Největší výletní lodě světa

Plavby na výletních lodích jsou pro většinu českých cestovatelů stále velkou neznámou. Tento sektor cestovního ruchu však v posledních letech zažívá obrovský boom, který se projevuje jak zvýšeným zájmem turistů, snižováním cen jednotlivých plaveb v rámci konkurenčního boje, tak i stavbou stále nových a modernějších luxusních výletních lodí, které člověku, jenž na palubě podobného plavidla stojí poprvé, nepochybně vyrazí dech. Tomuto fenoménu bude také věnován dnešní článek, který vám přiblíží největší a nejkrásnější výletní lodě, jež brázdí vody podél břehů těch nejatraktivnějších destinací světa.

 

Obří zaoceánské lodě pro přepravu cestujících se rozdělují do dvou kategorií – „ocean liner“ a „cruise ship“. První z nich je určena pro přepravu pasažérů z jednoho kontinentu na druhý. Vydat se tak můžete například z Lisabonu do New Yorku. Jde tedy jen o cestu z jednoho přístavu do druhého. Žádné mezipřistání a další turistické atrakce po cestě nečekejte. Přesto je tento způsob dopravy, i když je časově poměrně náročný, velmi oblíbený. Druhá kategorie, tedy takzvané „cruise ship", naopak představuje typické výletní lodě, které obrážejí exotické destinace, mají mnoho zastávek na prohlídku měst a koupání v úchvatných lagunách. Právě tento druh dovolené je především ve Spojených státech amerických velmi oblíbený.

 

Většina výletních lodí kotví na Floridě, protože hlavním místem, kde se plavby odehrávají, je úchvatný Karibik, který je z Floridy co by kamenem dohodil. Všechny lodě každého člověka zaujmou svou obří konstrukcí, která ve svém vnitřku skrývá opravdový luxus. Na palubu se zpravidla vejde od dvou do šesti tisíc pasažérů. Jednotlivé cesty trvají od týdne až po několik měsíců. Pokud si chcete užít jedinečný výlet, tak si vyberte cestu, která má alespoň 12 dnů, jinak budete později litovat, že jste na palubě strávili příliš krátký čas. Jak již bylo řečeno, na palubách obřích výletních lodí naleznete úplně vše, na co si jen vzpomenete. Často si budete připadat spíše jako v nějakém malém městečku, než na lodi. Vždy si můžete vybrat z několika bazénů, mnoha restaurací, kaváren a barů. Dalším fenoménem výletních lodí jsou obří kasina, takže si chvilkami přijdete jak v Las Vegas na vodě. Většina lodí nabízí také wellness centrum, posilovnu, knihovnu, kino či malé nákupní centrum. Jde zkrátka o ráj konzumu.

 

Oasis of the Seas

 

Jednou z nejznámějších a největších výletních lodí současnosti je Oasis of the Seas. Tato supermoderní loď, která na délku měří přes 360 metrů, byla zkonstruována ve městě Turku ve Finsku, odkud se následně vydala ke břehům Floridy, kde sídlí společnost Royal Caribbean Internaional, jež tento námořní skvost vlastní. Výstavba lodi stála přes 1,2 miliardy dolarů. Kromě 2 165 členů posádky se na loď vejde dalších takřka šest a půl tisíce pasažérů, kteří zde mají při plavbě Karibikem naprostý komfort. Kromě čtyř bazénů, kasina, fitness centra, minigolfu, umělého kluziště, divadla a množství restaurací a barů, může každý z cestujících navštívit překrásný park plný zeleně, jež tvoří tisíce živých rostlin. Na lodi se však nachází také basketbalové a volejbalové hřiště, takže si na své přijdou i příznivci kolektivních sportů. Jedinečný zaoceánský kolos Oasis of the Seas svým návštěvníkům nabízí kromě klasických kajut také luxusní apartmány a dvouposchoďové studia, díky čemuž na svou stranu získávají také zástupce opravdové světové smetánky a další zámožné zákazníky. Provoz tohoto zaoceánského pokladu byl spuštěn na konci roku 2009 a pro vlastníky znamenal okamžitý nárůst zisků, i přes probíhající celosvětovou ekonomickou krizi, ve které konkurenční společnosti výrazně ztrácely.

 

Freedom of the Seas

 

Společnost Royal Caribbean Internaional vlastní také další ze známých výletních lodí, jež nese jméno Freedom of the Seas. Tento obří gigant je svými rozměry (369 metrů na délku a 64 metrů na šířku) jen o něco menší, než jeho známější a modernější sestra Oasis of the Seas. Neznamená to však, že by svým návštěvníkům nabízela horší služby. Opět se můžete těšit na jedinečné wellness centrum zahrnující snad všechny masáže, na které si jen vzpomenete, vyzkoušet můžete také léčivé zábaly či rašelinové koupele. Na lodi se nachází dohromady více než 30 restaurací a barů, kde si můžete dát třeba jen drink nebo nějaké lehčí fast-foodové jídlo, nebo si naopak dopřát luxusní večeři od nejlepších šéfkuchařů. V několika bazénech si můžete vyzkoušet také surfování, protože disponují umělými vlnami. Kromě fitness centra je zde také boxerský ring či horolezecká stěna. Stejně jako ostatní výletní lodě movité společnosti Royal Caribbean Internaional, brázdí i Freedom of the Seas vody překrásného Karbiku.

 

Pokud se již budete nacházet poblíž Floridy, tak můžete využít služeb zdejších turistických kanceláří, které před plavbou nabízejí další nabitý program. Navštívíte například řetězec ostrůvků Florida Keys, kde se mimo jiné nachází dům spisovatele Ernesta Hemingwaye. Podíváte se také do Národního parku Everglades, největšího subtropického parku ve Spojených státech, který proslul močály s krokodýli či překrásným jezerem Okeechobee. Dalším stanovištěm je Cape Canaveral, kde se nachází známý kosmodrom a Vesmírné centrum J.F. Kennedyho. Zapomenout nemůžeme ani na obří zábavní park Disneyland v Orlandu či oceárium Sea World.

 

Pak už se nalodíte na palubu Freedom of the Seas a vydáte se vstříc Karibiku. Nejdříve si prohlédnete pobřeží Kuby a Bahamské ostrovy. Pak navštívíte ostrov Labadie, který patří Haiti, a jeho famózní Kokosovou pláž. Dalším cílem je Jamajka a její středisko Ocho Rios. Následují Kajmanské ostrovy a jejich jedinečné mnohakilometrové pláže s bílým pískem. Pak už se můžete těšit na zlatý hřeb plavby, kterým je Mexiko. Tam si užijete šnorchlování a potápění mezi pestrobarevnými mořskými živočichy a korály. Celou plavbu opět zakončíte cestou kolem Kuby do Floridského průplavu.

 

Allure of the Seas

 

Aby toho nebylo málo, tak společnost Royal Caribbean Internaional v roce 2010 dopřála supermoderní výletní lodi Oasis of the Seas další sestřičku. Jedná se o megalomanské plavidlo Allure of the Seas, které se v současnosti může pyšnit primátem „největší výletní loď na světě“. Od své o rok starší sestry Oasis of the Seas se zase tak neliší. Na délku měří 365 metrů a na šířku místy i 65 metrů. Její rozměry jsou tedy zhruba pětkrát větší, než tomu bylo u nejslavnější zaoceánské lodi všech dob – Titaniku. Allure of the Seas byla rovněž vystavěna ve finské Turku a na její plavbu se také vejde téměř 6 500 cestujících. Ani výbava a nabízené služby se nějak zásadně neliší. Těžko si totiž představit větší komfort a luxus. Pokud byste se tedy rozhodovali, zda se necháte po Karibiku povozit v největší lodi světa Allure of the Seas, nebo v sesterské lodi Oasis of the Seas, dejte především na nabízený program plavby a celkovou cenu. Podmínky na palubě jsou totiž velmi podobné a pouze fakt, že jedete na největší lodi světa, nemá žádnou větší hodnotu.

 

Norwegian Epic

 

Další z výletních lodí, která stojí za pozornost nejen díky svým rozměrům, ale také nabízenými službami, je Norwegian Epic. Ta se totiž kromě Karibiku plaví také u evropských břehů Středozemního moře. Tato výletní loď, která na délku měří 320 metrů a na šířku 40 metrů, byla v roce 2006 zkonstruována ve francouzském přístavu Saint-Nazaire. Na svou palubu pojme přes 4 100 pasažérů, kteří se od ostatních světových výletních lodí liší především svým věkem. Zatímco ostatní kolosy vyhledávají především starší ročníky, Norwegian Epic je proslulá svými párty, kterých se účastní hlavně mladší lidé. Pokud je pro vás tedy důležitější celková atmosféra, než supermoderní úprava a naprostý luxus, zkuste se vydat na plavbu právě s touto nádhernou lodí. Jistě svého kroku nebudete litovat.

 

Klíčová slova: USA, Florida, Karibik, Lisabon, New York

 

Publikováno: 01.09.2011
Aktualizováno: 01.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Největší výletní lodě světa

07.10.2014 14:16 zdenek
---.tmcz.cz

nadherna lod pripada mi to jak male mesto

07.03.2013 13:26 Hynek
---.cust.nbox.cz

dejte tam i jine lode třeba costa allerga

07.03.2013 13:24 Petr
---.cust.nbox.cz

moc hezkí

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Největší výletní lodě světa

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist