Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož letošní ročník se už překlopil do své závěrečné třetiny, v českém veřejném prostoru každoročně doprovází vzedmutí vlny zájmu o kinematografii. Pokud patříte mezi filmové fanoušky, festivalové Vary jste jistě už někdy navštívili a ocenili jste tamní jedinečnou atmosféru. Možná vám ale už západočeské lázeňské město přestalo stačit a vy se nyní se zájmem poohlížíte po vyhlášených zahraničních festivalech, které by ještě dokázaly rozšířit vaše filmové obzory. Tento článek vám představí pět filmových přehlídek, které se mezi příznivci kinematografie těší zasloužené úctě. Tři z nich probíhají na starém kontinentně, za dvěma se budete muset v případě zájmu vydat do Severní Ameriky. Benátky, Berlín, Toronto i Sundance otevírají náruč všem návštěvníkům, kinosály v Cannes jsou přístupné pouze akreditovaným divákům z řad odborné veřejnosti. Jestliže vás zajímají i další informace o známých festivalech, naleznete je v následujících odstavcích textu.
Prestižní benátský festival je nejstarším filmovým festivalem na světě; jeho první ročník se konal již v roce 1932. Přehlídka probíhá tradičně na benátském ostrově Lido, v období kolem přelomu srpna a září. S podrobnostmi ohledně letošního osmašedesátého ročníku, který začne 31. srpna a skončí 10. září, organizátoři veřejnost seznámí až koncem července na tiskové konferenci v Římě. Už teď je ale jasné, že zahajovacím filmem a jedním z kandidátů na nejvyšší ocenění bude snímek Ides of March, který napsal, režíroval a jednu z hlavních rolí v něm ztvárnil známý George Clooney. Vítězný film benátské soutěže získá Zlatého lva (Leone d'Oro), nejlepší herec a herečka si odnesou sošku Coppa Volpi, která je pojmenována na počest zakladatele festivalu, Giuseppe Volpiho. V čele mezinárodní poroty tentokrát usedne režisér Darren Aronofsky, jehož Wrestler před třemi lety v Benátkách triumfoval a Černá labuť loňskou přehlídku zahajovala. Pro jednu z čestných cen si letos přijede legendární americký herec a režisér Al Pacino.
Festival, známý rovněž pod jménem Berlinale, láká v chladných únorových dnech fanoušky kinematografie do německého hlavního města. První ročník se konal v tehdejším Západním Berlíně v roce 1951. Letošní Berlinale probíhalo od 10. do 20. února a pro rok 2012 se počítá s termínem 9.-19. února. Cestu do kinosálů promítajících festivalové snímky si letos našlo takřka půl miliónu diváků, kteří měli možnost zhlédnout téměř 400 filmů, rozdělených do několika tematických sekcí. Epicentrem festivalu je promítací sál v budově Berlinale Palast na Marlene-Dietrich-Platz, schopný pojmout 1 600 diváků. Nejvyšším vyznamenáním, které lze v rámci festivalu v metropoli nad Sprévou získat, je Zlatý medvěd (Goldener Bär), udělovaný za nejlepší film v hlavní soutěži a za celoživotní dílo. Aktuálním nositelem tohoto ocenění je íránské drama Rozchod Nadera a Simin. Z českých, respektive československých snímků na Zlatého medvěda dosáhli Menzelovi trezoroví Skřivánci na niti. Nejlepší režisér a herci bývají oceňováni Stříbrným medvědem. Zástupci mladé herecké generace dostávají Shooting Stars Award, kterou se může pochlubit i několik českých herců. Duch festivalu vane Berlínem i v letních měsících, kdy jsou na plátnech rozmístěných v plenéru po městě promítány úspěšné snímky aktuálního ročníku. Tato akce se neomezuje pouze na Berlín, nýbrž probíhá i v Kolíně a Norimberku.
Zřejmě nejznámější a nejprestižnější světový filmový festival se ve městě na Azurovém pobřeží koná od roku 1946. Červený koberec vinoucí se ke komplexu Palais des Festivals et des Congrès je v Cannes v permanenci obvykle v květnu a ani letošek nebyl výjimkou, neboť festival probíhal od 11. do 22. května. V roce 2012 si pak hvězdy světové kinematografie dají v Cannes dostaveníčko mezi 9. a 20. květnem. Letošní porota pod vedením starého lišáka Roberta De Nira udělila Zlatou palmu (Palme d'Or), tedy nejvyšší ocenění, které připadne nejlepšímu snímku soutěžní kategorie, filmu Strom života režiséra Terrence Malicka v hlavních rolích s hvězdami Bradem Pittem a Seanem Pennem. Nejvíce se však tento rok v Cannes mluvilo o dánském režisérovi Larsi von Trierovi, který na sebe strhl pozornost médií kontroverzními výroky na citlivé téma nacizmu. Cannes představuje veledůležitou událost pro celý evropský filmový průmysl, neboť vlivná odborná veřejnost má na zdejší přehlídce možnost kromě soutěžních snímků zhlédnout i značný počet nesoutěžních děl, o jejichž distribuci v konkrétních zemích se následně rozhoduje.
Festival v největším kanadském městě se koná pravidelně každé září od roku 1976 a za dobu své existence si vybudoval pozici jedné z nejdůležitějších filmových přehlídek severoamerického kontinentu. Hlavní festivalové dění se odbývá v sálech soustředěných kolem rušné King Street West. Vzhledem ke svému termínu i dalším okolnostem je torontský festival vhodným místem pro premiéry snímků, které posléze vyrážejí jako favorité do souboje o Oskara. Torontská přehlídka je velmi oblíbená u filmových fanoušků, kterých se v ontarijské metropoli během festivalu sejde na čtvrt miliónu a jimž tento svátek kinematografie slouží především. To dokazuje i fakt, že Toronto je nesoutěžním festivalem a neexistuje zde tím pádem odborná porota udělující ceny. Ocenění promítaným filmům v Torontu udělují sami diváci, jejichž hlasování rozhoduje o tom, který snímek si odnese Cenu diváků (People's Choice Award). Posledním filmem chlubícím se touto cenou je známá Králova řeč, která svůj torontský úspěch potvrdila i na Oskarech. Zbývá snad už jen dodat, že šestatřicátý ročník torontského Mezinárodního filmového festivalu proběhne od 8. do 18. září a diváci si budou moct vybrat z více než 300 filmů.
Festival Sundance se koná ve městě Park City v americkém státě Utah, zhruba 50 kilometrů od utažské metropole Salt Lake City, a je asi nejznámější přehlídkou nezávislé filmové tvorby na světě. Své dnešní renomé si festival začal získávat v osmdesátých letech, kdy nad ním převzal záštitu známý herec Robert Redford a jeho společnost Sundance Institute, náplní jejíž práce je podporovat mladé a talentované umělce. Mnoho dnes světově proslulých režisérů, namátkou Robert Rodriguez, Quentin Tarantino či Jim Jarmusch, dosáhlo svých prvních úspěchů právě na festivalu v hornatém Utahu. Filmová horečka v Sundance propuká vždy v lednu a nejinak tomu bude i v roce 2012, kdy bude festival probíhat od 19. do 29. ledna. V Sundance se promítá na dvě stě soutěžních i nesoutěžních snímků rozdělených do několika tematických kategorií. V soutěžní sekci si letos Velkou cenu poroty (Grand Jury Prize) mezi hranými filmy odneslo drama Like Crazy, kategorii dokumentů opanoval snímek How to Die in Oregon. Fanoušci nezávislé tvorby, kteří mají hluboko do kapsy a cesta přes Atlantik za účelem návštěvy legendárního festivalu je mimo jejich možnosti, nemusejí zoufat. Od 26. do 29. dubna 2012 bude totiž v londýnském zábavním komplexu O2 probíhat filmový a hudební festival Sundance London, který představí snímky promítané v lednu v Utahu.
Klíčová slova: Karlovy Vary, Benátky, Berlín, Kolín nad Rýnem, Norimberk, Cannes, Toronto
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||