Nejznámější nákupní třídy světa

New York, Paříž, Madrid, Londýn, Vídeň, Frankfurt nad Mohanem – každá z těchto vyhledávaných metropolí má svou světoznámou nákupní třídu, která symbolizuje rozkvět a blahobyt daného regionu. Sídlí zde ty nejznámější a nejluxusnější značky světa, které ve svých honosných obchodech nabízejí prvotřídní zboží movitému domácímu obyvatelstvu, ale také zahraničním turistům, kteří se nebojí sáhnout trochu hlouběji do kapsy. Nejznámější nákupní třídy však většinou nelákají pouze na obchody, mohou se totiž pyšnit i jedinečnou architekturou, malými parčíky či zajímavými stavbami jako jsou obrazárny, muzea a další.

 

New York - Pátá Avenue

 

Nejznámější obchodní třídou na světě je bezpochyby newyorská Pátá Avenue (Fifth Avenue). O své místo na slunci se zde perou nejluxusnější značky světa a v blízkých ulicích se nacházejí nejdražší rezidence v New Yorku. Pátá Avenue začíná u jižního konce oblíbené oázy zeleně Central Parku (kam s chutí chodí relaxovat velké množství Američanů) a táhne se až k severnímu konci Manhattanu. Právě Pátá Avenue a městský obvod Manhattan jsou spolu nesmazatelně spojeni. Fifth Ave, jak se název této ulice zkracuje, začíná totiž na náměstí Washington Square a okolní křivolaké ulice tvoří výjimku v jinak kolmých a rovnoběžných bulvárech (které se označují čísly) Manhattanu. Pátá Avenue je rovněž důležitých orientačním bodem, oblast ležící východně od ní se nazývá East Side, všechny ulice na západ spadají do West Side. Nejluxusnější obchody na Páté Avenue naleznete zhruba tam, kde se tato ulice kříží s 34. až 59. ulicí. Nakoupit můžete u věhlasných značek, jako jsou například Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Gucci, Prada, Versace či Valentino. Velké domy zde mají také sportovní značky Adidas a Nike. Milovníci elektroniky jistě navštíví postmoderní obchod s elektronikou Apple Store. Skrývá se tu ale také spousta v Evropě méně známých prodejců, kteří však nabízejí stejně kvalitní a luxusní zboží. Ať už si chcete koupit oblečení, hodinky nebo šperky, tak jste na Páté Avenue rozhodně na správné adrese. Samozřejmě však musíte mít značně naditou peněženku nebo kreditní kartu k pořádně tučnému kontu. Pátá Avenue je podle studie analytické firmy Cushman and Wakefield již devátým rokem nejdražší nákupní třídou světa. V tomto případě se však jako měřítko posuzuje výše nájmu, který musí platit prodejci, kteří v dané ulici působí. Není bez zajímavosti, že ve středoevropském regionu tomuto žebříčku vévodí pražské Příkopy. Turisté, kteří si na Páté Avenue nemohou dovolit nakupovat by však neměli smutnit a tuto ulici zatracovat. Pátá Avenue totiž neznamená nutně jen nakupování – najdete na ní již zmiňovaný Central Park, Rockefellerovo centrum, Newyorskou veřejnou knihovnu, Guggenheimovo muzeum a katedrálu sv. Patrika.

 

Londýn – Oxford Street a Bond Street

 

V Londýně je těžké vybrat pouze jednu nákupní třídu, která stojí za pozornost. Proto jsme se rozhodli prezentovat dvě, které se však od sebe v mnohém liší. Začneme tou, která je přeci jen lidovější a nakupovat na ní může většina turistů. Jde o Oxford Street, která se zároveň považuje za hlavní nákupní třídu Londýna. Oxford Street je tepnou obvodu Westminster a najdete na ní více než 300 obchodů. Pokud se tam vydáte metrem, tak využijte některou ze stanic Marble Arch, Oxford Circus nebo Tottenham Court. Nákupní tradice Oxford Street sahá až do 19. století, takže není divu, že je to dnes několik kilometrů dlouhá třída, na které naleznete množství obchodních domů a obchůdků s oblečením, módními doplňky, obuví, kosmetikou a mnoha dalšími vyhledávanými artikly. Pokud chcete ulovit nějaký zajímavý kousek za výhodnou cenu, tak rozhodně navštivte obchodní domy značek Topshop,  H&M, Zara, Mango, Esprit, Benetton či Mexx. Tradiční britskou značkou, jejíž obchodní impérium nemůžete vynechat je také Marks & Spencer. Oblíbenou atrakcí je také starobylý obchodní dům Selfridges, který láká na své excentrické výlohy.

 

Ve čtvrti Mayfair naleznete nejdražší nákupní třídu v Evropě. Jde o ulici Bond Street, která se může pyšnit luxusem, ze kterého bude většině návštěvníků přecházet zrak. Do mdlob však budou rovněž padat z cenovek, které jsou na zdejší zboží připevněny. Nachází se tu butiky všech světoznámých značek a návrhářů. Bond Street je obchodním centrem již od 18. století. Nejsnadnější přístup na tuto třídu budete mít ze stanic metra Bond Street, Piccadilly Circus a Green Park. Kromě oblečení jsou vyhlášená také zdejší klenotnictví. Na nákupní třídu Bond Strret dohlížejí sochy britského státníka Winstona Churchilla a amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta.

 

Madrid - Gran Vía

 

Také španělské hlavní město Madrid se může pochlubit světoznámou nákupní třídou. Ta nese název Gran Vía a s její výstavbou se začalo již v polovině 19. století. Gran Vía spojuje ulici Calle de Alcalá s náměstím Plaza de Espaňa. Gran Vía je podobně jako ostatní třídy španělských metropolí hodně rušná. Nalézá se na ní mnoho velkých budov s jedinečným architektonickým řešením. Hlavní doménou třídy Gran Vía je však nakupování. turisté, kteří chtějí v Madridu ukořistit nějaký pěkný kousek oblečení či šperk, mají velkou šanci. Ve srovnání s výše uvedenými nákupními třídami je totiž Gran Vía cenově mnohem dostupnější. Na své si přijdou ti, kteří chtějí pořídit pánské i dámské oblečení, je to tu totiž skutečně obchod na obchodě. Mezi stanicemi metra Gran Vía a San Bernardo naleznete obchodní domy značek Zara, H&M, Camper, Blanco, Bershka a mnoho dalších. Je tu ale také obrovské knihkupectví (La Casa del Libro) a obří obchod s elektronikou (FNAC) Alternativní módu a produkty najdete v boční uličce s názvem Fuencarral.

 

Paříž - Champs Elysées

 

Pařížský Champs Elysées je jedním z nejznámějších bulvárů světa. Architektonický klenot, který spojuje náměstí Place de la Concorde a Place Charles de Gaulle, by měl navštívit každý turista, jenž navštíví hlavní město Francie. Pokud se zde budete nacházet na silvestra nebo v době populárních vojenských přehlídek, tak si můžete být jisti, že si užijete jedinečný zážitek plný oslav, zpěvu a ohňostrojů. Každý rok tu také končí závěrečná etapa nejslavnějšího cyklistického závodu všech dob Tour de France. Třídě Champs Elysées, která dosahuje délky takřka dvou kilometrů, vévodí Vítězný oblouk (Arc de Triomphe), jenž dal postavit Napoleon Bonaparte jako připomínku jeho vítězných bitev. Horní část bulváru je lemována mnoha kinosály, kavárničkami a luxusními obchody. Ve spodní části zase naleznete Elysejský palác, známou rezidenci francouzských prezidentů. Pojďme ale zpět k nakupování. Kde jinde by měl člověk hledat designově dokonalé šaty a módní doplňky než ve sladké Paříži. Na Champs Elysées najdete obchodní domy slovutných jmen jako jsou Chanel, Dior a Louis Vuitton. Najdete tu ale také množství levnějších butiků s běžnou konfekcí, která však také často obsahuje nádherné oblečení prvotřídního střihu a provedení. V množství specializovaných prodejen si na své přijdou také milovníci parfémů a voňavek, které mají ve Francii velkou tradici.

 

Frankfurt – Zeil

 

Pokud se vydáte do hessenské metropole nad řekou Mohan, tak rozhodně nevynechejte procházku nákupní třídou Zeil. Ta se totiž hemží nejrůznějšími obchůdky, butiky a nákupními domy, ve kterých naleznete takřka vše, na co si jen vzpomenete. Ve Frankfurtu si můžete vychutnávat multietnickou atmosféru spojenou s moderní architekturou, která se všemi vysokými mrakodrapy připomíná atmosféru amerických velkoměst. V roce 2009 byl na Zeil otevřen postmoderní obchodní dům, který stojí rozhodně za návštěvu a to i v případě, že o nakupování nemáte zájem. Architektonické řešení tohoto objektu je totiž skutečně pozoruhodné. Množství krkolomných eskalátorů, prosklená podlaží a nejrůznější zrcadla a skulptury vás jistě uhranou. Pokud budete unaveni z procházení obchodů, tak se můžete občerstvit v některé z restaurací a kavárniček, které se v této pozoruhodné budově rovněž nalézají. Pokud se však ve Frankfurtu nad Mohanem chcete vydat na nákup toho nejluxusnějšího zboží, tak se musíte přesunou pár set metrů stranou, kde se nachází Goethe Strasse. Ulice plná luxusu a přepychu. Nákup v ní si však nemůže dovolit úplně každý.

 

Vídeň – Mariahilferstrasse

 

Známá vídeňská nákupní třída Mariahilferstrasse je oblíbeným cílem turistů z celého světa. Po dni stráveném procházením historických památek Vídně, kterých je tu skutečně přehršel, představuje návštěva nákupní třídy příjemné rozptýlení. Mariahilferstrasse vede od Museums Quartier až k vlakovému nádraží Westbahnhof. Spojuje tak historické centrum města s periferním obvodem Penzig. V Mariahilferstrasse sídlí obchody světoznámých návrhářů jako například Gucci nebo Dolce & Gabbana. Najdete tu ale také obchody s koženým zbožím a luxusním nábytkem či obří prodejny se sportovními potřebami a obuví - A3 Sport a Footlocker . O patřičnou atmosféru, která je neodmyslitelně spjatá s rakouskou metropolí, se starají útulné kavárničky, kde si můžete dít vídeňskou kávu a Sacherův dort. Mariahilferstrasse však nabízí také noční vyžití, v množství barů a restaurací si můžete udělat pěkný večer a vychutnat nějakou z místních specialit, jistě nebudete litovat. Milovníci historie, kultury a umění se zase vydají do již zmiňované čtvrti Museums Quartier, ve které se nachází impozantní budova MUMOK - Muzeum moderního umění.

 

Klíčová slova: New York, Londýn, Madrid, Paříž, Frankfurt, Vídeň

 

Publikováno: 01.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Nejznámější nákupní třídy světa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Les 4 Vallées: ukončete sezónu v Alpách Pokud jen s těžkým srdcem snáší...
Les 4 Vallées, panoráma alpských vrcholků z Mont-Fort
NEJ hudební festivaly 2015 v Evropě Letní prázdniny jsou již v plném p...
Tomorrowland 2014, foto: tomorrowland.com
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Cestopis: Korfu, poklidné letovisko Roda Roda je poměrně klidným rezort...
Paleokastritsa, pláž

Fotogalerie k tématu: Nejznámější nákupní třídy světa

© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist