Místa proslavená filmem
|
Jezera v Národním parku Tongariro |
Přestože nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím kvalitu filmu je pravděpodobně režisér, který musí být schopen prosadit svou vizi a prostřednictvím herců i ostatních kolegů ze štábu přetavit stránky scénáře v úchvatnou podívanou na stříbrném plátně, správně zvolené exteriéry mají na výslednou podobu filmu rovněž nemalý vliv. Jistě, vyřčená věta neplatí za všech okolností, neboť kupříkladu tvůrci natáčející psychologické drama, odehrávající se v jedné místnosti, jsou nutnosti pečlivě zvolit exteriéry ušetřeni, avšak naproti tomu existují snímky, pro jejichž úspěch je dobrý výběr lokací klíčový. V takovém případě se dá dokonce hovořit o tom, že vybrané místo ve filmu „hraje“ jednu z hlavních rolí. Pojďme se na následujících řádcích zmínit o některých lokacích, které se objevily v pěti velmi populárních filmech, respektive filmových sériích.
Piráti z Karibiku – Karibik, Svatý Vincent
Při sledování dobrodružství rozkymáceného sympaťáka kapitána Jacka Sparrowa jistě nejednoho diváka napadla otázka, kde se filmy vlastně natáčely. První tři díly populární série, jak se dalo očekávat, vznikaly převážně v Karibiku. Hledání optimální lokace neprobíhalo zcela bezproblémově, avšak nakonec se ji podařilo objevit. Stal se jí ostrůvek Svatý Vincent, součást státu Svatý Vincent a Grenadiny, ležícího v souostroví Malé Antily. Netřeba připomínat, že natáčení mělo blahodárný vliv na příjmy z cestovního ruchu, které jsou pro tento malý stát důležitým faktorem při tvorbě bohatství. Pokud budete chtít spatřit exteriéry z filmu na vlastní oči, vydejte se do pohádkového zálivu Wallilabou Bay, který propůjčil svůj vzhled filmovému městu Port Royal. Část natáčení probíhala dále u pobřeží Los Angeles a v následujících filmech se škála exteriérů rozšířila o další karibské státy, Dominiku a Bahamy. Poslední díl série nesoucí název Na vlnách podivna, jehož premiéra je naplánována na letošní květen, se točil převážně na Havaji.
James Bond – Vietnam, zátoka Ha Long
Pokud patříte k fanouškům neporazitelného šviháka s číslem 007, který neztrácí nic ze svého šarmu, ostrovtipu a rychlé reakce ani poté, co zkonzumuje větší množství protřepaného, nemíchaného martini, jistě víte, že agentova dobrodružství se už odehrávala snad ve všech fotogenických exteriérech naší planety. Například ve vietnamské zátoce Ha Long, která se objevila v osmnácté bondovce Zítřek nikdy neumírá z roku 1997, v níž se distingovaný zabiják ve službách Jejího Veličenstva musel vypořádat se zlotřilým mediálním magnátem Elliotem Carverem. Ha Long Bay se nachází v severovietnamské provincii Quang Ninh v Tonkinském zálivu a popularitu mezi zahraničními turisty i zápis na seznam světového dědictví UNESCO jí vynesly vápencové skály čnící z moře u pobřeží, které vytvářejí ostrůvky a jeskyně těch nejroztodivnějších tvarů. Ve vodách zálivu Ha Long se rovněž prohání rozmanitá fauna, z níž dokáží místní kuchaři připravit znamenité a čerstvé pokrmy, servírované v tamních restauracích.
Pán prstenů – Nový Zéland, Národní park Tongariro
|
Národní park Tongariro, Mount Ngauruhoe |
Nový Zéland je klenot v Tichém oceánu, disponující takřka nekonečným počtem přírodních skvostů. Není proto divu, že novozélandská krajina sehrála jednu z hlavních rolí v trilogii Pán prstenů a na plátno se vrátí i v plánovaném Hobitovi, přestože vyjednávání nebyla úplně jednoduchá a reálně se uvažovalo o přesunutí produkce do jiné země. Tolkienův literární počin převedl do filmového jazyka režisér Peter Jackson za využití více než 150 rozličných novozélandských lokací, od míst na seznamu UNESCO přes aktivní sopku až po mnoho národních parků. „Tolkienovská turistika“ se na Novém Zélandu neomezuje pouze na přírodu národních parků, neboť mnoho záběrů se natáčelo v blízkosti měst jako Wellington, Auckland či Queenstown. Kdybychom o každé oblasti utrousili byť jen krátkou poznámku, v úhrnu by to pohodlně vystačilo na samostatný článek, a proto se zmíníme pouze o jednom z novozélandských národních parků, kterému Pán prstenů přivedl návštěvníky. Je jím Národní park Tongariro.
Tongariro, první novozélandský národní park, leží ve středu Severního ostrova. Může se pochlubit tím, že je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, a to nejen jako přírodní, ale i kulturní památka. Území Národního parku Tongariro o rozloze takřka 800 kilometrů čtverečních se rozkládá kolem horského masivu tří aktivních sopek: Ruapehu, Tongariro a Ngauruhoe. Právě poslední jmenovaná posloužila coby hora Osudu v Jacksonově filmu. Mount Ruapehu je pro změnu vyhledávaným rezortem zimních sportů, v němž si můžete dopřát jedinečný lyžařský zážitek ve společnosti aktivního sopečného kráteru. Na její severní straně se nalézá středisko Whakapapa, jihozápadní svahy zase patří středisku Turoa. Přes léto se v Národním parku Tongariro mohou návštěvníci věnovat pěší turistice spojené s poznáváním bohaté tamní fauny a flóry, případně cyklistice, rybolovu či raftingu. Kulturní dědictví na ploše parku zastupují četné maorské náboženské i jiné památky.
Pláž – Thajsko, Maya Bay
Kouzelný úsek pobřeží, který proslavilo hollywoodské drama Pláž v hlavní roli s Leonardem DiCapriem, se jmenuje Maya Bay a leží na ostrově Ko Phi Phi Lee, části souostroví Phi Phi v Andamanském moři. Natáčení snímku se neobešlo bez kontroverzí, neboť autoři ve snaze o ještě větší „rajskost“ přistoupili k násilným úpravám pobřežní krajiny, které vůbec nebyly po chuti ochráncům přírody. Ve filmu se rovněž objevují útesy, které byly přidány digitálně v závěrečné fázi dokončování filmu a v reálu se jich tedy nedočkáte. Maya Bay byla poznamenána vlnou tsunami na sklonku roku 2004, avšak v současné době návštěvníky opět obluzuje svou nezpochybnitelnou krásou. Pokud jí budete chtít podlehnout i vy, neváhejte a vydejte se k jejím břehům lodí z Krabi či Phuketu. Něco menšího k jídlu a pití vám poskytne stánek u pláže a v případě nutnosti můžete použít toaletu.
Četník ze Saint-Tropez – Francie, Saint-Tropez
|
Saint-Tropez, pohled na město a přístav |
Vznětlivý četník Ludvík Cruchot, jehož nezapomenutelně ztvárnil Louis de Funès, prožíval svá komická dobrodružství převážně ve francouzském středomořském letovisku Saint-Tropez a jeho okolí. Pokud budete chtít poznat místa, na kterých vzrůstem malý cholerik bojoval s nudisty či čelil mimozemšťanům, vyrazte směrem
Azurové pobřeží. Saint-Tropez, jehož centrum se soustředí kolem přístavu, je půvabné městečko. V letních měsících zde pobývají rezidenti, kterým rozhodně nedělá problém sáhnout hlouběji do kapsy. To však neznamená, že by si procházku středem města nemohl užít i běžný cestovatel, který si může o vlastnictví některé z jachet zakotvených v přístavu pouze nechat zdát. Pokud se budete chtít vydat na některou z vyhlášených pláží, vězte, že se nacházejí zhruba pět kilometrů jižním směrem od přístavu. Až vás omrzí pasivní polehávání na břehu, budete moci vyzkoušet některou aktivitu z nabídky vodních sportů, například vodní lyžování či windsurfing. Každý jistě ví, že v prvním ze série filmů o četnících se Cruchot snažil vypořádat s nudisty, a i v dnešní době jsou některé pláže poblíž Saint-Tropez vyhrazeny pouze naháčům.
Klíčová slova: Karibik,
Svatý Vincent a Grenadiny,
Vietnam,
Nový Zéland,
Thajsko,
Francie,
Azurové pobřeží
Publikováno: 07.04.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Jan Brož