Nejnebezpečnější místa na světě

Horká místa naší planety


Naše planeta je dosti nebezpečným místem. Nachází se na ní bohužel nemálo oblastí, které jsou ochromeny hrůzami ozbrojených konfliktů či jinými závažnými překážkami, stojícími v cestě harmonickému rozvoji tamních společností. Pouhá zmínka o všech takových oblastech by vydala na dlouhý a tuze smutný seznam. Na následujících řádcích se tak pojďme podívat jen na některé země s turistickým potenciálem, kterým však z různě závažných důvodů není přáno, aby tento svůj potenciál bezezbytku využily. Podíváme se nejen na země zasažené válkou, ale i na státy, v nichž se i přes rozvinutý cestovní ruch musejí turisté mít na pozoru před zdravotními či bezpečnostními hrozbami.

Afghánistán – země stálého nebezpečí


Právě Afghánistánu patří v mnoha žebříčcích nezáviděníhodný primát vůbec nejnebezpečnější země světa. Afghánistán v průběhu dějin častokrát, vzhledem ke své poloze mezi Blízkým východem, Střední Asií a Indickým subkontinentem, fungoval jako nárazníkové pásmo mezi rozličnými říšemi a důsledkem tohoto faktu se jedná o zemi sužovanou takřka permanentními ozbrojenými konflikty, ať už jde o občanskou válku nebo střet Afghánců s příslušníky armád jiných států. Hornatý charakter afghánské krajiny naprosto znemožňuje vedení konvenční války a získání kontroly nad celým územím, což na vlastní kůži pocítili jak Sověti v 80. letech dvacátého století, tak Američané v prvních letech nového milénia. Jednotky NATO, tvořené především vojáky Spojených států, v Afghánistánu krvácí od roku 2001, kdy se rozhořel boj proti terorizmu a hnutí Tálibán. Životu nejvíce nebezpečno je v oblastech na hranicích s Pákistánem, tedy na jihovýchodě, ale násilí se šíří i do dalších částí země. Na mušku se často dostávají i civilisté a Ministerstvo zahraničních věcí ČR tak cestu do Afghánistánu občanům nedoporučuje.

Irák – velký potenciál, nejasné vyhlídky


Blízkovýchodní Irák je další zemí, ve které se vojska převážně Spojených států angažují v rámci boje proti terorizmu. Území dnešní Irácké republiky je jednou z kolébek lidské civilizace a za normálních okolností by se jistě Irák těšil, třeba díky památkám z období Mezopotámie, zaslouženému zájmu zvídavých turistů. Irák je však válečnou zónou, počet civilních obětí konfliktu jde každoročně do tisíců a ministerstvo zahraničí tak přirozeně ponouká k maximální obezřetnosti všechny občany ČR, kteří se na horkou iráckou půdu chystají. Na iráckém území operují izolované skupiny extrémistů, pro které jsou tamních poměrů neznalí cizinci snadným cílem. Jistou výjimku představuje na severu země ležící oblast iráckého Kurdistánu (provincie Erbíl, Sulajmánia a Dohúk), která je z hlediska pohybu cizinců relativně nejbezpečnější.

Libye – Kaddáfí vs. povstalci


Jmenování Libye coby turisticky nebezpečné země nemůže v dnešních dnech překvapit nikoho s alespoň minimálním povědomím o mezinárodním dění. Země, v níž po dlouhá desetiletí pevnou rukou vládne na pohled výstředně působící plukovník Kaddáfí, se v současnosti zmítá v agónii občanské války a recept na vyřešení palčivé situace prozatím nebylo schopno předložit ani OSN. Poměr sil mezi Kaddáfího jednotkami a povstalci se proměňuje, ani jedné straně se nepodařilo do dnešních dnů získat zřetelnou převahu a dá se proto očekávat, že konflikt v zemi bohaté na ropu může nabýt podoby vleklého střetu. Mnohé státy, včetně České republiky, uzavřely v Libyi své ambasády a varují občany před cestou do země. Turisté, kteří by chtěli obdivovat zachovalé památky z dob Římské říše, jako jsou například pozůstatky města Leptis Magna, zapsané na seznamu UNESCO, by si tak v rámci vlastní bezpečnosti měli počkat.

Somálsko – piráti z Afrického rohu


Zbídačený stát ležící na Africkém rohu je již dvacet let bez fungující centrální vlády a o moc nad jeho územím soupeří znepřátelené lokální skupiny. Postrachem zahraničních turistů jsou somálští piráti, brázdící severozápadní oblast Indického oceánu. Nejedná se o žádné romantické bukanýry á la piráti z Karibiku, nýbrž o bezskrupulózní zločince disponující moderní technikou a výzbrojí, kteří si posádku berou jako rukojmí. I přes námořní hlídky se pirátům povedlo dokonat již desítky úspěšných únosů. Jejich cílem jsou nejen obchodní, ale i soukromé a výletní lodě. Operační prostor pirátů se neomezuje jen na vody v blízkosti somálských břehů. Ministerstvo zahraničí upozorňuje na zvýšené riziko panující v teritoriálních vodách a exkluzivních ekonomických zónách nejen Somálska, ale i Džibutska, Jemenu, Keni, Komor, Madagaskaru, Mauricia, Mozambiku, Seychel, Tanzanie, zámořských departementech Francie Reunionu a Mayotte a v mezinárodních vodách celého severozápadního Indického oceánu.

Jemen – občanské nepokoje


Takřka ve všech blízkovýchodních státech musí turisté počítat se zvýšeným rizikem a Jemen není výjimkou, ba právě naopak! Země na jihu Arabského poloostrova sice díky své historii skýtá turistické příležitosti, vnitřní situace je však nedovoluje příliš rozvinout. Napětí mezi severní a jižní částí země a separatistické tendence jsou živnou půdou pro militantní islamisty z al-Káidy, pro které je Jemen důležitou základnou a místem pro školení teroristů. Jemenem v současnosti cloumají nepokoje namířené proti prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který v zemi vládne bezmála 33 let.

Jihoafrická republika – kriminalita a HIV


Kapské Město z ptačí perspektivy

Kapské Město z ptačí perspektivy

Na rozdíl od výše zmíněných zemí není Jihoafrická republika válečnou zónou, přesto však existují bezpečnostní rizika, kterých by si měli být turisté před cestou do této stále populárnější destinace, lákající zahraniční hosty především na čarokrásnou přírodu národních parků, vědomi. Jedním z nich je kriminalita. V JAR dochází k vysokému počtu nejzávažnějších trestných činů, jako jsou vraždy a znásilnění, časná jsou rovněž přepadení. Zločinnost bují zejména v centrech velkých měst, rozhodně se proto nedoporučuje pohybovat se po setmění na osamělých místech. Další závažné riziko představuje skutečnost, že Jihoafrická republika je zemí s nejvyšším výskytem HIV pozitivních osob a vysoké procento obyvatelstva je nakaženo i jinými pohlavními chorobami.

Kolumbie – narkomafie a bomby


Obecně vysoká míra kriminality, umocňovaná navíc nekonečnými konflikty probíhající mezi drogovými klany, představuje odvrácenou tvář Kolumbie. Narkoválky připravují o život nejen příslušníky jednotlivých gangů, ale i nevinné civilisty. V metropoli Bogotě i dalších velkých městech je třeba počítat s rizikem bombových atentátů. Při individuálním cestování automobilem se turisté vystavují nebezpečí únosu, ze stejného důvodu se nedoporučuje navštěvovat opuštěná místa. Obecně lze za nejnebezpečnější místa považovat venkovské oblasti, naopak bezpečněji je v bohatých čtvrtích velkých měst, i když zde je třeba mít na paměti hrozbu bombových útoků. Za nejbezpečnější místa Kolumbie z hlediska turistiky se považuje město Cartagena de Indias, jehož opevnění je zapsáno na seznamu UNESCO a karibské souostroví San Andrés y Providencia.

Mexiko – drogy a zločinnost


Výškové budovy v Mexico City

Výškové budovy v Mexico City

Podobě jako Kolumbie je i Mexiko, převážně v severních částech země při hranicích s USA (státy Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Baja California Norte a Chihuahua), paralyzováno narkomafiánskými půtkami, kterým padnou ročně za oběť tisíce lidí. Dalšími nebezpečnými státy jsou Oaxaca, Guerrero, Michoacán a Chiapas, kde civilisty ohrožují ozbrojení povstalci. V metropoli Mexico City dochází často k napadení a okradení turistů. Relativně bezpečněji se můžete cítit v přímořských rezortech, kde musí turisté čelit pouze drobné kriminalitě, které se nevyhnete v podstatě nikde na světě. Obětmi únosů páchaných za účelem získání výkupného se stává především místní obyvatelstvo, přesto je dobré být ostražitý a raději se nebezpečným místům vyhnout.

Klíčová slova: Afghánistán, Irák, Libye, Somálsko, Jemen, Jihoafrická republika, Kolumbie, Mexiko

 

Publikováno: 14.04.2011
Aktualizováno: 14.04.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Nejnebezpečnější místa na světě

12.06.2013 00:46 Roman
---.unet.cz

A ještě jedna věc naučte se aspon 50 procent Arabštiny a trochu jim porozumět možná vám to zachrání život Egypt je nádherný až po Mozambique.Ale je to jen proty co umněji se dobře pohybovat bez povšimnutí a ono to není jednoduchý se proplížit kolem ozbrojených Beduínů nebo rebelů a jiných povstalců.Víte nikdy je nepodcenujte proto píšu projít bez povšimnutí bez toho aby jste museli dejchat. Sám jsem to zažil když jsem procházel hranice kolem ozbrojený stráže.Je my vás moc líto vy co jdete do armády škoda že nemám žádnou vojnu ani armádu ale přesto vím že nejdůležitější je umět ovládat svůj dech věřte že potom vás nikdo nikdy nedostane.

12.06.2013 00:29 marhabten
---.unet.cz

Myslím že nikdo tu neví o čem mluvý,myslím že až vám v Somálsku uříznou hlavu za živa a ještě vám stihnou ji dát na prsa aby jste se podívali na sebe jak vypadáte bez hlavy je to jen pár vteřin kdy ta hlava ještě vnímá a pak už je konec.Myslím že vám pak ty pitomosti přejdou.Jaká Armáda nejdřív se vydej sám do Egypta třeba do Káhiry a dál do Asuánu bez kontaktu s domovem nebo si zajdi do metra v Káhiře jménem Mubarak projdi pár ulic a modli se aby ti neuřízli hlavu ale jyným s působem a zaněco jiného.

01.04.2013 15:01 budha
109.75.153---

nejprve si vsichni zajdete k psychologovi, jestli to mate v tech vasich mozeckach v poradku. nejsem si totiz uplne tak jist

27.03.2012 16:04 militaryman
88.103.148---

je my patnáct a taky chci do Ačř

30.10.2011 16:16 YASSIN
---.183.broadband9.iol.cz

Je to fakt hustý

21.07.2011 17:11 petros
---.181.broadband9.iol.cz

hoši vy si myslíte že je to tak jednoduché?? to není jako na PC hrách že by jste mohli restartovat hru.. ale jo proč ne.. když víte o co všechno můžete přijjít tak s chutí do toho :D potřebujeme někoho kdo bude bránit Zemi

29.04.2011 15:22 auudasek
---.net.upcbroadband.cz

fakt hustý xd

21.04.2011 23:54 ed belfour
---.net.upcbroadband.cz

tak tahle diskuze má vážně úroveň, asi tady nikdo nepochopil autora

21.04.2011 16:20 kouba
---.26.broadband11.iol.cz

az ti z břicha budou trčet střeva ta nevolej pomoc!!!

21.04.2011 11:43 Ghost
---.adsl.tmcz.cz

cau ja pudu taky do armady

20.04.2011 20:15 JIRKA
---.jes.cz

FAKT HUSTÝ

20.04.2011 16:27 johny
---.sattnet.cz

Když to hrajete na komplu tak to vypadá lehce, ale doopravdy to není prdel, střelí vás jednou a jste mrtví

19.04.2011 20:15 kevin
---.95-102-173.t-com.sk

to fakt chces it do armady ja som chcel ale uz ne XD

19.04.2011 18:49 Honza
---.sattnet.cz

Já půjdu do armády, ale za hodně dlouho(je mi 12)

19.04.2011 18:47 Honza
---.sattnet.cz

Čau je mi teprv 12, ale chci jít do armády i když mám astma.

19.04.2011 16:08 Filip
---.net.upcbroadband.cz

osobně si myslím že vy co tu machrjuete budete prvni kdo bude utíkat.Jo a kdo chce do armády tak si zacnete makat ne fyzičce

19.04.2011 14:54 adam
---.178-40-248.t-com.sk

ked virastiem budem vojak

18.04.2011 18:40 pavel koníř
---.67.broadband10.iol.cz

az pujdu do valky tak zabiju klause

18.04.2011 17:33 Jerry
---.6.broadband2.iol.cz

tak to ja vas budu v ty armade strilet a zabijet :D :D

18.04.2011 17:07 vituler
---.net.upcbroadband.cz

TO ja pujdu do Policie ale zasahova jednotka

17.04.2011 18:40 Robin
---.net.upcbroadband.cz

ja puj du take doarmady a udelam stredni na vojaka.

17.04.2011 09:13 pavel
---.144.broadband11.iol.cz

až mi bude 25 pujdu do armady a potom do valky

16.04.2011 20:16 hazn
---.dsidata.sk

sttrašne

16.04.2011 20:15 airsoft
---.customer.poda.cz

hele tak to ja jedu do ameriky a jdu do army

16.04.2011 12:27 killer
---.client.inetpckb.cz

hej vole as me bude 20 du do armadi

15.04.2011 21:58 dona
---.oslavany.net

husty armada je fakt vymozena

15.04.2011 17:45 jirka
---.twistnet.eu

taky myslim

15.04.2011 17:43 jirka
---.o2isp.cz

je to fakt husty

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejnebezpečnější místa na světě

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist