Nejromantičtější podzimní místa v ČR

Letošní léto se již nezadržitelně blíží ke konci a za dveřmi už nedočkavě přešlapuje další roční období - podzim. Přestože je někdy toto období spojováno s deštěm, opadáváním listí ze stromů, rychlým snižováním teplot a zkracováním dne, může se rovněž pochlubit mnoha superlativy, díky kterým se stává velmi atraktivním. Mnoho lidí dokonce tvrdí, že právě podzim má nejosobitější atmosféru ze všech ročních období. Podobné soudy jsou samozřejmě značně subjektivní a nemá cenu nad nimi nikterak dlouze polemizovat. O tom, že na podzim je stále pěkné počasí na to, aby si člověk udělal příjemný výlet do přírody a za kulturou, zažil sychravě romantickou atmosféru padající rosy a oparů mlhy, která se vznáší nad krajinou, však nemůže být žádný pochyb. Česká republika navíc svou polohou ve středu Evropy takřka každoročně přivábí takzvané „babí léto“, což v podstatě není nic jiného než slunečný podzim s překrásným počasím. Využijte proto bez zbytečného váhání této přívětivé doby k výletům se svými nejbližšími. V českých luzích a hájích je totiž nespočet atraktivních míst, která jsou jako stvořená pro trávení pohodových chvil. Naše redakce si pro vás připravila několik zaručených tipů na nádherná místa, která během podzimu rozhodně stojí za to navštívit.

 

Procházka starou Prahou

 

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Stará Praha patří bezpochyby k tomu nejkrásnějšímu nejen v České republice, ale dokonce i v celé Evropě. Je to především její fascinující architektura a starobylá atmosféra, co učaruje každého návštěvníka. Povinnou památkou, kterou by měla začínat každá turistická prohlídka Prahy, je Pražský hrad. Ten je totiž nejnavštěvovanější českou pamětihodností, která je přirozeně na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V hradním komplexu se skrývá katedrála svatého Víta, úchvatná gotická stavba, jejíž dokončení trvalo takřka šest století. Dalším místem, které si na Hradě nenechá nikdo ujít, je malebná Zlatá ulička. Jedná se o zrekonstruovanou středověkou uličku, ve které si návštěvníci můžou prohlédnout kupecké a řemeslnické domky v jejich tehdejší podobě. Na Pražském hradě jsou úžasné i jeho rozsáhlé zahrady, ze kterých je skvělý výhled na celou stověžatou Prahu. Při pěkném počasí tu vždy najdete spoustu zamilovaných párů, které si ruku v ruce vychutnávají sluneční paprsky a jedinečný pohled na tisíce pražských střech. Naše romantická procházka pokračuje na Malé Straně, kam se dá z Pražského hradu snadno sejít. Na Malostranském náměstí určitě navštivte nádherný kostel svatého Mikuláše. Poté se vydejte směrem k parku Kampa, kde se můžete projít podél řeky Vltavy a navštívit některou z místních kavárniček nebo Muzeum Kampa. Ti z vás, kteří mají rádi pohled z výšky na Prahu, by si neměli nechat ujít Petřín, kde se můžou lanovkou svézt ke známé Petřínské rozhledně, která nabízí nádherný výhled. Hned pod rozhlednou se nachází zrcadlové bludiště, ve kterém procházíte mnoha zrcadlovými sály, které nejrůznějšími způsoby pitvoří váš vzhled, takže si užijete spoustu legrace. Procházku starou Prahou si můžete prodloužit návratem na Malou Stranu, kde se přes Karlův most, jednu z nejvýznamnějších českých památek, která je známá po celém světě, vydáte šouravým krokem směrem ke Staroměstskému náměstí s nádhernou radnicí a unikátním orlojem, před kterým se každou hodinu scházejí natěšené davy turistů, aby si prohlédly, jak se na něm točí apoštolové.

 

Zřícenina hradu Rabí

 

Nefalšovaným romantickým zážitkem je také návštěva zříceniny středověkého hradu. Jednou z nejznámějších a nejkrásnějších zřícenin v České republice je podle mnohých odborníků hrad Rabí. Fascinující ruiny kamenné stavby najdete na Šumavě, zhruba 8 kilometrů od obce Sušice. Ve čtrnáctém století stála na místě dnešního hradu mohutná tvrz pánů z velhartického rodu. V 15. století pak byla tvrz přestavěna na obří hradní komplex, který u všech vzbuzoval velký respekt, protože se mohl pochlubit jedním z nejvyspělejších obranných systémů v celé Evropě. Za třicetileté války byl však vypleněn cizími vojsky a v 18. století vyhořel, takže se dochovaly pouze kamenné základy a stavby. Ve 20. století byl hrad částečně renovován a jmenován chráněnou památkou. Dnes se tu pravidelně pořádá velké množství kulturních a zábavných doprovodných akcí, které spolu se zajímavou prohlídkou zříceniny vždy přilákají spoustu návštěvníků. Pro veřejnost je hradní zřícenina Rabí otevřena až do konce října. Jestliže se již budete nacházet v nádherné šumavské přírodě, rozhodně nevynechejte možnost dalších výletů. Skvělým zážitkem je například procházka kolem Černého a Čertova jezera, kde můžete na čerstvém vzduchu načerpat energii.

 

Historické centrum Českého Krumlova

 

Zámek v Českém Krumlově

Zámek v Českém Krumlově

Český Krumlov je jedním z nejromantičtějších měst České republiky, podle mnoha turistů dokonce tím nejromantičtějším. Toto nádherné třináctitisícové městečko najdete v jižních Čechách, zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic. Pokud si chce někdo užít romantiku v nádherném historickém prostředí, ze kterého přímo dýchá jedinečná atmosféra dlouhých staletí, tak by pro něj měl být Český Krumlov tou pravou volbou. Od roku 1992 je toto město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nejnavštěvovanější pamětihodností je rozsáhlý českokrumlovský zámek. Ten je hned po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším zámeckým komplexem v České republice. Zámek je vystavěn v renesančním slohu a jeho prohlídku můžeme jen vřele doporučit. Úžasná je také procházka v zámeckých zahradách, ve kterých naleznete například otáčivou točnu, kde se během letních měsíců hrají divadelní představení. Na Českém Krumlově je úchvatné právě to, že jednotlivé památky a další lákadla nejsou příliš roztroušeny, ale umístěny v rozsáhlém historickém centru, kolem kterého se nabaluje mnoho stylových restaurací, které jsou laděny do středověkého hávu. Při vyjmenování zdejších památek nemůžeme opomenout ani kostel svatého Víta, renesanční radnici či zachovalé městské hradby. Milovníci piva zase jistě nepohrdnou exkurzí v krumlovském pivovaru Eggenberg, jenž nabízí celou řadu chuťově velmi zdařilých piv. Ve městě se nachází velké množství hotelů, hotýlků a penzionů, takže nebudete mít velký problém při výběru ubytování. Jednodenní výlet do Českého Krumlova je totiž málo. Jeho krásy stojí za to poznávat alespoň dva dny, ale ani ty někdy nemusí stačit.

 

Jezero největšího z romantiků

 

Pokud hovoříme o romantických místech, tak bychom jen těžko mohli vynechat to, které je pojmenované po jednom z největších romantiků, které tato země zná. Básník Karel Hynek Mácha byl také proslulý cestovatel a při svých výletech několikrát zavítal i k tomuto nádhernému jezeru. Oficiálně se však jezero jmenuje podle tohoto významného básníka až od roku 1945. Dříve se mu říkalo Velký (Dokeský) rybník. Máchovo jezero v současnosti patří mezi největší rybníky v České republice. Bylo založeno již ve 14. století císařem Karlem IV. a dnes je velkým lákadlem pro všechny turisty nejen z ČR. Jde o nádhernou rozlehlou vodní plochu, kolem které se nachází množství pláží, cyklostezek a také historicky zajímavých míst, jako jsou například zříceniny hradů Bezděz, Houska a Kokořín. Okolí Máchova jezera se vyznačuje svou romantickou tajemností – mlžný opar nad jezerem, rozmanité křivolaké skály, nejrůznější rokliny a rozsáhlé lesní porosty – těžko by na turistu hledajícího netradiční scenérie něco zapůsobilo více. Uprostřed jezera se nacházejí dva ostrůvky – Kachní ostrov a Myší zámek, které jsou však veřejnosti zapovězeny. Jsou na nich totiž chráněné ornitologické rezervace. V bezprostředním okolí jezera najdete obce Doksy a Staré Splavy, v nichž je spousta penzionů, hotýlků a chatek, kde se může každý ubytovat a užít si v této romantické krajině třeba prodloužený víkend.

 

Překrásná Pálava a moravské vinařské oblasti

 

Pálava (někdy také označována jako Pavlovské vrchy) je překrásnou krajinou oblastí, která je hojně navštěvovaná turisty. Najdete tu totiž nádhernou přírodu a úchvatné památky, které z vašeho výletu učiní prvotřídní akci. Chráněná krajinná oblast Pálava nabízí množství turistických stezek, které vedou takřka panenskou přírodou. V okolí ale najdete mnoho dalších zajímavostí. Jednou z nich je například zámek Valtice, ve kterém kdysi sídlil knížecí rod Lichtenštejnů. Nádherný zámecký komplex byl mnohokrát přestavován, významné jsou především renesanční a barokní úpravy, které mu udaly jeho dnešní podobu. Vedle zámku se nachází také nádherně upravené zámecké zahrady, které jsou jako stvořené pro odpočívání. Ještě lákavější je však návštěva podzemí zámku Valtice, najdete tu totiž Národní vinařské centrum, v němž si můžete vychutnat degustaci nejlepších vín České republiky. Jestliže jsme se dostali k vínu, tak nemůžeme nezmínit nedaleký Mikulov. Ten je centrem Mikulovské vinařské podoblasti a čeká v něm na vás naučná vinařská stezka s mnoha zajímavými zastávkami, které vás poučí nejen o zdejším víně, ale také o celé mikulovské krajině. Povinností by pro vás měla samozřejmě být i návštěva některého z vyhlášených sklípků a prohlídka vinice.

 

Romantické kolonády v Karlových Varech

 

Lázeňské město v západních Čechách není proslulé pouze svými termálními lázněmi, Becherovkou, oplatkami, ale také mezinárodním filmovým festivalem. To už je slušné množství důvodů, proč stojí za to vydat se na podzimní výlet právě do Karlových Varů. Žije zde něco málo přes 50 tisíc obyvatel, velkou část z nich tvoří ruská komunita, která zde v posledních letech začala skupovat luxusní bytové rezidence. To se v některých částech Karlových Varů projeví i v nápisech na výlohách a obchodech. Dokonce se vám může snadno stát, že vás v restauraci nebo kavárně nejdříve osloví rusky a až poté teprve česky. Historie Karlových Varů sahá přirozeně až do 14. století, kdy zde Karel IV. založil lázně. Dnes se v Karlových Varech nachází 79 teplých minerálních a termálních pramenů, třináct z nich je používáno k pitné ozdravné kúře. Je zde také pět nádherných kolonád, z nichž nejproslulejší je Vřídelní kolonáda, u které se často konají nejrůznější kulturní a společenské akce. Věřte, že procházka po této kolonádě je skvělým zážitkem pro vás i vašeho partnera. Nejznámější památkou města je barokní kostel svaté Máří Magdaleny z 18. století. Za návštěvu ale rozhodně stojí i další sakrální stavby, jako jsou například anglikánský kostel svatého Lukáše či pravoslavní kostel svatého Petra a Pavla. V okolí Karlových varů najdeme také několik oblíbených rozhleden a vyhlídek, ze kterých si můžete prohlédnout nádhernou západočeskou krajinu. Doporučit můžeme zejména rozhlednu Diana, Doubský vrch a Vyhlídku Karla IV. Jak už bylo řečeno, Karlovy Vary jsou městem, ve kterém to neustále kulturně a společensky žije.

 

Svět zvířat na dlani

 

Pro další romantický zážitek se při našem cestování po České republice vrátíme zpět do hlavního města Prahy. Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů, který má své nezpochybnitelné kouzlo, je totiž Zoologická zahrada Praha v Tróji. Všichni milovníci přírody se rádi vydávají na prohlídku tohoto nádherně upraveného místa. Pokud chcete vzít svoji lásku na romantickou vycházku nebo se vydat na příjemnou procházkou s celou rodinou, nemůže vás pražská zoologická zahrada ničím zklamat. Oficiálně byla otevřena v roce 1931 a postupně sem byly převáženy mnohé ohrožené zvířecí druhy. Některé z nich se díky zdejšímu chovu podařilo dokonce trvale zachránit. Jmenovat můžeme například známé plemeno koně Převalského. Nejčernější událostí, která toto místo potkala, byly povodně v roce 2002, kdy došlo k vážnému poškození značné části areálu a úhynu mnoha vzácných zvířat. Po povodních přišla velká rekonstrukce a obnovená výstavba, na kterou můžou být všichni Pražané náležitě pyšní. Dnes představuje Zoo Praha moderní komplex se spoustou pavilonů s exotickými zvířaty. Chloubou zahrady je především indický pavilon, kde kromě několika druhů kočkovitých šelem naleznete také gorilí výběhy. Samce Richarda nebo nejznámější mládě gorilku Moju, zná totiž úplně každý. Oblíbeným zpestřením je také sedačková lanovka, která vás vyveze k dalším výběhům v rámci zoo. Podle odborníků patří pražská zoologická zahrada dokonce k 10 nejkrásnějším zoo na celém světě. Těm, kteří mají rádi přírodu, proto můžeme výlet do zoologické zahrady jen vřele doporučit. Jestliže vás kromě světa zvířat zajímají také rostliny, není nic snazšího, než se vydat do trójské botanické zahrady. Tam na vás totiž bude čekat množství unikátních exotických druhů květeny.

 

Výlet do Českého Švýcarska

 

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko

Jestliže se chcete na podzim vypravit na nezapomenutelný výlet do překrásné přírody, tak by se vaše pozornost měla ubírat k jedinečnému Českému Švýcarsku. Právě zde totiž můžete vidět množství geologický unikátů v prostředí nádherných přírodních scenérií. Národní park České Švýcarsko naleznete v severních Čechách v okrese Děčín, nedaleko německých hranic. Tato chráněná přírodní oblast se může pochlubit spoustou neobvyklých turistických cest, které vedou kolem velkých skalisek, propastí a skalních mostů. Nejznámějším geologickým útvarem a zároveň největší turistickou atrakcí je Pravčická brána, což je v podstatě 16 metrů vysoký a 16,5 metru široký pískovcový skalní oblouk. Díky velké spoustě skalisek se České Švýcarsko stává vyhledávanou oblastí pro všechny horolezce, kteří zde mají spoustu příležitostí prověřit svoje dovednosti. Oblíbenou atrakcí je v těchto místech také plavba po dřevěné pramici soutěskami řeky Kamenice. Milovníci cyklo-turistiky si rovněž přijdou na své, je tu několik dobře upravených tras, které nabízejí všem cyklistům dokonalý komfort.

 

Klíčová slova: Česká republika, Praha, Šumava, Český Krumlov, Karlovy Vary, České Švýcarsko

 

Publikováno: 21.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Nejromantičtější podzimní místa v ČR

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Les 4 Vallées: ukončete sezónu v Alpách Pokud jen s těžkým srdcem snáší...
Les 4 Vallées, panoráma alpských vrcholků z Mont-Fort
NEJ hudební festivaly 2015 v Evropě Letní prázdniny jsou již v plném p...
Tomorrowland 2014, foto: tomorrowland.com
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Cestopis: Korfu, poklidné letovisko Roda Roda je poměrně klidným rezort...
Paleokastritsa, pláž

Fotogalerie k tématu: Nejromantičtější podzimní místa v ČR

© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist