Nejkrásnější místa Severní Ameriky

Rozmanitý kontinent plný úžasných míst

 

Severní Amerika představuje bezesporu jeden z nejkrásnějších kontinentů. Může se totiž pochlubit neuvěřitelně rozmanitými podmínkami, jež všem návštěvníkům nabízejí fascinující přírodní scenérie, které skutečně vyrážejí dech. V Severní Americe totiž najde každý cestovatel úplně všechno, na co si jen vzpomene. Ať už se jedná o zasněžené vrcholky gigantických hor, jedinečnou faunu a flóru mnoha překrásných národních parků, monstrózní burácející vodopády, drsnou a nespoutanou divočinu, ve které se mohou bez obav pohybovat jen opravdoví dobrodruzi, slunné pláže s bílým pískem a spoustou hudebních barů zaplněných veselými lidmi či obrovské kosmopolitní metropole plné moderní architektury a mrakodrapů, které sahají takřka až do nebes. To je obraz Severní Ameriky, kontinentu, kam se vyplatí cestovat na pořádně dlouhou dobu. Nebude se vám totiž chtít odjet, dokud si do sytosti neužijete všech příležitostí, které se tu nabízejí. A že jich není vůbec málo! Zkuste se zeptat jakéhokoliv cestovatele, který v Severní Americe strávil nějaký čas objevováním zdejších krás, zda se chce na tento kontinent ještě někdy vrátit. Můžete si být naprosto jistí, že na vás bez rozmyslu vystřelí jasné „ano“.

 

Na první pohled by se sice mohlo zdát, že nejproslulejší místa naší planety (ať už se jedná o novodobé divy světa nebo nejfotografovanější místa Země) najdete většinou v jiných koutech světa a proto není tento kontinent tak turisticky atraktivní - zdání však v tomto případě jednoznačně klame. Jeho opravdová přitažlivost tkví totiž především v tom, že se tu nádherných míst vedle sebe nachází tolik, že je takřka nemožné vybrat skutečně ta nejkrásnější. Redakce cestovatelského serveru Tripzone.cz se přesto pokusila o jakési „best of“, což však rozhodně neznamená, že v Severní Americe nenajdete místa, která vás okouzlí ještě více, než ta, která jsem vybrali my. Pojďme si tedy nyní ukázat alespoň pár z dech beroucích skvostů, jež zde můžete obdivovat.

 

Grand Canyon

 

Grand Canyon hrající všemi barvami

Grand Canyon hrající všemi barvami

Ve výčtu nejkrásnějších míst Severní Ameriky můžeme těžko začít něčím jiným, než je právě Grand Canyon. Jde o fascinující geologický útvar, ale také o celou oblast, která byla v roce 1919 prohlášena za národní park. Grand Canyon je tak jedním z nejstarších národních parků v celých Spojených státech amerických. Tento přírodní skvost, který si každým rokem přijíždí prohlédnout více než 5 milionu turistů, najdete na jihozápadě USA ve státě Arizona. Největším lákadlem je pak pohled na samotný Velký kaňon, který je vytvořen ze skalisek nejrůznějších odstínů a člověk může na vlastní oči sledovat geologický vývoj, jenž na tomto území probíhal v posledních milionech let. Hlavním činitelem, který se na modelaci okolní krajiny podílel, je řeka Colorado, jež celou touto oblastí protéká. Návštěvníci Grand Canyonu si mohou vybrat, zda absolvují prohlídku jeho severního (North Rim) nebo jižního okraje (South Rim). Jižní část kaňonu je zpřístupněná po celý rok a jeho návštěvnost je podstatně vyšší než u jejího severního protějšku. Nabízí totiž větší komfort a služby, které zahrnují informační centra, ubytování či různé akce pro turisty. Protější severní okraj je naopak vyšší a ve své podstatě divočejší, což láká mnoho turistů, kteří sem však mohou zavítat pouze od května do listopadu. Po zbytek roku je tato část kaňonu uzavřena. Návštěvníci si za tučnější peníz mohou objednat také některou z exkluzivnějších služeb, jako jsou například let vrtulníkem nad kaňonem nebo sjezd řeky Colorado na raftech.

 

Niagarské vodopády

 

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády

Dalším z přírodních fenoménů severoamerického kontinentu jsou bezesporu Niagarské vodopády. Ty najdete na hranici Spojených států amerických a Kanady, konkrétně na hranici států New York a Ontario. Pokud byste sem cestovali z USA, tak se budete muset vydat na severovýchod země. Konkrétně jde o dva vodopády, jež leží na řece Niagara, která spojuje Erijské jezero s jezerem Ontario. Větší ze dvou vodopádů se nachází na kanadské straně a nese jméno Horseshoe Falls. Je 55 metrů vysoký a takřka 900 metrů široký. Jeho menší kolega American Falls je široký pouze 50 metrů, ale ve výšce za větším z dvojice příliš nezaostává – měří 51 metrů. Niagarské vodopády jsou u turistů neskutečně oblíbené, což dokazuje fakt, že jich sem ročně zavítá více než 20 milionů. Návštěvníkům je zde tedy nabízen nejširším sortiment služeb, z nichž nejatraktivnější je asi plavba na loďce přímo pod vodopády. Každý pasažér turistické bárky si musí navléci velkou pláštěnku, která ho alespoň částečně zachrání od totálního promočení. Jde však o nezapomenutelný zážitek, jenž by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se na toto místo dostane. Zajít můžete také na vyhlídku, ze které si budete moci prohlédnout vodopády ze shora. Zvěsti o tom, že bouřící voda vydává takový hluk, že člověk sotva slyší vlastního slova, jsou naprosto pravdivé. Proč by ale konec konců měl člověk mluvit, když si může užívat úchvatný pohled na neskutečnou přírodní scenérii. Na kanadské straně vodopádů zase naleznete velké vyhlídkové věže Skylon Tower a Minolta Tower, ze kterých je rovněž jedinečný pohled.

 

Severoamerická velkoměsta

 

Další dominantou, která se každému člověku vybaví, když se hovoří o Severní Americe, jsou moderní velkoměsta, v nichž se čtyřiadvacet hodin denně pohybují lidé jako malí mravenečci pod obřími konstrukcemi mrakodrapů ze skla a oceli. Dříve futuristická představa se stala ve druhé polovině 20. století neochvějnou realitou. Pokud se chcete vydat do některé z těchto metropolí a poznat, jak se žije v opravdu rušném městě, tak si nejprve vyberte, zda vaše kroky budou směřovat na východní či západní pobřeží Spojených států nebo dokonce do Kanady, kde můžete také najít několik nefalšovaných metropolí Severní Ameriky.

 

New York

 

Socha Svobody

Socha Svobody

Nejznámější město celé planety a místo, které nechodí nikdy spát. Tak se přezdívá New Yorku, metropoli, která se hrdě tyčí na severu východního pobřeží Spojených států amerických. Žije zde více než 8 milionů obyvatel, kteří jsou na svůj domov náležitě pyšní. Manhattan, Empire State Building, Socha svobody, Pátá Avenue, Brooklynský most, Broadway, Wallstreet, Chrysler Building, Metropolitní muzeum umění, New York Times, Central Park, New York Yankees – to jsou pojmy, které zná drtivá většina obyvatel celého světa. Jejich rozmanitost navíc dává jasně znát, že je New York centrem ekonomiky, kultury, sportu i průmyslu. Ne nadarmo se říká, že se na východním pobřeží točí všechno především kolem tohoto města. Spousta lidí se navíc mylně domnívá, že se jedná o hlavní města USA, kterým je ve skutečnosti Washington. Tam by však při návštěvě východního pobřeží měly rovněž směřovat vaše kroky. Minimálně proto, abyste si na vlastní oči prohlédli Bílý dům, sídlo prezidentů Spojených států amerických. Pokud si budete chtít vychutnat atmosféru jedinečné architektury úchvatných mrakodrapů a načerpat ještě něco z americké kultury, tak se vypravte na sever do státu Illinois, kde se nachází překrásné moderní velkoměsto Chicago.

 

San Francisco

 

Golden Gate Bridge v San Franciscu

Golden Gate Bridge v San Franciscu

Jestliže se z New Yorku vypravíte na zcela opačnou část USA, tedy na západní pobřeží, tak je takřka vaší povinností, abyste navštívili Kalifornii. Jde totiž o další turistickou Mekku, kterou by si neměl nechat ujít nikdo z těch, co se vypravili do Severní Ameriky. Slunečné počasí, nádherné pobřeží s krásnými plážemi a bouřícím mořem, vynikající vína a odvázaný styl života. To je Hollywood, Los Angeles, ale také San Francisco. V posledně jmenovaném městě žije sice méně než milion obyvatel, to však žádného turistu nediskvalifikuje v tom, poznat opravdovou tvář kalifornské metropole. Mrakodrapy, pláže, obří konstrukce mostu Golden Gate Bridge, upravené městské čtvrti, ráj restaurací a hudebních klubů – tak by se daly shrnout hlavní domény San Francisca. Tak proč se tam nevydat?

 

Vancouver

 

Pokud mluvíme o moderních metropolích s jedinečnou architekturou a rychlým životním tempem, tak nesmíme zapomenout ani na některá kanadská města. Vypravit se můžete třeba do Toronta, Ottawy, Montrealu nebo do Vancouveru, ze kterého se v posledních desetiletích stalo město, které rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Díky rozmachu infrastruktury a zajímavých architektonických staveb a prvků se dosáhlo toho, že se zde jedinečným způsobem snoubí okolní nádherná příroda s ruchem velkoměsta. Fascinující je především panoráma mrakodrapů, nad kterými majestátně ční pohoří Coast Mountains. Krásný je také výhled na lyžařské středisko Cypress Mountain, kde se v roce 2010 konala velká část zimních olympijských her. Ve Vancoveru najdete také mnoho památek a možností společenského vyžití. Žije zde kolem 700 tisíc obyvatel, na kterých však velmi rychle poznáte, že se nenacházíte v USA, ale v Kanadě. I když je Vancouver klasická severoamerická metropole, do ruchu obřích velkoměst typu New York či Los Angeles má zkrátka velmi daleko, což jistě také mnozí ocení. Jestliže se vypravíte právě sem, tak si nezapomeňte udělat výlet do přírody. Okolní kopce a skály nabízejí velmi příjemné procházky.

 

Klíčová slova: USA, New York, San Francisco, Vancouver

 

Publikováno: 24.08.2011
Aktualizováno: 25.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Nejkrásnější místa Severní Ameriky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejkrásnější místa Severní Ameriky

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist