Přístavy, zejména námořní a v menší míře i říční, měly v průběhu historie vždy výlučné postavení. Vznikaly zpravidla na strategicky významných místech, stávaly se centry obchodu a svým obyvatelům tak přinášely prosperitu. Důležitost a jedinečnost přístavů však vyplývala i z jiných, než pouze ekonomických aspektů. V dnešním propojeném světě, který stírá hranice mezi "cizím" a "domácím", si tuto dimenzi asi už sotva uvědomujeme, dříve však přístavy fungovaly jako brána, kterou do domovské civilizace proudily vlivy z dalekých a neznámých, více či méně exotických, lidských světů. Metropole vystavěné na březích oceánů tak fungovaly jako pověstný "tavící kotel", v němž se mísila domácí kultura s tou cizokrajnou, kterou přivážely buď zprostředkovaně navrátilci z objevitelských plaveb, nebo přímo do té doby neznámí mořeplavci z odlehlých koutů planety. V následujícím článku vám přinášíme krátké představení Hamburku, Marseille, Hongkongu, Jokohamy a Sydney. Každé z těchto pěti měst je jiné, přesto je pojí jedna věc, a sice právě to, že se ve všech případech jedná o pozoruhodné přístavy.
Hamburk
Druhé nejlidnatější město Německa a jeden z největších evropských přístavů rozhodně nemůže v našem článku chybět, neboť cestovatelům skýtá pestrou škálu lákadel. Hamburský přístav se rozkládá na březích evropského veletoku Labe, něco přes 100 kilometrů od jeho ústí do Severního moře a jeho historie sahá až do 12. století. Následný rozvoj námořního obchodu přinesl městu bohatství, Hamburk se stal jedním z nejdůležitějších hanzovních měst a svou prosperitu si podržel i po rozpadu hanzovního spolku. Dvě světové války a rozdělení Německa; to jsou události, které sice ve 20. století způsobily umenšení hospodářského vlivu města, po sjednocení země se však severoněmeckému přístavu vrátilo jeho výsostné postavení a dnešní Hamburk je jedním z nejbohatších měst Evropy. Hamburský přístav je nejen přirozeným centrem průmyslu, ale i kultury a všemožných atrakcí. Největší turistické lákadlo přístavu představuje Speicherstadt, původně budovy skladiště, které však v dnešních dnech slouží již převážně jinému účelu. Uvnitř se můžete těšit například na Hamburg Dungeon, dům hrůzy, který vás seznámí se všemi temnými kapitolami z dějin města. Další tamní atrakcí je Miniatur Wunderland, největší modelová železnice na světě. Hlavní přístavní ulicí je Landungsbrücken, uzel městské hromadné dopravy, nástupní stanice pro vyhlídkové plavby po hamburských pamětihodnostech a rovněž místo, kde ústí Starý labský tunel, vedoucí pod zemí na druhý břeh Labe. Hamburk je městem mnoha neobvyklých muzeí, přímo v přístavu můžete zavítat do U-Bootmuseum U-434, nalézajícího se v útrobách staré ruské ponorky či SPICY'S Gewürzmuseum, které je věnováno koření. Při návštěvě Hamburku se neomezujte pouze na oblast přístavu a prozkoumejte i další městské čtvrti a jejich pozoruhodnosti. Když si budete chtít vyrazit z kopýtka, navštivte čtvrť St. Pauli, zejména pak ulici Reeperbahn, která je posetá nejen bary, hospodami, hudebními kluby, ale i sexshopy, veřejnými domy a striptýzovými kluby.
Marseille
|
Starý přístav v Marseille |
Největší francouzský přístav leží při březích Středozemního moře a má předlouhou historii. Kosmopolitní město bylo odpradávna jednou z hlavních vstupních bran, skrze níž do země galského kohouta proudili imigranti z ostatních koutů oblasti středozemí, ať už z Afriky, Asie či z jiných evropských států. Pro svou dobrodružnou a inspirující atmosféru bylo Marseille vždy centrem umělců. Přímo v Marseille se narodili, případně důležitou část svého života s městem spojili takoví umělci, jako například Edmond Rostand, Paul Cézanne či Auguste Renoir. Alexandre Dumas starší pak ve svém Hraběti Monte Christovi nechal do pevnosti na blízkém ostrově If uvěznit nebohého Edmonda Dantése. Pokud budete chtít v Marseille z plných plic nasát do chřípí vůni mořské soli a romantických dálek, vydejte se do Vieux-Port, tedy Starého přístavu. Usaďte se do kavárny, usrkávejte pastis a nerušeně pozorujte rybáře, prodávající své úlovky na rybím trhu. Na tento zážitek jistě dlouho nezapomenete.
Hongkong
Přístav Victoria Harbour se rozkládá na březích ostrova Hongkong a poloostrova Kowloon a omývají jej vlny Jihočínského moře. Díky nádhernému panoramatu, jehož krása vynikne zejména po setmění, když se úžasné výškové budovy rozzáří rozličnými barvami, je Victoria Harbour nejoblíbenější turistickou atrakcí celého Hongkongu. Nejhezčí pohled na přístavní mrakodrapy se naskýtá buď z vršku hory Victoria Peak, nebo z mořské hladiny z paluby trajektu, pendlujícího mezi pevninou ostrova Hongkong a poloostrova Kowloon. Zážitek z pozorování osvětlených výškových budov pak ještě umocní hudbou doprovázená laserová show jménem A Symphony of Lights, probíhající každou noc a trvající deset minut. Na promenádě v oblasti Tsim Sha Tsui se nachází oblíbená Avenue of Stars, která po vzoru hollywoodského chodníku slávy vzdává hold hongkongských filmařům.
Tak jako celé Japonsko, i Jokohama byla po dlouhou dobu své historie izolována od vlivů okolního světa. Vše se změnilo kolem poloviny 19. století, kdy k jokohamským břehům připlul z pověření departmentu USA komodor Perry, namířil děla na přístav a dal Japoncům na výběr ze dvou možností; buď otevřou své území mezinárodnímu obchodu, nebo přístav rozstřílí. Šógun zvolil první možnost a hospodářská i jiná izolace ostrovů vzala za své. Současná Jokohama je moderním velkoměstem, co do počtu obyvatel druhým největším v Japonsku. Jednou z dominant jokohamského přístavu je více než stometrový maják Yokohama Marine Tower. Nejdynamičtěji se rozvíjející oblastí přístavu je nábřeží jménem Minato Mirai 21. Nachází se zde třetí nejvyšší japonská budova Yokohama Landmark Tower, jež ve svých útrobách ukrývá luxusní hotel, obchody a kanceláře a z jejíhož vrcholu můžete spatřit Jokohamu i s okolím jako na dlani. Hned vedle se nachází Muzeum umění. Další dominantou přístavu je obří ruské kolo Cosmo Clock 21 a komplex kongresových budov Pacifico. Panoráma jokohamského přístavu si vychutnáte při procházení po promenádě Kishamichi. Největším turistickým lákadlem města, ležícím mimo přístav, je jokohamský Chinatown.
Sydney
Stylovou tečku za přehledem kvinteta pozoruhodných světových přístavních metropolí obstará ikonické Sydney. Roku 1788 se u břehů v severní části zálivu Port Jackson vylodil Arthur Phillip. Tento admirál Královského námořnictva začal na tamním členitém pobřeží budovat město, jež během následujících staletí vyrostlo do své dnešní podoby, která z něj činí jednu z nejúžasnějších metropolí naší planety. Nejvýraznějšími architektonickými počiny sydneyského přístavu jsou beze vší pochybnosti budova Opery a Harbour Bridge, jehož oblouk se klene nad vlnami zálivu. Panorama přístavu pak dotváří za Operou stojící výškové budovy Sydney Central Business District. Jihozápadně od této nejznámější části přístavu potom leží Darling Harbour, čtvrť volnočasových aktivit, plná restaurací, promenád, obchodů, muzeí a zábavních komplexů. Pro přesun z Darling Harbour do Sydney Central Business District lze použít jednokolejku.
Klíčová slova: Hamburk, Marseille, Hongkong, Jokohama, Sydney
Publikováno: 21.07.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Miroslav Tryner