Místa, která téměř zničil nápor turistů

Málaga, výletní loď v přístavu

Málaga, výletní loď v přístavu

Současná doba nabízí téměř naprostou volnost, takže nám oproti minulému století nabízí možnost libovolně cestovat po celém světě a poznávat tak krásy a kultury ostatních zemí na naší planetě. Přispívá tomu také fakt, že s příchodem internetu je cestování velice snadné a v neposlední řadě také mnohonásobně levnější, než tomu bylo v minulosti. Pokud je člověk trpělivý a najde si čas na prohledávání internetu, pak se dají sehnat levné letenky i ubytování kdekoliv na světě. Pak už stačí jen pár kliknutí myší, zaplatit online kartou a můžete vyrazit.

Na masovém turismu má značný podíl Instagram

Na masovém turismu má značný podíl Instagram

Cestování po světě je tak momentálně naprostý fenomén a turismus je tak logicky nejrychleji rostoucím odvětvím. Masy turistů přinášejí zemím, městům a destinacím obrovské zisky, ale také zásadní problémy, které každoroční davy turistů přinášejí. Může za to především rozmach sociálních sítí jako je Instagram a také filmový průmysl. Lidé přidávají fotky krásných míst na Instagram a z těch se pak velice rychle stávají takzvané ''instagramové'' lokality, kam se vypravují sta tisíce lidí jen kvůli tomu, aby si na tom samém místě také udělali selfíčko na ''instáč'', protože je to prostě in a kdo z takového místa nemá svou fotku, tak jakoby skoro neexistoval. Filmový průmysl na tom má také velký podíl, protože každý se chce vyfotit na legendárním místě, kde se natáčel světoznámý film či seriál. Taková místa jsou pak po celý rok doslova přeplněná bezohlednými turisty, kteří tyto lokality pomalu ale jistě ničí. Dospělo to už tak daleko, že některé turistické destinace jsou díky tomu naprosto uzavřené. Pojďme se podívat na přehled těch nejznámějších lokalit, které masový turismus poznamenal v tom nejhorším světle.

Zátoka Maya Bay – Thajsko

Phi Phi, loď v zálivu Maya Bay

Phi Phi, loď v zálivu Maya Bay

Zřejmě nejznámějším případem kdy masová turistika téměř zničila nádherné exotické místo je zátoka Maya Bay v Thajsku nacházející se na ostrově Koh Phi Phi Leh. Do roku 2000 znali tuto zátoku jen opravdoví cestovatelští nadšenci. Jakmile se ale v tomto roce objevil na filmových plátnech film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, stala se pláž v zátoce Maya Bay nejnavštěvovanějším místem v Thajsku. V roce 2017 navštívilo zátoku a její přilehlou pláž pět tisíc turistů za jediný den, což se na místním ekosystému a hlavně korálových útesech podepsalo takovým způsobem, že se loni v červnu thajské úřady rozhodly celou tuto oblast uzavřít před turisty až do léta roku 2021. Vědci totiž prokázali, že složky z opalovacích krémů, které se při koupání dostanou do moře zabíjejí korálové útesy. V létě za dva roky se udělá celková studie a až poté bude rozhodnuto, jestli je Maya Bay připravena na to, aby se opět zpřístupnila turistům.

Azurové okno – Malta

Ostrov Gozo, skaliska Azurové okno

Ostrov Gozo, skaliska Azurové okno

Azurové okno, které bylo odjakživa ikonou Malty dopadlo díky velkému množství turistů úplně nejhůře. Ikonický skalní oblouk nad mořem se totiž 8. března 2017 zřítil do moře a jeho krásu už je možné obdivovat pouze z fotografií. Azurové okno se nacházelo na západním pobřeží druhé největší ostrova Malty – Gozo. V roce 1981 se na tomto místě natáčela epizoda z filmu Souboj Titánů a o mnoho let později se Azurové okno objevilo i v seriálu Hra o trůny. Díky tomu se stalo Azurové okno téměř poutním místem, na které se každým rokem sjížděly desítky tisíc turistů. Turisté měli přísně zakázáno pod pokutou 1500 EUR (39 tisíc korun) se po oblouku procházet, ale zákaz respektoval málokdo a vidina fotky na tomto úchvatném místě byla pro většinu silnější, než vidina velké pokuty. Azurové okno, se zřítilo do moře během silné bouře, ale nespočet turistů, který se po něm procházel a fotil k této smutné události velice přispěl. Začátkem letošního roku se objevila zpráva, že Azurové okno bude opět stát, ale samozřejmě ne ve své podobě. Nahradit by ho mohla ocelová konstrukce od architekta Svetozara Andreeva. Zda se Azurové okno dočká svého znovuzrození ukáže až čas.

Ostrov Komodo – Indonésie

Národní park Komodo v Indonésii

Národní park Komodo v Indonésii

Indonéský ostrov Komodo ze skupiny ostrovů Malé Sundy také trápí příliš velký nápor turistů, kteří na něj míří kvůli potápění, ale také kvůli varanům komodským. Varan komodský je největším a nejmohutnějším ještěrem na světě a právě na ostrove Komodo žije jeho největší populace čítající přibližně tři tisíce kusů. V posledních letech došlo k výraznému posílení leteckých linek a výstavbě luxusních hotelů na nedalekém ostrově Flores. Díky tomu aktuálně na Komodo míří měsíčně kolem deseti tisíc turistů měsíčně. A právě ochrana populace ohroženého varana komodského vedla k tomu, že se celý ostrov od ledna roku 2020 na jeden rok uzavře pro turisty a všechny ostatní. Varany je nutné chránit také před pytláky, kteří se nedávno pokusily celkem 40 ještěrů z ostrova ovézt a následně prodat. Ochranáři využijí roční uzavření ostrova ke zlepšení rezervace, ale také k navýšení populace vzácných ještěrů.

Trolltunga – Norsko

Unikátní skalní útvar Trolltunga

Unikátní skalní útvar Trolltunga

Trolltunga (Trolí jazyk) patří jednoznačně k nejúchvatnějším a k jednomu z nejvíce navštěvovaných míst Norska. Trolltunga je unikátní skalní útvar vyčnívající vodorovně z hory ve výšce přibližně 700 metrů nad hladinou jezera Ringedalsvatnet nedaleko obce Odda v kraji Hordaland. Aby nebyl narušen přírodní ráz krajiny, tak není vyhlídka opatřena žádným zábradlím ani jinými bezpečnostními prvky a vstup je pouze na vlastní nebezpečí. Velice pozoruhodným faktem pak je, že zde došlo zatím pouze k jednomu pádu a tedy i úmrtí. Dne 5. září roku 2015 spadla z Trolího jazyka čtyřiadvacetiletá Australanka a zemřela. Ačkoliv je výstup na Trolltungu velice náročný, dlouhý a místy i nebezpečný, vydává se na něj každoročně několik tisícovek turistů. Výšlap a sestup dohromady je dlouhý 27 kilometrů a zabere 10 až 12 hodin. Přes to všechno je Trolltunga naprostým fenoménem a pokud se z posledních sil vyšplháte až na vrchol, tak vás rozhodně překvapí počet turistů, který se zde vystřídá. Na fotku kdy se sami postavíte či posadíte na samou špičku Trollího jazyka si budete muset vystát dlouhou frontu. Často si lidé toto místo vybírají pro žádosti o ruku, nebo pro konání svatebního obřadu. Trolltungu každým rokem navštěvuje stále více turistů a pokud nedojde k nějaké regulaci, tak by ji v budoucnu mohl postihnout stejný osud jako Azurové okno na Maltě.

Pravčická brána - Česká republika

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko

Přírodní památky, které ohrožuje masový turismus nenajdeme pouze v zahraničí, ale také u nás v České republice. Takovou památkou je světoznámá Pravčická brána, která se nachází na území Národního parku české Švýcarsko asi 3 kilometry severovýchodně od obce Hřensko v okrese Děčín. Díky rozpětí 26,5 metrů a výškou 16 metrů se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Jedná se o nejnavštěvovanější a zároveň symbol Národního parku české Švýcarsko, které každoročně navštíví přes 200 tisíc turistů. Od 11. června 1992 je Pravčická brána překlasifikována na Národní přírodní památku. Turisté začali bránu hojně navštěvovat již od konce 18. století a vysoká návštěvnost způsobovala zvýšenou erozi vrchních partií a odnos materiálu. Za období turistického využívání byla z vrchní části brány odnesena vrstva o tloušťce 60 až 80 centimetrů. V roce 1982 bylo navíc ve spodní části objeveno několik trhlin a proto je od této doby vstup na Pravčickou bránu zakázán. Poslední geologická měření a průzkumy zjistily, že brána jako celek je stabilní a dá se v zásadě podle odborníků říci, že současné ani příští generace se o Pravčickou bránu příliš obávat nemusejí.

BenátkyItálie

Grand Canal v Benátkách

Grand Canal v Benátkách

S velkým problémem vlivem obrovského množství turistů se v posledních letech potýkají italské Benátky. Toto město ležící na ostrovech v mělké laguně je od roku 1987 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Benátky žijí především z turistického ruchu, ale všeho moc škodí. Toto severoitalské město navštíví každý rok téměř 28 milionů turistů, což z něho dělá jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě. Příjezdy turistů jsou tak masové, že místní obyvatelé proti turismu vehementně protestují a neutuchající hluk, křik a zástupy výletníků zaplňujících každý den celé město donutily za posledních 60 let celkem 120 tisíc místních obyvatel k tomu, že se z města odstěhovali. V současné době žije v Benátkách asi 55 tisíc místních obyvatel, ale italská vláda se obává, že pokud by pokračoval tento trend, tak by z nich do roku 2030 nemusel zůstat nikdo. Úředníci se rozhodli, že tento problém je potřeba začít urychleně řešit a tak od června roku 2017 platí zákon zakazující otevírání nových hotelů a jiných ubytovacích zařízení v celém městě. Další opatření už jsou více dramatická a dotknou se každého turisty, který se Benátky chystá navštívit. Od roku 2022 se do Benátek dostane jen omezený počet turistů. Ten, kdo bude chtít toto slavné město navštívit, si bude muset pobyt rezervovat. Neohlášené návštěvy budou komplikované a mohou přijít velice draho. Ten, kdo si pobyt nezajistí předem bude hrozit pokuta od 100 do 450 eur (2570 až 11560 korun). S tím bude také souviset zavedení vstupného, kdy se za vstup do Benátek bude platit. Ve všední dny se bude platit 6 eur (154 Kč) a v rušnější dny 8 nebo 10 eur (205 nebo 257 korun). Jednotné vstupné do Benátek se platí už od letošního roku ve výši 3 eur (78 korun) za den, ale návštěvy turisté zatím hlásit nemusí.

DubrovníkChorvatsko

Dubrovník, opevnění města

Dubrovník, opevnění města

Přístavní chorvatské město Dubrovník na jihu Dalmácie, kterému se říká ''perla Jadranu'' patří již dlouhá léta k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším místům Chorvatska. Město je od roku 1979 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho návštěvnost rok od roku stoupá. Největší nárůst návštěvnosti začal od roku 2011, kdy se odvysílal první díl seriálu Hra o trůny. Filmaři si totiž místní přístav vybrali pro natáčení a na plátně ho proměnili v Královo přístaviště. V Dubrovníku se natáčely také scény z populárního filmu Hvězdné války a Robin Hood. Všechny tyto skutečnosti lákají do města stovky tisíc turistů ročně. Naprostý rekord zaznamenalo historické centrum města v srpnu roku 2016, kdy si vstupenku na hradby objednalo přes deset tisíc návštěvníků během jediného dne, přičemž vstupné vyjde na 150 kun (asi 500 korun) na osobu. V letní sezóně je centrum Dubrovníku zaplaveno turisty takovým způsobem, že projít 300 metrů dlouhou ulici Stradun zabere kvůli obrovskému návalu čtyřicet minut. Mezitim, co počet turistů rostl, počet trvalých rezidentů výrazně klesl. Z pěti tisíc obyvatel v roce 1991 jich ve městě zůstalo jen 1157. V červnu roku 2017 se do funkce dostal nový starosta Mato Frankovič a ihned začal podnikat rázné kroky, které davy turistů začaly regulovat. UNESCO doporučilo vpustit do historické části města maximálně osm tisíc návštěvníků denně, ale starosta Frankovič tuto horní hranici snížil na polovinu. Omezení se dotkla také výletních lodí a speciálních průvodců zaměřených na natáčecí místa Hry o trůny.

Santorini - Řecko

Santorini, kostel ve vesničce Oia

Santorini, kostel ve vesničce Oia

Obrovské výletní lodě plné turistů až po střechu jsou snem většiny turistických letovisek z hlediska finančních příjmů, ale v případě řeckého ostrova Santorini tomu rozhodně tak není, spíše naopak. Santorini je souostroví a obec na rozhraní Egejského moře, které se nachází na jižním okraji souostroví Kyklady. Celý ostrov je hlavně díky Instagramu nesmírně populární turistickou destinací , která ročně přiláká téměř dva milióny turistů. Turisty sem přitahují famózní západy slunce, které chce mít vyfotografované či vyfocené každý. Dalším lákadlem je nádherné město Oia, které je proslulé budovami s modrými střechami, které všichni znají z pohledů a propagačních materiálů o Řecku. Město Oia si lidé také často vybírají právě kvůli modrým střechám budov pro svatební obřady nebo líbánky a to i přesto, že vily a luxusní pokoje zde vyjdou i na více jak 8 tisíc dolarů za noc (178 tisíc korun). V období od března do prosince vysazují téměř každý den výletní lodě na ostrově Santorini tisíce turistů denně, kteří sice plní místní pokladny penězi, ale všechno má podle místních úředníků své meze, i když jde o finanční prostředky, na kterých je postavena ekonomika celého ostrova. V nejrušnějších letních dnech přijede každý den na ostrov přes 10 tisíc turistů a to už je podle starosty ostrova Nikose Zorzose nezvladatelná situace. „Ostrov je nasycený, nezvládáme další turisty. Elektrická síť a dodávky vody jsou na svých limitech. Množství odpadků se za posledních pět let zdvojnásobilo. Pokud nedostaneme davy pod kontrolu, obrátí se to proti nám a zničí nás to“, řekl loni pro list The Wall Street Journal Zorzos. Od začátku letošního roku tak začalo platit omezení počtu příjezdů turistů výletními loděmi na 8 tisíc denně. Podle tohoto nového systému platí, že pokud bude chtít ve stejnou dobu připlout příliš mnoho výletních lodí, budou některé lodě požádány, aby připluly jiný den. Itineráře plaveb jsou ale připravené dva roky předem a provozovatelé nemají v plánu omezit plavby či používat menší lodě. Je tedy opravdu velkou neznámou, jak účinný bude nově zavedený systém v praxi.

Klíčová slova: Thajsko, Malta, Indonésie, Norsko, Česká republika, Itálie, Benátky, Chorvatsko, Dubrovník, Řecko, Santorini

 

Publikováno: 15.05.2019
Aktualizováno: 15.05.2019
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Místa, která téměř zničil nápor turistů

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu

Fotogalerie k tématu: Místa, která téměř zničil nápor turistů

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist