Nejkrásnější národní parky světa

Naše planeta je poseta bezpočtem úchvatných přírodních krás, při pohledu na něž člověk často ztrácí jakákoliv slova a zůstává jen obdivně stát v němém úžasu. Aby se z nádherných výtvorů mocné přírody mohly radovat i příští generace, usmysleli si lidé, že rozlehlá území se vzácnými ekosystémy budou bedlivě chránit, a tak vznikly národní parky. Takových jedinečných oblastí je po světě na tisíce. Následující článek se věnuje pěti z nich a může vám posloužit jako inspirace, pokud již máte dost rušných velkoměst i přeplněných přímořských letovisek a toužíte se při vašich zahraničních cestách dostat blíže lůnu přírody. První národní park světa byl vyhlášen ve Spojených státech amerických a právě USA mají jakožto země národním parkům zaslíbená v našem kvintetu hned dva zástupce. Dále se dostalo i na Jihoafrickou republiku, Nový Zéland a starý kontinent v našem výběru reprezentuje Chorvatsko.

 

Národní park Grand Canyon - USA

 

Tak jako ke Spojeným státům neodmyslitelně patří baseball, mrakodrapy a hamburgery, je jedním z trademarků USA i legendární Grand Canyon, který získal status národního parku v roce 1919. Jeho území se rozkládá na ploše zhruba 5 000 km2 ve státě Arizona a převážnou část parku tvoří Velký kaňon, kterým si cestu skrze arizonskou krajinu razí řeka Colorado. Pohled na nádherně zbarvené horniny, do nichž se zařezává říční údolí, dosahující hloubky 1,6 kilometru, si každoročně dopřeje přes 4 milióny návštěvníků. Nejvíce dychtivců spatří Grand Canyon z jižní strany z místa jménem South Rim, které je od druhé strany kaňonu, tedy hůře přístupného Severního okraje (North Rim), vzdáleno vzdušnou čarou asi 16 kilometrů. Cesta přes Grand Canyon "z okraje na okraj" je velmi oblíbená mezi fyzicky zdatnými turisty, kteří musejí nejprve sestoupit do hloubi kaňonu, přejít lávku přes Colorado, a poté opět, tentokrát výstupem, překonat výškový rozdíl 1,6 km. Grand Canyon je rovněž příležitostí pro vodáky, kteří si mohou sjet divoké vody Colorada. Turisté směřující do Grand Canyonu přistávají na letištích v Las Vegas či Phoenixu, vzdálených od South Rimu zhruba 450, respektive 370 km. Za vjezd autem na území parku zaplatíte 25 USD za týden.

 

 

Národní park Yellowstone - USA

 

Yellowstonský národní park, jehož území leží zejména ve Wyomingu, ovšem zasahuje i do států Montana a Idaho, se rozkládá na ploše zhruba 9 000 km2. V naší přehlídce úchvatných přírodních parků jej prostě nemůžeme opomenout už proto, že se jedná o nejstarší národní park nejen Ameriky, ale celého světa. Yellowstonský národní park byl založen v roce 1872 a tvoří jádro Velkého yellowstonského ekosystému, který je největším téměř nedotčeným ekosystémem mírného pásu na severní polokouli. Yellowstone je proslulý vysokou tektonickou činností, geotermálními prameny, gejzíry a vzácnými druhy zvířeny. Nejznámějším gejzírem Yellowstonu je pravděpodobně Old Faithful, který dokáže tryskat vodu až do výše atakující 60 metrů. Největší vodní plochou parku je Yellowstonské jezero, jedna z nejvýše položených vodních ploch severoamerického kontinentu. Mezi ohrožené druhy zvěře, které lze v Yellowstonu pozorovat, patří bizoni, medvěd grizzly a orel bělohlavý, symbol USA. Krásy Yellowstonu přijíždí každoročně obdivovat přes 3,5 miliónu návštěvníků, kteří se zde mohou věnovat turistice, kempování i rybaření. Hlavním letištěm obsluhujícím Yellowstone je Jackson Hole Airport, ležící na území blízkého Národního parku Grand Teton. Za vjezd autem do parku zaplatíte 25 USD za týden a povolení platí i pro Národní park Grand Teton.

 

Krugerův národní park - Jihoafrická republika

 

Opusťme nyní Ameriku a vydejme se na černý kontinent, konkrétně na území Jihoafrické republiky. Právě zde se totiž, při hranicích s Mosambikem a Zimbabwe, rozprostírá na obrovské ploše takřka 19 000 km2 Krugerův národní park. Na území parku, který má více než stoletou historii, mohou návštěvníci na vlastní kůži prožít okouzlení nespoutanou Afrikou. Krugerův národní park je tvořen několika ekozónami, které jsou domovem více než osmi set druhů živočichů. Návštěvníky, kterých je ročně více než milión, čekají ta nejúžasnější africká zvířata, jako jsou sloni, žirafy, nosorožci, hroši a lvi. Ubytovat se můžete v kempech v různě pohodlných obydlích, od stanu až po luxusní domy. Na území parku je možné vstoupit celkem devíti branami. Všichni návštěvníci, kteří se v parku plánují zdržet přes noc, musí být každý večer v určenou hodinu ve svém kempu, jinak riskují značné pokuty. Nejbližším letištěm je Kruger Mpumalanga International Airport.

 

Národní park Plitvická jezera - Chorvatsko

 

Národní park Plitvická jezera, vodopády

Národní park Plitvická jezera, vodopády

Národní park Plitvická jezera byl vyhlášen v roce 1949 a je tak nejstarším národním parkem Balkánského poloostrova. Nachází se v krasové oblasti centrálního Chorvatska, nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou. Rozlohou se sice výše zmíněným parkům nemůže rovnat, vždyť zabírá ani ne 300 km2, svou krásou jim však směle konkuruje. Šestnáct terasovitě rozložených krasových jezer propojených menšími i většími vodopády, vše zasazeno do půvabné krajiny porostlé hvozdy a obývané rysy, vlky či medvědy; to dělá z Plitvických jezer jedno z největších turistických lákadel Chorvatska, které ročně navštíví necelý milión turistů. Jezera, která se dělí do skupiny Horních a Dolních, navíc neustále mění svou barvu v závislosti na úhlu slunečního svitu a množství minerálů a organizmů ve vodě. Národním parkem můžete procházet po turistických stezkách a lávkách. Nejkrásnější jsou jezera v hlavní sezóně, tedy přes léto, kdy za vstup zaplatíte v přepočtu zhruba 350 korun. Plitvice však stojí za návštěvu i v zimě, kdy jsou vodopády i jezera zamrzlá. Fanouškům pokrevních bratrů Vinnetoua a Old Shatterhanda netřeba připomínat, že na Plitvicích se natáčela mayovka Poklad na Stříbrném jezeře. K bráně Národního parku Plitvická jezera se dostanete autobusy z velkých měst, jako jsou Záhřeb či Zadar.

 

Národní park Fiordland - Nový Zéland

 

Fiordland, největší novozélandský národní park, byl založen v roce 1952, leží na jihozápadním pobřeží Jižního ostrova a zabírá území o rozloze 12 500 km2. Jak napovídá název, turisté do tohoto národního parku přijíždějí především z toho důvodu, aby obdivovali přenádherné fjordy, tedy úzké mořské zálivy vzniklé v dobách ledových. Nejznámějším a tím pádem nejnavštěvovanějším fjordem je Milford Sound. Národní park Fiordland skýtá celou řadu turistických tras. Některé z nich jsou svým profilem i délkou vhodné i pro průměrně zdatné cestovatele. Existují však i dlouhé a náročné vícedenní tracky, na které by se měli pouštět pouze zkušení turisté, kteří již mají ve vysokých horách něco odchozeno. Nejoblíbenějšími trasami tohoto typu jsou Dusky Track a Hollyford Track. Rozeklané pobřeží Fiordlandu je možné poznávat i z lodi, neboť existuje pestrá nabídka výletů, od několikahodinových až po vícedenní. Při putování po Fiordlandu můžete být ubytování v kempech nebo horských chatách. Ve městečku Te Anau, které leží na břehu stejnojmenného jezera a je nejčastějším výchozím bodem pro cesty po národním parku Fiordland, je možné dlít i v luxusních hotelích. Do Te Anau se dostanete z letiště v Queenstownu či z jiného města Jižního ostrova po silnici.

 

Klíčová slova: USA, Jihoafrická republika, Chorvatsko, Záhřeb, Zadar, Nový Zéland

 

Publikováno: 14.07.2011
Aktualizováno: 14.07.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Nejkrásnější národní parky světa

18.03.2014 15:31 bob
---.static.grapesc.cz

nejhesčí parky jsou v usa,plický jezera navštívyl už vinetů a jeho přítel.Tam být nemusím.

17.05.2012 14:17 kacenka2
---.169.broadband4.iol.cz

díki za tuto stránku

14.01.2012 18:27 ludmila
77.48.70---

kolem roku1957 jsem byla na kanar.ostrove na lanzarote.podnikli jsme vylet do nar.parku tymanfaya.bylo to nadherne,mam z toho vyletu jen fotky.skoda,ze jsem nemela kameru protoze tu krasu zabere lepe kamera.bylo toho tam hodne co stalo za videni a vzpominku.je to proste naaadhera.byla jsem i v jinych destinacich a vzdy vyhledavam akvaria,protoze me zajima morsky zivot.jen skoda,ze neumim plavat ale krasa se da vnimat i z pohledu.svet je krasny,hlidejme si ho at ho neztratime,protoze s nim odejde i clovek.ludmila

09.11.2011 15:56 DADA
---.unet.cz

nejhezčí park je:Národní park Plitvická jezera - Chorvatsko,,,Krugerův národní park - Jihoafrická republika,,,Národní park Yellowstone - USA

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejkrásnější národní parky světa

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist