Slovo safari proniklo do ostatních jazyků ze svahilštiny a v překladu znamená "dlouhá cesta". Ve svém původním významu se tento termín používal pro lov divoké africké zvěře, dnes však slovem safari označujeme něco jiného. Cílem současného safari není rozmařilé střílení vzácných živočichů, nýbrž snaha přiblížit se k nim v jejich přirozeném prostředí a "ulovit" je objektivem fotoaparátu. V následujícím článku vám přinášíme stručné představení několika pozoruhodných území, na nichž můžete prožít nezapomenutelné safari. Jak vyplývá z výše napsaného, tento způsob pozorování zvěře pochází z černého kontinentu, a tak není divu, že Afrika má v našem přehledu nejsilnější zastoupení. Dostane se však i na Ameriku a Austrálii.
Možná nejpopulárnější safari destinací černého kontinentu je rezervace Maasai Mara, která se nachází na jihozápadě Keni a své jméno nese na počest Masajů, původních obyvatel této oblasti. Území rezervace, rozprostírající se na ploše 1 500 km2, obývají všichni reprezentanti africké "velké pětky", tedy sloni, nosorožci, buvoli, lvi a levharti. Řekám Mara a Talek vládnou krokodýli a krajinou se prohánějí gepardi, hyeny i žirafy. Nejúžasnější dílo přírody v rezervaci Maasai Mara, kterému se lze obdivovat každý rok, však představuje takzvaná "velká migrace", během které sem v období zhruba od července do října přichází z okolních oblastí obrovská stáda pakoňů, zeber a gazel. Celkem se jedná o více než milión a čtvrt kopytníků.
Serengeti, nejstarší tanzanský národní park, se rozkládá na ploše necelých 15 000 km2 a na severu svého území plynule přechází v keňskou rezervaci Maasai Mara. Právě mezi těmito dvěma parky probíhá výše zmíněná migrace hord kopytníků. Krajina parku Serengeti se dělí do tří oblastí. Většinu území vyplňují rozlehlé savany. Na západě, v okolí řeky Grumeti, se savana mění v bažinu. Na severu parku se pak objevují lesy. Serengeti obývá kompletní velká pětka, dále pak gazely, paviáni, žirafy, krokodýli i pestrá škála ptáků, od pštrosů přes marabu až po supa. Serengeti je jednou z nejoblíbenějších afrických safari oblastí, takže, chcete-li vidět krále zvířat lva, kterak si obstarává potravu, zamiřte právě sem.
Prožít nezapomenutelné safari a přiblížit se takřka na dosah nespoutaným africkým zvířatům je možné i ve východní Zambii na území národního parku South Luangwa, rozkládajícího se na ploše 9 000 km2 v údolí řeky Luangwa. Svůj zážitek z pobytu mezi divou zvěří v parku South Luangwa můžete ještě umocnit tím, že opustíte džíp, vydáte se na pěší safari a část parku si tak projdete pěkně po svých. Tento park rovněž jako jeden z mála umožňuje noční safari. Hlavními "hvězdami" parku jsou na pohled sympatičtí leč nebezpeční hroši, kterými se to v korytu řeky Luangwa, podobně jako krokodýly, jen hemží. Mezi další rezidenty patří sloni, zebry, lvi, levharti a žirafy. Celkem zde žije na 60 druhů zvířat a 400 druhů ptáků. Nosorožce mezi nimi již bohužel nenajdete, neboť v této oblasti byli vyhubeni. Optimální čas pro návštěvu parku nastává v období sucha od dubna do října, na jehož konci se zvířata shlukují kolem zbývajících zdrojů vody a jejich pozorovaní je tak ještě jednodušší.
Neprostupný les ugandského parku Bwindi, který se rozkládá na ploše 331 km2 v jihozápadním cípu země, tvoří díky své rozmanitosti jeden nejpozoruhodnějších ekosystémů Afriky. Na relativně malém území, tvořeném vysokými horami a hlubokými údolími, se totiž vyskytuje více než sedm set druhů zvířat a tisícovka druhů rostlin. Nejdůležitějším obyvatelem deštného pralesa Bwindi je gorila horská. V parku jich žije asi 350, což je zhruba polovina celosvětové populace tohoto kriticky ohroženého živočicha. Z dalších zvířat můžete v parku Bwindi narazit například na šimpanze, opice z rodu colobus, slony a šakaly. Největší lákadlo parku přirozeně představuje sledování goril. Za dobrodružství, které bude v optimálním případě završeno jedinečným pozorováním goril v jejich přirozeném prostředí, zaplatíte částku v řádech tisíců dolarů.
Chobe, jeden z největších národních parků Botswany, se rozkládá v severozápadní části země na ploše necelých 12 000 km2. Území parku se dělí do čtyř oblastí s různými ekosystémy. Mezi milovníky divoké africké přírody se největší oblibě těší území na severovýchodě parku, v okolí řeky Chobe. K tomuto vodnímu toku se v obdobích sucha stahují zvířata, a proto je velmi jednoduché zde pozorovat slony či žirafy. Právě sloni představují největší zdejší lákadlo, sloní populace na území Chobe se počítá v řádech desetitisíců, což je nejvíce ze všech národních parků Afriky. Z dalších zástupců velké pětky zde narazíte na všechny vyjma nosorožce. Optimálním časem, kdy vyrazit na safari do parku Chobe, je období sucha od května do září, kdy se zvířata zdržují v okolí zdrojů vody a je tak snadnější je zahlédnout.
Národní park Denali se rozkládá na Aljašce a zabírá plochu zhruba 25 000 km2. Na jeho území se nachází nejvyšší hora Spojených států amerických, Mount McKinley, jejíž jméno v indiánském jazyce zní právě Denali. Drsná horská krajina se studeným klimatem je domovem řady vzácných živočichů, jako jsou medvědi grizzly, sobi, losi, vlci, horské ovce a rysové. Horskými bystřinami se prohánějí pstruzi a lososi a vzdušnému prostoru vládne orel skalní. Krásy národního parku Denali můžete poznávat z bezpečí autobusu, pokud se však budete chtít dostat do opravdu bezprostředního kontaktu s aljašskou přírodou a jste zkušenými horaly, můžete po uhrazení poplatku vyrazit na hřebeny pěšky. Jestliže tíhnete k vodnímu živlu, nabízí se vám poznávání parku na palubě motorového člunu.
Souostroví v Tichém oceánu, ležící na rovníku a vzdálené asi 1 000 kilometrů západně od ekvádorských břehů, je naprosto jedinečným místem naší planety. Pouhá tři procenta území ostrovů jsou obydlena, zbytek plochy zabírá národní park. Na izolovaném souostroví uprostřed oceánu existuje naprosto jedinečný ekosystém a ctitelé přírodních krás zde tak mohou obdivovat jinde na světě nevídané živočichy a rostliny. Nejznámějšími tvory, obývajícími Galapágy, jsou ještěři prehistorického vzezření, obrovské želvy sloní a tučňáci galapážští, jediní tučňáci schopní žít v tropických podmínkách rovníku. Pokud tedy nemáte hluboko do kapsy a chcete prožít opravdu něco nezapomenutelného, vydejte se na safari na Galapágy. Nejpříhodnější doba k poznávání galapážské přírody je od prosince do května.
Na necelých 20 000 km2 australského Severního teritoria se rozkládá národní park Kakadu. Kromě rozmanité přírody, bohaté na rozličné živočišné a rostlinné druhy, je park Kakadu významný z hlediska zkoumání lidských dějin, neboť archeologické památky dokazují, že zde lidé žili již před 40 000 lety. Na území parku se rovněž nachází významný uranový důl Ranger. Turisté přijíždějí na safari do národního parku Kakadu především kvůli sladkovodním i mořským krokodýlům, z nichž největší exempláře dosahují délky až 6 metrů, a mnoha vzácným druhům ptáků, kteří se vznášejí nad vodními plochami. Při pohybu po vodních tocích je nutné na loďkách dbát zvýšené pozornosti, v žádném případě se pak nedoporučuje plavání.
Klíčová slova: Keňa, Tanzanie, Zambie, Uganda, Botswana, USA, Ekvádor, Austrálie
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||