Napříč Evropou za romantickými městy

V Evropě se nachází spousta míst plných romantické atmosféry

V Evropě se nachází spousta míst plných romantické atmosféry

Svatého Valentýna máme sice už dávno za sebou, avšak dobrých tipů na výlety do nádherných destinací, které můžete navštívit se svou láskou, není nikdy dost. Proto jsme se vám v tomto článku rozhodli přiblížit několik evropských skvostů, ze kterých romantická atmosféra přímo čiší. Zároveň jsme se pokusili vyhnout nejotřelejším městům, které vám k romantickému výletu doporučí úplně každý. Římu, Benátkám, Paříži či Amsterdamu jsme se v minulosti už široce věnovali, a proto by takový tip nebyl příliš originální. Pokuste se proto radši své nejbližší překvapit nějakou netradiční invencí a vypravte se s nimi do míst, která tolik neznají. K vybírání vhodného výletu je navíc v těchto dnech ta správná doba, protože u leteckých dopravců ještě můžete sehnat letenky za výhodnější ceny než během hlavní turistické sezóny. Pojďme si tedy spolu projít romantické menu, které si pro vás přichystal cestovatelský server Tripzone.cz.

Siena

Pohled na Sienu

Pohled na Sienu

Když se mluví o Itálii, tak se většině lidí vybaví starobylé památky antického Říma, vatikánské kostely, renesanční architektura Florencie či spletité vodní kanály Benátek. Podle mnoha cestovatelů je však nejkrásnějším městem Apeninského poloostrova Siena. Tu najdete v srdci Toskánska, kraje slunce a hojnosti. V Sieně žije téměř 55 tisíc obyvatel, kteří jsou na svůj domov patřičně hrdí, a mají k tomu skutečně důvod. Město se totiž může pochlubit úchvatnou architekturou, která jeho návštěvníky ohromí zejména při prohlídce křivolakých uliček historického centra nebo při pohledu z výšky na stovky střech starobylých domečků, jež jsou na sebe doslova nalepeny. Historie tu na vás dýchá takřka na každém kroku. Ne nadarmo je toto město zařazeno na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Již od třináctého století Siena patřila mezi nejvýznamnější italská kupecká města, ve kterých se obchodovalo s orientálním kořením, drahými látkami, uměleckými předměty a dalšími luxusními komoditami, které pak byly chloubou paláců místních velmožů.

Siena - pohled na Piazza del Campo

Siena - pohled na Piazza del Campo

Středem historické Sieny je náměstí Piazza del Campo, které má netradiční tvar půlměsíce a je obklopeno šestnácti paláci. Nejznámější z nich, Palazzo Pubblico, ve středověku sloužil jako radnice, a do výšky nad ním ční monumentální věž Torre del Mangia. Abyste se dostali až na samotnou vyhlídku věže, budete muset po úzkém schodišti vystoupat 503 schodů. Námaha ale rozhodně stojí za to. Naskytne se vám totiž dechberoucí výhled na celé město. Na centrálním náměstí Piazza del Campo se každoročně koná tradiční dostih Palio, při kterém se jezdci z jednotlivých čtvrtí prohánějí na neosedlaných koních po obvodu náměstí a nejrychlejší z nich získá pro svůj okrsek prestižní ocenění a možnost uspořádat velkou oslavu na počest vítěze.


Další působivá památka, kterou můžete v Sieně navštívit, má mnoho společného s nejoblíbenějším italským artiklem – vínem. Barokní pevnost Fortezza Medicea dnes slouží jako národní vinotéka. Ochutnat zde můžete nejlahodnější vína nejen z Toskánska, i když nezkusit světoznámé červené víno chianti, které pochází právě z tohoto regionu, by bylo učiněným hříchem. Navštívit byste měli také další architektonická lákadla tohoto nádherného města - kostel svatého Dominika a dům svaté Kateřiny.

Štrasburk

Hrázděné domy podél řeky Ill

Hrázděné domy podél řeky Ill

Většina turistů mířících do Francie směruje své kroky do Paříže, Lyonu či Cannes. Štrasburk pak často stojí stranou jejich zájmu a to je velká škoda. Nabízí totiž ideální podmínky pro strávení romantického prodlouženého víkendu. Historické centrum města s pohádkovou čtvrtí La Petite France je pak mnohým považováno za jedno z nejmalebnějších míst v celé Evropě. Můžete ho také najít na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Štrasburk je hlavním městem regionu Alsasko a leží na východě Francie přímo na hranicích s Německem, ke kterému v minulosti patřil - definitivně se odtrhl až po první světové válce. To se promítá i na samotné podobě města, ve kterém dnes žije přes 230 tisíc obyvatel. Štrasburk je také společně s Bruselem a Lucemburkem nejdůležitějším městem evropské byrokracie. Sídlí zde totiž Rada Evropy, Evropský parlament a Evropský soud pro lidská práva.


Most přes řeku Ill

Most přes řeku Ill

Nejznámější historickou památkou města je katedrála Notre Dame, která byla vystavěna v rozmezí od 12. do 15. století v románském a gotickém slohu. Úchvatná stavba je vysoká 32 metrů a dlouhá 110 metrů a v následujících stoletích byla hned několikrát přestavěna. V katedrále najdete také orloj z 16. století. Při prohlídce Štrasburku se vypravte i na náměstí Kleber, které je obklopeno nádhernými brázděnými domy, jež jsou pro město typické. Další známou historickou památkou je Rohanský palác, dřívější sídlo arcibiskupů bylo postaveno v 18. století. Dnes zde najdete obrazárny a archeologické muzeum. Opravdovým štrasburským skvostem je již zmiňovaná čtvrť La Petite France v srdci historického centra města. Malebné roubené domečky, kavárničky a typické francouzské bufety v samé blízkosti říčních kanálů, tvoří jedinečnou atmosféru, kterou by si neměl nechat ujít žádný turista. Pokud trochu poodejdete z centra města, budete si moc udělat romantický piknik na břehu řeky Rýn, která Štrasburkem protéká.

Budapešť

Parlament v Budapešti

Parlament v Budapešti

Mnoho turistů nevyhledává výlety do střední a východní Evropy. Kvůli některým úchvatným městům tohoto stále se rozvíjejícího regionu by ale měli udělat výjimku. A Budapešť je právě jedním z nich. Ne náhodou je cestovateli nazývána „Paříž východu“. V hlavním městě Maďarska se snoubí nápaditá architektura moderní zástavby se starým historickým centrem, ve kterém na vás v mnoha útulných uličkách čeká nenapodobitelná atmosféra. Osmé největší město Evropské unie je úchvatné především svou zajímavou historií, kterou mapují jednotlivé památky. Přirozeně jde ale také o pulzující metropoli, kterou obývá 1,7 milionu obyvatel, takže není nouze o neustálé kulturní dění a bohatý noční život.

Most Svobody

Most Svobody

Město rozděluje řeka Dunaj, která mezi historickými památkami působí jedinečným dojmem. Na prvém – budínském – břehu najdete vrch Gellért s citadelou a dvěma výraznými sochami. Severně od tohoto místa se nachází vrch Varhegy, na kterém byl vystavěn monumentální královský palác. Na tomto břehu bystě měli rozhodně navštívit i Matyášův chrám. Naopak na levém – pešťském – břehu vám nesmí uniknout prohlídka rozsáhlé neogotické budovy parlamentu. Nedaleko se nachází také sakrální skvost bazilika Svatého Štěpána. Honosně působí i budova opery a Etnografické muzeum. V Budapešti rovněž najdete řadu parků, takže si na své přijdou i milovníci zeleně. Gurmáni by měli zase navštívit některou z vyhlášených restaurací, kde servírují místní speciality, které je nejlepší zapít známým tokajským vínem.

Barcelona

Přístav v Barceloně

Přístav v Barceloně

Barcelona je nejznámější metropolí z našeho dnešního přehledu romantických měst. I přes její věhlas jsme se Barcelonu rozhodli přidat k méně známým romantickým skvostům Evropy především kvůli tomu, že ji stále řada turistů zařazuje až do jakési druhé kategorie za Londýn, Madrid, Milán, Paříž, Berlín a další „profláknutější“ evropská centra. To je ale zásadní chyba. Hrdá katalánská metropole totiž svou krásou a jedinečnou atmosférou multikulturního přístavu na březích Pyrenejského poloostrova všechna tato města hravě strčí do kapsy. Pokud tedy chcete zažít se svou láskou nezapomenutelný víkend v romantickém prostředí, bude pro vás Barcelona tou pravou volbou. Stačí si jen podle vkusu vybrat, co vás nejvíc zajímá.

Katedrála Sagrada Familia v Barceloně

Katedrála Sagrada Familia v Barceloně

Asi největším lákadlem Barcelony jsou architektonické skvosty génia moderní doby Antoni Gaudího. Na stavby tohoto architekta tu narazíte takřka na každém kroku, přesto vám bude každá připadat úplně jiná. Jeho nenapodobitelný styl plný netradičních prvků stoprocentně zaujme i ty, kteří se o architektonické památky nikdy nezajímali. Nejznámější barcelonskou architektonickou památkou je katedrála Sagrada Familia, jejíž stavba nepřetržitě probíhá již od roku 1882. Monumentální stavba, jejíž věže sahají do výšky 125 metrů, je současným symbolem Barcelony a žádný turista by si ji při prohlídce města neměl nechat ujít. Fantastická podívaná je také na domy Casa Milá a Casa Batlló, ale také třeba na park Güell. Při procházce po Barceloně byste se měli rovněž vydat k sakrálním památkám jako je třeba kostel Santa Marie del Mar. Milovníci výtvarného umění navštíví expozici Pabla Picassa, fotbaloví fanoušci zase jistě nevynechají exkurzi na stadionu FC Barcelona Camp Nou. Oblíbenou turistickou atrakcí je také Mořské akvárium s dvaadvaceti obřími akvárii a desítky metrů dlouhým skleněným tunelem. Pokud se budete chtít pobavit, vydejte se na bulvár Les Rambles, kde to žije celý den i celou noc. Osvěžit se můžete při koupačce ve vlnách oceánu, a pokud se vám nebude chtít do vody, můžete si alespoň dát drink v některém z plážových barů. Pláž v Barceloně totiž patří mezi nejlepší městské pláže v Evropě.

Bled

Triglavský národní park nedaleko Bledu

Triglavský národní park nedaleko Bledu

Většina mainstreamových turistů toho o Slovinsku příliš neví a o městě Bled nejspíš nikdy neslyšela. Je to však velká škoda, protože i když je Bled malé a méně známé městečko, nabízí ideální podmínky pro romantické procházky na břehu jezera, pro výlety do okolní zelené přírody a také pro důkladnou prohlídku fascinujících architektonických památek. Nebudete se tu navíc muset na každém metru namáhavě proplétat mezi obrovskou masou turistů z celého světa, jako je běžné v Římě či v Paříži.

Bledské jezero a ostrůvek Blejsi Otok

Bledské jezero a ostrůvek Blejsi Otok


Bled je malé městečko na severozápadě Slovinska, ve kterém žije něco málo přes pět tisíc obyvatel. Bledské jezero, které se nachází přímo v centru města, je napájeno podzemními termálními vřídly, takže se jistě nikdo nebude divit, že má zdejší městečko velkou lázeňskou tradici. Místním lázním hraje do karet také to, že je město obklopeno horami, takže je tu od jara až do podzimu velmi příjemné klima pro ozdravné pobyty. Uprostřed jezera se nachází ostrov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kam se můžete vypravit na lodi. Výhled do širokého okolí z vysoké skály, na které se kostel tyčí, rozhodně stojí za to.

Klíčová slova: Siena, Štrasburk, Budapešť, Barcelona, Bled, Itálie, Francie, Španělsko, Maďarsko, Slovinsko, Katalánsko, Toskánsko

 

Publikováno: 11.06.2013
Aktualizováno: 12.06.2013
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Napříč Evropou za romantickými městy

15.06.2013 09:36 Tasha
---.cust.centrio.cz

Bled je super :-)

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Napříč Evropou za romantickými městy

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist