Nejromantičtější evropská města

Romantika v evropských městech


Benátky, Canal Grande v noci

Benátky, Canal Grande v noci

První máj, v naší zemi slavený jako den všech zamilovaných, nastane již za tři dny a vy možná v tuto chvíli horečně přemýšlíte, jaké překvapení připravit vaší milované osobě. Jestliže uvažujete v trošku širším rámci a nechcete se spokojit s pouhým polibkem pod nejbližší rozkvetlou třešní či procházkou k petřínské soše Karla Hynka Máchy, možná vám následující řádky poslouží jako inspirace. Starý kontinent je posetý řadou romantických měst a pokud budete jednat dostatečně pohotově, není vyloučeno, že letošní První máj nakonec oslavíte v Paříži, Benátkách, Amsterdamu, Bruggách nebo Římě. Jak se dočtete níže, právě tato města jsou považována za jedna z nejšarmantnějších v Evropě.

Paříž


Bazilika Sacré-Coeur

Bazilika Sacré-Coeur

Nevěnovat se v článku pojednávajícím o nejromantičtějších evropských městech Paříži by hraničilo s diletantstvím. Každý, kdo někdy v životě navštívil francouzskou metropoli, jistě uzná, že právě romantická atmosféra je jejím charakteristickým znakem, a to v každé roční době. Vydejte se i vy do Paříže s vaší drahou polovičkou a při společných procházkách městem z plných plic do chřípí nasávejte romantického ducha metropole nad Seinou. Zhlédněte na vlastní oči všechny notoricky známé pařížské stavby, jako je Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame či Vítězný oblouk, od kterého se, půjdete-li po Champs-Elysées, dostanete k muzeu Louvre. Nezapomeňte navštívit Latinskou čtvrť, projděte se podél Seiny a myšlenky zjitřené rušným velkoměstem uklidněte v přírodě Lucemburských zahrad, případně si oddechněte v kavárně u výborné kávy a křupavého croissantu. Romantiku nejtěžšího kalibru si pak dopřejte ve čtvrti Montmartre, rozkládající se na stejnojmenném pahorku. Od paty baziliky Sacré-Coeur se kochejte výhledem na zapadající slunce nad městem a oceňte práci tvořících pouličních umělců. Pak se ruku v ruce vydejte uličkami dolů a v duchu rčení „láska prochází žaludkem“ si dejte večeři v jedné z vyhlášených pařížských hospůdek.

Benátky


Benátky, romantická restaurace na nábřeží

Benátky, romantická restaurace na nábřeží

Italské město, vystavěné na ostrovech a ostrůvcích v laguně Jaderského moře, je jedním z nejromantičtějších měst nejen starého kontinentu, ale celé planety. Nevyzpytatelný vodní živel sice na jednu stranu propůjčuje Benátkám jejich jedinečnou atmosféru, na stranu druhou si za to vybírá krutou daň v podobě častých záplav, které město postihují. Dopřejte si i vy s ničím nesrovnatelné zážitky, které vám návštěva Benátek připraví. Projíždějte městem na gondole a obdivujte úchvatné paláce i jiné budovy nevyčíslitelné historické hodnoty, které na území Benátek v průběhu dějin vznikly. Itálie je známá svou delikátní gastronomií a ještě dlouho po návratu domů budete při vzpomínce na tamní pokrmy reagovat jako Pavlovův pes. Aktuální období jara je pro návštěvu Benátek ideálním časem, protože v teplých letních měsících se nad kanály vznáší citelný zápach, který romantice moc nepřeje.

Amsterdam


Most přes kanál Keizersgracht

Most přes kanál Keizersgracht

Nizozemská metropole, stejně jako Benátky, vděčí za své kouzlo především vodě. Největší turistické lákadlo, kterému při návštěvě Amsterdamu nepochybně podlehnete i vy, představuje více než stokilometrová síť kanálů ze sedmnáctého století, kolem kterých se rozkládá historická část města. Tradiční architektura domů na nábřeží, půvabné mosty klenoucí se přes kanály a úzké uličky, to jsou základní ingredience, tvořící podmanivého genia loci nizozemského hlavního města. Chcete-li atmosféru Amsterdamu pocítit v její nejryzejší podobě, dopřejte si projížďku po kanálech na loďce, případně brázděte uličky a mosty na kole, nejoblíbenějším amsterdamském dopravním prostředku. Ani obyčejná procházka však rozhodně není k zahození. Už tak dosti silný romantický dojem z návštěvy Amsterdamu se ještě znásobí po setmění, kdy osvětlené budovy, mosty a nábřeží nádherně září do noci.

Bruggy


Bruggy, nábřeží za soumraku

Bruggy, nábřeží za soumraku

Západoflanderské Bruggy sice nemohou konkurovat výše zmíněným městům počtem obyvatel či rozlohou, svou krásou však nepochybně ano, takže jejich zařazení na seznam nejromantičtějších evropských měst jistě nikoho nepřekvapí. Klidnější životní tempo Brugg představuje alternativu pro páry, které touží hltat romantiku plnými doušky a zároveň je otravuje hektická atmosféra notoricky známých měst. V Bruggách je vše koncentrováno pěkně na jednom místě, a sice ve středověkém centru, jehož přitažlivost, tak jako v případě Amsterdamu a Benátek, umocňují kanály. Až po celodenním procházení Bruggami v žaludku zaznamenáte šimravý pocit hladu, nemusíte v žádném případě zoufat. Belgie je známá svou gastronomií, lahodnými cukrářskými výrobky a pestrou nabídkou piv, takže s vaší milovanou osobou bez obav zamiřte do nějakého tradičního lokálu a dotkněte se kulinářského nebe.

Řím


Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Seznam romantických měst můžeme stěží ukončit stylověji než odstavcem věnovaným Římu. Věčné město disponuje tolika nádhernými stavbami, upomínajícími na všechny etapy lidských dějin, že se mu v tomto ohledu snad žádné jiné město na světě nevyrovná. Řím by si však sotva získal svou masivní oblibu mezi turisty, kdyby neuměl nabídnout nic jiného, než historické stavby, byť by byly sebevíce úchvatné. Jedinečnost italské metropole tkví právě v tom, kterak kombinuje dávnou historii s čilou současností. Římu totiž není cizí nic z toho, co charakterizuje celou Itálii. Procházejte s drahou polovičkou ulicemi a sledujte nikdy nekončící lidské hemžení, probíhající v historických kulisách italské metropole. Římané si umějí svůj život opravdu užít a nezapomínají na drobné lidské radosti, které z všedních dní dělají dny nevšední. Vezměte si proto z obyvatel Říma příklad a nehoňte se pouze slepě za památkami. Koloseum, Forum Romanum, Vatikán, fontána di Trevi ani Španělské schody vám beztak nikam neutečou. Raději vnímejte nepopsatelnou atmosféru a v čase oběda či večeře se pohodlně usaďte v některé z restaurací. Tam, nad talířem chutného jídla, číší mámivého vína a s milovanou osobou po boku, si uvědomíte, že život je opravdu krásný.

Klíčová slova: Paříž, Benátky, Amsterdam, Bruggy, Řím, Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie

 

Publikováno: 28.04.2011
Aktualizováno: 28.04.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Nejromantičtější evropská města

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Nejromantičtější evropská města

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist