Horká místa naší planety
Naše planeta je dosti nebezpečným místem. Nachází se na ní bohužel nemálo oblastí, které jsou ochromeny hrůzami ozbrojených konfliktů či jinými závažnými překážkami, stojícími v cestě harmonickému rozvoji tamních společností. Pouhá zmínka o všech takových oblastech by vydala na dlouhý a tuze smutný seznam. Na následujících řádcích se tak pojďme podívat jen na některé země s turistickým potenciálem, kterým však z různě závažných důvodů není přáno, aby tento svůj potenciál bezezbytku využily. Podíváme se nejen na země zasažené válkou, ale i na státy, v nichž se i přes rozvinutý cestovní ruch musejí turisté mít na pozoru před zdravotními či bezpečnostními hrozbami.
Afghánistán – země stálého nebezpečí
Právě Afghánistánu patří v mnoha žebříčcích nezáviděníhodný primát vůbec nejnebezpečnější země světa. Afghánistán v průběhu dějin častokrát, vzhledem ke své poloze mezi Blízkým východem, Střední Asií a Indickým subkontinentem, fungoval jako nárazníkové pásmo mezi rozličnými říšemi a důsledkem tohoto faktu se jedná o zemi sužovanou takřka permanentními ozbrojenými konflikty, ať už jde o občanskou válku nebo střet Afghánců s příslušníky armád jiných států. Hornatý charakter afghánské krajiny naprosto znemožňuje vedení konvenční války a získání kontroly nad celým územím, což na vlastní kůži pocítili jak Sověti v 80. letech dvacátého století, tak Američané v prvních letech nového milénia. Jednotky NATO, tvořené především vojáky Spojených států, v Afghánistánu krvácí od roku 2001, kdy se rozhořel boj proti terorizmu a hnutí Tálibán. Životu nejvíce nebezpečno je v oblastech na hranicích s Pákistánem, tedy na jihovýchodě, ale násilí se šíří i do dalších částí země. Na mušku se často dostávají i civilisté a Ministerstvo zahraničních věcí ČR tak cestu do Afghánistánu občanům nedoporučuje.
Irák – velký potenciál, nejasné vyhlídky
Blízkovýchodní Irák je další zemí, ve které se vojska převážně Spojených států angažují v rámci boje proti terorizmu. Území dnešní Irácké republiky je jednou z kolébek lidské civilizace a za normálních okolností by se jistě Irák těšil, třeba díky památkám z období Mezopotámie, zaslouženému zájmu zvídavých turistů. Irák je však válečnou zónou, počet civilních obětí konfliktu jde každoročně do tisíců a ministerstvo zahraničí tak přirozeně ponouká k maximální obezřetnosti všechny občany ČR, kteří se na horkou iráckou půdu chystají. Na iráckém území operují izolované skupiny extrémistů, pro které jsou tamních poměrů neznalí cizinci snadným cílem. Jistou výjimku představuje na severu země ležící oblast iráckého Kurdistánu (provincie Erbíl, Sulajmánia a Dohúk), která je z hlediska pohybu cizinců relativně nejbezpečnější.
Libye – Kaddáfí vs. povstalci
Jmenování Libye coby turisticky nebezpečné země nemůže v dnešních dnech překvapit nikoho s alespoň minimálním povědomím o mezinárodním dění. Země, v níž po dlouhá desetiletí pevnou rukou vládne na pohled výstředně působící plukovník Kaddáfí, se v současnosti zmítá v agónii občanské války a recept na vyřešení palčivé situace prozatím nebylo schopno předložit ani OSN. Poměr sil mezi Kaddáfího jednotkami a povstalci se proměňuje, ani jedné straně se nepodařilo do dnešních dnů získat zřetelnou převahu a dá se proto očekávat, že konflikt v zemi bohaté na ropu může nabýt podoby vleklého střetu. Mnohé státy, včetně České republiky, uzavřely v Libyi své ambasády a varují občany před cestou do země. Turisté, kteří by chtěli obdivovat zachovalé památky z dob Římské říše, jako jsou například pozůstatky města Leptis Magna, zapsané na seznamu UNESCO, by si tak v rámci vlastní bezpečnosti měli počkat.
Somálsko – piráti z Afrického rohu
Zbídačený stát ležící na Africkém rohu je již dvacet let bez fungující centrální vlády a o moc nad jeho územím soupeří znepřátelené lokální skupiny. Postrachem zahraničních turistů jsou somálští piráti, brázdící severozápadní oblast Indického oceánu. Nejedná se o žádné romantické bukanýry á la piráti z Karibiku, nýbrž o bezskrupulózní zločince disponující moderní technikou a výzbrojí, kteří si posádku berou jako rukojmí. I přes námořní hlídky se pirátům povedlo dokonat již desítky úspěšných únosů. Jejich cílem jsou nejen obchodní, ale i soukromé a výletní lodě. Operační prostor pirátů se neomezuje jen na vody v blízkosti somálských břehů. Ministerstvo zahraničí upozorňuje na zvýšené riziko panující v teritoriálních vodách a exkluzivních ekonomických zónách nejen Somálska, ale i Džibutska,
Jemenu, Keni, Komor, Madagaskaru, Mauricia, Mozambiku, Seychel, Tanzanie, zámořských departementech Francie Reunionu a Mayotte a v mezinárodních vodách celého severozápadního Indického oceánu.
Jemen – občanské nepokoje
Takřka ve všech blízkovýchodních státech musí turisté počítat se zvýšeným rizikem a Jemen není výjimkou, ba právě naopak! Země na jihu Arabského poloostrova sice díky své historii skýtá turistické příležitosti, vnitřní situace je však nedovoluje příliš rozvinout. Napětí mezi severní a jižní částí země a separatistické tendence jsou živnou půdou pro militantní islamisty z al-Káidy, pro které je Jemen důležitou základnou a místem pro školení teroristů. Jemenem v současnosti cloumají nepokoje namířené proti prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který v zemi vládne bezmála 33 let.
|
Kapské Město z ptačí perspektivy |
Na rozdíl od výše zmíněných zemí není Jihoafrická republika válečnou zónou, přesto však existují bezpečnostní rizika, kterých by si měli být turisté před cestou do této stále populárnější destinace, lákající zahraniční hosty především na čarokrásnou přírodu národních parků, vědomi. Jedním z nich je kriminalita. V JAR dochází k vysokému počtu nejzávažnějších trestných činů, jako jsou vraždy a znásilnění, časná jsou rovněž přepadení. Zločinnost bují zejména v centrech velkých měst, rozhodně se proto nedoporučuje pohybovat se po setmění na osamělých místech. Další závažné riziko představuje skutečnost, že Jihoafrická republika je zemí s nejvyšším výskytem HIV pozitivních osob a vysoké procento obyvatelstva je nakaženo i jinými pohlavními chorobami.
Kolumbie – narkomafie a bomby
Obecně vysoká míra kriminality, umocňovaná navíc nekonečnými konflikty probíhající mezi drogovými klany, představuje odvrácenou tvář Kolumbie. Narkoválky připravují o život nejen příslušníky jednotlivých gangů, ale i nevinné civilisty. V metropoli Bogotě i dalších velkých městech je třeba počítat s rizikem bombových atentátů. Při individuálním cestování automobilem se turisté vystavují nebezpečí únosu, ze stejného důvodu se nedoporučuje navštěvovat opuštěná místa. Obecně lze za nejnebezpečnější místa považovat venkovské oblasti, naopak bezpečněji je v bohatých čtvrtích velkých měst, i když zde je třeba mít na paměti hrozbu bombových útoků. Za nejbezpečnější místa Kolumbie z hlediska turistiky se považuje město Cartagena de Indias, jehož opevnění je zapsáno na seznamu UNESCO a karibské souostroví San Andrés y Providencia.
Mexiko – drogy a zločinnost
|
Výškové budovy v Mexico City |
Podobě jako Kolumbie je i Mexiko, převážně v severních částech země při hranicích s USA (státy Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Baja California Norte a Chihuahua), paralyzováno narkomafiánskými půtkami, kterým padnou ročně za oběť tisíce lidí. Dalšími nebezpečnými státy jsou Oaxaca, Guerrero, Michoacán a Chiapas, kde civilisty ohrožují ozbrojení povstalci. V metropoli Mexico City dochází často k napadení a okradení turistů. Relativně bezpečněji se můžete cítit v přímořských rezortech, kde musí turisté čelit pouze drobné kriminalitě, které se nevyhnete v podstatě nikde na světě. Obětmi únosů páchaných za účelem získání výkupného se stává především místní obyvatelstvo, přesto je dobré být ostražitý a raději se nebezpečným místům vyhnout.
Klíčová slova:
Afghánistán,
Irák,
Libye,
Somálsko,
Jemen,
Jihoafrická republika,
Kolumbie,
Mexiko
Publikováno: 14.04.2011
Aktualizováno: 14.04.2011
Autor: Jan Brož