Na co máte nárok při krachu cestovní kanceláře

Na co máte nárok při krachu cestovní kanceláře


Na co máte nárok, když zkrachuje cestovka

Na co máte nárok, když zkrachuje cestovka

Krach cestovní kanceláře je nepříjemnou obavou snad každého dovolenkáře, který se rozhodl služby „cestovky“ využít. Dobrou zprávou je, že současná legislativa klienty poměrně dobře chrání a pokrývá většinu na ně číhajících rizik.

Každá cestovní kancelář je ze zákona povinna sjednat pojištění záruky pro případ úpadku. Krytí rizik poškozených klientů je přes toto zajištění poměrně široké.

Zda a u jaké pojišťovny je daná cestovní kancelář pojištěna zjistíte přehledně například na webu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v sekci „Veřejnost“. 


Pojištění a plnění

Pojištěním cestovní kanceláře proti krachu klientů vzniká nárok na plnění z pojištění v případech, kdy cestovní kancelář kvůli úpadku neposkytne dopravu ze zahraničí zpět do Česka, nevrátí zaplacenou zálohu nebo cenu zájezdu, pokud se zájezd neuskutečnil, nebo nevrátí rozdíl mezi zaplacenou cenou a cenou částečně poskytnutého zájezdu.

Při nejčernějším scénáři, tedy úpadku cestovní kanceláře ještě před tím, než jste vycestovali, máte nárok na vrácení plné již zaplacené částky.

Částečně odškodněni by měli být i ti, kteří byli z důvodu krachu cestovní kanceláře nuceni zájezd předčasně ukončit.

Bát se o vynaložené peníze nemusí ani ti klienti, jejichž cestovní kancelář měla pojištění pro případ úpadku s nízkým limitem pojistného plnění.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že pojištění se nevztahuje úplně na všechny případy a nároky.

V případě jiných výše nejmenovaných nároků by si klienti zkrachovalých cestovních kanceláří měli své pohledávky přihlásit do insolvenčního řízení konkrétní cestovky a čekat, zda a do jaké míry budou uspokojeny.


Zákon: odškodné musí být v plné výši

Povinnost cestovních kanceláří sjednat si pojištění proti úpadku v tomto rozsahu vychází ze Zákona číslo 159/1999 o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu.

Podle ustanovení § 6 odst. 1 tohoto zákona, který se týká výše zmíněných případů, je pojišťovna povinna plnit „odškodné“ za cestovní kancelář v plné výši.

A i v případě, kdy je limit sjednaný mezi pojišťovnou a cestovní kanceláří nižší, z judikatury vyplývá, že má klient nárok na plnou částku, neboť vztah mezi pojišťovnou a cestovní kanceláří nemůže omezovat nároky klienta.


Pozor na falešný trik s limitem

„V případě problémů s vyrovnáním nároků se nenechte obalamutit argumentem, že podle ustanovení § 8 odst. 2 zákona č. 159/1999 Sb. je pojišťovna povinna uspokojit nároky zákazníků pouze do výše sjednaného limitu pojistného plnění. Často se to jako úspěšný trik na neznalé klienty používá,“ radí podle svých profesionálních zkušeností společnost Vaše nároky.cz

Existuje totiž judikatura, konkrétně rozhodnutí Nejvyššího soudu a rozhodnutí Ústavního soudu ČR, podle níž má spotřebitel nárok na plnou částku, neboť smluvní vztah je pouze mezi pojišťovnou a cestovní kanceláří, takže se omezení nemůže vztahovat na nárok klienta a klient tak může po pojišťovně požadovat plnou výši nároku.


A když se pojišťovna vzpírá?

Stává se, že pojišťovna cestovní kanceláře odškodnit klienta z nějakých důvodů odmítne nebo vyplatí jen část peněz. Pak je vhodné obrátit se na pomoc právníka.

Jestliže pojišťovna nereaguje ani na výzvu právníka, nezbývá než nárokovat plnou částku soudní cestou. Klienti ji považují za nepříjemnou, zdlouhavou a s nejistým výsledkem.

Obavy jsou zcela zbytečné. V uvedených případech totiž pojišťovna plnit musí. S odkazem na judikaturu Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, nejvyšších soudních autorit v zemi, by šance na úspěch měla být nezpochybnitelná. Řádného odškodnění se tedy dočkáte.
 

Publikováno: 29.02.2020
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Na co máte nárok při krachu cestovní kanceláře

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist