Nejkrásnější místa Řecka

Řecké půvaby


Pláž Porto Katsiki na ostrově Lefkáda

Pláž Porto Katsiki na ostrově Lefkáda

V minulém roce navštívilo slunné Řecko více než 367 tisíc českých turistů. I přes současné ekonomické problémy této země zůstává kolébka evropské civilizace skvělým místem pro ničím nerušenou dovolenou. Ať už se rozhodnete navštívit některý z větších ostrovů, jako jsou například Kréta a Rhodos, nebo se vydáte po stopách antických památek do metropole Athény, či dáte přednost obdivování úchvatné přírody na malých, ale o to malebnějších ostrůvcích Skiathos, Skopelos a Santorini, tak se jen těžko můžete zklamat. Řecko je totiž zemí, ze které pohodová atmosféra přímo sálá a žádný turista zde snad ani nemůže mít špatnou náladu. Pojďme si připomenout některá místa, která byste si při vašich cestách po Řecku rozhodně neměli nechat ujít.

Řecko - Zátoka Balos


Zátoka Balos na Krétě

Zátoka Balos na Krétě

Každý cestovatel, který se vypraví na největší řecký ostrov Kréta, by měl kromě ruin paláce Knóssos, romantického přístavu Chania a překrásné pláže Elafonisi navštívit také fascinující zátoku Balos. Ta se nachází na samém severozápadním cípu ostrova. Přímo k ní nevede žádná silnice, takže se budete moci jen trochu přiblížit prašnými serpentinami k poslednímu možnému parkovišti na trase a pak se již budete muset vydat po svých. Cesta vede skalními pěšinkami a zabere vám při klidném tempu přibližně 30 minut. I tak může být při velkých pařácích poměrně náročná, zvláště pro starší ročníky. Scenérie, která se vám však na konci vaší cesty nabídne, bude stát rozhodně za vynaložené úsilí. Budete si totiž připadat jako na nějakém exotickém ostrově. Ti, kteří dávají přednost nejpohodlnějšímu a nejjednoduššímu řešení, můžou využít dopravu výletní lodí z přístavu Kissamos. Během hlavní turistické sezóny vyplouvají z tohoto místa tři lodě za den. Pokud se vydáte na lagunu Balos, tak nepočítejte s žádnými stánky s občerstvením nebo půjčovnami slunečníků a lehátek (až na jednu výjimku s přibližně 6 lehátky), budete si muset vystačit s vlastními věcmi, což někdy nemusí být vůbec na škodu. Pokud se ze západního pobřeží ostrova žene větší vítr, může se stát, že i když bude svítit slunce, bude na koupání zima.   

Athénská Akropole


Athény - Akropole

Athény - Akropole

Pokud mluvíme o nejkrásnějších místech Řecka, tak nemůžeme vynechat ani symbol hlavního města Athény – vrcholek Akropolis. Ve starověkých Athénách šlo o nejdůležitější náboženské a kulturní centrum celé říše. Akropoli vévodí antických chrám Parthenón, který je zasvěcen bohyni Athéně a byl vystavěn v 5. století před n.l. Kromě této dominanty si na Akropoli můžete prohlédnout také chrám Athény Niké, svatyně Artemis, chrám Erechtheion, Periklův Odeon a divadlo Dionýsia Eleuthera. Zastavte se proto na chvíli, usaďte se na některou z laviček a nechte na sebe působit jedinečnou atmosféru dávných dob. Souhrnné vstupné do Akropole činí 12 EUR, avšak vztahuje se současně i na řadu okolních památek. Studenti z Evropské unie mají vstup dokonce zdarma. Kromě toho, že budete moci obdivovat dechberoucí antické památky, si z Akropole můžete také užít pohled na celou řeckou metropoli.

Vesnička Oia na ostrově Santorini


Ostrov Santorini, městečko Oia při západu slunce

Ostrov Santorini, městečko Oia při západu slunce

Řecký ostrov Santorini je charakteristický nádhernými plážemi s černým pískem a tradiční architekturou zdejších malebných vesniček. Na severozápadě ostrova naleznete nejznámější z nich, která nese jméno Oia. Toto místo, které vzniklo vulkanickou činností, bylo v padesátých letech minulého století takřka srovnáno se zemí ničivým zemětřesením. Původní obyvatelé však velmi rychle opravili všechny škody, a tak se dnes všichni turisté, kteří navštíví ostrov Santorini, jezdí dívat na nádherné dlážděné uličky a skaliska posetá malými bílými domky s modrými dvířky, okny a střešními kopulemi. Nachází se tu několik luxusních rezidencí, kde každoročně tráví svou dovolenou některé hollywoodské filmové hvězdy. Vesnice Oia je jako stvořená pro odpočinkové procházky, romantické večeře při západu slunce, který je prý na tomto místě nejkrásnější v celém Řecku, či pro koupání na netradičních plážích vulkanického původu. Oia je zkrátka rájem klidu a pohody, kde si budete chvilkami připadat jako na konci světa. Milovníci rušného nočního života sice budou možná trochu zklamáni, vždy si ale mohou zajet do nedalekého městečka Fira.  

Řecko - Ostrovy Skopelos a Skiathos


Krajina u pobřeží ostrova Skiathos

Krajina u pobřeží ostrova Skiathos

Pokud máte rádi něco netradičního a nepatříte mezi tuctové turisty, kteří se vyžívají pouze ve válení na vyhřátém písku, tak vám v Řecku rozhodně můžeme doporučit dva půvabné ostrůvky Skopelos a Skiathos, které naleznete v souostroví Sporady. Nejoblíbenější řecké destinace (jako například Kréta a Rhodos) mají často problém, že do nich pravidelně během letní turistické sezóny směřuje obrovské množství návštěvníků. A uznejte sami, že na pláži, kde to je hlava na hlavě, se člověk nemůže cítit vůbec dobře. Někteří cestovatelé navíc na mnoha řeckých ostrovech kritizují, že jsou příliš vyprahlé a nenajde se na nich takřka žádná zeleň. Ani jeden z těchto problémů vám však u Skopelosu a Skiathosu nehrozí. Stále totiž patří mezi méně známá místa, která turisté teprve objevují, takže tu rozhodně nenarazíte na velké davy. Můžete sem navíc jet již na jaře, kdy je místní panenská příroda v rozpuku. Pokud na sporadské ostrůvky zavítáte až během letních měsíců, tak se stejně můžete těšit na nádherné svahy porostlé bujnou flórou, kterou byste na mnoha místech Řecka nenašli. Mezinárodní letiště je na menším z těchto sousedních ostrovů, čili na Skiathosu. Při cestě na Skopelos se dále musíte dopravit lodí. Cesta však netrvá příliš dlouho a budete se zde cítit jako v ráji. Nádheru těchto ostrovů ocenili i tvůrci filmu Mamma Mia, kteří zde natáčeli tento velkofilm s Meryl Streep, Colinem Firthem a Piercem Brosnanem v hlavních rolích.


Řecko - Pláže na ostrově Lefkáda


Pláž Agiofili na ostrově Lefkáda

Pláž Agiofili na ostrově Lefkáda

Kvůli vápencovému podloží má moře u pobřeží ostrova Lefkáda nádherně tyrkysovou barvu. Podle některých cestovatelů se zde dokonce nacházejí nejkrásnější pláže v celém Řecku. Úchvatných pláží, které se podobají těm v Karibiku, na ostrově najdete navíc hned několik. Nejkrásnější z nich je pravděpodobně pláž Egremni. Přes dva kilometry dlouhý pás bílého písku naleznete na jihozápadě ostrova. Jakmile sejdete 300 schodů, které vedou z nedalekého parkoviště na pláž, budete si moci užívat romantický pohled na nekonečnou mořskou hladinu. V zádech budete mít obří skaliska, která Egremni dodávají atmosféru zapomenutého místa, které jako by vypadlo z nějaké knihy o trosečnících čekajících na odlehlé pláži na vysvobození. Horší dostupnost je pravděpodobně důvodem toho, že i přes svou proslulost nebývá přeplněná k prasknutí, jako je tomu u mnoha jiných známých pláží. Nedaleko Ergemni naleznete další z překrásných pláží Lefkády, která však potvrzuje předchozí tezi o snadné přístupnosti. Jedná se o pláž Porto Katsiki. Jelikož je přístupnější než nedaleká Egremni, tak zde čekejte větší množství turistů. Za návštěvu rozhodně stojí také pláž Milos, která se nachází na severozápadě ostrova. Pokud se na Milos vypravíte již časně ráno, tak vám po namáhavé cestě bude odměnou dokonalé soukromí. Až odpoledne sem totiž začínají turistické loďky svážet větší množství turistů, kteří si své deky sbalí zase až kolem páté hodiny, kdy již sice není takové teplo, ale můžete se těšit na romantický západ slunce, takže se tu vyplatí zůstat i trochu déle. Pokud budete na Lefkádě zůstávat delší dobu, tak nevynechejte ani návštěvu malé pláže Agiofili, která rozhodně stojí také za to.

Autor: Ondřej Tůma

Klíčová slova: Řecko, Athény, Kréta, Santorini, Skopelos, Skiathos, Lefkada

 

Publikováno: 09.06.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Nejkrásnější místa Řecka

31.10.2014 08:30 Mirek
89.29.6---

navštívil jsem kolem 20-ti ostrovů,všechny jsou nádherné

14.06.2013 02:02 cool
---.net.upcbroadband.cz

super

18.05.2012 14:45 b.m.
77.48.180---

máš pravdu

18.05.2012 14:43 s.š.
77.48.180---

hustý ale vážně

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejkrásnější místa Řecka

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist