Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách

Lyžařská sezóna se razantně hlásí o slovo a milovníci sjezdového lyžování se již nemohou dočkat okamžiku, kdy po měsících strádání poprvé vykrojí oblouk. Největší prostor k seberealizaci na svahu skýtají pochopitelně Alpy, pohoří táhnoucí se starým kontinentem ve více než tisícikilometrové délce a zasahující na území sedmi evropských států. Nejvíce vyhledávané lyžařské oblasti se nacházejí v Rakousku, Itálii, Francii, Švýcarsku a Německu, přičemž poslední jmenovaná země není alpskou velmocí v pravém slova smyslu a se zbylým kvartetem se příliš nemůže rofvnat. Rakouské Alpy lákají návštěvníky na kvalitně

Rakouské Alpy, St. Anton

Rakouské Alpy, St. Anton

upravené svahy a dobré technické vybavení rezortů, čemuž odpovídá cena. Sněhu je dost, a pokud se jej v dolních pasážích sjezdovek nedostává, můžete se spolehnout na zasněžování. Dobré podmínky mají i snowboardisté a milovníci freeridu. Nejvíce sluníčka si v rakouských Alpách užijete v březnu a dubnu, střediska v jižním Rakousku pak svým počasím připomínají Itálii a je zde slunečněji. Rakousko je známé svou širokou nabídkou aprés-ski aktivit. Italské Alpy jsou tvořeny rozmanitými pohořími a díky jižní orientaci převážné většiny svahů je Itálie obecně nejslunečnější alpskou zemí s více než 300 slunečnými dny v roce, což s sebou v nižších rezortech přináší občasný nedostatek sněhu a nutnost umělého zasněžování. Další nevýhodu
Italské Alpy, Mont Blanc

Italské Alpy, Mont Blanc

představuje celkově starší vybavení rezortů. Ve srovnání s ostatními alpskými velmocemi je v Itálii největší podíl krotkých terénů. Itálie se chlubí asi nejlepší úpravou sjezdovek a přívětivou cenovou hladinou. Francie má díky svým povětšinou vysoko položeným střediskům dostatek sněhu. Země galského kohouta je vyhlášená svými obrovskými propojenými areály, nejvyšším počtem náročných tratí a úžasnými podmínkami pro freeride. Cenově však vychází pobyt ve Francii dráže než v Itálii a Rakousku, i přes levné ubytování v apartmánech přímo na svazích. Švýcarské Alpy, které disponují nejvíce čtyřtisícovými
Francouzské Alpy, Les Sybelles

Francouzské Alpy, Les Sybelles

vrcholy, jsou pro lyžaře finančně nejnáročnější. Za své peníze však můžete očekávat neopakovatelnou atmosféru, která vládne ve švýcarských rezortech. Německé Alpy, ve kterých panují podobné klimatické podmínky jako v Rakousku, mají vlastně jen jeden konkurenceschopný rezort, a sice Garmisch-Partenkirchen. Protřelým lyžařům toho německé Alpy příliš nenabídnou, ale některá tamní menší střediska mají potenciál zaujmout rodiny s dětmi.

 

 

 

Rakouské Alpy

 

Horský masiv Alp zabírá zhruba dvě třetiny rakouského území a tak není divu, že zvrásněná vysokohorská krajina patří mezi největší turistická lákadla země. Vyhlášená rakouská střediska jsou soustředěna především do spolkových zemí Vorarlbersko, Tyrolsko, Salcbursko, dále pak do Korutan, východních oblastí Štýrska a jihu Horního Rakouska.

 

 

 

 

 

Voralbersko

 

Nejznámější lyžařské rezorty Vorarlberska se koncentrují v Arlberském průsmyku na hranicích se spolkovou zemí Tyrolsko. Leží zde legendární St. Anton, St. Christoph, Stuben, Lech a Zürs. Díky tradičně štědré sněhové nadílce je oblast známá svými takřka neomezenými freeridovými možnostmi. Dalším poznávacím znakem zmíněných rezortů v Arlberském průsmyku je vysoký standard poskytovaných služeb a péče, které se lyžařům dostává jak na svazích, tak, díky pestré nabídce aprés-ski aktivit, i po večerním návratu z lyžování. Luxusem vynikají hlavně Lech, Zürs a St. Anton. Zmíněný kvintet rezortů dohromady disponuje 235 kilometry upravených sjezdovek v nadmořské výšce od 1 304 do 2 811 metrů a necelými 200 kilometry tras vedoucích volnými terény. Za jednodenní skipas zde zaplatíte 45,50 EUR. Další známá vorarlberská střediska leží v údolí Montafon (Silvretta Montafon a Golm) a oblíbené jsou i rezorty v Bregenzerwaldu (Warth Schröcken), kde spadne nejvíce sněhu ze všech rakouských středisek.

 

Tyrolsko

 

Tyrolsko je vyhlášené ohromujícím počtem kvalitních rezortů, nacházejících se na jeho území. Lví podíl na tomto faktu má hlavně údolí Zillertal, nad nímž se horské vrcholky vypínají až ke 3 500 metrů a jehož úbočí jsou posázena řadou rozmanitých lyžařských rezortů, dohromady majících více než 600 kilometrů sjezdovek. Středem údolí je Mayrhofen, centrum střediska Ski Zillertal 3000, které potěší příznivce extrémně prudkých svahů. Nachází se zde totiž sjezdovka s všeříkajícím jménem Harakiri a sklonem 78 %. Nejkompaktnějším a nejkomfortnějším areálem je Hochzillertal-Hochfügen, oblíbený je i rozlehlý rezort Zillertal Arena. Údolí uzavírá ledovec Hintertux se svými prudkými sjezdovkami. Ve všech zmíněných rezortech Zillertalu stojí jednodenní skipas kolem 43 EUR. Dalším tyrolským ledovcem, díky němuž si můžete užívat lyžování i jindy než v zimě, je ledovec Pitztal ve stejnojmenném údolí. Lyžaře láká i údolí Ötztal, kterému dominují dva rezorty s více než 100 kilometry sjezdovek; z části ledovcový Sölden, v jehož blízkosti, ve městečku Längenfeld, se nachází termální akvapark, a luxusní Obergurgl-Hochgurgl. Trumfem Kitzbühelských Alp je pak SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, rozlehlá a takřka 300kilometrová oblast. Její nejvyšší pozice dosahují necelých 2 000 metrů, a je proto vybavena jedním z nejpropracovanějších zasněžovacích systémů v Rakousku. Oblíbená je i terénně různorodá oblast nad historickým městem Kitzbühel. V údolí Paznaun, u hranic se Švýcarskem a Vorarlberskem, leží jeden z nejlepších alpských areálů, Silvretta Arena, přeshraniční oblast tvořená moderním a rušným rakouským rezortem Ischgl a klidnějším švýcarským střediskem Samnaun, disponující více než 200 kilometry kompaktně propojených tratí.

 

Salcbursko

 

Alpy, Kaprun

Alpy, Kaprun

Ve spolkové zemi Salcbursko se nejlepší střediska nacházejí v oblastech Zell am See-Kaprun, Gastein, Hochkönig, Salzburger Sportwelt a Lungau. Některé z těchto oblastí jsou rovněž součástí mamutí Ski Amadé, pojmenované podle Wolfganga Amadea Mozarta, která disponuje celkem 860 kilometry sjezdovek v nadmořské výšce od 650 do 2 700 metrů a zasahuje i do vedlejšího Štýrska. Středem Ski Amadé je dvousetkilometrový houpačkový areál Salzburger Sportwelt, mezi jehož nejoblíbenější rezorty patří Flachau, středisko se sjezdovkami vhodnými pro rodiny s dětmi a zároveň rodiště Hermanna Maiera, a sportovně laděný Wagrain. Součástí Ski Amadé je i údolí Gastein s městečky proslavenými termálními lázněmi, nad nimiž se tyčí svahy rezortů Bad Gastein-Bad Hofgastein a Grossarltal-Dorfgastein. Do Ski Amadé patří i Hochkönig, ležící níže než předcházející dva rezorty, v nadmořské výšce od 800 do 2 000 metrů. Areál Lungau sestává ze tří samostatných rezortů (Grosseck-Speiereck, Katschberg-Aineck a Fanningberg) propojených skibusem a jeho výhodou je dostatek slunce, způsobený jižní orientací svahů. Sjezdovky areálu Zell am See-Kaprun se rozprostírají na úbočích Schmittenhöhe a především majestátního ledovce Kitzsteinhorn, který byl historicky vůbec prvním rakouským lyžařským střediskem na ledovci.

 

Italské Alpy

 

Italská alpská střediska se nacházejí na území severoitalských regionů Valle d'Aosta, Piemonte, Lombardie, Trentino-Jižní Tyrolsko, Benátsko a Furlansko-Julské Benátsko.

 

Valle d'Aosta

 

Nejmenšímu italskému regionu Valle d'Aosta vévodí přeshraniční lyžařské oblasti Zermatt-Cervinia, ležící po obou stranách italsko-švýcarské hranice a francouzsko-italská Espace San Bernardo. Zaslouženému zájmu se těší i v poslední době rychle rostoucí rezort Pila a střediska v oblasti Monte Rosa, která svým územím již zasahuje do vedlejšího regionu Piemonte. Nejpopulárnějším a zdaleka největším areálem v Piemonte je Via Lattea (400 kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce od 1 360 do 2 823 metrů za 33,50 EUR na den), sestávající z celkem 8 rezortů; Sestriere, Sauze d'Oulx-Jouvencaux, Oulx, Sansicario, Cesana, Pragelato, Claviere a Montgenèvre. I při lyžování ve Via Lattea můžete překračovat hranice států, neboť středisko Montgenèvre leží ve Francii. V Sestriere, Sansicariu a Pragelatu probíhaly lyžařské disciplíny zimní olympiády v roce 2006. Nejvíce zajímavých středisek v Lombardii, dalším severoitalském regionu, najdeme v údolí Valtellina, kde se nacházejí rezorty jako Livigno, Bormio 2000 a Santa Caterina. Výhodou Livigna, ležícího v nadmořské výšce od 1 815 do 2 798 metrů, je kromě 115 kilometrů převážně červených, svižných a prostorných sjezdovek i to, že se nachází v bezcelní zóně při hranicích se Švýcarskem a můžete zde nakupovat za velmi přívětivé ceny.

 

Trentino-Jižní Tyrolsko

 

Trentino-Jižní Tyrolsko je regionem, kterému dominuje horský masiv Dolomitů. Je zde asi nejvyšší koncentrace rezortů, nabízejících to nejlepší z italských Alp. Jedná se o oblasti Val di Sole, Val di Fiemme, Val di Fassa, Alta Badia a Reschenpass. Nad těmito oblastmi stojí ještě o stupínek výše dvojice Val Gardena a Kronplatz, rezorty, z nichž každý se může pochlubit moderními vleky a více než 100 kilometry prostorných a rozmanitých sjezdovek, z nichž si vyberou lyžaři všech výkonnostních kategorií. V obou areálech stojí jednodenní permice 44 EUR. Dalším lákadlem Trentina-Jižního Tyrolska je čtyřicetikilometrové lyžařské safari jménem Sella Ronda, vedoucí po úbočích horského masivu Sella a zasahující do celkem čtyř údolí (Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa a Arabba). Abyste si mohli dopřát zážitek svezení po Sella Rondě, musíte si za 44 EUR na den zakoupit skipas platný pro celou gigantickou oblast Dolomiti Superski, již tvoří dohromady 1 220 kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce od 975 do 3 269 metrů v celkem 12 oblastech. Díky rezortu Arabba zasahuje Sella Ronda i na území regionu Benátsko, jehož nejznámějším rezortem je nepochybně šikézní Cortina d'Ampezzo. Toto městečko ve stínu více než třítisícového dolomitského vrchu Tofane se svahy v nadmořské výšce od 1 224 do 2 939 metrů je známé svou atmosférou a bohatou nabídkou aprés-ski aktivit. Nejvýchodněji položené lyžařské rezorty italských Alp pak nalezneme v regionu Furlansko-Julské Benátsko, kde na hranicích se Slovinskem leží středisko Sella Nevea, jehož strmé svahy využívají k tréninku i závodníci světového poháru v alpském lyžování.

 

Francouzské Alpy

 

Alpská střediska se v zemi galského kohouta nacházejí v její jihovýchodní části, zejména na území regionu Rhône-Alpes (departementy Savojsko, Horní Savojsko a Isère) a také v Provence-Alpes-Côte d'Azur (departementy Hautes-Alpes, Alpes-Maritimes a Alpes-de-Haute-Provence).

 

Savojsko

 

Mezi největší savojská lákadla patří oblasti Paradiski, Espace Bernardo, Espace Killy, Val Cenis, Valmeinier-Valloire a Tři údolí. Co jméno, to minimálně stokilometrový lyžařský areál. Nad všemi však ční Tři údolí neboli Les Trois Vallées, díky svým 600 kilometrům kompaktně spojených sjezdovek největší propojená lyžařská oblast světa. Tři údolí sestávají z 8 rezortů (Courchevel, La Tania, Méribel, Brides-les-Bains, Les Menuires, Saint Martin de Belleville, Val Thorens a Orelle), z nichž nejznámějšími jsou Val Thorens (nejvýše položené lyžařské městečko starého kontinentu), šikézní Méribel a pohodový Courchevel. Sjezdovky Třech údolích se rozprostírají v nadmořské výšce od 1 300 do 3 230 metrů a jednodenní skipas tu koupíte za 48,50 EUR. Oblast Paradiski tvoří rezorty La Plagne, Les Arcs a Peisey-Vallandry a má dohromady 425 kilometrů sjezdovek, které leží ve výšce 1 200 až 3 250 metrů. Stejně jako ve Třech údolích se zde můžete spolehnout na dostatečnou sněhovou pokrývku. Největší La Plagne skýtá úžasné freeridové možnosti. Přeshraniční Espace Bernardo tvoří na francouzské straně poklidné středisko La Rosière, chlubící se vysokým počtem slunečných dní. Espace Killy, další sněhově spolehlivý areál s parádními off-piste možnostmi, tvořený rezorty Tignes a Val d'Isère, dohromady nabízí 300 kilometrů sjezdovek.

 

Horní Savojsko

 

Hornosavojskému departementu vládnou rozlehlé lyžařské oblasti Les Portes du Soleil, Le Grand Massif a Chamonix-Mont Blanc. Obrovský areál Portes du Soleil na švýcarsko-francouzských hranicích tvoří celkem 12 rezortů, z nichž většina náleží Francii. Nejznámějším střediskem je Avoriaz. Sjezdovky Portes du Soleil měří dohromady 650 kilometrů, nacházejí se ve výšce od 1 000 do 2 466 metrů a garantují pěkné svezení lyžařům všech výkonnostních kategorií. Jednodenní skipas stojí 43 EUR. Z vrcholků svahů oblasti Grand Massif, jejíž sjezdovky leží ve výšce od 800 do 2 480 metrů, se nabízí pěkný výhled na Mont Blanc. Grand Massif tvoří rezorty Flaine, Les Carroz, Morillon, Samoëns a Sixt Fer à Cheval, z nichž prvně jmenovaný je epicentrem této sněhově bohaté oblasti. Legendární lyžařské středisko Chamonix, které dominuje stejnojmennému údolí pod nejvyšší (západo)evropskou horou Mont Blanc, má předlouhou historii a nadšení průkopníci lyžování brázdili tamní svahy v časech, kdy lyžování zdaleka nebylo masovou zábavou, ale spíše koníčkem několika dobrodruhů. Kromě Chamonix jsou dalšími známými středisky v údolí například Les Houches, Les Grands Montets, Le Domaine de Balme, Brévent a Flégère. Chamonix touží navštívit zejména freerideři, na které zde čeká legendární sjezd volným terénem jménem Vallée Blanche, měřící 20 kilometrů a začínající na Aiguille du Midi ve výšce 3 842 metrů.

 

Isère

 

Departement Isère vystavuje své lyžařské krásy na odiv hlavně v Les 2 Alpes, La Grave a Alpe d'Huez. Přestože Les 2 Alpes disponuje úctyhodnými 220 kilometry upravených sjezdovek, oblast díky množství freeridových tras ocení především vyznavači off-piste lyžování. To platí ještě více o blízkém areálu La Grave, kde je upravených sjezdovek pomálu a jasně mu dominuje freeridový svah s převýšením 1 750 metrů, vinoucí se po úbočí vrcholku La Meije. Největším rezortem v Isère je s 250 kilometry sjezdovek ve výšce od 1 130 do 3 330 metrů Alpe d'Huez. Svahy jsou orientovány převážně jižním směrem, takže bývají zalité sluncem a nižší pasáže jistí sněhová děla.

 

Hautes-Alpes, Alpes-Maritimes, Alpes-de-Haute-Provence

 

Své půvaby mají i jižní francouzské Alpy v departementech Hautes-Alpes, Alpes-Maritimes a Alpes-de-Haute-Provence. Leží zde areály Serre Chevalier, Risoul Vars, Espace Lumière, Orcières 1850, Les Orres a konečně Montgenèvre, jediná výspa jinak italské oblasti Via Lattea na francouzském území. Top oblastí jižních Alp je rozlehlá Serre Chevalier, jejíž sjezdovky se rozprostírají v nadmořské výšce od 1 200 do 2 800 metrů nad městečky Briancon, Chantemerle, Villeneuve-la-Salle a Le Monêtier-les-Bains. Celkem 250 kilometrů sjezdovek vede lesním porostem, v horních pasážích holými pláněmi. Slunce svítí více než 300 dnů v roce a hrozbu nedostatku sněhu zahánějí v dolních pasážích sněžná děla. Permice stojí 42,70 EUR.

 

Švýcarské Alpy

 

Nejlákavější alpské rezorty na území Švýcarské konfederace se nacházejí v kantonech Valais, Graubünden, Berner Oberland (nejvýše položená část kantonu Bern), ve středním Švýcarsku a v okolí Ženevského jezera.

 

Valais

 

Weissmies, Walliské Alpy

Weissmies, Walliské Alpy

V kantonu Valais, chcete-li německy Wallis, se nacházejí velké areály Čtyři údolí, Crans-Montana-Aminona, Aletsch Arena, Saas-Fee, a rovněž části rozlehlých přeshraničních oblastí, jako je francouzsko-švýcarská Portes du Soleil a italsko-švýcarská Zermatt-Cervinia. Čtyři údolí mají přes 400 kilometrů sjezdovek, které se rozkládají nad ubytovacími středisky Veysonnaz, Nendaz, Siviez, Verbier, Thyon a La Tzoumaz v nadmořské výšce od 821 do 3 330 metrů. Na sklonku sezóny dolní pasáže občas trpí nedostatkem sněhu, kvůli němuž je znemožněna cesta na lyžích do okolních údolí a je třeba využít skibus. Dominantu oblasti tvoří 3 330 metrů vysoký Mont Fort, z nějž se nabízí nezapomenutelný rozhled po okolích vrcholcích včetně Matterhornu. Za jeden den ve Čtyřech údolích dáte 67 CHF. Švýcarské části internacionálních oblastí Portes du Soleil a Zermatt-Cervinia vybízejí k prozkoumání středisek na druhé straně hranice. Centrem švýcarské části Portes du Soleil je poklidné Champery v jehož okolí se nacházejí převážně krotké svahy přívětivé k začátečníkům. Výjimkou z tohoto pravidla je však extrémně náročná boulovitá trať La Chavanette. Legendární městečko Zermatt, trůnící v úchvatné krajině mezi Matterhornem a Monte Rosou, je výjimečné i tím, že je sem zapovězen vjezd automobilům. Svahy nad Zermattem jsou ve většině případů dlouhé a červené.

 

 

Graubünden

 

Engadin - St. Moritz, Davos-Klosters, Flims-Laax-Falera, Lenzerheide-Valbella-Churwalden a Obersaxen-Mundaun-Val Lumnezia a Silvretta Arena to jsou jména nejznámějších areálů v nejvýchodnějším kantonu Graubünden. Příznivcům luxusního lyžování zní

Ski resort v Davosu

Ski resort v Davosu

povědomě především jména Svatý Mořic a Davos. Svatý Mořic a nad ním čnící hora Corviglia je hlavním střediskem v údolí Engadin, ve kterém vás čeká celkem 350 kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce od 1 750 do 3 303 metrů, ležících dále na svazích Corvatsch, Diavolezza a Piz Lagalb. Výhodná geografická poloha zajišťuje Svatému Mořici více než 300 slunečných dnů v roce. Na svazích oblasti Davos-Klosters, již tvoří celkem 5 rezortů propojených vlakem, se nachází přes 300 sjezdovek v nadmořské výšce od 810 do 2 844 metrů. Společenským centrem je pochopitelně město Davos, proslulé nejen lyžováním, ale i ekonomickým fórem. Rakousko-švýcarský areál Silvretta Arena na tvoří švýcarské straně vesnička Samnaun, ležící v bezcelní zóně a vyznačující se sněhovou jistotou.

 

Bernese Oberland

 

Na území Bernese Oberland leží ve stínu vrcholků Eiger, Mönch a Jungfrau region, jemuž dala jméno právě poslední ze zmíněných hor. Nachází se zde několik pozoruhodných středisek, jako jsou First, Männlichen, Kleine Scheidegg, Schilthorn a exkluzivní Wengen, do něhož je automobilům vjezd zakázán a který je známý díky legendární sjezdovce Lauberhorn, na níž probíhají závody světového poháru. Celkem měří sjezdovky v Jungfrau přes 200 kilometrů a leží v nadmořské výšce od 796 do 2 971 metrů. Jednodenní lyžování vás přijde na 62 CHF.

 

Německé Alpy

 

Alpská lyžařská střediska na území Spolkové republiky Německo se nacházejí pouze na relativně malém území ve spolkové zemi Bavorsko, při hranicích s Rakouskem.

 

Garmisch-Partenkirchen

 

Nejoblíbenějším a největším německým alpským rezortem je známý Garmisch-Partenkirchen, jehož svahy se rozprostírají v nadmořské výšce od 700 do 2 962 metrů, což je výška ledovce Zugspitze, nejvyšší německé hory. Populární Ga-Pa se dělí do dvou oblastí; Classic (skipas za 36 EUR) a Zugspitze (39 EUR). Classic disponuje 40 kilometry sjezdovek v nadmořské výšce od 700 do 2 050 metrů a tvoří jej sjezdové tratě vinoucí se po úbočích vrcholů Hausberg, Kreuzjoch a Osterfelderkopf. Najdete zde jak rodinné svahy, tak zabijáckou černou sjezdovku jménem Kandahar. Svahy na úbočí ledovce Zugspitze se pak nacházejí ve výšce od 2 050 do 2 962 a jsou povětšinou červené, příjemně členité. Vrcholek nejvyšší německé hory skýtá úchvatné rozhledy po okolních alpských vrcholcích.

 

Obertsdorf

 

Druhým největším areálem německých Alp je Oberstdorf, jehož sjezdovky čítají dohromady 50 kilometrů a leží v nadmořské výšce od 828 do 2 224 metrů. Největším rezortem Oberstdorfu je Fellhorn s 25 kilometry sjezdovek. Fellhorn je s městem Oberstdorf spojen skibusem a jeho převážně červené svahy padají z horského vrcholku nejen na německou, ale i rakouskou stranu, do údolí Kleinwalsertal, s nímž sdílí jeden skipas v ceně 39,50 EUR. Hned nad městem Oberstdorf se tyčí vrcholek Nebelhorn, nabízející 12 kilometrů sjezdových tratí, jejichž součástí je i 7,5kilometrová trať, nejdelší sjezd na území Německa. Triumvirát oberstdorfských rezortů uzavírá, rovněž s tuctem kilometrů sjezdovek, středisko Söllereck.

 

Klíčová slova:

Rakousko: St. Anton, St. Christoph, Stuben, Lech, Zürs, Ski Zillertal 3000, Hochzillertal-Hochfügen, Hintertux, Pitztal, Sölden, Obergurgl-Hochgurgl, SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, Silvretta Arena, Ischgl, Samnaun, Ski Amadé, Salzburger Sportwelt, Flachau, Wagrain, Bad Gastein, Grossarltal, Hochkönig, Lungau, Zell am See-Kaprun, 

Itálie: Via Lattea, Bormio, Santa Caterina, Livigno, Sauze d'Oulx-Jouvencaux, Pragelato, Valle d'Aosta, Val di Sole, Val di Fiemme, Val di Fasa, Alta Badia, Reschenpass, Val Gardena, Kronplatz, Sella Ronda, Arabba, Cortina d'Ampezzo, Sella Nevea-Bovec,

Francie: Paradiski, Espace Bernardo, Espace Killy, Val Cenis, Valmeinier, Valloire, Tři údolí, Courchevel, La Tania, Méribel, Brides-les-Bains, Les Menuires, Saint Martin de Belleville, Val Thorens, Orelle, La Plagne, Les Arcs, Peisey-Vallandry, La Rosière, Tignes, Val d'Isère, Les Portes du Soleil, Grand Massif, Chamonix, Avoriaz, Flaine, Les Carroz, Morillon, Samoëns, Sixt Fer à Cheval, Les Houches, Les Grand Montets, La Domaine de Balme, Brévent, Flégère, Les 2 Alpes, La Grave, Alpe d'Huez, Serre Chavalier, Risoul Vars, Espace Lumière, Orcières 1850, Les Orres, Montgenèvre, Čtyři údolí,

Švýcarsko: Crans-Montana-Aminona, Aletsch Arena, Saas-Fee, Zermatt,  Breuil-Cervinia, Champery, Engadin - St. Moritz, Davos-Klosters, Flims-Laax-Falera, Lenzerheide-Valbella-Churwalden, Obersaxen-Mundaun-Val Lumnezia, First,

Německo: Männlichen, Kleine Scheidegg, Schilthorn, Wengen, Garmisch-Partenkirchen, Obertsdorf, Fellhorn, Nebelhorn, Söllereck

 

 

Publikováno: 02.12.2011
Aktualizováno: 08.12.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Nejznámější akvaparky v Evropě Akvaparky, ať už kryté nebo venkovní, se...
Nejznámější akvaparky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist