V 16. a 17. století se v Biogradu formovala chorvatská armáda, která se výrazně angažovala ve válce proti Turkům. V letech 1991-1993 bylo město značně poničeno bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války o nezávislost. Ve městě se dochovaly velmi malé zbytky původních hradeb a někdejší katedrály. V solidním stavu se dochoval pouze kostel sv. Anastazie, který pochází z poloviny 18. století. Ze zajímavých míst v okolí se dá mluvit o zříceninách kostelíků Sveti Rok a Sveti Antun. Zajímavými tipy na výlet je například letovisko Crvena Luka, město Zadar, Šibenik, ostrov Pašman, Vransko jezero a chráněná krajinná oblast Telašćica (krásná zátoka v jižní části ostrova Dugi otok.

Biograd na Moru nabízí ubytování v hotelech, apartmánech, penzionech a také v kempu Soline.

Biograd na Moru, pláž

Biograd na Moru, pláž

Na své si zde přijdou vyznavači vodních sportů, jako je například jachgting, potápění a vodní pólo. Nachází se zde také velké tenisové středisko, hřiště na plážový volejbal a jiné míčové hry. Město nabízí také bohatý noční život, kdy můžete navštívit několik diskoték, tanečních klubů, tanečních teras, barů a nočních klubů.

Nejkratší cesta autem z Prahy do Biogradu na Moru je dlouhá 938 kilometrů a zabere necelých deset hodin. Z Brna je to pak 787 kilometrů a cesta zabere osm hodin.



Omiš

Omiš, foto: villanatalie.com.hr

Omiš, foto: villanatalie.com.hr

Město Omiš leží ve střední části dalmatského pobřeží při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře ve vzdálenosti 26 kilometrů jihovýchodně od Splitu. Nad městem se vypínají hřebeny pohoří Mosor a Omišské Dináry, na kterých se nachází pevnost Starigrad. Na město navazuje jihovýchodním směrem oblíbená Omišská riviéra (města Ruskamen, Lokva Rogoznica, Mimice, Pisak a další). Na severozápad od města až k Sobreči se rozkládá Poljická riviéra. Město je vyhlášeným turistickým cílem pro svou rozlehlou písečnou pláž a je také výchozím bodem pro výlety do mohutného a krásného kaňonu řeky Cetiny.

Historie města sahá do 7. století, kdy bylo z římské osady Oneum postupně vybudováno opevněné městečko. Město bylo již od 7. století útočištěm omišských pirátů, kteří si zde postupně vybudovali prakticky nedobytné sídlo díky chráněné poloze. V 15. a 16. století probíhaly v okolí Omiše vojenské střety mezi Benátskou republikou a Osmanskou říší. V roce 1797 se Omiš stal, podobně jako celé Chorvatsko, součástí rakouského císařství. Na rozvoj města měla v minulosti vliv těsně sousedící Poljičská republika, kterou zrušil až Napoleon roku 1807. Patronem města se stal svatý Jan Nepomucký. Jeho památka se ve světě připomíná 16. května a město právě v tento den tradičně pořádá Den města Omiš, kdy se po celý týden slaví a koncertuje. V poměrně malém přístavním městě se nachází množství zajímavých měšťanských domů a paláců z různých stavebních období. Nejstarší památkou města je malý kostel Petrova crkva postavený kolem roku 1000 našeho letopočtu. Na skalách nad městem se tyčí pozůstatky někdejší pirátské pevnosti Mirabela ze 13. století. Mezi další zajímavé historické památky patří kostel sv. Michala, část městského opevnění Peovica, kostel sv. Petra na Priku, kostel sv. Rocha a kostel sv. Ducha. Zajímavými tipy na výlet po okolí je například vycházka k pomníku Mily Gojsalić nad řekou Cetinou, obec Gata, obec a přístav Dugi Rat, Makarská, zátoka Vrulja či výlet lodí na ostrov Brač.

Omiš nabízí širokou škálu ubytovacích kapacit v hotelech, apartmánech, penzionech, ubytování v soukromí či v kempech Brzet, Nemira, Danijel a Sirena.

Řeka Cetina ve městě Omiš

Řeka Cetina ve městě Omiš

Omiš patří k vyhlášeným sportovním střediskům. Ze sportovních aktivit můžeme jmenovat paragliding, vodní sporty, létání na rogalech, fotbal, basketbal, tenis, plážový volejbal, kuželky, lezení po skalách, plavby po moři na kajacích a cyklistika. Ve městě je spousta diskoték, tanečních klubů, barů a nočních klubů. Od července do srpna zde probíhá festival Omišské kulturní léto, Pirátské večery (na přelomu července a srpna), pro rodiny s dětmi je zde DinoPark, festival Rybářská noc a tradiční festival dalmatských pěveckých souborů (4. až 26. července).

Nejkratší cesta autem z Prahy do je dlouhá 1 103 kilometrů a zabere necelých 11 hodin. Z Brna je to pak 905 kilometrů a cesta trvá devět hodin.

Klíčová slova: Chorvatsko, Poreč

 

Publikováno: 10.06.2015
Aktualizováno: 10.06.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Oblíbená místa pro letní dovolenou v Chorvatsku

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Oblíbená místa pro letní dovolenou v Chorvatsku





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist