Ideálním místem k poznávání nespoutané zvěře je její přirozené prostředí. Ne každý milovník divoké zvířeny má však tolik finančních prostředků, aby se vydal do Afriky na nezapomenutelné safari, případně vyrazil za tuleni a tučňáky na Antarktidu. Proto existují zoologické zahrady, které na malém prostoru koncentrují všemožná stvoření, jež od sebe ve volné přírodě dělí mnohdy tisíce kilometrů. Máme to štěstí, že jedna z nejlépe hodnocených zoo se nachází v Praze, proč si však nerozšířit obzory a nepodívat se, jakou péči věnují zvířatům v jiných prestižních zoologických zahradách naší planety? V následujícím článku vám představíme zoo v Singapuru, Orlandu, New Yorku, Berlíně, Basileji a Londýně.
Singapurská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1973 a od začátku je známá svou ohleduplností ke zvířatům, která se návštěvníkům snaží ukazovat v pokud možno co nejpřirozenějším prostředí, tedy bez zbytečných bariér. Samozřejmě tak nečiní na úkor bezpečnosti návštěvníků. Singapurskou zoo obývá 315 druhů zvířat, celkem přes 2 500 jedinců, z nichž největším lákadlem jsou orangutani. Kromě sympatických lidoopů se můžete těšit například i na slony a bílé tygry. Neobvyklý start do nového dne můžete prožít díky Jungle Breakfast, která vám umožní vychutnat si snídani v blízkosti orangutanů i jiných zvířat. Jedná se o velmi populární atrakci a je proto nutná včasná rezervace. Singapurská zoo však není jedinou možností, jak se uprostřed rušného asijského mini státu dostat do blízkého kontaktu s krásami přírody. Hned vedle ní se totiž nachází Noční safari, první zoologická zahrada svého druhu na světě, ve které můžete pozorovat interesantní noční život zvířat, kterých zde žije 120 druhů. Třetí atrakcí, kterou rozhodně musíte vidět, je Ptačí rezervace Jurong, již obývá na 600 druhů opeřenců všech barev a velikostí z rozličných koutů světa. Za lístek umožňující vstup do zoo, nočního safari i ptačí rezervace zaplatí dospělý návštěvník 58 singapurských dolarů.
S trochou nadsázky se dá říci, že floridské město Orlando a jeho okolí, to je jeden velký zábavní park. Další zástupce v našem seznamu, který se nachází právě v Orlandu, tak není zoologickou zahradou v tradičním slova smyslu, nýbrž v sobě kombinuje prvky zábavního parku a zoo. Celý park je tematicky věnován světovým oceánům a bohatému životu pod jejich hladinou. Návštěvníky zde čeká řada horských drah, včetně té největší jménem Kraken. Pokud se máme zmínit o zvířatech, o která nám v tomto článku jde především, můžete se v parku SeaWorld těšit na zástupce vodních živočichů obývajících všechny oceány naší planety. Největším tahákem je živé vystoupení cvičených kosatek, čekají vás však i show, v nichž účinkují delfíni či lachtani. V parku dále můžete pozorovat život žraloků, krokodýlů, želv, mrožů, tučňáků, ledních medvědů i plameňáků. Pokud tedy toužíte spatřit obrovské vodní tvory, jak se ladně pohybují ve svém přirozeném prostředí, vězte, že za celodenní vstup zaplatí dospělý návštěvník zhruba 80 USD. SeaWorld samozřejmě není jediným parkem v okolí, za návštěvu určitě stojí například Disney's Animal Kingdom.
Hlavní město světa, jak zní jedna z přezdívek New Yorku, má ve svém katastru několik zoologických zahrad, z nichž nejznámější a největší je ta v městském obvodu Bronx. Zahrada leží ve stejnojmenném parku a žije v ní přes 4 000 zvířat 650 různých druhů, z nichž mnohé jsou ohrožené. Mezi nejoblíbenější venkovní expozice patří Congo Gorilla Forest, kde žijí kriticky ohrožené gorily nížinné, nebo African Plains, která vám umožní pozorovat lvi, žirafy, gazely, zebry či čápy. V Baboon Reserve, vás kromě paviánů čeká i kozorožec nubijský. Vláček Wild Asia vás pak proveze krajinou tygrů, slonů a nosorožců. Uvnitř pavilonu Jungle World na vás čeká 800 živočichů, od gibonů přes tapíry až po škorpióny. Pokud si v zoo v Bronxu budete chtít vyzkoušet, jak vypadá svět z velbloudího hřbetu, zaplaťte 5 dolarů a vyhoupněte se do sedla! Jednodenní vstupné pro dospělého návštěvníka činí v Bronxu 16 USD.
Zoologická zahrada v Berlíně byla otevřena již v roce 1844 a je tak nejstarší německou zoo. Nachází se v parku Tiergarten a v časech rozdělení města byl součástí Západního Berlína. Žije zde přes 17 000 zvířat 1 500 druhů. Popularitu a značný komerční úspěch berlínské zoo přinesl Knut, který se na sklonku roku 2006 stal po více než třiceti letech prvním zde narozeným ledním medvědem. Tato zvířecí celebrita čeřila hladinu mediálního zájmu až do března 2011, kdy nečekaně uhynula. Největší hvězdou současnosti tak je panda velká jménem Bao Bao, která je nejstarší v zajetí žijící pandou na světě. Mezi největší atrakce berlínské zoo patří pravidelné krmení. Jak bývá u moderních zoologických zahrad zvykem, zvířata jsou umístěna ve výbězích, které jsou navrženy tak, aby co nejvěrněji napodobovaly jejich přirozené prostředí. Lákadlem zoo je akvárium, kde ve 250 nádržích žije přes 9 000 zvířat. Čekají vás medúzy, tropické ryby a respekt budící žraloci. Za lístek opravňující ke vstupu do zoo i akvária zaplatíte 20 EUR, vstupenka platná pouze pro zoo přijde na 13 EUR.
Největší a nejstarší švýcarská zoo se nachází v centru Basileje, což utváří její neopakovatelnou atmosféru. Basilejská zoo patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům celé země a obyvatelé města jí familiérně přezdívají "Zolli". Žije zde takřka 650 druhů zvířat, celkem zhruba 6 900 kusů, z nich asi tři čtvrtiny obývají akvárium, kterému se zde říká Vivarium. Basilejská zoo se může pochlubit řadou úspěchů na poli odchovu ohrožených druhů. První nosorožec indický narozený v zajetí spatřil světlo světa právě zde, stejně jako plameňák růžový. Počítají se i úspěšné odchovy hrošíků a gepardů. Akvária obývají tučňáci patagonští i oslí, malé druhy žraloků a celá řada plazů a obojživelníků. Basilejská zoo se v současnosti rozrůstá a prochází modernizací; opravuje se pavilon opic s plánuje se stavba nového slonince i akvária pro oceánské živočichy. Vstup do basilejské zoo přijde dospělého návštěvníka na 18 švýcarských franků.
Zoologická zahrada v metropoli nad Temží byla otevřena již v roce 1828, avšak až do roku 1847 sloužila pouze pro vědecké účely a veřejnosti sem byl vstup zapovězen. Zoo se nachází v severozápadní části centrálního Londýna, na území královského parku Regent's Park. Kromě milovníků zvířat si zde přijdou na své i ctitelé architektury, neboť vedení zahrady má již od počátku její existence ve zvyku oslovovat přední architekty své doby a pavilony tak mají, kromě toho, že plní svůj primární účel, i uměleckou hodnotu. V současné době obývá londýnskou zoo 755 druhů zvířat, celkem asi 16 800 živočichů. Největší oblibě se tradičně těší velké kočkovité šelmy, gorily, tropické ptactvo obývající Blackburn Pavilion, želvy sloní a varani. Akvária obývají rejnoci, úhoři a korálové útesy. Větší zvířata, jako jsou sloni či nosorožci, v londýnské zoo nenajdete, neboť odtud byla přesunuta do zoo ve vesnici Whipsnade. Za vstup do londýnské zoo zaplatíte 20,50 liber.
Klíčová slova: Singapur, Orlando, New York, Berlín, Basilej, Londýn
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||