Kromě notoricky známých metropolí, kterými se rok co rok provalí milionová vlna dychtivých turistů, existuje v Evropě řada měst, jež stojí trochu stranou hlavního turistického zájmu. Tato města přitom mají velký potenciál zaujmout zahraniční hosty a u mnohých z nich je možná jen otázkou času, kdy povýší do vybrané skupiny nejnavštěvovanějších evropských metropolí. V následujícím článku si představíme kvintet lehce opomíjených měst a podíváme se do Štrasburku, Kolína nad Rýnem, Toleda, Boloni a Tallinnu.
Štrasburk
|
Hrázděné domy podél řeky Ill |
Naši virtuální procházku začneme v nádherném alsaském Štrasburku, jehož gotické centrum je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Štrasburk leží na francouzsko-německém pomezí a ve svébytné atmosféře města se tak od pradávna střetávají a vzájemně obohacují charakteristické rysy povah obou velkých evropských národů. Město je známé svou kulturní scénou, koná se zde několik hudebních festivalů a stojí tu operní dóm, který je domovem štrasburské filharmonie, jednoho z nejstarších symfonických orchestrů západní Evropy. Štrasburk je rovněž městem, kde koexistují historické budovy s moderními stavbami z oceli a skla. Historické jádro města, které tvoří největší vábničku na turisty, leží na ostrově uprostřed řeky Ill a jmenuje se Grande Île. Nejznámější tamní stavbou je katedrála, která byla dokončena v 15. století a patří mezi nejvyšší sakrální stavby světa. Další neopomenutelnou památkou je Rohanský palác, ve kterém sídlí muzeum výtvarných umění, archeologické muzeum a uměleckoprůmyslové muzeum. V jižní části Grande Île leží oblast Petite-France, tvořená hrázděnými středověkými domy a křivolakými uličkami. Moderní budovy, v nichž sídlí instituce Rady Evropy a Evropské unie, se nacházejí v severozápadní části města. Díky své výhodné geografické pozici je Štrasburk dobře dostupný všemi druhy dopravy. Počínající podzim je optimální dobou pro návštěvu města, neboť není tak přecpané turisty, jako tomu bývá přes léto a před Vánocemi, kdy zde probíhá známý trh. Rozhodně se vyplatí v městě setrvat pár dní, protože Štrasburk je nejkrásnější po ránu a za soumraku.
Čtvrté největší německé město je známé svou liberální atmosférou a spojuje se zde historie, reprezentovaná několika vznosnými stavbami, s dynamickou současností, kterou zpřítomňuje čilý kulturní a společenský život. Nejimpozantnější kolínskou stavbou, která svou velkolepostí ohromí každého návštěvníka města, ať už cestuje do Kolína za jakýmkoliv účelem, je katedrála. Stavba gotického chrámu byla zahájena ve 13. století a trvala více než 600 let. Věže katedrály ční do výšky takřka 160 metrů a převyšují tak dokonce i největší kolínský mrakodrap KölnTurm, mající zhruba 150 metrů. Přestože naprostá většina města byla po druhé světové válce v rozvalinách, zachovalo se několik středověkých domů, chrámů a vstupních bran do města. Některé z nich lemují šestikilometrový bulvár Kölner Ringe, který je proslulý svým nočním životem, odbývajícím se v tamních vyhlášených podnicích. V Kolíně je i řada nákupních tříd, o jedné z nich, Schildergasse, se dokonce hovoří jako o nejrušnější nákupní třídě celé Evropy. S opěvovaným kolínským kulturním bohatstvím se můžete setkat v některém z řady muzeí a galerií. Mezi nejznámější patří Museum Ludwig, jehož sbírky skýtají to nejlepší z moderního umění. Živou kulturu v ulicích města reprezentuje zejména Kölner Karneval, jeden z největších pouličních festivalů v Evropě, který se každoročně koná v týdnu předcházejícím předvelikonočnímu půstu.
Toledo
Toledo, hlavní město autonomní oblasti Kastilie-La Mancha, leží ve středním Španělsku, zhruba 70 kilometrů jižně od Madridu. Tento drahokam na břehu řeky Tajo bývá turisty často přehlížen, to mu však neubírá nic na jeho blyštivosti. Právě naopak, kdo se do Toleda vydá, jistě nebude litovat. Turisté do Toleda občas přijíždějí na jednodenní výlet z Madridu, avšak za jedno hektické odpoledne si město příliš neužijí. Rozhodně se proto vyplácí zdržet se zde několik dní a procházet se v klidu v křivolakých uličkách historického centra, v kterých se neztratí jen člověk s hodně vyvinutým orientačním smyslem. Pokud se zatouláte, nepropadejte panice, usaďte se v některé z četných hospůdek a v klidu si prostudujte mapu. V Toledu se nacházejí sakrální stavby všech tří abrahámovských náboženství. Římskokatolická katedrála ze 13. století je zářným příkladem gotické architektury a zdobí ji díla Rubense, Goyi i El Greca. Islám reprezentuje například mešita Cristo de la Luz a judaizmus synagogy Santa Maria la Blanca či El Transito, v níž je muzeum zpravující o životě sefardských židů. Další dominantu města tvoří pevnost ze 16. století jménem Alcázar, která majestátně trůní na vršku nad městem. Při návštěvě Toleda neopomeňte ani klášter San Juan de los Reyes.
Boloňa
Takřka čtyřistatisícová Boloňa by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného cestovatele, který to s poznáváním Itálie myslí vážně. Metropole regionu Emilia-Romagna je prastarým městem, které si i přes svou bohatou historii udržuje mladický elán a razanci. Boloňa vyzařuje intelektuální fluidum a myšlenkový kvas zde probíhá již od roku 1088, kdy zde byla založena nejstarší univerzita na světě. O pronikavé myšlenky bořící řadu zažitých představ zde proto nikdy nebyla nouze a nejinak je tomu i v dnešní době. Boloňa je díky početné studentské minoritě pulzujícím městem, které žije bohatým kulturním a společenským životem. Nachází se zde řada hospod, barů a hudebních klubů, na jejichž nevelkých pódiích se píší dějiny italské moderní hudby, od rocku až po elektro. Na své si v Boloni přijdou i ctitelé rychlých kol, neboť je zde muzeum Lamborghini, Ferrari i Ducati. Hlavním boloňským náměstím, ležícím v historickém centru, pro které jsou charakteristické cihlové stavby různých odstínů červené, je Piazza Maggiore. Nejznámější dominantou Boloni jsou dvě věže pocházející z 12. století jménem Asinelli a Garisenda. Nelze nezmínit, že Boloňa je vyhlášená i svou vynikající kuchyní. Ideálním časem k návštěvě Boloni je období od března do října a advent.
Tallinn
|
Kadriorg, presidentský palác v Tallinnu |
Turista, toužící poznat krásy neokoukaných evropských měst, by se dopustil osudové chyby, kdyby svou pozornost upínal bezvýhradně k západní části starého kontinentu. Připravil by se totiž o takový klenot, jakým je Tallinn. Estonská metropole leží v severní části země, při březích Finského zálivu. Historické centrum, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se skládá ze dvou částí, Horního a Dolního Města. Horní Město se rozkládá na vršku Toompea. Stojí zde například tallinnský hrad, chrám Alexandra Něvského a muzeum výtvarného umění. V podhradí se rozprostírá Dolní Město neboli All-Linn, jehož středobodem je náměstí s radnicí a kostel svatého Olafa z 15. století. Při pobytu v Tallinnu však nemusíte zběsile běhat od památky k památce. V klidu se procházejte nádherným centrem, které si vás získá svou atmosférou. Tallinn je známý svou živou kulturní scénou a řadou barů i klubů, které se nacházejí uvnitř i vně historického středu města. V letních měsících poskytne vítané osvěžení Baltské moře, které omývá několik pěkných písčitých pláží v předměstských oblastech Tallinnu.
Klíčová slova: Štrasburk, Kolín nad Rýnem, Toledo, Boloňa, Tallinn
Publikováno: 22.09.2011
Autor: Ondřej Tůma