Národní park Bavorský les, foto: takmocsekretovanej! |
Národní park Bavorský les (National Bayerischer Wald) byl vyhlášen 7. října roku 1970 a jeho původní rozloha v oblasti mezi horami Roklanem a Luzným byla 13 100 hektarů. O sedmadvacet let později v roce 1997 bylo území parku rozšířeno o oblast severozápadně od Roklanu přes horu Falkenstein (česky Sokolí kámen) až k obci Bayerisch Eisenstein (česky Bavorská Železná Ruda) a tím se jeho celková rozloha zvětšila na současných 24 250 hektarů.
Uvnitř území národního parku leží pouze čtyři obce – Waldhäuser, Guglöd, Neuhütte a Zwieslerwaldhaus. Společně s NP Šumava (932,8 km²) tvoří jeden z největších bilaterálních parků Střední Evropy.
Období letních dovolených se nezadržitelně blíží a proto vám přinášíme několik informací z tiskové konference „Neobjevená Šumava“, kterou pořádala Akademie adrenalinových zážitků s.r.o. a Národní park Bavorský les v mediálním centru ORBIS agentury CzechTourism, díky kterým se možná rozhodnete, že toto překrásné místo by během prázdnin rozhodně stálo za návštěvu.
Přestože malý přeshraniční průvodce nejkrásnějšími lokalitami regionu Národních parků Bavorský les a Šumava uvádí 44 unikátních míst, která určitě stojí za návštěvu, my jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější místa a aktivity, o kterých se dočtete v následujících odstavcích.
Roklanské jezero, foto: willow |
Téměř 7000 kilometrů dobře značených cyklostezek nabízí jak ambiciózním vyznavačům jízdy na horských kolech, tak rekreačním cyklistům to, co hledají.
Vysněné stezky vedou takřka nekonečnou divočinou a navíc tato vynikající síť cyklostezek (která je ostatně také částečně přístupná přímo z Čech) nabízí široké spektrum nejrůznějších služeb a zážitků včetně hustou síť půjčoven a opraven kol nebo možností přepravy kol v autobusech a vlacích.
Region se pomalu stává největším evropským E-bike regionem a dokonce zde existuje plošná síť půjčoven elektrokol a dobíjecích stanic pro elektrokola.
Informační centrum „Dům Hanse Eisenmanna“ se nachází v Návštěvnickém centru NP Bavorský les Luzný. Návštěvníky zde čekají volné expozice rostlin a hornin, výběhy pro divokou zvěř a lze si zde užít téměř 3-hodinovou okružní procházku, která vede k výběhům vlků, rysů a medvědů, či mnoha dalším zvířatům, která zde mohou žít jako ve svém přirozeném prostředí. Na ploše o rozloze 250 ha bylo zřízeno 16 velkých výběhů a voliér, ve kterých se aktuálně nachází 36 různých druhů původní zvěře. Okružní procházka je vhodná i pro kočárky a vozíčkáře.
Stezka v korunách stromů, foto: neuschoenau.de
Stezka
v korunách stromů se nachází u městečka Neuschönau a otevřena
byla v roce 2009. Jedná se o jedinečný koncept s interaktivními
stanicemi k rozšíření znalostí. Tento realizovaný projekt je
jedno z největších zařízení v Evropě ve výšce 8 -25m.
Součástí areálu je 44 m vysoká věž a na trase se nachází 9
didaktických stanic na téma les, koloběh vody a Národní park.
Stezka je bezbariérová, ideální pro rodiny s dětmi.
Zde se dozvíte vše ohledně rysů, foto: Erwin a Peggy Bauer |
Stezka, jejíž značkou je „rysí stopa“ vede do lesů národního parku, přes Hochberg ke Schwellhäusl, pralesem Hans-Wazlik-Hain, kolem Zwieslerwaldhausu a po cestě s názvem Böhmweg k Falkensteinu, centru národního parku, kde můžete za poledne využít gastronomických služeb v Domě divočiny (Haus zur Wildnis). Posilněni pak můžete vyrazit dále podél rysí obory přes Glaserhäuser až k radnici v Lindbergu. Odtud jede v 16.48 hodin autobus (Falkenstein-Bus) k nádraží ve Zwieselu.
Třicetikilometrová okružní trasa je vhodná především pro rodiny. Na šesti zastaveních naleznete názorné odpovědi na všechny otázky ohledně rysů. Stezka spojuje obě obce národního parku, Bayerisch Eisenstein a Lindberg, s Falkensteinem, centrem národního parku. Centrum tvoří moderně zařízený a především pro děti přitažlivý Dům divočiny (Haus zur Wildnis).
Obora jelena evropského má rozlohu 9 hektarů |
Stezka v oboře není veřejnosti přístupná v období říje a v zimních měsících.
K oboře jelena evropského, která je společně s blízkou lesní restaurací už po celá desetiletí neodmyslitelně spojena s Scheuereckem, lze v období 10. 5.–31. 10. 2008 přijet v hodinovém taktu také veřejnými dopravními prostředky (Falkenstein-Bus firmy Lambürger). Jedná se o výchozí bod a novou součást průvodcovského programu organizovaného správou národního parku.
Stádo v oboře má v průměru 3-4 jeleny a 6-8 laní s každoročními přírůstky.
Přírodní brouzdaliště Spiegelau |
Samozřejmostí je bezbariérové napojení na cesty vedoucí do parku ve Spiegelau, maximální stoupání činí 6 % a po vybudování rampy pro kočárky a invalidní vozíky je bezbariérově přístupný celý odpočinkový areál po pravém břehu říčky Schwarzach. K přírodnímu brouzdališti (na levém břehu říčky Schwarzach) vede dřevěná stezka, po které bez problémů přejdete podmáčená místa, ale není bezbariérová.
Dřevěné podesty umožňují sedět na břehu a ponořit nohy do vody, bezpečný vstup do vody zajišťují zdrsnělé žulové kameny a cestou přes řeku se můžete po obou stranách přidržovat dřevěného zábradlí. Do vody vede navíc vydlážděná rampa, která umožňuje přímý přístup lidem na invalidních vozících a dětem vytváří klidný prostor na hraní.
Mladí i staří mohou nechat volný průchod své fantazii i toku vody v Archimédově spirále: vodu nabrat, přehradit ji, ponořit se do ní pažemi, vrátit se cestou zpět do řeky – v malém měřítku je tady možné zažít rozmanitou dynamiku vody.
Přestavba dokončená v roce 2011 byla využita také pro zlepšení průchodnosti tekoucí vody. Dosavadní úprava podloží byla otevřena cca 1,50 m širokým rybím přechodem, který umožňuje především vrance obecné proniknout do výše položeného vodního toku a zvyšuje také rozmanitost substrátu podloží a proudění vody.
Volně podle hesla „Pochopit přírodu hravým způsobem“ nabízí areál lesních her „Waldspielgelände“ ve Spiegelau zážitek z přírody a hry pro celou rodinu. V tomto 50 ha velkém, zalesněném prostoru s parkovou úpravou jsou pro vás k dispozici hřiště, zážitková přírodní stezka a lesní louka s možností grilování. Koná se zde mnoho akcí pro děti a rodiny. Výchozím bodem je parkoviště Waldspielgelände na východním okraji Spiegelau v dosahu železnice Waldbahn, veřejné autobusové dopravy, autobusů Igel-Bus, osobních automobilů a kol. Okružní pěší trasa „Babočka paví oko“ (Tagpfauenauge) je vhodná pro kočárky a invalidní vozíky a vede asi 1 hodinu areálem lesních her „Waldspielgelände“.
Příjezd autem do centra národního parku Falkenstein po dálnicích A 3 a A 92:
Na dálnici A 92 ze směru München, na A 3 ze směru Nürnberg/Regensburg nebo ze směru Passau jeďte až k dálniční křižovatce u Deggendorfu, odtud pak sledujte značení Bayerischer Wald – Zwieseler Winkel. Na dálnici A 3 použijte výjezd 110 Deggendorf a jeďte dále jako na A 92 směrem na Deggendorf. Jeďte podle značení národního parku (B 11/E 53) do Patersdorfu a dále po B 11/B 85/E 53 přes Regen – Zwiesel směrem na Bayerisch Eisenstein. Krátce po průjezdu Ludwigsthalu dojedete k parkovišti u návštěvnického centra „Dům divočiny“ (Haus zur Wildnis).
Z Deggendorfu dojedete také do národního parku Bavorský les, regionu Zwieseler Winkel, pokud z deggendorfského tunelu vyjedete směrem na Plzeň, Bayerisch Eisenstein, Deggendorf-Rusel. Po průjezdu Deggendorfem odbočte na silnici 2135 a pokračujte až do Regenu. Těsně před Regenem odbočte na B 11/E 53 směrem na Zwiesel/Bayerisch Eisenstein, přibližně po 20 km projedete Ludwigsthal a za ním dorazíte k parkovišti před návštěvnickým centrem „Dům divočiny“ (Haus zur Wildnis).
Pojedete-li z České republiky, pokračujte za hraničním přechodem Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein asi 10 km po B 11/E 53 a před Ludwigsthalem dorazíte na parkoviště u návštěvnického centra „Dům divočiny“ (Haus zur Wildnis).
Pokud při příjezdu používáte navigaci, zadejte „Eisensteinerstraße“ jako název ulice.
Příjezd autobusem:
Aplikace pro návštěvníky Bavorského lesa |
Příjezd vlakem:
Do regionu Národního parku Bavorský les můžete pohodlně přicestovat bez auta použitím vlaků EC, IC a ICE nebo regionální železniční dopravy přes železniční uzel Plattling. Z Plattlingu je zajištěna návaznost zelených vlakových souprav Waldbahn-Shuttle v přímém spojení do středisek Zwiesel, Bayerisch Eisenstein a Bodenmais (hodinový takt) nebo do Frauenau, Spiegelau a Grafenau (dvouhodinový takt).
Jízda půvabnou krajinou z Plattlingu do Zwieselu trvá 50 minut. Přibližně 500 výškových metrů, tunely a mosty oddělují velmi rozdílné regiony mezi Dunajem a Bavorským lesem.
Velká okna vlaků Waldbahn umožňují jedinečné výhledy na jednu z nejkrásnějších železničních tratí v Bavorsku.
Do míst sousedících s parkem na východě je možné dojet přes Pasov.
Z Pasova jedou autobusy do Freyungu. Na místě pak můžete cestovat pomocí Bayerwald-Ticketu v ceně od 7 eur po celý den autobusem nebo vlakem.
V létě je v provozu železniční trať Ilztalbahn ze stanice Pasov hlavní nádraží do stanice Freyung. Vlaky jedou od 28. 4. 2012 do 28. 10. 2012 každou sobotu a neděli a také 28. 5. 2012 (pondělí o svatodušních svátkách). Z Freyungu vedou autobusové linky do Národního parku Bavorský les ve směru centrum národního parku Lusen a Bučina-hranice.
Popis trasy, jízdní řády a ceny naleznete na webové stránce společnosti Ilztalbahn (sekce Další informace). V letní sezoně 2012 můžete na trati Ilztalbahn mezi Röhrnbachem a Freyungem použít také Bayerwald-Ticket a GUTi.
Pěší turistika v regionu ArberLand - www.wandern.arberland-bayerischer-wald.de
Putování po Zlaté stezce - www.goldsteig.com
Vlakem a autobusem na cestách - www.bayerwald-ticket.com
Pěší turistika ve Waldkirchenu - www.waldkirchen.de
Pěší turistika v Národním parku - www.nationalpark-wanderland-bayerischer-wald.de
Pěší turistika na Velkém Javoru - www.arber.de
Cykloturistika v Deggendorfu - www.deggendorf.de
Horská cykloturistika v regionu ArberLand - www.mountainbiken.arberland-bayerischer-wald.de
Bikepark Bischofsmais - www.bikepark.net
EldoRado Bavorský les - www.bayerischer-wald.de
Cykloturistika, zábava a sport v Národním parku - www.nationalpark-ferienland-bayerischer-wald.de
Cyklostezky ve Waldkirchenu - www.waldkirchen.de
zdroj textů a informací: nationalpark-bayerischer-wald.de
Klíčová slova: Německo
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||