Nejneobvyklejší tipy, jak strávit silvestra

Oslavy konce starého a příchodu nového roku patří k těm vůbec nejbouřlivějším, doprovází je všeobecné veselí a skvělá atmosféra, vznikající uprostřed rodinného kruhu či ve společnosti dobrých přátel. Do konce aktuálního roku sice ještě několik týdnů zbývá, to však rozhodně neznamená, že byste již nyní nemohli začít spřádat odvážné plány na neotřelou oslavu letošního silvestra. V následujícím článku vám představíme několik tipů, jak si přelom roku zpříjemnit netradičními zážitky.

 

Silvestr dvakrát za den

 

Pokud jste opravdu velkým fanouškem silvestrovských oslav a velmi vás mrzí, že si tyto radovánky můžete dopřát pouze jednou v roce, jistě pro vás bude milým zjištěním, že existuje způsob, jak při troše snahy přechytračit neúprosně ubíhající čas a vychutnat si odpočítávání posledních vteřin starého roku hned dvakrát během jediného dne. Je to možné díky datové hranici, která kličkuje Tichým oceánem mezi kontinenty a ostrovy kolem 180. stupně zeměpisné délky. Zatímco na západní straně datové čáry zrovna probíhají poslední chvíle starého roku, na východní straně je o den méně a tamní obyvatelé tak ještě mají celý silvestrovský den před sebou. Jestliže si tedy chcete užít dvě oslavy během dne, ideální podmínky vám k tomu poskytnou ostrůvky rozeseté v Oceánii, ležící relativně blízko datové hranice. Zúčastněte se nejprve křepčení na Fidži, 1. ledna dejte vale malátným, z novoročních oslav se probouzejícím Fidžijcům, nasedněte na letišti Nadi International Airport do letadla a přesuňte se o necelých 600 kilometrů severovýchodním směrem, na Samou, rozkládající se ve vlnách Pacifiku na druhé straně časové hranice. Let vám nezabere ani dvě hodiny a vy tak budete mít dostatek času řádně se nachystat na oslavu příchodu nového roku, která vás ten večer, už podruhé za posledních čtyřiadvacet hodin, čeká. Teoreticky se samozřejmě nemusíte omezovat striktně na oblasti poblíž datové hranice a můžete silvestra oslavit například v Sydney a pak se za stejným účelem přesunout do Los Angeles, v takovém případě však strávíte podstatnou část dne v letadle.

 

Silvestrovská půlnoční záře

 

Může se stát, že slavení přelomu roku na zeměpisně výjimečných místech se vám po zkušenosti s oslavou v Oceánii zalíbí natolik, že začnete hned promýšlet, kterak si silvestra ozvláštnit další rok. Jako neotřelé kulisy k oslavám příchodu nového roku může nepochybně posloužit nějaké místo na jižní hemisféře, pokud možno co nejjižněji položené. Optimální je samozřejmě Antarktida, ovšem ne každý člověk touží o půlnoci olizovat rampouch zmrzlého šampaňského a o novoroční předsevzetí se dělit s tučňákem. A v čemže to vlastně je jižní polokoule na přelomu roku tak výjimečná? Zatímco středoevropský region se v této roční době halí do depresivního závoje noci už kolem 5. hodiny odpolední, jižní polokouli naopak vládne léto a na jižním pólu slunce ani nezapadá za obzor. Populární "bílé noci", jak je turisté znají třeba z letního Petrohradu, si tak můžete na silvestra užívat například v argentinském městě Ushuaia, jednom z nejjižnějších měst světa. Dostat se sem není problém, neboť ve městě se nachází letiště, na které směřují frekventované spoje z Buenos Aires. Rovněž se odtud dají podniknout dobrodružné výpravy lodí dále na jih, kupříkladu k mysu Horn a břehům Antarktidy.

 

Silvestr ve Velkém jablku

 

"Hlavní město světa" je místem, které umí oslavit příchod nového roku s veškerou pompou a grácií. Epicentrem newyorských oslav je legendární náměstí Times Square, jež se s blížící půlnocí zaplní stovkami tisíc rozjařených lidí, kteří se rozhodli prožít přelomové okamžiky roku právě v New Yorku. Jedinečností newyorského silvestra je takzvaná "Koule času", svítící křišťálové těleso o váze více než půl tuny. Tato koule je od silvestrovského odpoledne umístěna na speciálním podstavci na střeše mrakodrapu One Times Square, aby se začátkem poslední minuty starého roku začala před zraky natěšených přihlížejících klesat a přesně s úderem půlnoci dosedla na své místo na střeše zmíněného mrakodrapu stojícího na Times Square. Vzduchem začnou poletovat konfety a následují přípitky doprovázené erupcí veselí, které v ulicích New Yorku pokračuje až do časných ranních hodin. Pozitivní zprávou pro všechny shopaholiky je pak jistě fakt, že na Nový rok začínají ve Spojených státech povánoční výprodeje a zejména oblečení pořídíte za zlomek původní ceny.

 

Nádherné silvestrovské ohňostroje

 

Doprovázet chvíle lámání roku ohnivou show na obloze je tradičním obyčejem jdoucím napříč světovými kontinenty. I zde však platí známé pořekadlo, že "když dva dělají totéž, není to totéž", a jednu římskou svíci odpálenou s přáteli na zahradě či špatně připravený ohňostroj nelze srovnávat s několikaminutovými úžasnými představeními, jejichž realizace stála milióny a podílely se na ní zástupy zkušených pyrotechniků. Pokud chcete něco podobného uzřít na vlastní oči, vyrazte do některého z velkoměst, která dokázala novoroční ohňostroj povýšit na umění. Pompézními ohňostroji se tak krom řady jiných metropolí chlubí například Hongkong, Rio de Janeiro a Sydney. Tato sama o sobě krásná města dokážou své půvaby při novoročních ohňostrojích ještě znásobit. Panorama hongkongského nábřeží tak osvětlují rakety vyletující přímo z mrakodrapů a vše navíc doprovází laserová show. Všemi barvami hrající erupce na nebi nad Rio de Janeirem pozoruje z proslulé pláže Copacabana vždy přes milión užaslých diváků, komentujících každý větší výbuch nadšenými připomínkami. Jedinečnou show v hlavní roli s pyrotechnikou, světelnými efekty, hudebním doprovodem, mostem Harbour Bridge a budovou Opery sleduje v sydneyském přístavu přes milión diváků a ještě mnohonásobně větší počet jich sedí přikovaný u televizní obrazovky. Rodiny s malými dětmi jistě ocení, že sydneyský novoroční ohňostroj je kromě hlavního půlnočního času ke zhlédnutí i kolem 21. hodiny.

 

Další silvestrovské zajímavosti

 

Existuje celá řada dalších způsobů a pozoruhodných míst, na nichž lze netradičně oslavit konec starého a příchod nového roku. Úžasnou silvestrovskou párty, ze které si možná ale nebudete nic pamatovat, si užijete například ve Skotsku, neboť o Skotech je známo, že umí oslavy pojmout s grácií a alkohol při nich teče proudem. Hogmanay, což je skotské slovo pro poslední den v roce, doprovází řada tradic, s nimiž se můžete nenuceně seznámit například v metropoli Edinburghu. Původně skotským zvykem, který se však rozšířil do řady dalších světových zemí, je zpěv prastaré lidové písně Auld Lang Syne, jímž synové a dcery Skotska oslavují první chvíle nového roku. Tisíce lidí odpočítávají příchod nového roku na kanadsko-americkém pomezí při březích světoznámých Niagarských vodopádů a nezapomenutelného silvestra prožijete i ve známém francouzském lyžařském rezortu Val Thorens, kde si můžete ťuknout skleničkou šampaňského ve stínu alpských velikánů. Pokud budete na silvestra pobývat ve Španělsku, nezapomeňte si v dostatečném předstihu zajistit 12 kuliček hroznového vína. Poslední vteřiny odpočítávající starý rok totiž Španělé podle již více než stoleté tradice tráví právě tím, že každou sekundu slupnou jednu z tuctu kuliček. Řada cestovních kanceláří rovněž nabízí silvestrovské pobyty v exotických destinacích, takže v případě zájmu se můžete vypravit kamsi do přímořského rezortu nebo třeba na safari do lůna černého kontinentu.

 

Klíčová slova: Fidži, Samoa, Sydney, Los Angeles, Petrohrad, Buenos Aires, USA, New York, Hongkong, Rio de Janeiro, Velká británie, Španělsko, Val Thorens

 

Publikováno: 04.11.2011
Aktualizováno: 04.11.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Nejneobvyklejší tipy, jak strávit silvestra

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejneobvyklejší tipy, jak strávit silvestra

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist