Největší a nejznámější letní hudební festivaly v Evropě

Stejně jako k letním měsícům takřka neodmyslitelně patří relaxace na mořském břehu, nedokáže si řada lidí představit prázdniny bez návštěvy hudebního festivalu. Letní festivalová sezóna pozvolna začíná nabírat na obrátkách a některé vyhlášené akce, například německý Rock am Ring, už mají svůj letošní ročník dokonce za sebou. Jiná stálice na koncertním nebi, festival v anglickém Glastonbury, si v letošním roce vybírá oddechový čas. To však ani v nejmenším neznamená, že by hudební nadšenci museli sedět přes léto doma! Naopak, možností kam vyrazit je celá řada. V tomto článku vám představíme celkem sedm top festivalů. Na své si přijdou milovníci rocku, taneční hudby, jazzu i klasiky.

 

Roskilde Festival

 

Hudební festival poblíž dánského města Roskilde, ležícího 35 kilometrů západně od metropole Kodaně, se koná každoročně na přelomu června a července, a to již od roku 1971. Za více než čtyřicet let své existence si festival v Roskilde vybudoval výsadní postavení, jeho návštěvnost neklesá pod 100 000 a vystupují zde největší rockové hvězdy; v posledních desíti letech tu zahráli například Red Hot Chili Peppers, Rammstein, Bob Dylan či Coldplay. Nejinak tomu bude i letos, kdy publikum přivede do varu islandská zpěvačka Björk, britští alternativní rockeři The Cure, legendární Bruce Springsteen se svou doprovodnou kapelou E Street Band, Jack White, známý ze skupiny The White Stripes a dalších 200 kapel a interpretů, vystupujících na 8 scénách. Hlavní festivalový program bude v areálu, nacházejícím se jižně od centra města proslaveného majestátní katedrálou, probíhat od 5. do 8. července. Brány stanového městečka, kde bývají návštěvníci během festivalu ubytováni, se otevřou již 30. června, kdy začíná předfestivalový program. Vstupenka na festival letos přijde na 1 790 dánských korun, což představuje v přepočtu zhruba 6 000 českých korun. S festivalem v Roskilde je spojena i jedna smutná skutečnost. Během koncertu Pearl Jam v roce 2000 zde zemřelo 9 lidí, kteří byli umačkáni v davu pod pódiem. Tragická událost měla za následek revizi bezpečnostních pravidel a podmínek. Ke zpřísnění pravidel došlo nejen v Roskilde, ale i na dalších velkých festivalech.

 

Rock Werchter

 

Po většinu roku je vlámský Werchter, ležící asi 30 kilometrů severovýchodně od Bruselu, poklidnou vesnicí. Tato charakteristika však každoročně na přelomu června a července přestává platit. Důvodem je Rock Werchter, pořádaný od poloviny 70. let a považovaný v současnosti za jeden z nejlepších světových open air festivalů. Do poloviny 90. let byl festival pouze jednodenní akcí, jeho věhlas však razantně narůstal. V současnosti tak tato oslava kvalitní, převážně rockové hudby trvá čtyři dny, navštíví ji 80 000 diváků a závěr doprovází vždy ohňostroj. Letošní ročník proběhne od 28. června do 1. července a festivalový line-up sestává z takových hvězd, jakými jsou Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam, Blink-182, z evropských interpretů pak The Cure či Elbow. Cena vstupenky na celý festival Rock Werchter letos činí 195 EUR a dalších 18 EUR je třeba zaplatit za lístek opravňující ke vstupu do kempu.

 

Rock en Seine

 

Vyhlášené hudební festivaly se mohou konat i na území velkých metropolí. Návštěva festivalu potom může dodat další rozměr vašemu na zážitky už tak bohatému pobytu v turisticky atraktivním velkoměstě. Festival v metropoli představuje výhodu i pro ty hudební fanoušky, kteří nechtějí po celou dobu konání festivalu dlít ve stanovém městečku a radši se ubytují v hotelu. Veškeré jmenované plusy v sobě snoubí kupříkladu Rock en Seine, konající se v parku Saint-Cloud na jihozápadním předměstí Paříže. K festivalovým branám se z centra dostanete pohodlně metrem, tramvají i autobusem. První ročník organizátoři na březích Seiny uspořádali v roce 2003. O současné popularitě festivalu svědčí fakt, že návštěvnost posledních dvou ročníků vždy přesáhla 100 000. Letošní ročník jistě opět přitáhne více než stotisícový dav, neboť přijedou taková esa jako Green Day, Placebo či The Black Keys. Zajímavostí letošního ročníku je, že se svou skupinou High Flying Birds dorazí i Noel Gallagher, kytarista skupiny Oasis. Ta se rozpadla v roce 2009 právě na festivalu Rock en Seine, několik minut před vystoupením, když si bratři Liam a Noel Gallagherové vjeli do vlasů. Pokud vás zajímá, co vyvede Noel letos, připravte si 109 EUR a vyrazte do Paříže v termínu 24.-26. srpna.

 

Creamfields

 

Své vyhlášené festivaly má nejen rocková, ale i taneční hudba. Milovníci elektro zvuku se proto vydávají do vesnice Daresbury v severozápadní Anglii, ležící zhruba 30 kilometrů jihovýchodním směrem od Liverpoolu. Od 24. do 26. srpna se tu totiž koná akce jménem Creamfields, stabilně sbírající ocenění pro nejlepší taneční festival Velké Británie. Creamfields uspokojí 50 000 návštěvníků, které letos přijedou roztančit David Guetta, Paul van Dyk, Tiësto, deadmau5, Avicii, Eric Prydz a další. Běžná vstupenka, která platí pro celou dobu festivalu a opravňuje ke vstupu do kempu, přijde na 159,50 liber včetně rezervačního poplatku. Za nadstandardní služby v podobě pohodlnějšího ubytování je třeba si ještě připlatit.

 

Tomorrowland

 

Vlámská část Belgie rozhodně není skoupá na kvalitní festivaly rozličných hudebních stylů. Kromě již zmíněného rockového festivalu ve Werchteru se totiž poblíž dalšího vlámského městečka Boom, ležícího asi 30 kilometrů severně od Bruselu, od roku 2005 koná proslulá taneční párty jménem Tomorrowland. Letošní ročník připadá na 27. až 29. července, přičemž stanové městečko DreamVille je otevřené jeden den před začátkem i po ukončení festivalu. Cena vstupenky je 177,25 EUR, částka zaplacená za pětidenní vstupenku do kempu DreamVille činí 37,75 EUR. Kdo touží po větším luxusu, než skýtá stan, bude si muset připlatit. Návštěvníkům festivalu Tomorrowland připraví letos nezapomenutelné zážitky hvězdy jako Avicii, Fatboy Slim, Carl Cox, Paul van Dyk, M.I.K.E., Swedish House Mafia, David Guetta a řada dalších interpretů.

 

Montreux Jazz Festival

 

Půvabné švýcarské městečko Montreux se rozprostírá ve stínu alpských vrcholků na břehu Ženevského jezera a každý rok v první půlce července zde své nástroje rozezvučí nejlepší (nejen) jazzoví muzikanti světa. Koná se zde totiž jedna z nejprestižnějších hudebních přehlídek, Montreux Jazz Festival. Velkou zásluhu na jedinečnosti festivalu, pořádaného od roku 1967, má jeho přesah do jiných žánrů. Kromě špičkových jazzových instrumentalistů tu totiž od 80. let tradičně vystupují skvělí muzikanti, kteří prosluli i v jiných hudebních stylech. Mimo Milese Davise, Elly Fitzgerald či bluesových legend jako Ray Charles, B.B. King a Eric Clapton zde s velkým úspěchem koncertovali například Pink Floyd, Deep Purple, Sting, Leonard Cohen, David Bowie nebo Prince. Letošní ročník začíná 29. června a končí 14. července. Vstupenka na dva týdny špičkové hudby přijde zájemce na 1 500 švýcarských franků, tedy v přepočtu více než 30 000 českých korun. Za tyto peníze se dočkáte například Amy Macdonald, Boba Dylana, Bobbyho McFerrina, Iana Andersona z Jethro Tull nebo Van Morrisona.

 

Bayreuther Festspiele

 

Přehlídku známých hudebních festivalů různých stylů, které se během léta konají na starém kontinentu, zakončíme v severobavorském městě Bayreuth. Toto zhruba sedmdesátitisícové město, ležící asi 60 kilometrů od hranic s Českou republikou, je velmi silně spjato s hudebním skladatelem Richardem Wagnerem, který zde strávil posledních 11 let svého života. Tradici pořádání hudebních slavností ve městě založil sám Wagner v roce 1876. Festival má tedy velmi dlouhou historii, během níž se musel vypořádávat s řadou těžkostí, například nacistickým zneužitím Wagnerova díla k propagandistickým účelům. Bayreuthský festival nicméně všechny potíže překonal, v současnosti se těší zaslouženému uznání a je jedním z nejprestižnějších událostí světa klasické hudby. Na programu festivalu jsou každoročně inscenace Wagnerových děl a představení se odehrávají ve festivalovém divadle. Letošní ročník probíhá od 25. července do 28. srpna a lístky na jednotlivá vystoupení stojí od 35 do 350 EUR.

 

Klíčová slova: Belgie, Roskilde, Werchter, Brusel, Francie, Paříž, Velká Británie, Boom, Švýcarsko, Německo, Bayreuth

 

Publikováno: 15.06.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Největší a nejznámější letní hudební festivaly v Evropě

15.07.2012 00:47 sud
---.17.sdl.core.ttnet.cz

a proc tu nemate Rock am Ring atd...?

08.07.2012 08:00 lukas gal
---.dynamic.chello.sk

najvecsi festival ze vsetkich na zemi bolo to krasne ako spievali

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Největší a nejznámější letní hudební festivaly v Evropě

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist